Author Topic: Από πού να αγοράσω μονόκοκκο αλεύρι (Einkorn)?  (Read 2519 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !

Εικόνα: Η τελευταία παραγγελία μου!

Οι Έλληνες καλλιεργητές μονόκοκκου είναι ευσυνείδητοι επαγγελματίες και παράγουν μάλλον την καλύτερη ποιότητα μονόκοκκου παγκοσμίως, αυτήν με το (αποτυχημένο) όνομα "Καπλουτζάς". Οι παρακάτω βιοκαλλιεργητές είναι άτομα από τα οποία εγώ ή φίλοι έχουμε αγοράσει και δοκιμάσει, και σας τους προτείνω ανεπιφύλακτα! Εγώ από αυτούς αγοράζω κυρίως μονόκοκκο (Einkorn) και σε μικρότερη αναλογία αλεύρι σίκαλης (παλιά παραδοσιακή ποικιλία).

Πάρτε τους τηλέφωνο απ' ευθείας και παραγγείλτε τα άλευρά σας. Θα μείνετε απολύτως ευχαριστημένοι! Όμως μην τους απασχολείτε για μικροποσότητες. Καλό είναι να παραγγέλνετε από 20 κιλά και πάνω, ώστε να αξίζει τον κόπο η διαδικασία. Αλλιώς μπορείτε να παραγγέλνετε και από online καταστήματα (σχεδόν με την ίδια τιμή).

Εγώ παραγγέλνω κάθε φθινόπωρο, γύρω στα 200 κιλά μονόκοκκο, με τα οποία αρτοποιώ για 3 οικογένειες για όλη τη χρονιά. Από Ιούλιο και μετά έχει τελειώσει ο θερισμός, και οι αγρότες διαθέτουν νέο φρέσκο προϊόν.

Χαλάλι το έξτρα κόστος σε σχέση με τα προϊόντα του σουπερμάρκετ! Είναι ελάχιστα τα χρήματα για αυτό που πετυχαίνεις. Κάνεις το 30% της διατροφής σου βιολογικό τρόφιμο υψηλών προδιαγραφών με ελάχιστα λεφτά, ενώ για να μετατρέψεις πχ. σε βιολογικά τα φρούτα και τα λαχανικά σου, χρειάζεσαι τριπλάσια λεφτά κάθε μήνα, παρόλο που (φρούτα, λαχανικά) αποτελούν ΜΟΝΟ ΤΟ 1% ΤΩΝ ΘΕΡΜΙΔΩΝ ΜΑΣ! Καταλαβαίνετε λοιπόν πόσο οικονομικά είναι τα άλευρα αυτά, παρόλο την φαινομενικά υψηλή τιμή (σε σχέση με το κοινό στάρι).

Οι προτάσεις μου:

Γιώργος Δούμος. (το περιβόλι της Ειρήνης). Αυτή είναι η πρώτη μου προτίμηση. Ο Γιώργος είναι συνειδητοποιημένος βιοκαλλιεργητής, και προσφέρει άριστη ποιότητα σε λογικές τιμές. Τα χωράφια του είναι στην Πέλλα.

Δημήτρης Κιζιρίδης, Ένας ακόμα παραγωγός από τον νομό Κιλκίς. Πριν αρκετά χρόνια είχα παραγγείλει μεγάλες ποσότητες μονόκοκκου αλευριού από αυτόν και σε καλές τιμές.

Δίκαια Γη. Τα κτήματα βρίσκονται στην άκρη της Ελλάδας, στην Ορεστιάδα του Έβρου. Έχουν καλές τιμές, αλλά δεν έχω πάρει ποτέ από αυτούς λόγω υψηλών μεταφορικών (έχουν όμως πάρει φίλοι και ήταν ευχαριστημένοι). Νομίζω ότι για κατοίκους από Θεσσαλονίκη και πάνω μπορεί να γίνει μία συνεννόηση για αποστολή μέσω μεταφορικής, που είναι πάντα φθηνότερα.

Αγρόκτημα Αντωνόπουλου. Μεγάλη ποικιλία προϊόντων. Είχα παραγγείλει πριν πολλά χρόνια. Τώρα στην σελίδα δε βλέπω τιμές. Πιθανώς μπορείτε να λάβετε τιμοκατάλογο αν τους το ζητήσετε μέσω τηλεφώνου.



Υπάρχουν κι άλλοι τους οποίους δεν ξέρω και δεν έχω δοκιμάσει προϊόντα τους. Θα τους προσθέσω κι αυτούς στην παραπάνω λίστα όταν δοκιμάσω τα προϊόντα τους. Γράψτε όσοι θέλετε, την εμπειρία αγοράς που είχατε, από τις παραπάνω ή άλλες πηγές!


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Γιατί είναι τόσο ακριβό το αλεύρι μονόκοκκου σιταριού;

Αυτή είναι μία ερώτηση που λαμβάνω αρκετά συχνά και την έχω συζητήσει και με τους παραγωγούς τους εκπληκτικού αυτού σιτηρού.

Οι λόγοι είναι κυρίως 2:

α) Ο σπόρος μετά το αλώνισμα δεν βγαίνει έτοιμος, καθαρός όπως στο κοινό στάρι, αλλά έχει επάνω του κολλημένο ένα περίβλημα (λέπυρο), που πρέπει να απομακρυνθεί με άλλο μηχάνημα. Αυτή η έξτρα διαδικασία αυξάνει λίγο τον κόπο που απαιτείται, άρα και το κόστος.

β) Ο κύριος λόγος για την αυξημένη τιμή όμως είναι άλλος: Η χαμηλή παραγωγή στο χωράφι. Ένα στρέμμα με κοινό σιτάρι βγάζει περίπου 600 κιλά προϊόν, ενώ ένα στρέμμα με μονόκοκκο βγάζει μόνο 150-200 κιλά. Έτσι το να αφιέρωνε κάποιος τη γη του για να παράξει μονόκοκκο σε ίδια τιμή με το κοινό σιτάρι, θα ήταν οικονομική ζημιά. Δε θα έφτανε η γη του για να βιοποριστεί, εκτός αν επρόκειτο για μεγαλοκτηματία (που κι αυτός δε θα ήθελε να θυσιάσει τα κέρδη που θα είχε με το κοινό σιτάρι).  Για να είναι οικονομικά βιώσιμη η παραγωγή μονόκοκκου, θα πρέπει το προϊόν να κοστίζει ακριβότερα.

γ) Ένας ακόμα λόγος είναι η μικρή ζήτηση. Ο κόσμος δεν γνωρίζει την αξία του μονόκοκκου (και τα προβλήματα του μοντέρνου σιταριού), οπότε διαμορφώνεται μικρή ζήτηση, πράγμα που ενδεχομένως αυξάνει το κόστος (λιγότερες επενδύσεις στην επεξεργασία, λιγότερες καλλιέργειες). Φυσικά και η υπερβολικά μεγάλη ζήτηση μονόκοκκου θα έφερνε εκτόξευση των τιμών, οπότε ας θεωρήσουμε προς το παρόν "ουδέτερο" αυτόν τον παράγοντα.

Υπάρχει όμως και ένας παράγοντας που ΜΕΙΩΝΕΙ το κόστος του μονόκοκκου! Το ότι η καλλιέργεια μονόκοκκου δε χρειάζεται λιπάσματα και φυτοφάρμακα! Όμως δυστυχώς αυτό, μόνο ελάχιστα επηρεάζει την τελική τιμή του προϊόντος. Βλέπεις, τα φυτοφάρμακα μπορεί να έχουν τεράστιο κόστος στην υγεία μας (ακόμα και σε μικροποσότητες), έχουν όμως ελάχιστο οικονομικό κόστος για τον αγρότη...
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Ένα πρόσφατο βίντεο με την τελευταία παραλαβή μονόκοκκου...




Τελευταία νέα: Προσεχώς έρχεται το Masterclass του Επιούσιου Άρτου!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!