Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190462 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline p751

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Για το /www.hollandandbarrett.com τι ξέρετε?

Αγοράζω από εκεί τα 3 τελευταία χρόνια.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Quote
Για το /www.hollandandbarrett.com τι ξέρετε?

Αγοράζω από εκεί τα 3 τελευταία χρόνια.
γεια σου φίλε μου. Πρώτη φορά βλέπω αυτή τη σελίδα, ή, το πιθανότερο, την έχω δει πριν χρόνια κ την έχω ξεχάσει.. Καλή, αλλά σε μερικά πράγματα που τσέκαρα διαπίστωσα τσιμπημένες τιμές και το κυριότερο έλλειψη ποικιλίας. Πχ. δε μπορώ να βρω το είδος της whey που προτιμώ (όχι απαραίτητα την ίδια μάρκα, αλλά ανάλογη ποιότητα). Το ίδιο και με τη χλωρέλλα, το κολλαγόνο και με το μουρουνέλαιο που κοίταξα. Άλλο δεν κοίταξα, αλλά σε αυτά που είδα  δε μου πολυκάνουν, εμένα τουλάχιστον.. Δε μας έγραψες πόσο είναι το κόστος μεταφοράς και πόσες μέρες κάνει να έρθει το δέμα. Αν στο μέλλον βρεις κάποιο προϊόν σε τιμή αρκετά κατώτερη από iherb γράψτο να το έχουμε στα υπόψη!

Εννοείται κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη κι ο καθένας αποφασίζει. Το ζητούμενο είναι να έχουμε μία άμυνα απέναντι στη νοσηρή εγχώρια υπερτιμολογημένη αγορά, μέχρι να εξυγιανθεί είτε οικιοθελώς είτε διά της πίεσης του καταναλωτή!
 ::cool::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline p751

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0

Το κοστος μεταφοράς είναι 6 λίρες.
Τα είδη έρχονται σε περίπου 10 μέρες.
Σήμερα ήθελα να κάνω παραγγελία και προσπαθώντας να συγκρίνω τιμές σας βρήκα.
Δεν μπορώ να κάνω σύγκριση διότι το iherb που προτείνεις έχει διάφορες μάρκες.
Επίσης δεν ξέρω αν ανοίγουν τις συσκευασίες όπως είπες και αν πρέπει να πάω στο τελωνείο για να τα παραλάβω?

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Δεν έχει υπάρξει ποτέ πρόβλημα με τελωνείο τα τελευταία χρόνια, με εξαίρεση ένα πρόβλημα που εμφανίστηκε σε βόρειο Ελλάδα πριν 1 μήνα και το οποίο φαίνεται να έχει λυθεί, αν και περιμένω και επιβεβαιώσεις από τους φίλους που διαμένουν Θεσσαλονίκη και πάνω, για να το πω με σιγουριά.

Για να συγκρίνεις πρέπει να μετράς τιμή ανά βάρος προϊόντος. Μην κοιτάς αριθμό ταμπλετών κλπ, αλλά κάνε τις απαραίτητες πράξεις για να δεις πόσο βγαίνει η τιμή μίας συγκεκριμένης ποσότητας. Τώρα από ποιότητα.. ειναι πολύ μεγαλύτερο το θέμα.. και μπορείς να μάθεις περισσότερα διαβάζοντας εδώ ή κάνοντας αναζήτηση στο γκουγκλ για κάθε συμπλήρωμα ξεχωριστά.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline stefanos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Kαλησπέρα! Πρόσφατα έπεσα πάνω σε αυτο το site: http://swansoneurope.com/

Είναι μια αμερικάνικη εταιρία που μάλλον άνοιξε κάποιο παράρτημα στην Ευρώπη και έχει πολύ καλές τιμές και στέλνει τα προϊόντα της σε 5-7 εργάσιμες.Κόστος 5 ευρώ. Το μειονέκτημα ειναι ότι έχει μόνο δικά της προϊόντα αλλα οι τιμες μου φάνηκαν πολύ ανταγωνιστικες.Γνωρίζει καποιος τη συγκεκριμένη εταιρία; Σκεφτόμουν να τη δοκιμάσω, για πιο γρήγορη παράδοση.(ακόμα περιμένω την iherb...) Στην Αμερικη δραστηριοποιείται εδώ και πολλά χρόνια.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Quote
Kαλησπέρα! Πρόσφατα έπεσα πάνω σε αυτο το site: http://swansoneurope.com/
Με το που είδα το λινκ σου ενθουσιάστηκα γιατί ξέρω ότι η swanson είναι εταιρία μεγαθήριο με τεράστια ποικιλία προϊόντων, σχεδόν όση και της iherb. Αλλά το κακό είναι ότι δεν έστελνε Ελλάδα όταν την είχα τσεκάρει..

Μπαίνω λοιπόν σε αυτό το ευρωπαϊκό παράρτημα, κ πάω να ψάξω στο search, αλλά πεδίο "search" δεν έβρισκα! Τελικά το βρήκα στον πάτο της σελίδας, αλλά κάνοντας αναζήτηση για διάφορους όρους, πχ. "whey", έβγαζε άσχετα αποτελέσματα.. Τελικά τα παράτησα γιατί άκρη δεν έβρισκα. Είναι φανερό ότι είναι το 1% του μητρικού παραρτήματος σε αριθμό προϊόντων. Θα τσεκάρω σε κανά τρίμηνο μπας και βρίσκονται σε μεταβατικό στάδιο, πάντως έτσι όπως το βλέπω δε μου γεμίζει το μάτι!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline stefanos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Σήμερα το μεσημέρι παρέλαβα την παραγγελία μου απο τα ΕΛ.ΤΑ. Χθες μου ήρθε το ειδοποιητήριο. Όλα μια χαρά! Εφυγαν από Αμερική 9/1 κι εφτασαν στα ΕΛ.ΤΑ. της γειτονια μου 30/1. Συνεπώς υπολογίζω ότι χρειάζονται  3 εβδομάδες για να φτάσουν σπίτι μου τα προϊόντα που παραγγέλνω!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
ωραία καλώς τα δέχτηκες!  ::cool:: Πράγματι αργούν λίγο παραπάνω τον τελευταίο καιρό, ενώ παλιά τα στέλνανε σε 8-9 εργάσιμες.. Εμένα μου έρχονται σε 12-14 μέρες..
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline korto51

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 0
Με το που είδα το λινκ σου ενθουσιάστηκα γιατί ξέρω ότι η swanson είναι εταιρία μεγαθήριο με τεράστια ποικιλία προϊόντων, σχεδόν όση και της iherb. Αλλά το κακό είναι ότι δεν έστελνε Ελλάδα όταν την είχα τσεκάρει..

Μπαίνω λοιπόν σε αυτό το ευρωπαϊκό παράρτημα, κ πάω να ψάξω στο search, αλλά πεδίο "search" δεν έβρισκα! Τελικά το βρήκα στον πάτο της σελίδας, αλλά κάνοντας αναζήτηση για διάφορους όρους, πχ. "whey", έβγαζε άσχετα αποτελέσματα.. Τελικά τα παράτησα γιατί άκρη δεν έβρισκα. Είναι φανερό ότι είναι το 1% του μητρικού παραρτήματος σε αριθμό προϊόντων. Θα τσεκάρω σε κανά τρίμηνο μπας και βρίσκονται σε μεταβατικό στάδιο, πάντως έτσι όπως το βλέπω δε μου γεμίζει το μάτι!


Προσπάθησα εχτές να παραγγείλω δύο προιόντα από την swanson αμερικής κόστους περίπου 20 δολ αλλά το ματαίωσα γιατί χρειαζόνταν 25 δολ επιπλέον μεταφορικά!!! Συμπεραίνω ότι ναι μεν στέλνουν αλλά προσεκτική εκτίμηση οφέλους λόγω ταχυδρομικού κόστους. Πάντως θα δοκιμάσω στο swanson ευρώπης. Παρεπιπτόντως αν υπάρχει γνώμη για ποιοτικό saw palmetto και astaxanthin καλοδεχούμενη!!!

Offline matinaki

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλησπέρα σε όλους! :)

Περιμένω κι εγώ να καταφτάσει η παραγγελία μου από το iHerb κι έχω την εξής απορία: Αν δεν βρίσκεσαι σπίτι, ο ταχυδρόμος σου αφήνει χαρτί ειδοποίησης για να πας να παραλάβεις το δέμα σου απο το ταχυδρομείο (σαν να ήταν συστημένο δηλαδή) ή στο αφήνει μαζί με την υπόλοιπη αλληλογραφία στην εξώπορτα της πολυκατοικίας?