Author Topic: ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!  (Read 5636 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ILEKTRA

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 11
ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!
« on: December 19, 2012, 08:53:51 PM »
Γεια σας το όνομα μου είναι Ηλέκτρα και κάπνιζα 10 χρόνια....περίπου 1 πακέτο την ημέρα άλλα τα τελευταία 2 χρόνια (λόγω ότι δεν καπνίζει ο σύζυγος)το είχα μειώσει στα 5 τσιγάρα την ημέρα ..γενικά κοίταζα διάφορα forum και κάπου τυχαία διάβασα για το βιβλίο του Θανάση, διάβασα την ηλεκτρονική μορφή και χωρίς δεύτερη σκέψη πήρα και την έντυπη. Γενικά θέλω να πω ότι ήθελα να το κόψω αλλά δεν τρελαινόμουνα για τον λόγω ότι κάπνιζα λίγα....Μετά από 2 φορές ανάγνωσης το έκοψα μαχαίρι, ενθουσιάστηκα δεν με ενδιέφερε καθόλου και μετά από 2 εβδομάδες. πέφτεις στην παγίδα και λες δεν ανάβω ένα σιγά μην ξανακυλήσω...δεν μου άρεσε καθόλου και το έσβησα αμέσως .Αυτό που έχω πάθει τώρα είναι ότι κάθε 3-4 μέρες θέλω να ανάψω ένα ξέρω ότι δεν μου αρέσει(τι να μου αρέσει άλλωστε)αλλά μου κολλάει στο μυαλό το διαβολάκι και δεν φεύγει ανάβω κάνω μια ρουφηξιά κ μετά το σβήνω...θέλω να πω οτι εχω κλείσει μήνα σε αυτήν την προσπάθεια .Αλλα τελικά κάνει τρομερή ζημιά στο μυαλό το ρημάδι αλλά θα το νικήσω.
Παιδιά να ξέρετε οτι βοηθάτε πολυ εμας στην προσπάθεια μας και παίρνουμε πολύ δύναμη!!!!
Θανάση εχεις κανει τρομερή δουλειά σε ευχαριστούμε πολύ!!!



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!
« Reply #1 on: December 21, 2012, 07:44:18 PM »
καλωσήλθες! Τέλεια η αγωνιστική νοοτροπία σου! Σε διαβεβαιώ πως σιγά σιγά δε θα χρειάζεται να "παλέψεις" με κάτι, θα είσαι όλο και πιο κουλ στη νέα σου ζωή.

Θυμήσου πως η ζωή του μη καπνιστή έχει τα κάτω της και αυτή. Το σώμα έχει καταπληκτικές απαντήσεις σε αυτές τις βαρετές ή και κακές περιόδους. Ονομάζεται "δυσφορία", "στεναχώρια", ακόμα και "κλάμα", και όταν δεν παρεμποδίζονται από ναρκωτικές ουσίες, αυτά τα δυσάρεστα συναισθήματα κάνουνε ΚΥΚΛΟ, και μετατρέπονται στο αντίθετό τους. Έτσι είναι η ζωή.. ένας κύκλος.. ας τον δεχτούμε και ας τον εκτιμήσουμε, ακόμα κι όταν είναι στα κάτω του..
 :victory:
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline ILEKTRA

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 11
Απ: ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!
« Reply #2 on: December 22, 2012, 11:29:05 AM »
Γεια σας και παλι!!!Θαναση σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου....εχτες εκανα παλι ενα τσιγαρο βεβαια δεν εχω καταλαβει τους λογους που το αναβω και ταλαιπωρω τον εαυτο μου για μερικες μερες και μετα παλι τα ιδια!!!Αλλα το πεταξα το πακετο που ειχα στο σπιτι γιατι οσο ειχα το σκεφτομουνα και ξαναεπιασα το βιβλιο που ειχα δανεισει για τοσες μερες(παιδια μην το δανεισετε ΠΟΤΕ μονο οταν ειστε σιγουροι). Κ ξανα παμε δυναμικα....Θαναση αυτο που ειχες γραψει σε μια απαντηση σου για το οτι χρειαζεται θαρρος οσο ασχημα και να αισθανομαστε πολυ σωστο και χρησιμο για την προσπαθεια μας....θα σας ενημερωσω μετα τις γιορτες για τα ευχαριστα νεα μου σιγουρα!!!! ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΚΑΠΝΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!! :wave:

Offline ILEKTRA

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 11
Απ: ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!
« Reply #3 on: January 03, 2013, 02:33:16 PM »
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!! =yes!=
Με υγεια και περισσοτερη αισιοδοξια!!!! :)
Εγω περασα τα Χριστουγεννα ακαπνη αλλα την Πρωτοχρονια δυστηχως επειδη δεν ημουνα και πολλυ καλα ψυχολογικα καπνισα... :oops:
Γενικα τα τσιγαρα που εκανα ηταν κανα 2 την ημερα και ημουνα ενταξει...
επειδη δεν ημουνα και φανατικη του τσιγαρου και εκανα 3-4 αντε και 5 την ημερα και οταν εβγαινα εξω να εφτανα τα 9-10 και δεν αντεχα αλλο μετα....δεν πιστευα οτι θα μου ηταν τοσο δυσκολο ψυχικα ποιο πολυ και οχι σωματικα γιατι σωματικα δεν το ζηταω μονο μονο στο μυαλο!!!!
Μου φαινεται οτι πρεπει να εξουδετερωσω τις ψευδιαισθησεις μου....
Α!!Θαναση με μπερδεψε το αρχικο σου μυνημα(στην αρχικη σελιδα για καλη χρονια)ειναι καλο που αποτυγχανω δηλαδη??
Θα σας ενημερωσω για τις εξελιξεις μου!!!!ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!! :wave:

Offline fofe1993

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 168
  • -Receive: 8
  • Gender: Female
Απ: ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!
« Reply #4 on: January 04, 2013, 04:58:09 PM »
Χρόνια πολλά και καλη χρονιά και επιτυχημένη. Θα σου πω απλά πως το βλέπω, αν θα βοηθήσει και εσένα και όταν θα έχω λίγο χρόνο παραπάνω θα γράψω και αναλυτικά για εμένα. Είναι τοοοοοόσο εύκολο να κόψεις το τσιγάρο. Μόνο η αναποφασιστικότητα και η αναζήτηση το κάνει δύσκολο. Δεν υπάρχει σωματική στέρηση. Είναι μόνο όταν θέλεις ένα τσιγάρο αλλά δεν μπορείς να το έχεις που υποφέρεις. Αν από την αρχή θεωρήσεις δεδομένο ότι τελείωσες με αυτό δεν θα το αναζητήσεις.
Θα είσαι δυστυχισμένη που δεν θα μπορείς να έχεις ένα τσιγάρο, όμως θα είσαι πιο πολύ δυστυχισμένη αν θα έχεις ένα τσιγάρο. Όταν καπνίζουμε θέλουμε να μην καπνίζουμε,και όταν δεν καπνίζουμε θα θέλαμε να καπνίζουμε. Μια απόφαση είναι για να βγούμε από αυτήν την τρέλα.
Δεν πρέπει να ελπίζεις ότι το έκοψες. Πρέπει να ξέρεις ότι το έκοψες, ότι πήρες την απόφαση. Να μην αμφιβάλεις. Αντίθετα να νοιώσεις χαρά από την πρώτη στιγμή, για αυτό που έρχεται και που ελευθερώθηκες . ΟΧΙ που θα ελευθερωθείς. Ολα θα πάνε καλά.
Fofej

Offline IO

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
  • Gender: Female
Απ: ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!
« Reply #5 on: January 04, 2013, 09:10:24 PM »
Ηλέκτρα, αυτό το στάδιο που περνάς τώρα το πέρασα αρκετές φορές κι εγώ. Είναι πράγματι δύσκολο: είσαι και δεν είσαι καπνιστής, είσαι και δεν είσαι μη καπνιστής. Ένα μαρτύριο! Αλλά πρέπει να περάσεις και από αυτό. Δυστυχώς κάποιοι, και μάλλον και εσύ ανήκεις σε αυτούς, πρέπει να αποτύχουν κάμποσες φορές μέχρι να φτάσουν στην επιτυχία. Πίστεψέ με όμως, αν είσαι σίγουρη ότι θες να το κόψεις τελικά θα τα καταφέρεις. Κι αυτό θα γίνει μόνο όταν πεις: Ποτέ ξανά τσιγάρο στο στόμα μου!!!
Σου εύχομαι ολόψυχα να ζήσεις τη στιγμή που θα βάλεις οριστικό ΤΕΡΜΑ!
Ιωάννα

Offline ILEKTRA

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 11
Απ: ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!
« Reply #6 on: January 12, 2013, 11:45:48 AM »
Γεια σας και παλι!!!! :wave:
Θα σας παω τα νεα μου που ειναι πολυ ευχαριστα απο την μερα που σας εγραψα δεν εχω ξανακαπνισει, το καλο ειναι οτι ουτε που το σκεφτομαι καθολου λες και δεν καπνιζα ποτε....περιεργο ε??βεβαια το ξερω οτι δεν πρεπει να ενθουσιαζομαι ας περασουν πρωτα καποιοι μηνες αλλα δεν με ενοχλει καθολου!!!!fofe εχεις απολυτο δικιο οταν καπνίζουμε θέλουμε να μην καπνίζουμε,και όταν δεν καπνίζουμε θα θέλαμε να καπνίζουμε και οτι πρεπει να νιωθουμε την ελευθερια απο την πρωτη στιγμη....αλλα το μυαλο παιζει περιεργα παιχνιδια και εγω μαλλον ειμαι σαν την  Ιωαννα πρεπει να αποτυχω για να πετυχω το ποσες φορες θα το δουμε....κοριτσια σας ευχαριστω πολυ θα μπω να σας ξαναπω τα νεα μου!!!!!

Offline ILEKTRA

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 11
Απ: ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!!
« Reply #7 on: February 01, 2013, 02:17:22 PM »
Γεια σας και παλι και καλο μηνα σε ολους!!!!
μπηκα να σας γραψω τα νεα μου που ειναι πολυ καλα...κλεινω μηνα ακαπνη τελειως :)!!!!χαιρομαι τοσο πολυ δεν το περιμενα......δεν το σκεφτομαι καθολου,βγαινω για ποτο ολοι οι φιλοι μου ειναι καπνιστες αλλα δεν με ενοχλει καθολου!!!!!φυσικα οι σηρεινες υπαρχουν η οταν χαλαρωνω μετα απο μια κουραστικη μερα φυσικα και σκεφτομαι αχ να ειχα ενα τσιγαρακι αλλα, απλως αγνοω την σκεψη μου!!!!!!ειχα και γενεθλια εχτες μπηκα στα 29...πιστευω πως εκανα το καλυτερο δωρο στον εαυτο μου.....καλη συνεχεια σε ολους....δεν ειναι τιποτα απλως οπως λεει ο φιλος μας ο Θανασης μην αμφισβητησετε ποτε την αποφαση σας!!!! :wave: