Author Topic: Αυτη την φορα θα κανω οτι μπορω για να τα καταφερω!!!  (Read 13664 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ΛΙΛΗ

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 13
  • -Receive: 1
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ.ΚΙ ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΠΩΣ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ.ΙΣΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.ΛΕΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΩΣΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΒΑΛΑ 7 ΚΙΛΑ  ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΠΑΘΩ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ.
ΟΣΟ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΝΑ ΖΗΣΩ ΜΙΑ ΝΕΑ ΖΩΗ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΠΙΣΩ.ΠΑΛΕΨΕ ΤΟ.ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΙΣΑ ΙΣΑ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.

Offline Σπαρτακ Κιτα

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 17
  • Gender: Male
  • όχι σε καθιστική ζωή
Για σου Λίλη πάτα εδώ http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?topic=649.0 και εδώ http://www.skeftomai.gr/  για να μάθεις να χάσεις κιλά και τη στεναχωριεσε για το προγραμμα  σωστής διατροφής το νέο βιβλίο  του Θανάση βγήκε   στην αγορά 7 χρονιά δουλειάς.  Λέει αν Σε 2 μήνες εφαρμόζοντας τις 10 εύκολες εντολές, θα κατακτήσετε λιποδιάλυση και επίπεδα ευεξίας που δε τα έχετε φανταστεί. πάντως έχεις πολύ υλικό εδώ στο φόρουμ  για να μάθεις πως να χάσεις κιλά. Εγώ αυτό κάνω και έχει αποτέλεσμα

Offline ΛΙΛΗ

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 13
  • -Receive: 1
ευχαριστω Σπαρτακ!ειναι το επομενο βημα μετα την διακοπη του τσιγαρου.Σκεφτομουν  να τα κανω και τα 2 μαζι αλλα σιγουρα κατι δεν θα πετυχαινε απο τα δυο.Παμε γερα λοιπον για το χασιμο των κιλων να ανεβουμε !

Offline johng

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
'Εχω να γράψω σχεδόν 1 μηνα . Συνεχίζω τον καθαρό δρόμο και σε λίγες μέρες κλείνω ΔΥΟΜΙΣΗ ΜΗΝΕΣ ΚΑΘΑΡΟΣ.. Πρώτη φορά στην ζωη μου παρολο που εχω κανει ΤΟΣΕΣ προσπάθειες τα καταφέρνω για τοσο πολυ καιρο (η μεγαλυτερη μου ηταν γυρω στις 40 μερες ). Ημουν μια χαρα μέχρι να......ανοιξει για τα καλα ο καιρος και να γίνουν τα πρωτα μπάνια .... Με το που αρχισα να πηγαινω παραλία αρχισε ΞΑΝΑ η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΑΧΗ....Να το σκέφτομαι συνέχεια ... να μου περνάνε σκέψεις απο το μυαλό τυπου ΄΄πως θα περάσεις καλα το καλοκαιρι σου χωρις τσιγαρο'' ...να πηγαινω σε ανοιχτα καφε(καλοκαιρινα)  και να καπνιζουν οι φιλοι μου και εγω να νιωθω σαν το παιδι που θελει καραμελα και δινουν σε ολους εκτος σε αυτο.... Πραγματικα μιλάμε για τεράστιο εθισμό ... Και μου φαίνεται πραγματικά γελοίο αλλα και τρομερά υπουλο το να ξερω οτι ειναι ενας βρωμερος θανατος και να συνεχισω να νομιζω οτι το θελω ...Καλο καλοκαιρι σε ολους! :D

Offline ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 0
Γεια σου Γιάννη! Πραγματικα σε χάσαμε μεγάλο διάστημα! Αλλά μας ξαναηλθες με πολύ καλα νεα. Μπράβο σου που αντιστεκεσαι αυτό δείχνει ΔΥΝΑΜΗ!!!! Είπαμε οταν σε επισκέπτεται ο (φίλος σου)κάνε τον αδιάφορο π.χ διασκεδαση Γυμναστική παρέα με ομοϊδεάτες κ.λ.π Καλό καλοκαίρι κ σε σένα ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ!!!!

Offline johng

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Καλησπέρα.Έχω αρκετούς μηνες να γράψω...οπου να ναι κλείνω 9 μηνες χωρίς τσιγαρο.... Πέρασαν απίστευτα δύσκολες στιγμές ( εφτασα στο σημείο να μυριζω ενα τασάκι μια φορά για να μην καπνισω) κ συνεχίζουν να περνάνε αλλά μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις άμυνες μου... Έχω παρατηρήσει ότι σκέψεις να ξανακαπνισω έχω όταν είμαι σε δυσκολη φαση ψυχολογικα και μου κανει εντύπωση οτι όλα τα ζόρια εκατσαν σε αυτό το 9μηνο ... Οτι προβλήματα δεν είχα τοσα χρόνια ξαφνικά εμφανίστηκαν κ βλέποντας φιλους συναδελφους κ γνωστούς να καπνίζουν καποιες φορες το ζηλεύω...

Επίσης με νευριάζει απίστευτα το οτι απο όταν το εκοψα οποτε έχω άγχος βγάζω αφθες στο στόμα..μου ειπαν οτι παρόλο που το τσιγάρο βλάπτει τόσο πολύ το μονο του καλό είναι οτι δν βγαζεις αφθες όταν είσαι καπνιστής..

Αυτό που όσο περναεει ο καιρος συνειδητοποιω καλυτερα είναι ότι είναι απίστευτος εθισμός..πραγματικα τεράστιος ...το έχουμε ταυτίσει με όλες τις στιγμές στην ζωή μας κ στα δύσκολα ο εγκεφαλος το αναζητάει ..

Δεν θέλω να το ξανάρχισε γιατί ξέρω ..,. Αν υποκυψω με το που καπνισω θα μου ερθει να ξερασω,θα νιώσω μια τεραστια απογοήτευση ,στάνταρ δεν προκειτε να απολαυσω τίποτα και σίγουρα απο την πρωτη κιόλας μερα θα σκέφτομαι ποτε θα το ξανακοψω...

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Γιάννη έχεις τα θερμά μου συγχαρητήρια για το 9μηνο. Όσο για τους πειρασμούς που σε επισκέπτονται, αναμενόμενοι, και μπορούν να γκρεμιστούν πανεύκολα αν μπορούσες να συνειδητοποιήσεις βαθιά ότι στηρίζονται σε ψέματα! Αν πχ. κάπνιζες, για λιγες μέρες, θα έβλεπες καθαρότατα ότι κάθε όρεξη για κάπνισμα ή αντίληψη υπέρ αυτού είναι ένα πελώριο ψέμα. Όμως θα ήταν αργά γιατί θα είχες ξαναμπλέξει στο βούρκο.

Συνέχισε την πορεία σου και όταν σε επισκέπτεται πειρασμός ρίχνε καμία ματιά στο βιβλίο, ώστε να ξηλώνεις το ψέμα χωρίς να χρειαστεί να ξαναμπεις στον εφιαλτικό κόσμο των καπνών..


Άφθες

Εγώ θα σου μιλήσω για τον έρπη, που νομίζω είναι παρόμοια κατάσταση. Έχω την εντύπωση ότι μία ισσοροπημένη διατροφή μπορεί να βελτιώσει πολύ την κατάσταση. Αν ακολουθήσεις στο μέλλον τη Sapiens Diet να μου πεις αν θα δεις βελτίωση, όπως υποψιάζομαι.

Πρόκειται για πρόβλημα που οφείλεται σε ιο. Και τον ιό αυτό θα τον κουβαλάς για πάντα. Το είχα κι εγώ το πρόβλημα μία 5-6 φορές ανά έτος, δηλαδή πολλές, αλλά το έλυσα με τον εξής τρόπο:

Πήρα συμπλήρωμα λυσίνης. Η λυσίνη βρίσκεται στο σώμα σε ισορροπία με ένα άλλο αμινοξύ, την αργινίνη. Όταν η αναλογία γέρνει προς τη μεριά της αργινίνης, τότε ο ιός αυτό βρίσκει ευνοικό περιβάλλον και ξεσπά... Όταν το είχα διαβάσει αυτό, παράγγειλα αμέσως συμπλήρωμα λυσίνης. Θυμάμαι χαρακτηριστικά 2 φορές, που με το που ένιωσα την ελαφριά φαγούρα του αρχικού σταδίου (+ το πρώτο σημαδάκι), αμέσως ξεκίνησα να παίρνω λυσίνη και  βιταμίνη C και με μεγάλη έκπληξη είδα ότι το πρόβλημα εξαφανίστηκε αντί να οξυνθεί. Δεν ξέρω τώρα αν αυτό που λειτούργησε σε μένα τόσο καλά για τον επιχείλιο έρπη, θα λειτουργήσει και την άφθα. Ψάξε στο νετ και για άλλες λύσεις. Πάντως τα τελευταία 3 χρόνια που εφαρμόζω της αρχές διατροφής που εισηγουμαι στο νέο βιβλίο, δεν είχα παρά μόνο μία φορά έρπη.

Αν χρειαστείς συμπλήρωμα λυσίνης στην Iherb είναι αυτό: http://eu.iherb.com/Source-Naturals-L-Lysine-1-000-mg-100-Tablets/1248

Αν το δοκιμάσεις πάρε και βιτ C και θα σου πω δοσολογίες όταν τα έχεις στα χέρια σου.

Κατά τ' άλλα, συνέχισε στο δρόμο της ελευθερίας από την αναίτια δηλητηρίαση, που τον κέρδισες επάξια, με το σπαθί σου!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!