Poll

.

.
0 (0%)
.
0 (0%)

Total Members Voted: 0

Author Topic: Πέρασαν από τότε 6 χρόνια! 😊  (Read 2856 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kosmir84

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 3
Πέρασαν από τότε 6 χρόνια! 😊
« on: January 23, 2021, 08:35:08 AM »
Πέρασαν από την ημέρα που σταμάτησα να καπνίζω έξι χρόνια. Τόση ήταν η χαρά μου όταν το συνειδητοποιούσα όλα αυτά τα χρόνια σε κάθε επέτειο επιτυχους αποχής!!!! Μόνο που φέτος η μέρα περασε  έτσι, πέρασαν και οι επόμενες και την ξέχασα...
Όταν τελικά το θυμήθηκα η χαρά μου ήταν δίπλα γιατί έχω σταματήσει να μετράω, δεν δίνω καν σημασία.  =yes!=
  Την ιστορία μου την έχω γράψει παλαιοτερα. Η μόνη στιγμή που ένιωσα αδυναμη και ξανακαπνισα ήταν πανω στο τρίμηνο διακοπής για μια ημέρα (έξι τσιγάρα).....ενιωσα τόσες ενοχές, στο τέλος της ημερας αναρωτήθηκα αν αξίζει και έβαλα όλη μου την δυναμη και συνέχισα την προσπαθεια μου για να μην πανε ολα στράφι.
Το θέμα με τα κιλά δεν το έχω δυστηχως λυσει, εχω και το βιβλίο το γλυκό ένστικτο αλλά εκεί ακόμα κλωτσάω  .
Στιγμές που μου λειπει υπαρχουν , σπανια αλλά ναι. Με τον καιρό συνειδητοποιω ότι μου λειπει εκείνο το πενταλεπτο που απλα καθόμουν χωρίς να κάνω κάτι .
Η αποσταση που έχω παρει απο το θέμα τσιγάρο και η δουλειά που έχω κάνει με τον εαυτό μου όλα αυτά τα χρόνια ( η διακοπη ήταν αφορμή για πολλα αλλά) μου επιτρεπει να δω καθαρά τα λάθη μου με το τσιγάρο και να καταλαβω ποσο πολυ δεν αγαπουσα εμένα και δεν είχα ποτέ καθίσει ένα λεπτο να πω , "ρε κορίτσι μου γιατί το κάνεις αυτό? "
Μόνο τοσο καιρό μετά ζήτησα συγνώμη απο εκείνο το παιδι που ήθελε να ανακαλύψει τα παντα χωρίς να υπολογιζει το σημαντικότερο, τον εαυτό του.
Ήθελα να πω σε όλους καλή δυναμη, το βιβλίο αυτό για την διακοπη καπνίσματος άλλαξε την οπτική μου, άναψε το φως στον διάδρομο του μυαλου μου. Απελευθερώθηκα και ουτε και εγώ ξέρω τι μου χάρισε αυτή μου η αποφαση αλλά είμαι σίγουρη ότι είναι περισσότερα από αυτά που φαντάζομαι. Αξίζει η προσπαθεια πιστεψτε με!



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Re: Πέρασαν από τότε 6 χρόνια! 😊
« Reply #1 on: January 23, 2021, 11:48:18 AM »
Καλημέρα Kosmir!!

Υπέροχα τα νέα σου. Μου αρέσει πώς το έσωσες εκεί με τα έξι (εννοείται αχρείαστα και δυσάρεστα) τσιγάρα...
Μου αρέσει επίσης που δούλεψες με τον εαυτό σου και πού είχες αποτελέσματα από αυτή τη δουλειά.
Η Αυτοβελτίωση θα έπρεπε να διδάσκεται στα σχολεία κατά τη γνώμη μου. Μαθαίνουμε αρχαία ελληνικά και δεν μαθαίνουμε πώς να έχουμε αυτοπεποίθηση, πώς να αγαπούμε τον εαυτό μας, πώς να γλιτώνουμε παγίδες της ζωής, πώς να διαχειριζόμαστε το χρήμα...

   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!