Author Topic: η μάχη κατά του τσιγάρου μόλις αρχίζει  (Read 8841 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline konstantinos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 20
  • Gender: Male
Καλησπέρα, είμαι ο Κωνσταντίνος και σε λίγες μέρες κλείνω ένα χρόνο από τη μέρα που κάπνισα το τελευταίο μου τσιγάρο. Επιτέλους μπορώ πλέον να πω ότι ξεμπέρδεψα με το δάνειο ψευδαισθήσεων που φορτώθηκα, άθελά μου στα 16 και πλήρωνα ανελιπώς επί 20 συναπτά έτη.

Ασφαλώς ωφείλω ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Θανάση, που μέσω της σελίδας αυτής και του βιβλίου του, μου άνοιξε τα μάτια για την ύπουλη παγίδα του καπνίσματος. Με οποιονδήποτε άλλο τρόπο δεν θα μπορρούσα να τα έχω καταφέρει. Η συνταγή της επιτυχίας είναι πολύ απλή. Ανοίγεις πραγματικά το μυαλό σου (αυτό σημαίνει ότι είσαι έτοιμος να αμφισβητήσεις ότι θεωρείς δεδομένο έως σήμερα) και ακολουθείς τις οδηγίες του βιβλίου. Κάθε φορά που στραβοπατάς, χαλαρώνεις, δίνεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου και προσπαθείς να καταλάβεις τι έκανες λάθος. Σύντομα ξαναξεκινάς νέα προσπάθεια και προσπαθείς να μην ξανακάνεις το ίδιο λάθος. Εμένα μου πήρε δυο χρόνια να ξεδιαλύνω πραγματικά όλες τις ψευδαισθήσεις και να κάνω την τελική και πετυχημένη προσπάθεια. Ήξερα όμως από την πρώτη στιγμή που διάβασα το βιβλίο ότι αργά ή γρήγορα θα το έκοβα. Πρέπει να έχει κανείς πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση και νοημοσύνη για να γνωρίζει όλα αυτά που λέει ο Θανάσης στο βιβλίο του και να συνεχίζει να καπνίζει αμέριμνος. Γι' αυτό σε όσους με ρωτάνε πως τα κατάφερα, τους λέω ότι αν τους πω μετά θα είναι καταδικασμένοι να το κόψουν. Και μέχρι τώρα έχω καταφέρει και έχω τουλάχιστον προβληματίσει άλλους 3 γνωστούς μου.

Θεωρώ πάντως, τον εαυτό μου απίστευτα τυχερό που έπεσα τυχαία κάποιο βράδυ στη σελίδα του Θανάση και εκπλήσομαι που δεν είχε τύχει ποτέ κανείς να μου πει κάτι για όλα αυτά που λεει μέσα το βιβλίο. Τρελαίνομαι στην ιδέα ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν παιδιά που μεγαλώνουν με την ψευδαίσθηση που τους δίνουν οι γονείς τους πρώτοι από όλους (καπνιστές και μη), ότι το κάπνισμα είναι μια επιβλαβής απόλαυση. Και μόνο η λέξη απόλαυση κάνει ένα παιδί να θέλει να δοκιμάσει.

Ως πατέρας δυο παιδιών, αποφάσισα ότι είναι χρέος μου να ενημερώσω όσο περισσότερο κόσμο μπορώ, όχι απαραίτητα για να κόψουν οι ίδιοι το κάπνισμα, αλλά για να μην ρίξουν και τα παιδιά τους στη ίδια παγίδα. Πιστεύω ότι όλοι εμείς που ξέρουμε πλέον την πραγματική λειτουργία του τσιγάρου, θα πρέπει να γίνουμε πιο ενεργοί απέναντι σ' αυτή τη μάστιγα. Δε μιλάω για αντικαπνιστικές υστερίες! Μιλάω για οργανωμένη προσπάθεια ενημέρωσης όσο περισσότερων ανθρώπων μπορούμε. Τον τελευταίο μήνα έχω ξεκινήσει τη λειτουργία ενός blog (http://nea-antilipsi.blogspot.gr/) και προσπαθώ από εκεί να ευαισθητοποιήσω ιδιαίτερα νέους γονείς, στο να μην μεταφερθούν τέτοιου είδους ψευδαισθήσεις στις επόμενες γενιές. Η πλύση εγκεφάλου που γίνεται στα παιδιά μας είναι καθημερινή και αν εμείς δεν τα προστατέψουμε, δεν θα το κάνει κανείς!

Καλή συνέχεια σε όλους και ας γίνουμε όλοι λίγο πιο ενεργοί



Offline Sisyfos

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Απ: η μάχη κατά του τσιγάρου μόλις αρχίζει
« Reply #1 on: September 09, 2013, 11:11:57 AM »
Καλη δυναμη!!!  :wave:

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: η μάχη κατά του τσιγάρου μόλις αρχίζει
« Reply #2 on: September 10, 2013, 10:39:38 AM »
Κωνσταντίνε σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Μακάρι η βαθιά κατανόηση, η εμπειρία σου στο θέμα και η διάθεσή σου να ενημερώσεις τον κόσμο να αποδώσει σύντομα καρπούς! Στείλε μας τα νεα σου αν υπάρξει κάποιος σημαντικός σταθμός στην προσπάθειά σου! :)
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline IO

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
  • Gender: Female
Απ: η μάχη κατά του τσιγάρου μόλις αρχίζει
« Reply #3 on: September 12, 2013, 01:54:03 PM »
Συγχαρητήρια κι από μένα και καλή επιτυχία στην αξιέπαινη προσπάθεια που ξεκίνησες με τη ΝΕΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗ.
Ως μητέρα δύο μικρών αγοριών σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εγώ  λέω στα παιδιά μου ότι "αν δεν βάλετε ποτέ το τσιγάρο στο στόμα σας, θα είστε ευτυχισμένοι". Εκείνοι βέβαια εκτός από το δικό μου μήνυμα, που με εμπιστεύονται ως μαμά, όταν κοιτούν το μπαμπά τους που καπνίζει παίρνουν κι άλλο μήνυμα. Βλέπω στο ύφος τους ζωγραφισμένη μια περιέργεια και μου λένε "εντάξει... μαμά, αλλά έστω και μια φορά θα δοκιμάσουμε να δούμε πως είναι"! Εδώ είναι όμως η "μαγκιά": Να μην δοκιμάσουν ποτέ, γιατί όλοι ξέρουμε τι σημαίνει... έστω και μια φορά.
Ιωάννα

Offline konstantinos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 20
  • Gender: Male
Απ: η μάχη κατά του τσιγάρου μόλις αρχίζει
« Reply #4 on: September 14, 2013, 12:44:27 AM »
ΙΟ σ' ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη. Η προσπάθειά μου γίνεται ακριβώς για το λόγο που περιγράφεις. Δυστυχώς η εικόνα του τσιγάρου είναι τόσο απενοχοποιημένη, που ακόμα και εμάς που υποτίθεται ότι ξέρουμε κάτι παραπάνω, δεν μας ενοχλεί. Αν θες αφιέρωσε 10 λεπτά και διάβασε αυτό http://nea-antilipsi.blogspot.gr/p/blog-page_22.html, με ιδιαίτερη έμφαση στην τελευταία παράγραφο και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Θανάση, πέρα από το blog που όντως ακόμα δεν έχει κανένα έμπρακτο αποτέλεσμα, έχω ξεκινήσει και μια προσπάθεια να ενημερωθούν οι γονείς για το πόσο επικίνδυνο είναι το να μασήσει ή να καταπιεί κάποιο παιδί καπνό. Συγκεκριμένα, πριν από ένα μήνα έστειλα στον δήμο Γαλατσίου που μένω το παρακάτω μαιλ:

Κε Τσίρο,
Ονομάζομαι Κωνσταντίνος και είμαι πατέρας ενός κοριτσιού 2 ετών και ενός αγοριού 4 μηνών. Επειδή φαντάζομαι ότι ο χρόνος σας είναι περιορισμένος θα είμαι σύντομος και ελπίζω να καταφέρω να σας ευαισθητοποιήσω.
Σας στέλνω την παρούσα επιστολή, προκειμένου να θίξω το θέμα του καπνίσματος (και πιο συγκεκριμένα τη συσσώρευση αποτσίγαρων) μέσα στις παιδικές χαρές. Θα παρακάμψω πολύ σύντομα το θέμα της διαπαιδαγώγησης και του παθητικού καπνίσματος των παιδιών από τα αναμμένα τσιγάρα δίπλα τους, καθώς το θεωρώ μηδαμινής σημασίας μπροστά στο θέμα της κατάποσης ενός αποτσίγαρου από ένα παιδί. Δεν ξέρω κατά πόσο είστε ενημερωμένος (κι εγώ δεν ήμουνα μέχρι που συνάντησα μια γιαγιά που μάζευε αποτσίγαρα και μου είπε ότι παραλίγο να χάσουν την εγγονή της), αλλά η κατάποση ακόμα και 1 εκατοστού καπνού μπορεί να ρίξει σε κώμα ένα μωρό!!! Η μοναδική αντιμετώπιση είναι η πλύση στομάχου και η χορήγηση ενεργού άνθρακα και πάντα με την προϋπόθεση ότι ο γονιός θα προλάβει να πάει το παιδί στο νοσοκομείο γιατί η επίδραση είναι ταχύτατη. (*μπορείτε πάντα να κάνετε και τη δική σας έρευνα αν νομίζετε ότι είμαι υπερβολικός) Είμαι σίγουρος ότι οι γονείς που καπνίζουν και πετάνε τα τσιγάρα τους μέσα στη παιδική χαρά, δίπλα ακριβώς από μωρά που παίζουν με τα πετραδάκια και πολλές φορές τα βάζουν στο στόμα τους, δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν τους πιθανούς κινδύνους. Αν τους γνωρίζουν και παρόλα αυτά το κάνουν, τότε μιλάμε τουλάχιστον για έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο, αν όχι για απόπειρα ανθρωποκτονίας από πρόθεση.  Πώς θα αντιδρούσαν άραγε αν κάποιος πέταγε μια χρησιμοποιημένη σύριγγα μπροστά στο παιδί τους?
Προσωπικά, αν και έχω φροντίσει να μάθω στο παιδί μου ότι το αποτσίγαρο πρόκειται για σκουπίδι που το πετάμε ή δεν ασχολούμαστε καθόλου με αυτό, είμαι αποφασισμένος να ξεκινήσω μια προσπάθεια ενημέρωσης των γονιών, και πιστεύω ότι θα έπρεπε να γίνει και κάτι πιο οργανωμένο από το Δήμο. Πιθανώς μια ταμπέλα σε κάθε παιδική χαρά που να ενημερώνει για τους κινδύνους και να απαγορεύει το κάπνισμα, μοίρασμα ενημερωτικών φυλλαδίων στους παιδικούς σταθμούς και στα σχολεία, θα ήταν ίσως καλές κινήσεις για αρχή. Στη συνέχεια, το μάζεμα σταδιακά από τις παιδικές χαρές όλων των αποτσίγαρων (αν υπάρχει έλλειψη προσωπικού, είμαι σίγουρος ότι μετά την ενημέρωση θα βρεθούν πολλοί εθελοντές γονείς) και μια πιθανή φύλαξη για τον πρώτο καιρό.
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και θα περιμένω απάντησή σας.
 
Υ.Γ. καλώς ή κακώς πιστεύω ότι μερίδιο ευθύνης πέραν από τον ένοχο, φέρει και όποιος μπορούσε να κάνει κάτι για να αποφευχθεί ένα ατυχές γεγονός και δεν το έκανε. Η γιαγιά εκείνη, πέραν του ότι πιθανώς γλίτωσε τα δικά μου παιδιά από περιπέτειες, άθελά της, με έκανε συνυπεύθυνο σε ένα πιθανό μελλοντικό ατύχημα, αν δεν κάνω κάτι.  Ελπίζω ότι μετά την επιστολή μου θα αισθάνεστε κι εσείς με τον ίδιο τρόπο.
 
Με εκτίμηση,


και το αποτέλεσμα ήταν να με πάρει σήμερα ο δημοτικός σύμβουλος της τεχνικής υπηρεσίας και να μου πεί ότι  αποφάσισαν να προχωρήσουν στο σχεδιασμό μιας ενημερωτικής ταμπέλας η οποία θα τοποθετηθεί σε κάθε παιδική χαρά του Δήμου και θα καλεί τους γονείς να καπνίζουν εκτός παιδικής χαράς, όπου θα τοποθετηθεί και κάποιο τασάκι!!! Εννοείται ότι χάρηκα, αλλά μέχρι να δω κάτι χειροπιαστό, είναι μόνο λόγια. Περιμένω λοιπόν και θα ενημερώσω για τυχών εξελίξεις.

Offline travolta

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 6
Απ: η μάχη κατά του τσιγάρου μόλις αρχίζει
« Reply #5 on: October 28, 2013, 04:40:37 AM »
Μπράβο Κωνσταντίνε...Οχι μόνο για το οτι εκοψες το τσιγάρο,αλλα απο τον τρόπο που γράφεις ευκολα καταλαβαίνει κανείς οτι εισαι ποιοτικός ανθρωπος...

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: η μάχη κατά του τσιγάρου μόλις αρχίζει
« Reply #6 on: October 30, 2013, 08:07:30 PM »
πάντα οι προσπάθειες αμείβονται με αποτελέσματα!   ::cool::  ::cool::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!