Author Topic: Αυτη την φορα θα κανω οτι μπορω για να τα καταφερω!!!  (Read 13653 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline johng

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Γεια σας.Με λενε Γιαννη και ανηκα στην κατηγορια ''συχνοι κοφτες'' για χρονια...Καπνιζα 12-13 χρονια και εχω κανει απειρες προσπαθειες να το κοψω τα τελευταια 4-5 χρονια με τεραστιο ψυχολογικο κοστος και χωρις κανενα αποτελεσμα...Το περισσοτερο που εχω αντεξει χωρις τσιγαρο ειναι σχεδον ενα μιση μηνας...

Αυτη την στιγμη ειμαι 22 ημερες καθαρος (χωρις να βαζω αυτο το ναρκωτικο μεσα μου δηλαδη).Και αυτη την φορα εχω πεισμωσει .. δεν γινεται να συνεχισει να εξαρταται η ψυχολογια μου και ολοκληρη η ζωη μου απο 1 τσιγαρο...

Οι κυριοτεροι λογοι που απετυχαν οι προηγουμενες προσπαθειες ηταν οτι στα δυσκολα τα παρατουσα...Τωρα ομως εχω πολυ δυνατοτερες αντιστασεις.Επισης παρατηρησα πως η δικη μου ψευδαισθηση ηταν οτι το τσιγαρο ειναι μεγαλη απολαυση και οτι δεν θα μπορω να περναω καλα και να ειμαι ευτυχισμενος χωρις αυτο...και ελπιζω αυτη την φορα να τα καταφερω...θα γραφω τακτικα εδω την πορεια μου για να νιωθω οτι εχω μια ακομη δεσμευση και βοηθεια...

Σκεφτομαι το καπνισμα συνεχως αλλα οχι το να καπνισω...δηλαδη δεν σκεφτομαι να τα παρατησω(οπως ειπα εχω πεισμωσει) αλλα συνεχεια σκεφτομαι το καπνισμα...ελπιζω συντομα να νιωσω πρωην καπνιστης χωρις να υπαρχει ο φοβος του ξανακυλισματος...Καλως σας βρηκα




Offline Σπαρτακ Κιτα

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 17
  • Gender: Male
  • όχι σε καθιστική ζωή
ΓΙΑ ΣΟΥ ΓΙΆΝΝΗ ΧΕΡΟΜΑΙ  ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ  ΠΕΙΣΜΏΣΕΙ  ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΟ ΤΟ ΣΙΜΙΟ ΓΙΑΤΊ ΣΚΈΦΤΕΣΤΕ ΤΟ ΚΆΠΝΙΣΜΑ ΞΕΡΙΣ ΓΙΑΤΊ επιδι έχεις το φοβο τις απελευθέρωσης από το ίδιο ναρκωτικό αφτά τα λέω με βάση του βιβλίο του θανάσι  γιατί αφτο είναι ι αλιθια και ι αλιθια θα σε απελευθέρωσή  (και θα γνωρίσετε την αλήθεια+ και η αλήθεια θα σας ελευθερώσει».ΙΟΑΝΝΗΣ 8_32) Αυτααα κε κανε ένα κόπο διάβαζε κανένα μήνυμα παράδειγμα να  στύλο ένα από έναν μέλος του σκεφτούμε.gr διάβασε να τρελαθείς τη είναι η θέληση παρακάτω


Που οφείλεται λοιπόν αυτή η εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα της θέλησης?
Οφείλεται στο ότι διακρίνουμε τον κίνδυνο χωρίς αμφιβολίες? Η σταματάμε αμέσως ή κινδυνεύουμε να πάρουμε δρόμο χωρίς γυρισμό ή αλλιώς " να πέσουμε στο χαντάκι".
Είναι μονόδρομος. Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση.
Πριν αποφασίζουμε ότι η θέλησης μας δεν είναι αρκετά ανεπτυγμένη ,θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι επιθυμούμε.
Τότε θα διαπιστώσουμε ότι γίνονται εντυπωσιακές αλλαγές μέσα μας. Η θέλησης μας επιβάλλεται χωρίς αμφιβολίες,χωρίς εσωτερικές συγκρούσεις,χωρίς στερήσεις,χωρίς κανένα αγώνα,χωρίς καταπίεση,χωρίς παράλογες ιδέες θυσίας.
Αν κάτι το θέλουμε πραγματικά,το πιστεύουμε χωρίς εναλλακτικές λύσεις,θα το δούμε να πραγματοποιείται χωρίς καμία δυσκολία .
Το κάπνισμα θα το κόψουμε μόνο όταν πάψουμε να να πιστεύουμε ότι η "απόλαυση" που προσφέρει είναι κάτι αναντικατάστατο.
Συνεπώς η θέλησής μας λειτουργεί μόνο όταν συνειδητοποιούμε ότι έχουμε μόνο ένα δρόμο,χωρίς εναλλακτικές .
Τότε όλα γίνονται πανεύκολα και δεν υπάρχουν αμφιβολίες να μας βασανίζουν. Δεν υπάρχουν μέσα μας εσωτερικές συγκρούσεις. Ξέρουμε τι θέλουμε, το πιστεύουμε πραγματικά και δεν βλέπουμε καμία ευκολότερη λύση.
Θέληση σημαίνει ευκολία, αμεσότητα αποτελεσμάτων και γενικά, γαλήνη και εσωτερική αρμονία,ευτυχία.
Πως αυτό θα μπορούσε να μας βάλει σε εσωτερικές συγκρούσεις? Για να εκπληρώσουμε ένα στόχο μας ,ασφαλώς θα εγκαταλείψουμε κάποια πράγματα,η εγκατάλειψη όμως δεν μας είναι δυσάρεστη,γιατί έχουμε ήδη διαβάσει για τις ψευδαισθήσεις.
Ενδιαφερόμαστε για τον στόχο μας ,οπότε τον βιώνουμε σαν απελευθέρωση,όχι σαν θυσία ή στέρηση.
             Fofe1993
[/color]

Offline johng

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Γεια σου spartak  και ευχαριστω για το μυνημα σου.Σημερα αλλη μια μερα καθαρος η 23η...Σημερα μπορω να πω οτι ηταν απο τις πιο δυσκολες ημερες...εκανε εντονη την παρουσια του ο μεγαλος τρομος....αλλα δεν υπεκυψα γιατι εγω ειμαι πιο δυνατος απο αυτον... απο την μια δεν μου αρεσει η ζωη του τσιγαρου και απο την αλλη υποσυνειδητα με φοβιζει η καθαρη ζωη....Ελπιζω η δυναμη της συνηθειαςνα με προσαρμοσει γρηγορα στην καθαρη ζωη...

Αυτο που με κραταει και εχω ισχυρες αντιστασεις εκτος απο την εγρηγορση μου απο τον φοβο μην ξανακαπνισω και απογοητευτω παλι ειναι τα οφελη που εχω δει τα οποια ειναι μεγαλα...τα κυρια απο αυτα:  Δεν βρωμαω,δεν αναγκαζομαι με το κρυο να εχω ανοιχτα παραθυρα,μεγαλη αυξηση της λιμπιντο,ΠΟΛΥ πιο καθαρο δερμα απο χλωμο το προσωπο μου εγινε ροδοκοκκινο,κερδισα αρκετα χρηματα,νιωθω πιο δυνατος και με αντοχες εχω περισσοτερη ορεξη για γυμναστικη,κοιμαμαι και ξυπναω καλυτερα, ευκολοτερη αναπνοη και πολλα αλλα...

Αυτα που δεν μου αρεσουν και με ζοριζουν ειναι: Σκεφτομαι ολη μερα το οτι δεν καπνιζω,ο μεγαλος τρομος,ο φοβος μην ξανακυλισω και γενικα οι σκεψεις αυτες...

Προσπαθω να κανω αντιπερισπασμο με το να ασχολουμε με διαφορα πραγματα γυμναστικη,καφεδες,τσιχλες-καραμελες κομπολοι, μουσικη διαβασμα  κτλ

Το βρωμοτσιγαρο ειναι ενα ισχυρο ναρκωτικο..ολοι οι καπνιστες ειναι ναρκωμανης και δεν το ξερουν...Αυτη την φορα ομως δεν θα υποκυψω..μου εχει χαλασει την ζωη το βρωμοχορτο...και θα βαλω τα δυνατα μου να μην το ξαναβαλω ποτε στο στομα μου..αλλωστε δεν γεννηθηκαμε με αυτο...αρα μπορουμε να ειμαστε ευτυχισμενοι και χωρις αυτο...παμε δυνατα για το κλεισιμο του ενος μηνα..αυτο θα μου δωσει πολυ αυτοπεποιθηση να συνεχισω ακομη πιο δυναμικα...μακαρι να τα καταφερω αυτη την φορα ...

Offline Σπαρτακ Κιτα

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 17
  • Gender: Male
  • όχι σε καθιστική ζωή
καλά τα είπες ένα πράγμα να σου πω στην απελευθέρωση είναι να κανίς κε άσκηση κάθε μέρα για να σου νικήσει της σκέψεις του υποσυνειδήτου έτσι είναι ένα μέρος της  ζωής  άσκηση και δουλεία ώμος και χαρά ακολουθεί μετά book2

Offline johng

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
...  25  ημερες καθαρος.... προχθες οπως εγραψα ητα πολυ δυσκολη ημερα χθες ηταν πιο ευκολη και σημερα ακομη ευκολοτερη ....ο μεγαλος τρομος συνεχιζει και με επισκεπτεται ρωτωντας με:  μα χωρις το τσιγαρο πως θα περνας καλα; Ουστ υπουλη παλιοψευδαισθηση του λεω :p

Θελω να πιστευω οτι αυτη την φορα θα τα καταφερω ... δεν υπαρχει περιπτωση  να ξαναμπω στον θανατηφορο φαυλο κυκλο της δυστυχιας του να κοβεις το τσιγαρο και να το ξαναρχιζεις συνεχως...στην τελικη αν ειναι να ζοριστω καποιες στιγμες ειναι καλυτερα απο το να ζοριζομαι για παντα κανοντας φαυλους κυκλους...αλλωστε σε λιγο καιρο θα ειμαι τελειος απελευθερομενος και θα μαθω-θυμηθω επιτελους το πως ειναι να εισαι μη καπνιστης και μετα να συγκρινω τις 2 ζωες..οταν δω οτι ειμαι πιο ευτυχυσμενος χωρις τσιγαρο τοτε ειναι που δεν θα το ξαναβαλω ποτε στο στομα μου...

Offline Σπαρτακ Κιτα

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 17
  • Gender: Male
  • όχι σε καθιστική ζωή
Φίλε μου Γιάννη εγώ έχω 2 μίνες καθάριος  και νιώθω ελεύθερος από τότε που πήρα την απόφαση μην ζορίζεσαι πρέπει να ξαναδιαβάσεις το βιβλίο του Θανάση  μπες στο νόημα άμα μάθεις την αλήθεια  στο λέει και στην αρκεί του βιβλίου αν κατανόησης αυτά που διαβίβαζες κόβετε πανεύκολα το τσιγάρο εγώ που σου γραφώ του έχω διαβαση 7 φόρες με όλη μου την προσοχή  λέξη μπρος λέξη για αυτό και νιώθω ελεύθερος και χαρά ι βάση τις θέλησις είναι το βιβλίο του Θανάση γιατί και εγώ το έκοψα μόνος μου παλιά 2 χρονιά και το ξανά όρκισα . Εννοώ αυτό θα το κρατήσω μια ζωή άπλα κράτα την ελευθεριά σου άσε τα αλά ούτε καν να τα σκεφτείς   στο μυαλό μυν επεξεργάζεσαι σκεπής καθόλου για το τσιγάρο τελείωσε :: αυτός ο κύκλος για σένα να είσαι καλά

Offline johng

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
26 η ημερα σημερα χωρις το ναρκωτικο στο αιμα μου... σημερα η ημερα ηταν ΚΟΛΑΣΗ...αν οχι η πιο δυσκολη απο τις πιο δυσκολες...γενικα απο τις τοσες προσπαθειες που εχω κανει που δεν εχουν κρατησει ΟΥΤΕ εναμιση μηνα εχω παρατηρησει οτι απο την 20η ημερα και μετα αρχιζουν τα ζορικα για εμενα ... χαλαει τελειος η ψυχολογια μου σκεφτομαι συνεχως το τσιγαρο και δεν εχω ορεξη για πραγματα που οσο καπνιζα ειχα..σαν ελαφρια καταθλιψη ... αλλα αυτη την φορα θα βαλω οτι δυναμη εχω μεσα μου ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να ξαναγινω ναρκωμανης του βρωμοτσιγαρου...

Δεν γινετα ιενα αποξηραμενο χορτο να κανει κουμαντο την ζωη μου την ψυχολογια μου το προγραμμα της ημερας μου και τις συνηθειες μου...ΟΧΙ ...αυτη την φορα ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ και πιστευω οτι το πολυυυ στο τριμηνο θα ειναι πολυ καλυτερα...

Offline ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 0
Καλησπερα κ από μένα Γαννη. Αν κ έχω κοψει το τσιγάρο 13 χρόνια τώρα, θα ήθελα να σου πω την εμπειρία μου κ ελπίζω να σε βοηθησει έστω κ λίγο.Πριν 13 χρόνια επαθα κάτι σαν νευρικό κλονισμό από
ένα προσωπικο θέμα που είχα.Ξυπνησα ένα πρωί κ όπως έπλενα το πρόσωπο μου είδα ένα όσο στη βαση
Του λαιμού μου.Μην τα πολυλογώ επαθα σοβαρό πρόβλημα με το θυρεοειδή.Τοτε ΘΥΜΩΣΑ παρα πολύ
με τον εαυτό μου επειδή εξωγενείς παράγοντες με επηρέασαν τοσο πολύ που αρρώστησα.Τοτε κάπνιζα
2 πακέτα την ημέρα κ είχα 7 πακέτα στην τσαντα(μην ξεμεινω).Την επόμενη μέρα το έκοψα μαχαίρι.Να
σου θυμίσω ότι ήταν τοσο άσχημη η ψυχολογική μου κατασταση που άλλος στη θεση μου θα άρχιζε τα
ναρκωτικά κ γω έκοψα το τσιγάρο!!!!!! Πιστεύω λοιπόν ότι θα τα ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ κ συ γιατί εχεισ θυμώσει
Στην αρχή θα είναι λίγο δύσκολα να μην το σκέφτεσαι.Αυτο που έκανα εγώ για να μη σκέφτομαι αλλά ά
Εικόνες κ σκέψεις.Τοτε όλοι στον περίγυρο μου κάπνιζαν μανιοδωσ κ πεισμωνα περισσότερο.Σου εύχομαι
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ κ να διαβάσεις το βιβλίο του θανάση!!!!!!!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
ενδιαφέρουσα η ιστορία σου Παρασκευή. Σου αξίζουν συγχαρητήρια! Είναι μία ακόμα απόδειξη ότι αν έρθει η ιστορική ΣΤΙΓΜΗ της ελευθερίας στη ζωή ενός ατόμου, οι συνθήκες δεν επηρεάζουν την επιτυχή έκβαση.



Γιάννη, έχεις κάνει καταπληκτική δουλειά στην ανίχνευση των ψευδαισθήσεων και στη μαχητικότητα, αλλά θα ήθελα να προσθέσω κάποια ακόμα στοιχεία. Από την αγωνιστική, μαχητική νοοτροπία της σύγκρουσης με τον πειρασμό, ακόμα καλύτερη είναι, όταν μπορέσεις η αδιαφορία και απλά η υπομονή λίγα λεπτά μέχρι να περάσει η απατηλή σκέψη, γιατί η αντικειμενική πραγματικότητα είναι ότι το τσιγάρο δεν προσφέρει τίποτα, αλλά το μόνο που κάνει κάποιος που καπνίζει είναι να ανοίγει τρύπες στον εαυτό του, για να έχει την επόμενη μέρα, την ομολογουμένως μεγάλη ευχαρίστηση να τις κλείνει και να είναι όπως είναι ο μη καπνιστής. Βέβαια κλείνοντάς τες ξεκινά τον κύκλο απ' την αρχή.. κλπ κλπ..

Μία ψευδαίσθηση που ταλαιπωρεί πολύ τους "συχνούς κόφτες" είναι η εξής:

Ενώ είναι οι πιο φανατισμένοι αντικαπνιστές από κάθε άλλη κατηγορία καπνιστών, είναι κάθετοι και φανατισμένοι ως προς το ότι δε θέλουν να ζουν τη μίζερη ζωή του καπνιστή, δε θέλουν με τίποτα να αποδεχθούν ότι είναι μόνιμα καπνιστές. Οπότε η σκέψη της διακοπής είναι καρφωμένη στο μυαλό τους.

Όταν τους επισκέπτεται ο πειρασμός, ποτέ δεν τους λέει "γίνε κανονικός καπνιστής".. κάτι τέτοιο τους αφήνει παγερά αδιάφορους, δεν τους αγγίζει. Τους λέει κάτι άλλο: "κάπνισε μόνο σήμερα το βράδυ να νιώσεις λίγο καλυτερα", "κάπνισε μόνο αυτές τις μέρες" "κάπνισε μόνο για ένα τρίωρο".

Αυτή είναι η πιο συχνή ψευδαίσθηση των συχνών κοφτών, δεν ξέρω βέβαια αν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία, εγώ τέτοιος ήμουν πάντως. Πώς την ξεπερνάμε αυτή την ψευδαίσθηση; Απλό:

Μη βάζεις στο στόχαστρό σου το κάπνισμα και τη μιζέρια του και πόσο απορρίπτεις το να γίνεις καπνιστής.. Αυτά τα έχεις ξεπεράσει, είσαι νικητής σε αυτά, ακόμα και με τσιγάρο στο χέρι!

Μετακίνησε ελαφρά το στόχαστρό σου, και σημάδεψε την εξής ψευδαίσθηση: "να καπνίσω μόνο αυτό το βράδυ, ή μόνο Χ ώρες ή μέρες και μετά να το κόψω"

Συνειδητοποίησε ότι στόχος δεν είναι η διακοπή του καπνίσματος, αλλά η διακοπή του καπνίσματος της ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ (ή Χ ημερών, ή Χ ωρών ανάλογα πόσο είναι τα διαστήματα που κρατάει το ξανακύλισμα).

Ξέρω ανθρώπους που καπνίζουν 30 χρόνια και το έχουν κόψει καμιά 300ριά φορές, δηλαδή κάθε λίγες μέρες... Σημαντικό γι αυτούς θα είναι να καταλάβουν ότι αν ξανακυλίσουν σήμερα, για ένα τριήμερα, αυτό ισοδυναμεί με κάπνισμα 30 χρόνων.

Εσύ απορριπτεις με φανατισμό το κάπνισμα και νομίζεις ότι ξανακυλάς για λίγες μέρες, όμως αυτός είναι ο τρόπος, που έχει βρει για σένα ο δαίμονας αυτός, για να σε δεσμεύσει 30 ολόκληρα χρόνια...

Αφού είσαι στους συχνούς κόφτες, σημαίνει ότι
ξανακύλισμα σήμερα το βράδη =10 χρόνια κάπνισμα ακόμα (με μικροδιακοπές).

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως, αν και είναι πολλές οι περιπτώσεις και δεν ξέρω αν σε έχω πετύχει ακριβώς.

Σε κάθε περίπτωση, το θετικότερο σημάδι δεν είναι να ΝΙΚΑΣ τον πειρασμό, αλλά να μην μπαίνεις καν σε αυτόν, να αδιαφορείς. Κάθε φορά που γράφεις ότι "άντεξες" "νίκησες", χαίρομαι μεν, αλλά ανησυχώ κιόλας, γιατί φαίνεται ότι παραμένει ισχυρός ο εχθρός του ψέματος. Να θυμάσαι, το ψέμα πολεμάς, όχι το κάπνισμα ή κάποιο αποξηραμένο χόρτο. (ρύθμισε στόχαστρο).

έχεις τις ευχές μου για καλή και μόνιμη επιτυχία. Εϊμαι σίγουρος ότι αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρεις.
 :victory:
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline johng

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Πολλές οι δυσκολίες στις σκεψεις κυριως...το έχω σχεδόν συνέχεια στο μυαλό μου ΑΛΛΑ  .... ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΘΑΡΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ  :D !!!!!! Ευχαριστώ Παρασκευή και Θανάση και για την δική σας στήριξη! :D 


Θανάση συμφωνώ οτι το καλύτερο θα ήταν η αδιαφορία απλά γενικά είναι ακόμη το επίκεντρο της ζωής μου η διακοπή του καπνίσματός και η προσαρμογή μου στην νεα καθαρή ζωή χωρίς ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟΥΣ καπνους.Σιγά σιγά θα φτάσω και εκεί... Αυτο τον καιρό έχω αρκετό ελευθερο χρόνο και πιστευω οτι θα οφείλεται και σε αυτό το οτι συνεχώς ΄΄θυμάμαι οτι δεν καπνίζω΄΄.

Τώρα για την ψευδαίσθηση που λές εμένα το διαβολάκι της νικοτίνης μου έλεγε κάθε φορά : Κοίτα πόσο ζορίζεσαι χωρίς τσιγάρα,είσαι δυστυχισμένος.Ενώ αν το ΞΑΝΑΡΧΙΣΕΙΣ θα είσαι ευτυχισμένος,έτσι και αλλιώς το κόβεις άνετα οπότε το ξανακόβεις οταν : XYZ (θα εχεις περισσοτερα λεφτα,αλλη δουλεια κτλ)

Πλεον εχω καταλάβει οτι πολεμάω το ψέμα  100 %.Και αυτο το επιβεβαίωσα για ακόμη μία φορά  οταν παρατήρησα το εξής : οτι κάθε φορα ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΑ και είχα στο μυαλό μου τις γνώσεις απο το βιβλίο σου πίστευα οτι θα το κόψω πανευκολα. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΚΟΒΑ ΤΟ ΔΙΑΒΟΛΑΚΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ,πως θα πινεις καφε χωρις τσιγαρο? Θα ζηλευεις τους αλλους καπνιστες.Πια θα ειναι μετα η απολαυση σου μεσα στην ημερα σου ? Και αλλα πολλά.

Ακόμη και τώρα που οπως έγραψα παραπάνω είμαι 4 εβδομαδες καθαρος ενα κομματι της συνειδησης μου πιστευει ακραδαντα οτι το τσιγαρο δεν προσφερει τιποτα παρα μονο επιβαρυνει , αλλα και ενα αλλο κομμάτι του εαυτού μου δυσκολευεται να το δεχτεί(υποσυνειδητο ?? μαλλον). :D

Aυτό που κάνω και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ πάντως είναι : να υπογραμμισω απο το βιβλίο κάποια που θεωρώ πιο σημαντικά και να τα ξαναδιαβάζω κάθε μέρα,γενικά ολα τα θετικα που εχω δει αυτα που εγραψα παραπανω και καποια αλλα πχ το χρωμα της γλωσσας μου...εχει γινει τοσο ροζ σαν να την βαφω ειναι :P :P εχω δει τρομερη αλλαγη στην εμφανιση μου ,εφυγαν οι μαυροι κυκλοι,΄΄καθάρισαν΄΄ τα μάτια και πολλά άλλα..το νερο ,βαθυες αναπνοες,καραμελες κανελας-τσιχλες κτλ Με ολα αυτα στο οπλοστάσιο και πανω απο ολα την ΓΝΩΣΗ πιστευω οτι θα τα καταφέρω.Μετά απο τόσο κοπιαστικό αγώνα τόσα χρόνια πιστευω οτι ΤΟ ΑΞΙΖΩ :D Ευχαριστώ και πάλι