Author Topic: είναι πάντα απαραίτητη η ισχυρή αποφασιστικότητα;  (Read 10920 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο εδώ: http://skeftomai.gr/kapnisma/ar8ro006.html

Θα έλεγα ότι είναι κάπως εξεζητημένο το θέμα..
Μπορείτε όσοι θέλετε να το σχολιάσετε.


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline dandrom

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
.
« Reply #1 on: March 31, 2008, 10:15:03 AM »
Ήρθα σήμερα στο γραφείο ορεξάτη να επικοινωνήσω με όλους εσάς εδώ μέσα και κυρίως με το Θανάση (μας) και ... ουπς βρήκα το θέμα που θα άνοιγα!
...να θυμίσω ότι έχω διαβάσει το βιβλίο ...δεν ξέρω πόσες φορές... Μετά από πολλές αναγνώσεις τσεκάριζα με χρωματιστά μολύβια τα σημεία που με ενδιέφεραν και τα ξαναδιάβαζα. Τα ξαναδιάβαζα, τα αντέγραφα, τα επαναλάμβανα… και ξανά από την αρχή!
Το βράδυ έκανα την «προσευχή μου» και από το πρωί συνειδητά  πια, κάπνιζα αντιλαμβανόμενη το ανούσιο του καπνίσματος με το «χάπι ενόχλησης».
Ήξερα ότι πλησιάζει το τέλος του τσιγάρου για μένα αλλά το άφησα ρευστό το πότε θα γινόταν.
Την Παρασκευή το βράδυ ενώ πίνω καφέ με μια φίλη και έχει φτάσει στο μέσο το τσιγάρο που καπνίζω, της λέω: Σου το είπα; Κόβω το κάπνισμα. Αυτό είναι το τελευταίο τσιγάρο που κάνω!
Σήμερα είναι πια Δευτέρα και το τσιγάρο είναι παρελθόν.
Το θέμα που θα άνοιγα είναι ότι δεν χρειάζεται ισχυρή αποφασιστικότητα εφόσον έχεις συνειδητοποιήσει την αλήθεια!
...συνεχίζω την ιστορία μου στο θέμα: «Έτσι τα κατάφερα»…
 :wave:
Τελικά, από άγνοια πάσχουμε!!!
Όχι από στερητικά σύνδρομα...

Offline deimos

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #2 on: April 16, 2008, 11:41:16 PM »
πιστευω αυτο που χρειαζεται ειναι το ανοικτο μυαλο που που επεξεργαζεται πρωτα,πριν να αποθηκευσει ή να απορριψει κατι...

Offline katia

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #3 on: May 03, 2008, 09:00:05 AM »
Ο άντρας μου που το έκοψε εδώ και ένα εξάμηνο, λεει ότι θέει αποφασιστικότητα ισυρή θέληση και πείσμα και για να το κόψεις αλλά και για να μην καπνίσεις. Λέει ότι τις φορές που ήθελε να καπνίσει έλεγε αποφασιστικά όχι δεν θα το κάνω. Χωρίς να γνωρίζει όλα αυτά που γνωρίζουμε όσοι διαβάζαμε περί ψευδαισ΄θησεων. Σε εκείνον λέει ότι αυτό μέτρησε.
Όσο ζω ελπίζω!!!!!!

Offline dhmhtrhs42

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #4 on: May 17, 2008, 05:03:10 PM »
Συμφωνώ  και  πάλι  μαζύ  σου  Θανάση , ο  λόγος  που  σχολιάζω  τώρα  τα  άρθρα  σου  είναι   ότι  πήρα  επιτέλους ... τριήμερη  άδεια  απο  την  δουλειά  μου  :wave:
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON

Offline x-plain

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #5 on: November 03, 2008, 09:15:44 PM »
Μετα απο οσα εχω διαβασει εδω και στο βιβλιο και αν πρεπει να τοποθετησουμε καπου τη λεξη αποφασιστικοτητα θα ελεγα οτι η αποφασιστικοτητα χρειαζεται λιγο πριν τολμησουμε να ανοιξουμε τα ματια μας και δουμε ολη την αληθεια.

Offline Σπαρτακ Κιτα

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 17
  • Gender: Male
  • όχι σε καθιστική ζωή
x- plain αυτό θα έλεγα και εγώ συμφωνώ απολύτως για την αποφασιστικότητα μπράβο σου να' σαι καλά όσο για τον άνδρα της Κάτιας . Η αποφασιστικότητα που παίρνουμε για να σταματήσουμε το κάπνισμα με το πέρασμα του χρόνου καταρρέει ξεχνιέται χωρίς την αλήθεια τις νικοτίνης πως δρα στο σώμα μας . Άρα η αποφασιστικότητα χρειάζεται μόνο να ξεκινήσουμε να μαθαίνουμε για την αλήθεια της νικοτίνης .Άρα αποφασιστικότητα είναι σαν να λέμε ταπεινοφροσύνη για να μάθουμε την αλήθεια Όσοι τελικά χρησιμοποιήσετε την ισχυρή αποφασιστικότητά σας, μην ανησυχήσετε και μην ξαφνιαστείτε αν τη δείτε μετά από καιρό να ξεφουσκώνει. Η προσπάθειά σας στηρίζεται πρωτίστως στη γνώση της Αλήθειας κι αυτή δεν ξεφουσκώνει ποτέ! Θανάση Αποστόλου

Offline Kiki m

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Female
Δεν είναι απαραίτητη η αποφασιστικότητα ... Αποφασιστικότητα δεν θα το τοποθετούσα έτσι .
Ή λήψη αποφάσεων του τύπου διακοπής καπνίσματος ή άλλων μορφών εξαρτήσεων εάν εκλαμβάνονται ως ατομικη πρωτοβουλία ( μου απαγόρευσε γιατρός το τσιγάρο) κατά την δική μου άποψη δημιουργείται ένα συναίσθημα άθλου ,επιτευξής του στόχου ,που ο εξαρτημένος λαμβάνει λαθεμένα συναισθήματα, δεν βιώνει την στέρηση  ,ίσως υπάρχει ένας κίνδυνος εγκλωβισμού  . Εγώ έφτασα να καπνίζω με ένα αίσθημα καταναγκασμού ,συνηδιτοποιησα ότι αυτό καταστρέφομαι ... Ήθελα να το κόψω και άρχισα να καπνίζω παραπάνω...  Και ας μην κοροιδευομαστε έκανα διάφορους σφυριγματα σε αξαφνους χρονους καθώς ανεπνεα το καταλαβαινα και εγω  ... ... Ομολογώ τρομαξα .. Μπορώ και κάνω δροσερά ντουζ μέσα στο καλοκαίρι και δεν μελανιάζουν τα χέρια μου . Είδα πολύ μεγάλη βελτίωση. Και να επειδινωθουν τα προβλήματα μου από τον χρόνο ακούγεται παρανοϊκό αλλά με περνάει από το μυαλό ότι γνώρισα το μετά μου ...