Author Topic: Ειμαι η Χρυσα  (Read 2005 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline laughter

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Ειμαι η Χρυσα
« on: April 03, 2008, 09:38:48 PM »
Καλησπερα! Βρηκα το site απο ενα φορουμ που μπαινω συχνα! Θελω πολυ να το κοψω το τσιγαρο!! Παλιοτερα ειχα διαβασει το βιβλιο το Alan Carr και τωρα διαβασα μερος απο το βιβλιο σας on line. Το θεμα με εμενα ειναι οτι το ειχα κοψει στην εγκυμοσυνη και ενιωθα θαυμασια!! Δυστυχως το ξανα αρχισα μετα!Νιωθω απαισια! Εχω ενα κοριτσακι 18 μηνων και νιωθω οτι δεν μπορω να το χαρω οσο θα ηθελα. Κουραζομαι πολυ ευκολα και νιωθω την αναγκη να βγω στην βεραντα να καπνισω συχνα. το αποτελεσμα(το λεω και ντρεπομαι) ειναι να με βλεπει το παιδι απο το παραθυρο να καπνιζω αντι να ειμαι μαζι της!! Νιωθω οτι στερουμαι πολλα εξαιτιας του τσιγαρου! Σπαταλω χρηματα και κυριως δημιουγικο χρονο για εμενα και την οικογενεια μου! Φοβαμαι οτι δεν θα ζησω αρκετα να μεγαλωσω αυτο το παιδι! Πρεπει να τελειωνει αυτη η ιστορια του τσιγαρου!!

Το τελευταιο μου τσιγαρο το εκανα πριν μιση ωρα! Ειμαι αποφασισμενη οτι θα ειναι το τελευταιο μου!! Δεν αντεχω πια να ζω ετσι. 3 μερες με καποια δυσφορια δεν ειναι τιποτε μπροστα στις ενοχες που εχω και τον πολεμο τον ψυχολογικο που βιωνω εξαιτιας αυτου! Το χειροτερο της υποθεσης ειναι οτι ενω εγω δεν καπνιζα ο ανδρας μου το ειχε σχεδον κοψει επισης. Αρχιζοντας το εγω ξανα αρχισε κανονικα! Τον πηρα και αυτον στο λαιμο μου! Ουφ σας κουρασα αλλα να ξερατε ποσο καλο μου κανατε που με ξυπνησατε παλι!

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #1 on: April 03, 2008, 11:26:08 PM »
Μην εχεις ενοχες για τον συζυγο.Μαλλον δικαιολογια ηταν για να το

ξαναρχισει...Στο λεω γιατι την εχω χρησιμοποιησει και εγω προς την γυναικα

μου...Το θεμα ειναι οτι καλο θα ηταν να το σκεφτειτε σοβαρα το κοψιμο μιας

και εχετε και νεο μελος στην οικογενεια.Εγω διαβασα ολο το βιβλιο και το

εχω κοψει εδω και μια βδομαδα και δεν μου λειπει καθολου...Σκεφτηκα και

κατι τωρα να στο πω να γελασουμε...Φαντασου τον εαυτο σου σε

πρωταγωνιστικο ρολο στην ταινια "Prison Smoke Brake".Εσυ εισαι η Μιχαελα

και θα μπεις στην φυλακη για να βγαλεις εξω τον αντρα σου και οποιον

αλλον αγαπας.Για να το κανεις αυτο πρεπει να διαβασεις το βιβλιο και μετα

να το κανεις τατουαζ στο σωμα σου.

(Ελπιζω μονο να εχεις δει την σειρα για να καταλαβεις τι λεω...)

Η αποδραση ειναι σιγουρη και ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ...

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #2 on: April 04, 2008, 08:30:03 AM »
:γέλιο:
Α ρε Σπύρο (deimos), μ' έκανες και γέλασα! καλό!

Αγαπητή ... (δε μας είπες ένα μικρό όνομα) καλωσήλθες! Αυτά που έγραψες με άγγιξαν, όπως πιστεύω και άλλους φίλους εδώ, γιατί μου θύμισαν την απελπισία που έχω νιώσει κι εγώ στο παρελθόν. Όντως αν αναλογιστεί κανείς πόσο καταστρέφει τη ζωή μας αυτή η απαίσια ανθρωποπαγίδα, είναι να απελπίζεται.

Το βιβλίο του Άλεν Καρ που αναφέρεις είναι αξιόλογο. Τον συμπαθώ πολύ αυτόν τον κύριο και στεναχωρήθηκα που πέθανε πρόσφατα. Είναι ο πρώτος που έγραψε για ψευδαισθήσεις (το 1985!), τις οποίες συνήθιζε να ονομάζει "πλύση εγκεφάλου".

Λοιπόν η απόφαση που πήρες είναι υπέροχη, είναι δυναμική, αλλά.. διακρίνω ένα μικρό ζήτημα που μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Θα κάνω μια προσπάθεια εδώ να το ρυθμίσουμε. :color: :wave:  

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline laughter

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
(No subject)
« Reply #3 on: April 04, 2008, 12:38:34 PM »
Ευχαριστω πολυ για τις καλες συμβουλες! Το ονομα μου ειναι Χρυσα το ανεφερα στον τιτλο. Ειμαι 39 χρονων και καπνιζω απο τα 21 μου! Χθες εννιωθα υπεροχα! Δεν καπνισα μεχρι να κοιμηθω στις 12. Σημερα το πρωι εκανα διαφορα για να ξεχαστω αλλα δυστυχως καπνισα  :?:  Δεν το βαζω κατω ομως θα το κοψω ο κοσμος να χαλασει! Την ωρα που καπνιζα αναρωτιωμουν τι πραγματικα μου προσφερε και γιατι το εκανα. Το εσβησα πριν το τελειωσω. Μετα αναρωτηθηκα εαν αξιζε τον κοπο. Και αποφασισα πως δεν αξιζε!! Για τους λογους εχεις δικιο. Ισως να μην το εκφρασα σωστα! Το κανω και για εμενα! Κουραζομαι πολυ ευκολα και δεν εχω ορεξη για πολλα πολλα. Επισης πιστευω οτι χανω πολυ χρονο που θα μπορουσα να κανω κατι για εμενα! Πχ. να βαλω μια μασκα ομορφιας η να βαψω τα νυχια μου η να διαβασω ενα αρθρο. Πιστευω οτι αυτα που εγραψες ηταν το κινητρο που χρειαζομουνα. Αυριο θα παω να παρω το βιβλιο. Λυπηθηκα για τον Αλαν Καρ.
Ευχαριστω και παλι!

Offline laughter

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
(No subject)
« Reply #4 on: April 04, 2008, 12:40:36 PM »
Ευχαριστω πολυ και εσενα Deimos.  Δεν βλεπω τηλεοραση οποτε δεν μπορω να καταλαβω για το prison break. Ευχαριστω για τις συμβουλες ομως!! :P

Offline dandrom

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #5 on: April 04, 2008, 06:22:39 PM »
[Την ώρα που κάπνιζα αναρωτιόμουν τι πραγματικά μου πρόσφερε και γιατί το έκανα. Το έσβησα πριν το τελειώσω. Μετά αναρωτήθηκα εάν άξιζε τον κόπο...]

Γεια σου Χρύσα. Είμαι η Ανδρομάχη. Κάπνιζα 26 ολόκληρα χρόνια. Το έκοψα μαχαίρι στο τέλος του μήνα που πέρασε (δεν θέλω να συγκρατήσω πόσο ακριβώς-περίπου εβδομάδα πάντως).
Πρόσεξέ το αυτό που λες παραπάνω. Θα σε βοηθήσει πολύ! Την ώρα που καπνίζεις να αναρωτιέσαι (και άλλα μυστικά θα βρεις στο βιβλίο του Θανάση ... αφορμή ΚΑΙ της δικής μου διακοπής).
Όταν το πάρεις απόφαση, θα είσαι τόσο χαρούμενη, που δεν θα "καταλάβεις" τα συμπτώματα στέρησης!
Εκεί που περίμενα και εγώ να δω πείνες, ζαλάδες, εκνευρισμούς.... με βλέπω χαρούμενη και ανανεωμένη. Ξεκόλλησα από τον καναπέ, πάω γυμναστήριο, βόλτες, δεν μετράω συναρτήσεις (χρόνος εξόδου-ποσότητα τσιγάρων)… κάνω τόσα πράγματα πια, στις ώρες που ήμουν καθηλωμένη με μια σαχλαμάρα στο χέρι!!!
Ξεκίνα και θα δεις πόσο ωραία θα νοιώθεις!!!
Καλή αρχή!
 =yes!=  =thumb=
Τελικά, από άγνοια πάσχουμε!!!
Όχι από στερητικά σύνδρομα...

Offline kans

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
.
« Reply #6 on: April 08, 2008, 05:03:05 AM »
Γεια σου και από μένα. Εγώ ένα έχω να πω. Το να κόψεις το κάπνισμα είναι πολύ πιο εύκολο απ’ όσο φαίνεται. Πάει τώρα ένας μήνας νομίζω που το έκοψα.
Πίστεψε με νιώθω πολύ καλά. Αφού να φανταστείς, εκτός από τους φίλους και του γνωστούς που με «ζηλεύουν», «ζηλεύω» και ο ίδιος των εαυτό μου.   :γέλιο:
Μην το παίρνεις τόσο βαριά και θα σου έρθει να το κόψεις από μόνο του. Καλή συνέχεια.