Author Topic: ΚΛΙΚ  (Read 2238 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline annouki

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
ΚΛΙΚ
« on: April 04, 2008, 03:15:06 AM »
Γειά σας . Είμαι η Άννα , 45 ετών . Καπνίζω από τα δεκαεπτά μου χρόνια με μία συνεχή αυξητική τάση . Έχω φτάσει στα τρία πακέτα αλλά πλέον λίγα είναι τα τσιγάρα της ημέρας που τα απολαμβάνω , τα υπόλοιπα είναι βραχνάς. Και όμως σκέφτομαι με λαχτάρα από το προηγούμενο βράδυ τον καφέ και τα τσιγάρα του επόμενου πρωινού . Έχω συνδέσει όλες τις δραστηριότητες με το τσιγάρο. Μήπως εκεί βρίσκεται ο ΜΥΘΟΣ;

Διαισθάνομαι ότι όλο είναι ένα ΚΛΙΚ του μυαλού. Πώς γίνεται αυτό;
 Μόνο στην περίοδο της εγκυμοσύνης τα κατάφερα και αυτό γιατί η υγεία του μωρού ήταν ισχυρό κίνητρο. Αλλά η προσωπική υγεία γιατί δεν λειτούργησε το ίδιο αποτρεπτικά για το κάπνισμα;
 Μήπως ισχύει η ψευδαίσθηση ότι τα κακά θα συμβούν σε όλους τους άλλους εκτός από εμάς;

Ένας βαρύς καπνιστής μπορεί να καταφέρει το ελεγχόμενο κάπνισμα ώστε να συνδυάσει  την διατήρηση της "απόλαυσης" με την ελαχιστοποίηση των προβλημάτων υγείας;Είναι λύση ή παραμύθι;

Τους τελευταίους τρεις μήνες άρχισε να με απασχολεί το θέμα του τσιγάρου για πολλούς λόγους.Σίγουρα χρειάζομαι απαντήσεις και βοήθεια για το ΚΛΙΚ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΑΝΑΠΤΗΡΑ

Offline Μιχάλης

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #1 on: April 04, 2008, 11:19:43 PM »
geia sou anna. tha se symbouleva na diabaseis to biblio. de tha xreiastei na kaneis kai polla. mono na kaneis mia anagnwsh kai ola tha ginoyn aytomata. pistepse me, to ezhsa :)
ΥΟ

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #2 on: April 04, 2008, 11:47:03 PM »
ο μονος λογος που χρειαζεται για να το κοψεις ειναι οτι δεν σου προσφερει τιποτα μα στην κυριολεξια τιποτα και ακομα και αυτη η απολαυση που νιωθεις
με τον καφε ειναι ψευτικη.Εγω που το χω κοψει 9 μερες κοντα πινω καφε
και σκεφτομαι ποσο ωραιος ειναι και τι εχανα 16 χρονια τωρα.Οσο για το σταματημα διαβασε το Βιβλιο (Βιβλο κατ`εμενα) και θα το κοψεις ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ.

Offline annouki

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
« Reply #3 on: April 04, 2008, 11:49:09 PM »
Μιχάλη σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τη συμβουλή
 Αύριο θα πάω να αγοράσω το βιβλίο .Μέχρι τώρα έχω διαβάσει μόνο το πρώτο κεφάλαιο στο site.
 Χρειάζομαι να ξέρω ότι πολλοί  τα καταφέρνουν
 Πάντως σήμερα  κάπνισα λιγότερο από χθες
 Θα το παλέψω με τα ups and downs

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #4 on: April 05, 2008, 01:44:34 AM »
Άννα θα συμφωνήσω με αυτό που είπαν οι φίλοι παραπάνω. Δηλαδή ότι πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο. Οι απορίες σου είναι εύλογες και δικαιολογημένες. Νομίζω ότι θα βρεις πειστικές εξηγήσεις στο βιβλίο.

Πριν αρχίσεις το διάβασμα σου λέω προκαταβολικά ότι η όλη διαδικασία μπορεί να είναι για σένα μία ωραία πνευματική περιπέτεια, που θα σου προσφέρει ενδιαφέρουσες γνώσεις ψυχολογίας. Παρόλες τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις, θα συνειδητοποιήσεις κι εσύ όπως και άλλοι, ότι μπορείς εύκολα να απελευθερωθείς.

σου εύχομαι καλή ανάγνωση!  :color:

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline dandrom

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Receive: 2
Re: ΚΛΙΚ
« Reply #5 on: April 05, 2008, 11:36:49 AM »
[...όμως σκέφτομαι με λαχτάρα από το προηγούμενο βράδυ τον καφέ και τα τσιγάρα του επόμενου πρωινού]

Χα! Μετά την πρωινή ιεροτελεστία (καφές-τσιγάρα-μακιγιάζ) πήγαινα στο γραφείο όπου βιαζόμουν να φιάξω καφέ μη χάσω κανένα τσιγάρο.  :tease:
Προτιμούσα να στερηθώ τον ύπνο μου (το βράδυ μπροστά την tv) επιδιώκοντας να καπνίσω όσο "άντεχα" περισσότερο. Πραγματικά ακόμη και τον καιρό που το έκανα δεν ήξερα γιατί το κάνω. Τες πα.
Μετά το βιβλίο, ήταν θέμα ημερών να σταματίσω αυτό το φαύλο κύκλο. :wave:
Τελικά, από άγνοια πάσχουμε!!!
Όχι από στερητικά σύνδρομα...

Offline annouki

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #6 on: April 05, 2008, 12:24:17 PM »
Καλημέρα Νίνα Χαίρομαι που είσαι πλέον πρώην καπνίστρια
 Απέδωσες το σωστό χαρακτηρισμό " ιεροτελεστία " Έτσι έχω στο μυαλό μου όλη τη φάση του τσιγάρου
 Σήμερα έως αυτή την ώρα κάπνισα μόνο δύο τσιγάρα , ενώ τα αντίστοιχα του προηγούμενου Σαββάτου  ήταν δέκα . Δεν ξέρω αν πρέπει να χαίρομαι γι αυτό  Είναι νίκη ή  " πύρρειος νίκη; "
 Ακόμα είμαι στην προβληματική του ελεγχόμενου αριθμού τσιγάρων
 ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΝΗ ;
 Σήμερα πάντως θα αρχίσω περπάτημα και κάποιες αλλαγές στις διατροφικές μου συνήθειες . Θα με βοηθήσει να το δω σαν συνολικό πακέτο βελτίωσης της ζωής μου

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #7 on: April 05, 2008, 05:56:47 PM »
Άννα σε συμβουλεύω μέχρι να κόψεις το κάπνισμα να μην πιεστείς να το μειώσεις. Κάπνιζε όσο θέλεις. Η μείωση δε θα σου προσφέρει τίποτα στο στόχο σου που είναι η πλήρης απελευθέρωση. Μόνο αν δε θέλεις να το κόψεις είναι καλή ιδέα να το μειώσεις σταδιακά.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline kans

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #8 on: April 08, 2008, 05:10:46 AM »
Λοιπόν Θανάση… βλέπω ότι σε λίγο καιρό δεν θα χρειάζεσαι πιά σε αυτό το Forum. Οι «μαθητές» σου μαθαίνουν γρήγορα. (Βάζω και τον εαυτό μου σε αυτούς). Δ
εν μπορώ να μην το επαναλάβω όμως… βλέπω ότι τα μέλη και οι αναγνώστες του βιβλίου αυξάνονται με ταχύτατους ρυθμούς και είναι πολύ ευχάριστο.
Και πάλι συγχαρητήρια για ότι έχεις καταφέρει και πάλι ευχαριστώ.

Offline perivleptos

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #9 on: April 11, 2008, 01:38:26 PM »
Quote from: "admin"
Άννα σε συμβουλεύω μέχρι να κόψεις το κάπνισμα να μην πιεστείς να το μειώσεις. Κάπνιζε όσο θέλεις. Η μείωση δε θα σου προσφέρει τίποτα στο στόχο σου που είναι η πλήρης απελευθέρωση. Μόνο αν δε θέλεις να το κόψεις είναι καλή ιδέα να το μειώσεις σταδιακά.

Προσωπικά η μείωση των τσιγάρων σε ημερήσια βάση μου έδωσε την αυτοπεποιήθηση ότι μπορώ να το κόψω.
Παρακολουθούσα ότι κάθε 30' στην αρχή  45 ή 120 λεπτά ερχόταν ο "πειρασμός"
Μέσα σε λίγες μέρες ο πειρασμός ερχόταν σε περισσότερο χρόνο...Ολη αυτή η διαδικασία με "όπλισε" και το αποφάσισα να το κόψω.