Author Topic: 52 ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ.  (Read 10254 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ΛΙΛΗ

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 13
  • -Receive: 1
52 ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ.
« on: March 15, 2015, 03:30:23 PM »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΙΜΑΙ Η ΛΙΛΗ 38 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΩΗΝ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ..ΔΙΑΝΥΩ 52 ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΥΠΕΡΟΧΑ.ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΠΟΥ ΑΡΧΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.ΑΠΟ ΤΑ 16 ΜΟΥ ΚΑΠΝΙΖΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ.ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΝΙΖΑ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΑ ΠΟΛΛΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΠΑΚΕΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΛΛΑΤΩΣΩ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΘΑ ΖΟΥΣΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ.ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΑ ΜΕ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ..ΧΑΖΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΗ.
 ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ..ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΑΠΤΗΡΑ..ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΥΝΗΛΘΑ, ΚΟΙΤΑΞΑ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ, ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ.ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΩ..ΜΠΗΚΑ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΣΤΟ ΚΟΜΟΔΙΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΗ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ.
ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ,ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ.Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΡΚΟΥΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΒΟΗΘΟΥΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙ ΑΠΛΑ ...ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΕΠΙΝΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΛΛΗ ΝΕΡΟ..ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΗΜΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΚΑΑΥΓΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΝΕΥΡΙΚΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΧΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΡΟΣΟΧΗΣ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΗΚΑΝ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ.ΕΙΔΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ ΜΟΥ,ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΑΡΑ ...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΟΙΜΑΜΑΙ!!ΟΣΟ ΗΜΟΥΝ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΙΜΑ ΝΕΥΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ..ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ.ΘΕΛΕΙ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ..


Η ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ.ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ..



Offline Σπαρτακ Κιτα

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 17
  • Gender: Male
  • όχι σε καθιστική ζωή
Απ: 52 ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ.
« Reply #1 on: March 15, 2015, 10:19:47 PM »
Γεια σου Λίλη επειδή έχεις καταλάβει το νόημα δεν θα σου γράφω πολλά. Εσύ είπες η υγεία μας ανοίγει πρόσθεσε και τη ελευθερία. Απο δω και πέρα να μην παζαρέψεις την απόφαση που πήρες να μην το βλέπεις σαν στέρηση αυτό που δεν πέρνεις 52 ημέρες. Μπράβο!!!

Offline ΛΙΛΗ

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 13
  • -Receive: 1
Απ: 52 ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ.
« Reply #2 on: March 15, 2015, 10:33:10 PM »
ορκιστηκα στον εαυτο μου πως τπτ δεν θα με κανει να πεσω  στις παλιες κακιες συνηθειες.Το μονο που μου προσφερε ολα αυτα τα χρονια ηταν ενα ΤΙΠΟΤΑ.Ευχαριστω πολυ.Σιγουρα δεν ειναι ευκολο να προσπαθεις να βγαλεις ξαφνικα μια συνηθεια 23 ετων.Ομως ο ανθρωπος ολα τα μπορει αρκει να πιστεψει σε εκεινον.Ο δρομος ειναι μονοδρομος σε τετοιες περιπτωσεις και πρεπει να παρθει μεχρι το τελος.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: 52 ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ.
« Reply #3 on: March 20, 2015, 02:42:10 PM »
Γεια σου Λιλη!

έχεις τα θερμά μου συγχαρητήρια για τους 2 πρώτους μήνες της ελευθερίας σου. Βλέπω ότι έκανες πολύ δυνατή εκκίνηση στην κούρσα για ελευθερία. Σίγουρα θα έχεις επισκέψεις του πειρασμού αλλά αξίζει να κρατήσεις στέρεη την υπέροχη προσπάθεια και να γυρίσεις οριστικά σελίδα στη ζωή σου. Εύχομαι το γρηγορότερο να μεταβείς στην παγερή αδιαφορία για το κάπνισμα, από αυτή που διακατέχεται και κάθε μη καπνιστής!

ΜΠΡΑΒΟ!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline ΛΙΛΗ

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 13
  • -Receive: 1
Απ: 52 ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ.
« Reply #4 on: March 27, 2015, 12:12:00 AM »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΟΙ ΠΕΙΡΑΣΜΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...(ΑΧ ΝΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΩΡΑ!!).Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΖΩΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΛΗ ΑΥΤΟ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΕ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ..ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ.ΑΝΟΗΣΙΑ ΗΤΑΝ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΗ ΑΠΟ ΟΛΑ.ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ.ΛΕΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΡΩΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΨΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ. :))

Offline Σπαρτακ Κιτα

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 17
  • Gender: Male
  • όχι σε καθιστική ζωή
Απ: 52 ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ.
« Reply #5 on: March 27, 2015, 10:49:22 AM »
xa xa

Offline johng

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Απ: 52 ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ.
« Reply #6 on: March 27, 2015, 02:10:49 PM »
Γεια σου Λιλη και μπράβο για την προσπαθεια σου...δινεις δυναμη και σε εμας που είμαστε πιο ''πισω'' σου στον δρομο της απεξαρτησης απο το βρωμοτσίγαρο... Για αυτό που λες για το φαγητό σε προηγουμενες προσπάθειες μου να το κόψω είχα ακριβώς το ίδιο θέμα μετα το φαγητό ηταν πολυ δυσκολο για εμενα..σε αυτη την προσπάθεια ομως που θελω πραγματικα να πετυχω εχω σκεφτει καποια πραγματα που με βοηθάνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για μετα το φαγητο πως να ΜΗΝ εχω ''επιθυμια''...στα γράφω παρακάτω σε περιπτωση που ΔΕΝ τα κάνεις :

-Μετα που θα φας αν μπορείς σήκω αμέσως απο το τραπέζι μην καθεσαι στο τραπέζι και μετα το γευμα
-Μετα που θα φας ή πλυνε αμέσως τα δόντια σου ή πιές πάρα πολύ νερό
-εμένα με βοήθαει πάρα πολύ μετά το φαγητό να φαω μια καραμέλα με Κανελα ( η και τσιχλα κανελας γενικα τα καυτερα βοηθανε γιατι σου δινουν το ΄΄καψιμο΄΄ που ειχες συνηθισει απο το τσιγαρο και θα δεις οτι θα σου αρεσουν λογικα κι ολας)
-ασχολεισου με κάτι αλλο πχ αν τελειωσες το φαγητο σου ανοιξε τον υπολογιστη και κανε οτι θες η γενικα κάνε κάτι μην κάθεσαι  μετα το φαγητο


Επίσης αν θέλεις πες μας και αλλα πράγματα για εσένα οπως : έχεις κάνει και αλλες προσπάθειες ? Ποιες μέρες -στιγμές σε ζόρισαν περισσότερο στην μέχρι τώρα προσπάθεια σου και πως τις αντιμετώπισες ? Απο ποιες μέρες και μετά ακριβώς εγινε για εσένα πιο ευκολο ? :D


Offline Σπαρτακ Κιτα

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 17
  • Gender: Male
  • όχι σε καθιστική ζωή
Απ: 52 ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ.
« Reply #7 on: March 27, 2015, 04:24:24 PM »
Γιάννη το θέμα μετά το φαγητό το τι θα κάνουμε γιατί έχω και εγώ 2 μήνες που το έκοψα το είχα κόψει παλιά όμως 2 χρόνια και με βοήθησαν αυτό που έγραψες μετά το φαγητό να πίνεις πολύ νερό (και  πολύ ύπνο μην ξεχάσεις) και να σηκωθείς από το τραπέζι και να κάνεις  δουλείες μικρές μετά από 1 ώρα η 2 ώρες σίγουρα χρειάζεται άσκηση (γυμναστική) γιατί ο οργανισμός παράγει ενέργεια όταν κόβουμε το τσιγάρο πιο πολύ μετά το φαγητό και όταν μας έρχεται στο νου το τσιγάρο είναι σαν να θέλουμε να σταματάμε την ενέργεια που δίνει ο οργανισμός μετά το φαγητό και αυτό το παίρνουμε σαν απόλαυση. Με έχει συμβεί εμένα. 100% είναι η αλήθεια! Σαν να θέλουμε να σταματάμε το χρόνο με το τσιγάρο μετά το φαγητό. Η ζωή συνεχίζεται για αυτό χρειάζεται πρώτο πράγμα στο μυαλό να σκέφτεσαι μόλις τρως ότι θα περάσουν 1 ώρα η 2 ώρες και θα κάνεις η δουλειά η το κυριότερο να σκέφτεσαι όχι υπολογιστή όμως άσκηση άσκηση άσκηση (και ύπνο) άμα θες έντονη άσκηση και μετά  θα σου φύγουν ιδέες του απόλαυση τσιγάρου με αυτή τη συνταγή δεν πρόκειται να καπνίσεις γιατί η ζωή είναι καταβάθος άσκηση όμως πολλοί δεν το καταλαβαίνουν

Αυτί η συνταγή πρέπει να κρατήσει τρεις μήνες πρώτα που είναι δύσκολα και μετά όσες φόρες τη σκέφτεστε δηλαδή  σκέφτεστε αχ αν είχα ένα τσιγάρο μετά το φαγητό όταν μιλάει η σκέψη του υποσεινηδιτου εμείς θα σκεφτόμαστε αμέσως τη (σκέψη της συνείδησης) άσκηση και ελευθεριά  γιατί στα αλήθεια στο τσιγάρο δεν υπάρχει απόλαυση το ανακάλυψε ο Θανάσης Απόστολος με το βιβλιο του. γκεγκε

Offline Σπαρτακ Κιτα

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 17
  • Gender: Male
  • όχι σε καθιστική ζωή
Απ: 52 ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ.
« Reply #8 on: March 27, 2015, 06:05:14 PM »
ο άνθρωπος έφτασε στο φεγγάρι (αχ να ήταν πρώην καπνιστές αυτοί που σκεφτήκαν πως να φτάσουν στο φεγγάρι όχι ότι δεν έκανε δουλεία ο Θανάσης τρόπος που το λέω δηλαδή)   τον ναρκωτικό δεν ξέρει; απλά είναι πολύ κερδοφόρο και το αφήνω να περάσει στους παγιδευμένους και σε αυτούς που θα παγιδευτούν από το ναρκωτικό την νικοτίνη δεν μιλάμε για άλλα ναρκωτικά μόνο το συγκρινόμενο είναι πιο επικίνδυνο επειδή όπως είπε ο Θανάσης Στο βιβλίο του οι άνθρωποι πευτουν πιο εύκολα στην παγίδα του τσιγάρου με το να το δοκιμάζουν κακό αυτό μιλάμε για πολύ πολύ κακό για την νέα γενιά διάστικτος .

Offline ΛΙΛΗ

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 13
  • -Receive: 1
Απ: 52 ΗΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ.
« Reply #9 on: April 01, 2015, 12:38:02 AM »
αγαπητέ φίλε johng,
ποτε δεν σκεφτηκα να κοψω το τσιγαρο..Η ζωη μου απο τα 14 χρονια μου ηταν με ενα τσιγαρο.η εικονα επισης τοσο γνωριμη εγω και το τσιγαρο στο χερι.Ακομα και οι φωτογραφιες μου ολες ηταν με ενα τσιγααρο.εξαρτηση παθος !!Η αποφαση παρθηκε χωρις να το σκεφτω.΅ΕΙπα απο σημερα θα προσπαθησω να το κοψω.Δεν το ειχα επιχειρισει ποτε!δεν ηθελα να το κοψω και δεν μπορουσα να με δω χωρις εκεινο.Εται ενα πρωι κανω εναν καφε καπνιζω 3 τσιγαρα κ ξαφνικα παιρνω την αποφαση οτι ειναι τα τελευταια.Περασαν 2 μηνες και δεν μπηκα καθολου στην διαδικασια να κανω πισω.Χαιρομαι που μπορω και αντιστεκομαι κ που ξεκινησα μια νεα ζωη.δεν εχω δει καποια διαφορα ακομη επειδη ειναι νωρις.Το μονο που ειδα ειναι οτι πλεον κοιμαμαι!Κατι που οσο καπνιζα δεν κοιμομουν πολυ.Τις πρωτες 10 ημερες ειχα μια νευρικοτητα η αληθεια ειναι.Μετα ηρεμησαα.Εκεινο το δεκαημερο καταλαβαινα οτι ειχα ελλειψη προσοχης στην οδηγηση και σε συνομιλιες.Ξεπεραστηκαν ολα αυτα μετα τις 10 ημερες.Στην αρχη επινα νερο κι εγω πολυ να σβησω την επιθυμια.Τωρα ολα ειναι ποιο ηρεμα.Γενικα ειμαι ποιο ηρεμη απο ποτε.Νιωθω ωρες ωρες πως δεν υπηρξα ποτε καπνιστρια.Η αποφαση να μεινω μακρια απο το τσιγαρο με εκανε να γινω πολυ δυνατη και να μην κανω πισω.Και δεν θα κανω επειδη αποφασισα πως πρεπει να ζησω!