Author Topic: Συμπλήρωμα πολυβιταμίνης, Είναι απαραίτητο;  (Read 12614 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Quote
Το παρακάτω άρθρο αναφέρεται στο όφελος από την κατανάλωση πολυβιταμίνης. Βέβαια μου φαίνεται λίγο υπερβολικό αυτό που λέει, ότι κερδίζονται 10 χρόνια ζωής από τη χρήση συμπληρώματος πολυβιταμίνης... Αλλά σίγουρα πιστεύω ότι ωφελείται η υγεία, ιδίως όσων δεν έχουν τέλεια διατροφή. http://www.ergo-log.com/multilong.html

Περάσανε σχεδόν 3 χρόνια από τότε που έκανα αυτό το μικρό σχόλιο για την πολυβιταμίνη και από τότε η γνώμη μου έχει αλλάξει. Μου φαίνεται κάπως χοντροκομμένο και τεχνητό το να στοιβάζουμε όλες τις βιταμίνες και τα μέταλλα μέσα σε ένα δισκίο. Αναμφισβήτητα ο καλύτερος τρόπος λήψης των θρεπτικών στοιχείων είναι η διατροφή. Παραμένω φανατικά υπέρ της χρήσης των συμπληρωμάτων, όμως προτείνω περισσότερο τα συμπληρώματα που λειτουργούν ως πλήρεις τροφές (πχ. σπιρουλίνα, ροδιόλα και πάρα πολλά άλλα) σε σχέση με τα συνθετικά συμπληρώματα. Την πολυβιταμίνη ως συμπλήρωμα τη βλέπω ως μία υπεραπλούστευση του τι έχει ανάγκη το σώμα μας. Πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιήσω μία μεμονωμένη βιταμίνη ή μέταλλο για κάποια συγκεκριμένη κατάσταση, παρά να πάρω τη "λύση σκούπα" της πολυβιταμίνης, η οποία αμφιβάλλω αν είναι βιολογικά αφομοιώσιμη σε επαρκή βαθμό.

Ο μόνος που πιθανώς θα ωφεληθεί από τη πολυβιταμίνη είναι αυτός με το πολύ φτωχό διαιτολόγιο. Πχ. μόνιμα έχει ως πρωινό κρουασάν και μόνιμα βραδινό απ' το φαστ φουντ. Κάποιες βιταμίνες δε λαμβάνονται έτσι εύκολα, στριμωγμένες σε ένα χάπι μαζί με τις άλλες. Για παράδειγμα ο σίδηρος, η Β12, η Κ2 που είναι και οι σημαντικότερες και οι πιο δυσεύρετες, δεν απορροφώνται καθόλου από ένα συμπλήρωμα. Το τελευταίο συμπλήρωμα που θα αγόραζα θα ήταν η πολυβιταμίνη.


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline deimos

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
προσωπικα ειμαι κατα του βιομηχανικου φαγητου.Αν θελει καποιος βιταμινες ας φαει φρουτα-λαχανικα-ψαρια κτλ να δουλεψει και το αντερο του σωστα.Οταν τα παιρνει κανεις ετοιμα τοτε το πεπτικο συστημα ατονει και απο την αλλη με το φυσικο τροπο δεν μπορεις να παθεις υπερβιταμινωση...

Offline morenita

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
Καλησπερα :),αν και εχει περασει πολυς καιρος απο αυτη τη δημοσιευση θα ηθελα να πω τη γνωμη μου.Σε καμια περιπτωση τα συμπληρωματα διατροφης δεν αντικαθισουν τα φρεσκα λαχανικα,φρουτα και τροφιμα γενικοτερα.Γι αυτο αλλωστε λεγονται συμπληρωματα διατροφης.Ομως ποσοι απο εμας αληθεια τρωμε σωστα και παιρνουμε ολες τις απαραιτητες για εναν οργανισμο βιταμινες,μεταλλα και ιχνοστοιχεια?Επισης τα αγαθα που φτανουν στο τραπεζι μας δυστυχως δεν εχουν καλλιεργηθει-εκτραφει με τροπο και κατω απο συνθηκες που μονο οι ενδεδειγμενες δεν ειναι (και το γνωριζω πολυ καλα αυτο λογω επαγγελματος) πραγμα που εχει ως αποτελεσμα να μην μας προσφερουν τα ωφελη που κανονικα θα επρεπε να ειχαμε και τελος ο τροπος που τα μαγειρευουμε(βρασιμο,μαγειρεμα σε πολυ υψηλες θερμοκρασιες ή που τα τρωμε(καποιες βιταμινες για να απορροφηθουν πρεπει να γινει ο καταλληλος συνδυασμος τροφων) εχει ως αποτελεσμα να εχει χαθει μεγαλο μερος των βιταμινων που περιεχουν ή αυτες να μην απορροφηθουν απο τον οργανισμο μας.Εκει ακριβως ειναι χρησιμα τα συμπληρωματα διατροφης παντα ομως με γνωση αλλα και συνεπεια για να υπαρχει αποτελεσμα ::cool::

Offline jack sparrow

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
Καλημέρα και εγώ δεν ήμουν υπέρ τον συμπληρωμάτων και έλεγα ότι είναι άχρηστα στην ηλικία τον 25χ αλλά μεγαλώνοντας ένιωθα την ενέργεια μου να ελαττώνεται δουλειά οικογένεια άγχος και σε μία συζήτηση με έναν φύλο που ασχολούνταν με τα συμπληρώματα και με την ορειβασία με έβαλε στο τριπάκι και εδώ και 5 χρόνια έχουν μπει στην ζωή μου για τα καλά και ψωνίζουμε κάθε μήνα μαζί με την γυναίκα μου τα συμπληρώματα που μας λείπουν.  :victory:

Offline dimikap

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 0
Καλησπέρα.

Έπιασα το φτιάρι και ξέθαψα αυτό το ποστ.

Είμαι 45 ετών και με την καθημερινότητα έχω αρχίσει να νιώθω Ατονία, Αδυναμία & κούραση

Κάνω δουλειά γραφείου και πρόσφατα έκανα εξετάσεις αίματος κ ήμουν οκ.

Δεν κάνω και τη super διατροφή, καθότι εργένης και δεν μαγειρευω συχνά. Εϊμαι 75 κιλά, 1.74 ύψος και καπνίζω το πολύ 10 τσιγάρα/μέρα

Σκέφτομαι καμία πολυβιταμίνη (από iherb). Μήπως υπάρχει καμία πρόταση, δοκιμασμένη από κανέναν ???

Δεν ξέρω εαν παίζει κάποιο ρόλο αλλά νιώθω κ κουρασμένα τα ποδιά μου (γαμπες), από την ωρα που ξυπνάω

(ορίστε, τα μαρτύρισα όλα  =yes!=)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μήτσος


Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Δε θα σε βοηθήσει μία πολυβιταμίνη. Εγώ στη θέση σου θα έριχνα όλο το βάρος μου σε 2 θέματα: Καλύτερη ύπνο και άσκηση. Και φυσικά θα φρόντιζα και τη δίαιτα.

 =thumb=
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline dimikap

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 0
Θανάση σ ευχαριστώ για την απάντηση

Από υπνο έχω 7-8 ώρες κ γενικά δεν ξενυχταω. Καθηστική ζωή, ναι δυστυχως κάνω κ πρέπει να ασκηθώ.

Δεν έχεις κάτι να προτείνεις  καμία βιταμίνη ?

Ευχαριστώ

Offline DOUMAS

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Γειας σας.
Χαιρετω την ομορφη παρεα σας και φυσικα τον φιλο Θαναση που αφιερωνει πολυτιμο χρονο πανω στην ερευνα .
Ειμαι νεο μελος και βρηκα αρκετα ενδιαφεροντα  οσα αναφερονται σε αυτο το σαιτ σε θεματα υγειας και ειδικοτερα η πληροφορηση πανω στα συμπληρωματα διατροφης και ετσι αποφασισα νε στειλω το πρωτο μου μυνημα και να αναφερω καπιες αποριες μου κυριως για τα τελευταια.
Λαμβανω αρκετα συμπληρωματα διατροφης περιπου  ενα χρονο για να βοηθησω την υγεια μου αφου περασα αρκετα δυσκολα αυτο το διαστημα και θεωρω οτι ωφεληθηκα παρα πολυ.Μεταξυ αυτων ειναι και μια πολυβιταμινη .Τα αγοραζω απο την i herb.
Διαβαζοντας συνεχως πολλες μελετες για τις πιθανες ωφελειες των συμπληρωματων διατροφης (Αndrew Saul ,Ινστιτουτο Pauling κλπ) ολο και περισσοτερο τελευταια ανακαλυπτω οτι προκυπτουν αρνητικες δημοσιευσεις πανω στην ερευνα   προσληψης συμπληρωματων διατροφης .
Ενα παραδειγμα ειναι το ιστιολογιο του Χαρβαντ οπου μελος αυτης  της ιατρικης σχολης αναφερεται σε μια δεσμη 68 συνολικα μελετων πανω  σε 200.000 που τους χορηγηθηκαν συμπηληρωματα διατροφης και το αποτελεσμα ηταν μηδενικο...πεταμενα λεφτα τα συμπληρωματα....
Δεν παραλειπει καθε φορα ο συγγραφεας σε καθε ερωτηση ενδιαφερομενου να απαξιωνει την θεραπευτικη αξια των συμπληρωματων καθε μορφης, εκτος ισως απο τα ω3 και περιμενοντας τα οφελη της D3 απο τα αποτελεσματα των μελετων που θα δημοσιευθουν τα επομενα χρονια.
http://www.askdoctork.com/should-i-take-antioxidants-201604259097
Γενικως η κυρια γραμμη του ιδρυματος ειναι η αχρηστια των συμπληρωματων .
Εχω μελετησει ολα τα αρθρα του εξαιρετου ιατρου (τον θεωρω αυθεντια και ευφυια) Dr Δημ.Τσουκαλα που εχει τεραστιες περγαμηνες πανω στην επιστημη της ιατρικης και ειδικοτερα στην ΜΕΤΑΒΟΛΟΜΙΚΗ (κλαδος της ορθομοριακης ιατρικης) την νεα δηλαδη προοδευτικη ιατρικη του 21ου αιωνα.http://www.drtsoukalas.com/i_proseggisi_mas-su-188.html
Διαβαστε και απορροφηστε κυριολεκτικα τα σημαντικα πρωτοποριακα αρθρα του και προσπαθηστε να τα  μετουσιωσετε στην πραξη.
Μεταξυ ολων των αλλων ο καθηγητης στο βιβλιο του αναφερει οτι η θεραπευτικη δυνατοτητα των ανθρωπων μπορει να εστιασθει στα εξης σημεια:
40% Σωστη διατροφη (βιολογικη ).
40% Συμπληρωματα διατροφης .
20% Ασκηση.

Θα ηθελα και την δικη σας  γνωμη  για τη προσληψη συμπληρωματων διατροφης αφου δυστυχως υπαρχει μεγαλη συγχυση.Η βιομηχανια της ασθενειας αντεπιτιθεται?.....
Ευχαριστω για την φιλοξενια.