Author Topic: Οι «τοξικομανείς» των ρινικών σπρέι  (Read 3949 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Δεύτερη φύση τείνουν να καταστούν για εκατομμύρια ανθρώπους στον κόσμο τα γνωστά αποσυμφορητικά ρινικά σπρέι, που συνηθίζουν να χρησιμοποιούν με την παραμικρή ενόχληση.

Ουκ ολίγοι είναι αυτοί που παρουσιάζουν συμπτώματα εθισμού στην ουσία των εν λόγω φαρμακευτικών σκευασμάτων, ενώ σε αρκετές των περιπτώσεων, οι χρήστες υφίστανται ακόμη και κρίσεις πανικού, όταν διαπιστώσουν κάποια στιγμή, κατά την οποία βρίσκονται εκτός οικίας, ότι ξέχασαν να πάρουν μαζί τους το ρινικό σπρέι - «πανάκεια»...

Ορισμένοι μάλιστα δεν διστάζουν να... εισβάλουν στο λουτρό του σπιτιού στο οποίο έχουν πάει επίσκεψη, αναζητώντας απεγνωσμένα σε κάποιο ράφι του «φαρμακείου» κάποιο ρινικό αποσυμφορητικό σπρέι...

Περισσότεροι από 100.000 άνθρωποι στη Γερμανία έχουν, σύμφωνα με επίσημα στοιχεία, εθιστεί στα ρινικά σπρέι, ωστόσο όπως εκτιμούν ειδικοί ο πραγματικός αριθμός των «ασθενών» είναι κατά πολύ μεγαλύτερος.

Επειτα από μια περίοδο 10 έως 14 ημερών καθημερινής χρήσης του σπρέι, οι «ασθενείς» εισέρχονται σ' έναν φαύλο κύκλο, όπου αναγκάζονται, είτε να αυξήσουν τη δοσολογία ή τη συχνότητα χρήσης είτε να μειώνουν σταδιακά όλο και περισσότερο την απόσταση μεταξύ του σημείου έκχυσης του νεφελώματος σταγονιδίων και της ρινικής κοιλότητας.

Μεταξύ των συμπτωμάτων του στερητικού συνδρόμου που εμφανίζουν, είναι ταχυπαλμία και μια έντονη αίσθηση φόβου διακοπής της αναπνοής τους...

Εκτός από τα παραπάνω, η παρατεταμένη χρήση των σπρέι προκαλεί σοβαρές βλάβες στο βλεννογόνο της μύτης. Το αμυντικό σύστημά της εξασθενεί, ενώ μειώνεται ραγδαία η οξύτητα της όσφρησης.

πηγή: ethnos.gr


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Jimmy Pee

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
(No subject)
« Reply #1 on: April 21, 2009, 08:41:55 PM »
Γνωρίζω μία περίπτωση ενός φίλου που εξαιτίας ενός προβλήματος στο διάφραγμα έκανε μακροχρόνια χρήση ρινικών σπρέι. Οι τραγικοί γιατροί δεν του είπαν εγκαίρως να κάνει επέμβαση και του χορηγούσαν σπρέι. Μέχρι να κάνει εγχείρηση είχε καταστρέψει αρκετά την ήδη κακή αναπνοή του και όταν τα σταματούσε είχε παράξενα συμπτώματα. Κι ενώ τα φάρμακα αυτά πολλές φορές αναφέρουν ότι προκαλούν εξάρτηση, κανένας γιατρός δεν του είχε πει τίποτα. Καλό είναι να διαβάζουμε τα πάντα!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #2 on: April 21, 2009, 09:54:23 PM »
Κρίμα. Αυτοί οι γιατροί είναι για κλωτσιές. Δε σας κρύβω ότι πολλές φορές έχω αναφέρει σε γιατρούς σημαντικές εξελίξεις που διάβασα πριν καιρό στο ίντερνετ, και αυτοί δήλωσαν άγνοια..

Αυτό που ξέρουν όμως πάρα πολύ καλά είναι να συνταγογραφούν ισχυρότατες αντιβιώσεις και χημικά παρασκευάσματα, για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο..

Μια φορά πριν τρία χρόνια είχα αρρωστήσει (μάλλον ίωση) και είχα ρίγος και λίγο πυρετό. Ο γιατρός που πήγα μου λέει: Θα σου γράψω πολύ ισχυρή αντιβίωση για 10 μέρες, αλλά κοίτα μην τη διακόψεις στα μισά, ακόμα κι αν γίνεις καλά, γιατί μπορεί να επανέλθει το πρόβλημα. Εγώ αγόρασα την αντιβίωση αλλά λέω μέσα μου:

Δεν περιμένω μία μέρα πριν χαπακωθώ τόσο πολύ; Σε μία μέρα άρχισα να καλυτερεύω και σε δύο ήμουν περδίκι. Ένα κιλό αντιβίωσης είναι ακόμα στο συρτάρι μου και νομίζω αυτό είναι πολύ καλύτερο από το να κυκλοφορούσε μέσα μου...  ::eye::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!