Author Topic: Είμαι εντάξει και συνεχίζω  (Read 8235 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Konstantina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Είμαι εντάξει και συνεχίζω
« on: February 18, 2009, 02:07:40 PM »
Γεια σας, ονομάζομαι Κωνσταντίνα και σας παρακολουθώ από μακριά…περίπου τρεις εβδομάδες. Καθυστέρησα να γράψω στο forum, γιατί θέλησα να τηρήσω  ευλαβικά την συμβουλή του συγγραφέα  να γράφουμε μετά την συμπλήρωση 3-4 εβδομάδων διακοπής καπνίσματος.
Είμαι 38 χρονών και κάπνιζα πλέον  των 22 ετών περίπου 1-2 πακέτα ημερησίως (η αυξομείωση ήταν ανάλογη των καταστάσεων). Στις 26-01-2009 διέκοψα το κάπνισμα με τη βοήθεια φαρμακευτικής αγωγής. Δύο μέρες αργότερα ένιωθα ότι σύντομα η προσπάθεια μου θα ήταν ανεπιτυχής…. μάλλον κατά βάθος πίστευα ότι δε θα τα καταφέρω να απαλλαγώ από το τσιγάρο.  Έτσι άρχισα να ψάχνω  ο,τιδήποτε μπορούσε να με βοηθήσει σ’ αυτόν  το δύσκολο αγώνα μου (από επιστημονικά άρθρα μέχρι φρικιαστικές φωτογραφίες καρκινοπαθών από το κάπνισμα). Και ευτυχώς για μένα  ανακάλυψα τούτο το site.  Διάβασα αμέσως την ηλεκτρονική έκδοση του βιβλίου και την επομένη αγόρασα την έντυπη έκδοση.  Η βοήθεια που μου προσέφερε το βιβλίο, ήταν πολύ σημαντική.  Μετά την ανάγνωση του,  κατάλαβα πια γιατί διαισθανόμουν ότι δε θα τα καταφέρω…. ευτυχώς πρόλαβα και διάβασα  το βιβλίο όσο ακόμα η αποφασιστικότητά μου ήταν στο μέγιστο σημείο της.   Έτσι έχω να καπνίζω από τις 26 Ιανουαρίου 2009  και συνεχίζω.   Το βιβλίο το έχω συνεχώς κοντά μου. Στις δύσκολες στιγμές ανατρέχω σ’ αυτό ξανά και ξανά. Μεγάλη βοήθεια αποτελούν για μένα δύο σημαντικές φράσεις : 1) Δεν αμφισβητώ ποτέ την απόφασή μου και 2) Είμαι εντάξει και συνεχίζω…
Ένα μεγάλο «Ευχαριστώ» στο Θανάση και τα μέλη του forum  για την πολύτιμη βοήθεια σας



Offline ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΔΑΣΥΛΑ

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 7
  • Gender: Female
(No subject)
« Reply #1 on: February 18, 2009, 02:12:28 PM »
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ :victory:
ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ!

Offline michalis

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #2 on: February 18, 2009, 03:48:49 PM »
Οι πνευματικοι ανθρωποι λενε, Κυριε Ιησου Χριστε Ελεησον Με.

Εμεις λεμε, Δεν Αμφισβητώ Ποτέ Την Απόφασή Μου!!!

Καλη συνεχεια!  :γέλιο:

Offline ma_ria1

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #3 on: February 18, 2009, 04:08:43 PM »
μπραβο κουκλα μου  ::cool::  ::cool::

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #4 on: February 22, 2009, 12:40:12 PM »
Κωνσταντίνα ένα τεράστιο μπράβο και από εμένα! =worship=  Χαίρομαι που το βιβλίο σε βοήθησε! Είσαι το πρώτο άτομο που μου λέει για το "είμαι εντάξει και συνεχίζω" και μου είχε κάνει εντύπωση που δεν το χε αναφέρει ποτέ κανείς. Μια τέτοια δήλωση σου δίνει ωραία κουλ νοοτροπία, σε ηρεμεί.

Μπορείς πλέον σιγά σιγά να αφήνεις πίσω σου το θέμα. Οργανικά είσαι πλέον καθαρή από τα δηλητήρια.

Σου εύχομαι να έχεις πάντα ανάλογες επιτυχίες σε ότι κι αν κάνεις!  :victory:
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Konstantina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
(No subject)
« Reply #5 on: February 26, 2009, 09:37:31 AM »
Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ. Σήμερα είναι ακριβώς ένας μήνας χωρίς τσιγάρο. Σίγουρα υπήρξαν κάποιες δύσκολες έως πολύ δύσκολες στιγμές. Είναι όμως αυτό που έχει γράψει ο Θανάσης πολλές φορές: ότι συνολικά, αν αθροίσεις αυτές τις δύσκολες στιγμες, είναι ένα δίωρο - τρίωρο το χρόνο. Αξίζει, να θυσιαστεί  η όλη προσπάθεια για αυτό το μικρό χρονικό διάστημα; Σίγουρα όχι. Αλλα να ρωτήσω τους παλαιότερους: να υποθέσω ότι με το πέρασμα του καιρού και οι στιγμές που πάει παλι το μυαλό στο κάπνισμα αλλα και η ένταση τους, μειώνονται; Να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά το Θανάση και τα μέλη του φόρουμ για τη βοήθεια που μου έχετε προσφέρει. Με βοηθάει να διαβάζω ανάλογη προσπάθεια και άλλων ατόμων.

Offline ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΔΑΣΥΛΑ

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 7
  • Gender: Female
.
« Reply #6 on: February 26, 2009, 09:54:09 AM »
Χαίρε Κωνσταντίνα και μπράβο σου και σένα και μένα και όλους μας ! και εγώ πριν 4 μέρες έκλεισα ένα μήνα εντελώς άκαπνη, και ζω ακόμα !!!   ναι, σαφώς και υπάρχουν στιγμές που το μυαλό πάει εκεί, αλλά ξέρεις τι σκέφτομαι αμέσως και συνέρχομαι? τι είναι η νικοτίνη, τι προκαλεί, τι ανεύθυνη που ήμουν τόσα χρόνια που κάπνιζα χωρίς να ξέρω "γιατί καπνίζω?" και όλα αυτά που αντιλαμβάνομαι τώρα ! Μην πτοείσαι, το κεφάλι ψηλά και αυτή η παραπλάνηση θα φύγει σύντομα από το μυαλό... και στο κάτω κάτω, σαν γυναίκα σίγουρα έχεις περάσει πιο δύσκολες και επίπονες καταστάσεις στη ζωή σου, να μην τα λέμε εδώ... Το κάπνισμα δεν είναι τίποτα καλό, ας το κατανοήσουμε όλοι, και μακάρι με την ίδια ευκολία να διώχναμε από πάνω μας το κάθε τι κακό που μας περιβάλλει! Καλή συνέχεια.
ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ!

Offline Petros Electron

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 3
.
« Reply #7 on: February 28, 2009, 09:19:59 AM »
Μπράβο παιδιά!! Πάμε γερά...  (5 μήνες είμαι εκτός) =yes!=  =yes!=  
"Όταν μεν είσαι μόνος σου, να είσαι μετριόφρονας, όταν δε είσαι με άλλους, να είσαι ειλικρινής." ΠΛΑΤΩΝ (427 – 345 π.Χ.) [/b]

Offline DimitrisP

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
.
« Reply #8 on: March 10, 2009, 12:12:59 PM »
Κωνσταντίνα, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΑ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ. =yes!=  =yes!=  

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ, ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ!

Offline Konstantina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
(No subject)
« Reply #9 on: March 10, 2009, 12:25:43 PM »
Συνεχίζουμε δυναμικά όλοι μας.... =yes!=  =yes!=