Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190156 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline SOTIRIS

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 2
το ιδιο προβλημα,με τον προηγουμενο κυριο...(iherb,εγκριση,κλπ) / παρακαλω,αν ξερει καποιος να μας πει υπευθυνα για το τελευταιο που εθιξε"τι γινεται απο καταστημα χωρας της ΕΕ"-εν προκειμενω απο Μ.Βρετανια -& αν υπαρχει "απαλλαγη" ανεξαρτητως κοστους,εχω βρει μερικα καταστηματα εκει κ επιφυλασσομαι να αναρτησω τις διευθυνσεις τους,αν βεβαια ολα ειναι καλα για εμας !

Offline DOUMAS

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Exω και γω το ιδιο προβλημα με τον εκτελωνισμο αφου μου ζητανε προσκομιση παραστατικων απο τον ΕΟΦ.
Φανταζομαι οτι η υπαρξη των παραπανω δικαιολγητικων δεν θα υπαρχει για τα περισσοτερα προιοντα απο τον Ε.Ο.Φ. και εως εκ τουτου δεν θα εναι δυνατος ο εκτελωνισμος.
Δεν ξερω τι θα γινει με τα χρηματα μας?Τετοια μεγαλη απροβλεπτη  απατη δεν θα μπορουσε να συμβει.
Ο μονος στοχος του μαδουρο ειναι η εξοικονομηση χρηματων και η εμποδιση εισαγωγης τετοιων προιοντων στην χωρα μας υστερα απο αντιδραση του φαρμακευτικου και ιατρικου κατεστημενου ,της βιομηχανιας της ασθενειας.
Δεν ξερω πως μπορουμε να αντιδρασουμε σε αυτη την φαση ωστε να μην χασουμε τα χρηματα μας...
Περιμενω απο καποιο φιλο που εχει παρομοιο προβλημα πληροφοριες,βοηθεια,ενημερωση,προτασεις .Τι λεει για ολα αυτα ο Θανασης Αποστολου?
Αραγε η i herb τι ξερει για αυτα τα προβληματα και πως μπορει να βοηθησει?

Offline SOTIRIS

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 2
σε επικοινωνια που ειχα με την iherb,μου ειπαν οτι τα χρηματα θα επιστραφουν οταν φθασει το δεμα πισω σε αυτους-αρα,δεν παραλαμβανουμε τιποτα κ περιμενουμε !

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
φίλε Doumas συμφωνώ σε όσα είπες. Θα σου πω και την δική μου άποψη.

Η Ελληνική οικονομία είναι εντελώς ανίκανη (λόγω φόρων κυρίως, αλλά και κλειστών επαγγελμάτων κλπ) να ανταγωνιστεί την ξένη, η οποία μπορεί να μας στείλει σε λιγότερο από την μισή τιμή (μαζί με τα μεταφορικά) το συμπλήρωμα διατροφής.

Απέναντι σε αυτό είτε φτιάχνεις ένα σωστό σύγχρονο ανταγωνιστικό κράτος, που δεν βλέπει την επιχειρηματικότητα ως εγκληματικότητα, είτε, αν έχεις κομμουνιστικές ιδέες, δεν φτιάχνεις τίποτα και εφαρμόζεις επιπλέον περιορισμούς για να κρατήσεις τα κρατικά και τα συντεχνιακά μονοπώλια. Συγνώμη για το πολιτικό σχόλιο, είναι η υποκειμενική μου άποψη.

Επειδή είναι τόσο συμφέρουσες οι αγορές από εξωτερικό, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι η οικονομία θα επιδεινωθεί (και) από αυτές. Στα πλαίσια αυτά, και αφού λόγω ιδεολογίας δε γίνεται να φτιαχτεί σωστό κράτος, εγώ θα δεχόμουν ένα δασμό πχ. 3€ σε κάθε δέμα και λίγο μεγαλύτερο σε μεγάλα-ακριβά δέματα, προκειμένου και εμείς να κάνουμε τη δουλειά μας, και να μη βουλιάξει εντελώς το κράτος. Όμως η κράτηση δεμάτων από τελωνείο και το αίτημα για παραστατικά ΕΟΦ κλπ είναι κάτι χειρότερο από τριτοκοσμικό μέτρο. Πρόκειται για ληστεία, με σκοπό όχι να μας αρπάξουν τα δέματα, αλλά για εκφοβισμό, να μας γίνει μάθημα και να μην ξαναπαραγγείλουμε.

Σκέφτομαι ότι ένα όφελος που θα προκύψει από όλη αυτή την ιστορία για εργαζόμενους ΕΛΤΑ και τελώνηδες, είναι ότι μέσω του εκφοβισμού θα ανακοπεί το κύμα παραγγελιών από εξωτερικό. Πρέπει να τα είχαν παίξει τα άτομα..  :dumbells:  :P  Θα ξαναβρούν την ηρεμία τους..

Πάντως προτείνω μεγάλη υπομονή, και για αυτούς που περιμένουν δέμα, γιατί θα πήξουν στα κρατημένα δέματα εκεί στο τελωνείο, κάποια στιγμή θα θελήσουν να τα ξεφορτωθούν (έχει γίνει και παλιότερα). Υπομονή και για όσους θέλουμε να διαμαρτυρηθούμε με κάποιον τρόπο (επιστολές, μαζικά μέιλ κλπ), αφού χρειάζεται 1-2 μήνες να δούμε κατά πόσο θα εφαρμοστεί, σε τι ποσοστό δεμάτων και παρακρατήσεων κλπ. Πάντως όσα εφαρμόζονται είναι νόμιμα, (αλλά καθόλου ηθικά...)
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline DOUMAS

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Δεν μπορω να μην συμφωνησω σε ολα απολυτα.
Το θεμα ειναι Θαναση πως θα αποζημιωθουμε.Καπου διαβασα οτι οταν παει κανεις να απευθυνθει στον ΕΟΦ για το συγκεκριμενο θεμα απαιτειται να παραθεσει  λεπτομερη λιστα των συστατικων καθε προιοντος .Επειτα να συμπληρωσει καποιες ηλεκτρονικες φορμες και θα παρει την απαντηση υστερα απο 2-3 μερες.Ολα αυτα βεβαια προ καιρου οπου δεν υπηρχε αυτος ο συνωστισμος και το σημερινο χαος .Φαντασου τι εχει να γινει για καθε ενδιαφερομενο ...
Πρεπει να στειλουν εγκριση  οι κυριοι του ΕΟΦ πx  για την βιταμινη C  της NOW η για το q10 της doctor best ....ειναι να γελανε και οι πετρες..
Δεν ξερουν τι να σκαρφιστουν  οι ιδεολογοι του κω...ου για ανακοψουν τις εισαγωγες.
Στην τυποποιημενη επιστολη που στελνουν ,οι υπηρεσιες εκτελωνισμου του αεροδρομιου, αναφερουν συγκεκριμενα οτι εντοπισθηκαν ειδη για την εισαγωγη των οποιων απαιειται εγκριση απο ον ΕΟΦ.
Και ρωαει καποιος αδαης ποιος ειναι αυτος ο ειδικος στο κουμμουνιστικο χαλιφατο των ιδεολογων ηλιθιων υπαλληλων των ΕΛΤΑ που μπορει να εντοπιζει προιοντα?
Ονομα ,ειδικοτητα,αρμοδιοτητα ,νομοθεσια?
Εστειλα e-mail στην υπηρεσια εκτελωνισμου στο οποιο εκφραζω παρομοιους προβληματισμους.Μεταξυ αυτων αναφερω  πως ειναι δυνατον ενας ανενεργος νομος τοσο μεγαλο διαστημα  οπου προμηθευτηκαμε παρα πολλα προιοντα εδω και χρονια  να εφαρμοζεται ουρανοκατεβατα εν μια νυκτι τοσο αυστηρα  και χωρις καμμια ενημερωση ταλαιπωρωντας ψυχικα και κυριως οικονομικα (φοβαμαι πολυ οτι θα χασουμε τα λεφτα μας,προσωπικα ειχα κανει παραγγελιες 130 ευρω για την οικογενεια μου) αβασανιστα και βιαια ?
Εδω σηκωνει καταγγελια πως εφαρμοζεται ενας νομος τοσο αυστηρα χωρις καμμια προειδοποιηση τοσο επιλεκτικα ενεκα ηλιθιας πολιτικης βουλησης.Ειναι παρανομο και ανηθικο.Γιατι εφαρμοζοταν επιλεκτικα και ελαχιστα τοσο καιρο?Συνταγματικο και πειθαρχικο αδικημα..
Μιλαμε για κρατικη δικτατορια ,μιλαμε για κρατικη τρομοκρατια και βια.
Αν υπηρχε αξιοπιστια στην εφαρμογη του νομου θα ξεραμε ολοι απο την πρωτη στιγμη τι να παραγγειλουμε και με ποιο τροπο .
Χρειαζεται κινητοποιηση απο ολους εμας που εχουμε στοιχειωδη ευαισθησια και ευφυια σε αυτα τα θεματα που μας ενδιαφερουν αμεσα.
Εστειλα επισης e-mail και στην i herb με σκοπο να ακουσω  την αποψη τους γενικοτερα στο προβλημα ΕΟΦ και τι μελει γενεσθαι με το οικονομικο αδιεξοδο που διαφαινεται στον οριζοντα .
Παρακατω  η απαντηση με προβληματα στην αυτουσια μεταφραση ων αγγλικων:

 Αγαπητε Γιώργο

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την iHerb.

Ζητούμε συγγνώμη για την αναστάτωση και είμαστε περισσότερο από πρόθυμοι να σας βοηθήσουμε στα θεματα που σας  ανησυχουν.

Σας ενημερώνουμε ότι οι επιστροφές θα υποβληθούν σε επεξεργασία μόνο μία φορά στα πακέτα που έχουν επιστρέψει στην αποθήκη μας. Ωστόσο, εάν επιθυμείτε να λαμβάνετε τα πακέτα, μπορείτε να ρωτήσετε στο Ελληνικό Οργανισμό Φαρμάκων σχετικά με την έγκριση.

Με λύπη μας σας πληροφορούμε ότι δεν έχουμε κανέναν έλεγχο όσον αφορά τις οποιεσδήποτε πολιτικές που θα εφαρμοστούν από την τοπική αυτοδιοίκηση σας για τα εισαγόμενα προϊόντα.

Παρακαλώ ενημερώστε μας αν χρειάζεστε επιπλέον βοήθεια. Ανυπομονούμε να εξυπηρετούν τις ανάγκες σας στο μέλλον.

Σας ευχαριστούμε για την επιλογή iHerb και να έχετε μια υγιη ημέρα.

Χαιρετισμοί,

Juan Karlito Pasaquian

iHerb Εξυπηρέτησης Πελατών

22780 Harley Knox Blvd, Περρής, CA 92570 USA

Offline tsakvas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 8
Άλλοι 2 φίλοι δέχτηκαν επιστολή εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ, ο ένας μάλιστα για δέμα το οποίο περιείχε μόνο ένα κουτί συμπληρώματος διατροφής αξίας 8,5 ευρώ (27 ευρώ στην εδώ αγορά).....το κωμικό είναι ότι οι κύριοι ζητούν τα ανάλογα  δικαιολογητικά μέσα σε 10 μέρες όταν οι ίδιοι μας ειδοποίησαν 1,5 και 2 μήνες αργότερα από την ημερομηνία άφιξης των δεμάτων από το εξωτερικό......οι 10 μέρες ακούγονται ως ανέκδοτο αφού ο ΕΟΦ από το πλήθος των ενδιαφερομένων έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά, και αν οι φίλοι Αθηναίοι μπορούν να πεταχτούν προς τα εκεί γραφεία εμείς στην επαρχία είμαστε στο έλεος του τηλεφώνου στο οποίο και δεν υπάρχει ανταπόκριση.....επειδή είμαι νέος στην μέθοδο των παραγγελιών των υπόψιν σκευασμάτων από το εξωτερικό ρώτησα σε προηγούμενη ανάρτηση μου και επειδή δεν έλαβα απάντηση ρωτώ και πάλι..... ''γνωρίζει κάποιος  υπεύθυνα να μου πει αν υπάρχει πρόβλημα στην αγορά ιδίων προϊόντων από Ευρώπη (πχ Γερμανία);;''

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
tsakvas θα σου πω τι σκέφτομαι για αυτό που ρωτάς.

Αν εφαρμοστεί το γράμμα του νόμου, μάλλον χρειάζονται έγκριση ΕΟΦ ΚΑΙ τα Ευρωπαϊκά συμπληρώματα (δεν είμαι σίγουρος αν λέει αυτό ο νόμος), όμως πιθανώς να έχουν ως "ανεπίσημη" πρακτική να μην εμποδίζουν δέματα από ΕΕ.

Με αυτόν τον τρόπο βέβαια θα υπάρχει παράθυρο για αποστολές από Κίνα, Αμερική που γίνονται από Ευρωπαϊκές αποθήκες των μεγάλων εταιριών... Οπότε περιπλέκεται το θέμα.

Ο καλύτερος τρόπος να μάθεις είναι να μας πουν άτομα που παραγγέλνουν από Ευρωπαϊκή χώρα αν είχαν κάποιο πρόβλημα. Είναι αρκετοί από το φόρουμ που παραγγέλνουν από Αγγλία. Περιμένουμε την μαρτυρία τους για να βγάλουμε άκρη και γι αυτό το θέμα.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Δεν θέλω  να πάρω στο λαιμό μου κανέναν αλλά προσωπικά θα συνεχίσω να κάνω κανονικότατα τις αγορές μου από site εκτός Ευρώπης που όμως ΕΧΟΥΝ αποθήκες εντός Ευρώπης. Εκεί δεν υπάρχει 99.99% κανένα θέμα και ήδη εκανα παραγγελία από Aliexpress που εστάλη απευθείας από Γερμανία και ήρθε η ειδοποίηση κανονικά για παραλαβή.

Έχω ερώτηση για όσους λάβανε τις ειδοποιήσεις από το τελωνείο είτε από τα ΕΛΤΑ για πληρωμή. Ήρθε στα χέρια σας απλή ειδοποίηση για παραλαβή δέματος / συστημένου ή σας ήρθε κάτι άλλο που ανέφερε και τα έξτρα χρήματα που πρέπει να πληρώσετε; Αυτό ακόμη δεν το έχω καταλάβει από τα μέχρι τώρα σχόλια.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ' ό,τι μου είπε φίλος που παραγγέλνει συχνά από Κίνα, πριν λίγες μέρες έλαβε κανονικά 3 δέματα, και έλαβε άλλα 2 με χαρτί. Ένα του ήρθε χαρτί να πάει να παραλάβει από ταχυδρομείο και του ζήτησαν 3 ευρώ (το χαρτί δεν έγραφε τίποτα) και άλλο ένα δέμα του ήρθε χαρτί να πάει ταχυδρομείο και το χαρτί έγραφε ότι θα πληρώσει γύρω στα 22 ευρώ.

Δηλαδή απ' ό,τι καταλαβαίνω, αν είναι να πληρώσεις 3ευρω, δε γράφει τίποτα το χαρτί, ενώ αν είναι να πληρώσεις παραπάνω, το γράφει στο χαρτί. Το ίδιο επιβεβαιώνει και η δική μου εμπειρία των τελευταίων εβδομάδων. (μιλάω γενικά για παραγγελίες εξωτερικού, όχι συμπληρώματα μόνο).

Πάντως είναι σίγουρο ότι ένα μεγάλο μέρος των δεμάτων περνάνε ανεμπόδιστα. Τώρα τι ποσοστό είναι αυτό, θα ξέρουμε καλύτερα κατά τον Οκτώβριο.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Thanks Θανάση! Κατατοπιστικότατος! Τώρα για το πόσα περνάνε... προσωπικά νομίζω ότι όταν εξομαλυνθεί κάπως η κατάσταση το πιο εύκολο και γι' αυτούς είναι το μεγαλύτερο ποσοστό να περνάει με την έξτρα χρέωση των 3€ (που σημαίνει ότι λογικά αυτά περνάνε χωρίς καν να τα δουν) και μετά δειγματοληπτικά ότι τους γυαλίσει το μάτι θα το τσιμπάνε για να "βάζουν" ότι καπέλο παραπάνω.

Το μόνο που ελπίζω είναι σύντομα να βρούμε είτε εμείς είτε εταιρίες τύπου iherb/evitamins κάποια πατέντα έτσι ώστε να εξαλειφθεί το όποιο ρίσκο να σταματήσει δέμα στο τελωνείο. Με αγορές από Κίνα κάπως έχει ξεκινήσει και δουλεύει με τις Ευρωπαϊκές τους αποθήκες. Δεν υπάρχουν τα πάντα αλλά φαντάζομαι με τον καιρό θα είναι τα πάντα διαθέσιμα.

Θα ενημερώσω όπως έχω πει και εγώ με τις 3 παραγγελίες που αναμένω από iherb γιατί νομίζω ότι αφού βλέπω κινητικότητα, όπου ναναι θα έρθουν και σε μένα.