Author Topic: Ε, αν ειναι δυνατόν!!! Άναυδος αλλά εξοργισμένος...  (Read 6490 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline g

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 17
Κίνα: Τους διατάζουν να καπνίζουν περισσότερο!
09-05-2009

    
Κυβερνητικοί αξιωματούχοι, στην Κίνα, ζήτησαν από τους δημοσίους υπαλλήλους τους να καπνίζουν περισσότερο με σκοπό να τονωθεί η οικονομία!

Οι υπεύθυνοι της πολιτείας Hubei ζητούν από το προσωπικό να καπνίσει περίπου 230.000 πακέτα τοπικών τσιγάρων αξίας 500.000 ευρώ!

 Το διάταγμα μάλιστα απειλεί με πρόστιμο οποίον δεν εκπληρώσει τους στόχους η «πιαστεί» να καπνίζει άλλη μάρκα τσιγάρων!
Οι τοπικές αρχές έχουν πάρει στα σοβαρά την υπόθεση αυτή και έχουν δημιουργήσει ήδη μια ειδική ομάδα κρούσης που έχει σκοπό να επιβάλει την διαταγή!


Ένας καθηγητής ανέφερε πως η ειδική ομάδα κρούσης εισέβαλε σε σχολείο και άρχισε να ερευνά για αποτσίγαρα στα τασάκια που βρίσκονταν στην αίθουσα του διδακτικού προσωπικού!

Ανακάλυψαν τρία αποτσίγαρα διαφορετικής μάρκας και μετά από διαπραγματεύσεις επιβλήθηκε πρόστιμο στο σχολείο!

Η Κίνα έχει 350 εκατομμύρια καπνιστές εκ των οποίων ένα εκατομμύριο πεθαίνει ετησίως από ασθένειες που οφείλονται στο κάπνισμα!

Πηγή: Μιχάλης Μπακ – ΕΘΝΟΣ, 9/5/2009




1/350 = 0,29%. Ελάτε ρε παιδιά σιγά το ποσό! 0,3% αναλώσιμοι άνθρωποι. Πως κάνετε έτσι;;



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Η πρώτη μου σκέψη μόλις το διάβασα είναι ότι θα ήταν πολύ χαριτωμένο ως πρωταπριλιάτικο αστείο! Όμως αν αληθεύει είναι εξοργιστικό. Το καθεστώς της Κίνας είναι γνωστό για τις επιδόσεις του στην καταπάτηση της ελευθερίας των πολιτών του, αλλά εδώ η καταπάτηση αυτή παίρνει μια νέα διάσταση.

Επίσης όλο αυτό το κυνηγητό των καπνιστών λες και είναι μικρά παιδιά, να καπνίζουν "τη σωστή μάρκα" κάνει τη δόλια θανατηφόρο παγίδα να φαίνεται ελκυστική. Μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι με κάτι τέτοια... Μου φαίνεται πρέπει να μεταφράσω το βιβλίο στα κινέζικα, να το στείλω σε μισό δις κινέζικους υπολογιστές και μετά να κάνω τον Κινέζο!
 :σφύριγμα::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!