Author Topic: Δεν πρόκειτε να μετανιώσω ποτέ για αυτή την υπέροχη απόφαση μου!!!  (Read 4244 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline elenitsazia

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 5
Καλημέρα!!!

Είμαι η Ελένη, είμαι 28 ετών και καπνίζα από τα 15 μου χρόνια.
Έχω να καπνίσω 2 μήνες και νιώθω τόσο μεγάλη ευτυχία και ικανοποίηση που δεν το περίμενα με τίποτα!!!

Πάντα ήμουν η καπνίστρια των 2-3  πακέτων την εβδομάδα και ποτέ δε μπήκα στη διαδικασία να το κόψω γιατί μέχρι πρότινος, πίστευα πως όταν με το καλό μείνω έγκυος θα το κάνω αναγκαστικά, οπότε ποιος ο λόγος  να ζορίσω των εαυτό μου από τώρα?  

Ο λόγος που με έκανε να αποφασίσω πως πρέπει να κόψω το τσιγάρο ΑΜΕΣΑ είναι η 5η εγκυμοσύνη μιας πολύ καλής φίλης, η οποια μετά από ένα ιστορικό 4 αποβολών συνεχίζει να καπνίζει ακόμη και σήμερα  σα φουγάρο! (πάνω από 30 τσιγάρα την ημέρα).

Όσες προσπάθειες  έκανα ώστε να βοηθήσω τη φίλη μου να το ελαττώσει τουλάχιστον, δεν είχαν κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Η κατάσταση της  δεν ελέγχεται πλέον! Κλειδώνεται στην τουαλέτα, σηκώνεται κρυφά τα βράδια, σκαρφίζεται χίλιες δυο δικαιολογίες για να βγαίνει απο το σπίτι, με τον αντρα της δεν έχει καμία επικοινωνία πλέον (λόγω των καθημερινών καυγάδων τους) με μένα και τις υπόλοιπες φίλες της το ίδιο και όλα αυτά γιατί ...... για ένα τσιγάρο;

Όχι! Δεν πρόκειται να  επιτρέψω ούτε στο τσιγάρο ούτε σε κανέναν άλλο να χαλάσει τις πιο ευτυχισμένες στιγμές της ζωής μου! Πρέπει να το κόψω!!!

Για το βιβλίο έμαθα από ένα forum για μέλλουσες μαμάδες (κάθως έψαχνα τρόπους να βοηθήσω φίλη μου) και το παρήγγειλα χωρίς δεύτερη σκέψη.  Ακόμη δε μπορώ να πιστέψω το πόσο μεγάλη επιρροή έχει ασκήσει πάνω μου. Δεν μπορώ να πιστέψω πόσο εύκολο ήταν να βγάλω από το μυαλό και τη ζωή μου το τσιγάρο.

Είμαι τόσο ευτυχισμένη!!! Ελπίζω να μην το βάλω ποτέ ξανα στο στόμα μου!!!!

Ο άντρας μου που γελούσε  όταν του είπα «θα το κόψω» θέλει να προσπαθήσει και αυτος . Βέβαια δεν πρόκειται να του δώσω το ΔΙΚΟ ΜΟΥ βιβλίο, θα του παραγγείλω άλλο. Θα είναι το δώρο που θα κάνω πλέον σε όλους τους συγγενείς και φίλους καπνιστές....


Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια !!!!!



Υ.Γ.
Κλείνοντας το 3ο 24ώρο άκαπνη άναψα ένα τσιγάρο μόνο και μόνο για να θυμηθώ το πόσο απαίσια γεύση έχει και αυτό ήταν το τελευταίο χτύπημα.... έκανα 3 τζούρες και σιχάθηκα τον εαυτό μου.... Έπλυνα τα δόντια μου 3 φορές και ένιωθα πως είχα ακόμη τη γεύση της πίσσας στο στόμα μου, δεν το  θέλω στη ζωή μου......




Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Ελένη συγχαρητήρια για όσα γράφεις! Μου αρέσει που περιγράφεις τόσο ζωντανά το αδιέξοδο της φίλης σου, αλλά και που ταυτόχρονα δίνεις τόσο ενθουσιώδη απάντηση στον αδιέξοδο κόσμο των καπνών! Με άγγιξες! Μάλιστα, ο τίτλος και πολλά απ' όσα γράφεις θα μπορούσαν να είναι έτοιμες υποσυνείδητες μικρές "προσευχές", σαν αυτές που έχει η χάρτινη έκδοση του βιβλίου! Με συγκινεί επίσης και η διάθεσή σου (όπως και κάθε άλλου μέλους) να βοηθήσουν και άλλους και να μην αρκεστούν μόνο στη δική τους απόδραση..

Να είσαι πάντα υποψιασμένη για τον κίνδυνο του ξανακυλίσματος, και όσο και να ξεχάσεις το ζήτημα καθώς προχωράει η ζωή σου παρακάτω (πράγμα καλό), να έχεις πάντα φυλαγμένη σε μια γωνιά του μυαλού σου αυτή την υπέροχη νοοτροπία, που συνοψίζεται ωραία και στον τίτλο της δημοσίευσής σου..

θα χαρώ πολύ να συνεχίσεις να μας επισκέπτεσαι πού και πού.
για ό,τι χρειαστείς είμαστε πάντα εδώ!
 ::cool::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline elenitsazia

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 5
Καλησπέρα,
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.
Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι πάρα πολύ μην ξανακυλήσω, για αυτό και κάθε βράδυ  πριν κοιμηθώ διαβάζω είτε μια μικρή «Προσευχή» που έχω γράψει, είτε κάποιο κομμάτι  από το βιβλίο σας.
Πιστεύω πως τα καταφέρνω πολύ καλά έως τώρα!
Εχθές έμαθα πως η φίλη μου, που ανέφερα παραπάνω δεν είναι πια έγκυος......
Δεν ξέρω αν πρέπει να θυμώσω πιο πολύ με μια ούσια (όσο βλαβερή και ύπουλη και αν είναι) ή με μια μέλλουσα μητέρα?
Δεν ξέρω πως πρέπει να αντιδράσω? Είμαι απο τους ανθρώπους που δεν μπορούν εύκολα να  φορέσουν τη  «μασκα» του όλα κάλα .....
Please help me!!!! Τι πρέπει να κάνω ώστε να την υποστηρίξω , να τη βοηθήσω να το ξεπεράσει και να  καταλάβει πως πρέπει να  κόψει το τσιγάρο?

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Ελένη τραγικό το θέμα του καπνίσματος της φίλης σου, αλλά είναι και συνηθισμένο. Η απόδραση ακόμη και για τον ίδιο άνθρωπο μπορεί να είναι από πανεύκολη ως και αδύνατη! Υπάρχουν άνθρωποι με αφαιρεμένο το 1 πνευμόνι και κλεφτά στο νοσοκομείο πάνε στην αυλή να καπνίσουν! Το διανοείσαι;  :(

Πρέπει να το δεχτούμε ότι κάποιοι άνθρωποι είναι παγιδευμένοι για πάντα και θα πεθάνουν τελικά από αυτό, ή ακόμη σωστότερα, το ότι κάποιοι άνθρωποι θα μείνουν για πάντα ανεπηρέαστοι από τις προσπάθειές μας να τους πείσουμε. Αυτή η κατηγορία ανθρώπων νομίζω μπορεί να λειτουργήσει μόνο με εσωτερικά κίνητρα. Η πίεση λειτουργεί αντίθετα.

Αυτό που προτείνω είναι να μην είσαι φορτική, αλλά πιο πολύ "εμπνευστική" για το πόσο πλήρης είναι η ζωή και χωρίς τους καπνούς. Αυτό το κάνουμε εκπέμποντας μία ευχάριστη διάθεση. Δε χρειάζεται ο άλλος να κουβαλάει εκτός από τα δικά του τα προβλήματα και τη δική μας κατάκριση ή στεναχώρια για τις κακές του επιδόσεις.. Επίσης πρέπει να πάρουμε απόφαση κάτι πολύ σημαντικό που συχνά ξεχνάμε:

Ο μόνος που μπορούμε (και δικαιούμαστε) να ελέγξουμε το 100% είναι ο εαυτός μας! Εκεί λοιπόν πρέπει να δαπανάται το κύριο μέρος της ενέργειάς μας, όπως πχ. στην απόλυτη διακοπή του δικού μας καπνίσματος. Αυτό θα έχει και τη μέγιστη επιρροή στους άλλους. Αν ο άλλος αποτύχει κάποιες φορές ή και για πάντα, μετά από κάποιο σημείο συνεχίζουμε την πορεία μας την οποία ΦΥΛΑΤΤΟΥΜΕ ως κόρη οφθαλμού! Μετά την ενηλικίωση πρέπει να στηριζόμαστε στις δικές μας δυνάμεις (εμπνεόμενοι από το περιβάλλον). Κανείς άλλος δε μπορεί να μας "σώσει" αν δε κουνήσουμε κι εμείς το δακτυλάκι μας.. Το ίδιο ισχύει και για τη φίλη.

Ενέπνευσέ την κατά καιρούς και πάνω απ' όλα, μείνε εσύ καθαρή!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!