Author Topic: Απιστευτο αλλα το κοψα!!!  (Read 6358 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #10 on: April 23, 2008, 10:30:28 PM »
ενα ζητω για τον σωτηρα μας...

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #11 on: May 14, 2008, 07:14:27 PM »
Οσοι το κοψατε κρατατε γερα...

Εγω ειμαι καπου στο 1 1/2 μηνα και συνεχιζω...

Offline tgatzis

• Σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #12 on: May 14, 2008, 08:07:35 PM »
Μπράβο Σπύρο. Εσάς βλέπω και παίρνω θάρρος.
Βέβαια εγώ είμαι στις 2 1/2 μέρες περίπου. Ελπίζω να ξεπεράσω τις πρώτες δύσκολες.
ΜΟΝΟ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ!!!

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
.
« Reply #13 on: May 15, 2008, 04:36:58 PM »
αφου εφτασες ως εκει τοτε εισαι μια χαρα...

ΑΠΑΛΛΑΧΤΗΚΕΣ!!!! =yes!=  

Offline ANNIK

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #14 on: May 20, 2008, 08:22:48 AM »
Μακάρι να μπορέσεις να επηρρεάσεις έστω και ένα φίλο να ξεφύγει από την παγίδα. Θα ήταν υπέροχο να κατανοήσουν το βιβλίο και οι άλλοι όσο εσύ, αν και είναι λίγο δύσκολο να συμβεί σε όλους.

Καλημέρα σε όλους. Χαίρομαι για όλους και σύντομα και για μένα. Όσο για το θέμα των φίλων έχω να πω.... τον άντρα μου δεν μπορώ να τον πείσω να διαβάσει το βιβλίο γιατί δεν είναι και πολύ του διαβάσματος αλλά με ρωτάει για αυτά που διαβάζω εγώ.
Προχθές είχα επισκέψεις τους κουμπάρους μου και ο άντρας μου με περιγέλασε για το θέμα του τσιγάρου. Ο κουμπάρος μου δε καπνιστής ενδιαφέρθηκε να μάθει και έκανα την πρώτη μου διάλεξη (και ακόμα δεν το έχω κόψει) και έδειξε τρομερό ενδιαφέρον για το μυστικό της νικοτίνης και τις ψευδαισθήσεις. Μου ζήτησε να του δώσω το βιβλίο μου να το διαβάσει μετά από μένα και του έδωσα το pdf το οποίο είχα τυπώσει. Έχει μείνει άναυδος όπως και εγώ όταν το διάβασα και έπεται συνέχεια. (ο κουμπάρος μου δεν είναι τύπος του internet). Έκανα καλά λέτε???
Ευχαριστώ
Άννα

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #15 on: May 20, 2008, 10:14:38 PM »
ευχαριστω Αριστειδη..

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #16 on: May 22, 2008, 02:22:34 PM »
8 εβδομαδες και συνεχιζω..

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #17 on: May 22, 2008, 04:36:35 PM »
Μπράβο deimos. Είμαι σίγουρος ότι αυτή η περιπέτεια σε έκανε δυνατότερο χαρακτήρα. Οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα συναντήσεις θα το διαχειριστείς πιο αποτελεσματικά και πιο εύκολα!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #18 on: May 23, 2008, 11:22:42 PM »
σημερα μας φερανε τα επιπλα για το διαμερισμα που θα μεινουμε εγω και

η μελλουσα συζυγος μου...Δεν ξερω γιατι αλλα μου δημιουργηθηκε η

επιθυμια να καπνισω!!!Καθησα και το φιλοσοφησα και ειπα οτι καταρχην δεν

ειμαι μακακας να το ξαναρχισω.Στην συνεχεια αναρωτηθηκα γιατι μου ρθε

και υποθετω οτι ηταν απο την χαρα μου για τα επιπλα...Κουφο ε;;;

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #19 on: May 24, 2008, 09:41:42 AM »
Φίλε Deimos,
είναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικό ακόμα και για έναν φανατικό αντικαπνιστή πρώην καπνιστή να τρώει που και που τέτοιες φλασιές σαν αυτές που έπαθες. Ιδίως σε συναισθηματικές εξάρσεις χαράς και λύπης. Στο μυστικό της νικοτίνης εξηγείται πώς ενεργοποιείται η παγίδα σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχεις περάσει ολόκληρο κομμάτι της ζωής σου μέσα στην παγίδα, οπότε είναι φυσικό κομμάτια ψέματος από την προηγούμενη ζωή να εμφανίζονται μπροστά σου.

Κι εγώ όταν είμαι στεναχωρημένος ή βαριέμαι πάρα πολύ, υπάρχει περίπτωση για λίγα δευτερόλεπτα να δω ως κάτι ελκυστικό ένα πακέτο που καπνίζει κάποιος δίπλα μου. Δε δίνω όμως σημασία και αμέσως μου περνάει. Ξέρω ότι είναι φυσιολογικό.

Όταν σου τυχαίνει κάτι τέτοιο η λύση δεν είναι μόνο να το "πολεμήσεις". Πολύ καλό αποτέλεσμα έχει και η ουδετερότητα (neutrality), η οποία είναι η χαλάρωση για λίγα λεπτά ώς ότου μας φύγει το ψέμα από το μυαλό. Η ουδετερότητα είναι ένα καλό καταφύγιο, όταν η χαρά ή η λύπη μας δημιουργεί προβλήματα. Στο μέλλον θα γράψω περισσότερα γι αυτή.

Να ξέρεις ότι τέτοια γεγονότα θα εμφανίζονται όλο και πιο αραιά και με μικρότερη ένταση. Σε κάθε διακοπή εκτός της μικρής ταλαιπωρίας των πρώτων ημερών, μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει και μία ακόμη ψυχική ταλαιπωρία περίπου 2 ακομα ωρών, η οποία όμως είναι χωρισμένη σε κομμάτια λίγων λεπτών και εμφανίζεται απροειδοποίητα μέσα στο επόμενο έτος.

Πχ. πιθανότατα θα νιώσεις κάτι τέτοιο και στις φετινές διακοπές σου αν πας. Κρατώντας όμως σθεναρή στάση είναι σαν να κατατροπώνεις τον εχθρό, σαν να κερδίζεις ένα ένα τα στρατηγικά σημεία από όπου σε πολεμούσε. Πχ. χτες έστω κοπιάζοντας λίγο κέρδισες κάτι. ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΣ μία έντονη φορτισμένη στιγμή από την παγίδα. Στις διακοπές μένοντας καθαρός θα έχεις καταλάβει ένα ακόμα στρατηγικό ύψωμα. Έτσι στις μεθεπόμενες διακοπές ούτε που θα σου περάσει από το μυαλό ο πειρασμός.

Γιατί όμως συμβαίνουν όλα αυτά; Γιατί πολύ απλά η παγίδα είναι σχεδιασμένη για να μας κρατά φυλακισμένους για μια ζωή! Αν δεν υπήρχε το ξανακύλισμα, σχεδόν δε θα υπήρχε ναρκομανής στον πλανήτη Γη. Όλοι όσοι πέφταν σε παγίδα ουσιών σύντομα θα ξέφευγαν. Ε από όλα τα ναρκωτικά το τσιγάρο έχει τον μεγαλύτερο κίνδυνο ξανακυλίσματος επειδή φαίνεται ελαφρύ κι ακίνδυνο, γι αυτό είναι τόσο διαβολεμένα επικίνδυνο.

Ελπίζω η γνώση που με πολύ κόπο συσσώρευσα στο βιβλίο να λειτουργήσει ως ασπίδα έτσι ώστε κανείς να μην ξανακυλίσει στο ψέμα και τη μελαγχολία των καπνών.

:wave:

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.