Author Topic: Αναπτηρα κανεις ;;;  (Read 1512 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oasomp

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Αναπτηρα κανεις ;;;
« on: March 24, 2008, 02:27:06 PM »
Αναπτηρες μπολικους τσιγαρα δεν εχω  :(

Γεια σας και απο μενα !! Ειμαι ο Γωργος και ειμαι απο αυτους που εχουν ως χομπυ να κοβουν και να ξαναρχιζουνη το καπνισμα !!

Το αρχισα στα 15-16 και τωρα ειμαι 23. Καπνιζω 1.5 πακετο τη μερα !! Μεχρι προπερσυ οι προσπαθειες διακοπης του καπνισματος δε κρατουσαν πανω απο μηνα !! Το 2007 καπνισα μονο 6 μηνες σπαστα, δηλαδη το κοβα για 1-2 μηνες και το χαναρχιζα !! Τη τελευταια και καλυτερη φορα το κοψα απο τα μεσα οκτωμβριου ως τα καρναβαλια  :?: )

Μολις γυρισα λοιπον επεσα εντελως τυχαια πανω στο pdf (Συγκεκριμενα εiχα μπει greek-tracker να κατεβασω κανα τορρεντακι και καποιος ειχε ανεβασει το pdf) και το διαβασα κατευθειαν !

Εχω διαβασει αρκετα κειμενα για τη διακοπη του καπνισματος αλλα αυτο ειναι το μοναδικο που χτυπαει το προβλημα στη ριζα του !!

Αυτη τη στιγμη που σας γραφω μολις εχω λαβει το βιβλιο ! Ξενερωσα οταν ειδα οτι ειναι ασπρομαυρο αλλα το ζουμι ειναι το ιδιο !!

Βασικα το προβλημα μου ειναι να μη το αρχισω και οχι πως θα το κοψω :). Ελπιζω να βρω την απαντηση σε συτο το βιβλιο !!

Σας δινω πραγματικα συγχαριτηρια για τη δουλεια σας, ασχετως αν θα καταφερω να το κοψω μια για παντα, γιατι καλυπτεται ενα τεραστιο κενο στο θεμα "Πως να κοψετε το καπνισμα !"  αλλα κυριως γιατι δειχνετε πως θελετε να βοηθησετε και οχι να τα κονομησετε !!

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #1 on: March 24, 2008, 05:40:32 PM »
Γεια σου Γιώργο!
Ξέρεις, υπάρχουν πολλά είδη καπνιστών. Εσύ ανήκεις στο είδος που άνηκα κι εγώ. Το είδος αυτό το έχω ονομάσει "συχνοί κόφτες", δηλαδή αυτοί που το κόβουν συχνά αλλά το ... ξαναρχίζουν. Μέσα στο χάρτινο βιβλίο έχω ένα κείμενο αφιερωμένο σε αυτήν την κατηγορία (σελ 224). Σύντομα θα δημοσιεύσω κι ένα πολύ εκτενέστερο άρθρο για αυτό το είδος καπνιστών.

Ήθελα πολύ να το κάνω έγχρωμο το βιβλίο, αλλά η τιμή του στο τυπογραφείο θα ήταν διπλάσια και όταν το τύπωνα δεν είχα ιδέα αν θα αρέσει ή όχι στον κόσμο. Δηλαδή φοβόμουν μην πάθω καμιά μεγάλη ζημιά, γιατί το κόστος εκτύπωσης ήταν ήδη πολλές χιλιάδες ευρώ. Βλέπεις, είναι μια καθαρά ιδιωτική προσπάθεια χωρίς οικονομική υποστήριξη από πουθενά. Η υποδοχή των αναγνωστών όμως, ιδίως τις τελευταίες εβδομάδες, νομίζω ότι αρχίζει να διαψεύδει τους φόβους μου...

Αν ακολουθήσεις τις συμβουλές του βιβλίου θα απελευθερωθείς οριστικά και θα πάψεις να μπαινοβγαίνεις στην παγίδα όπως κάνεις επί χρόνια..

καλώς ήλθες!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline oasomp

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #2 on: March 25, 2008, 08:34:50 PM »
Χθες διαβασα το βιβλιο σας !! Δεν εχω κοψει ακομη το καπνισμα (ειμαι στη φαση που το σκεφτομαι πριν το αναψω :) !! Τωρα πλεων βλεπω οτι δεν υπαρχει καμια δελεαστικη σκεψη που να εχει πατημα !

Με το βιβλιο σας πραγματικα πιστευω πως μπορει ο οποιοσδηποτε να κοψει το καπνισμα αρκει να ειναι ειλικρινης με τον εαυτο του !! Οποιοσδητε ομως θελει να κανει μια σοβαρη προσπαθεια διακοπης του καπνισμος και δεν ειναι ειλικρινης με τον εαυτο του ειναι κατα 99% σιγουρο οτι θα αποτυχει γι αυτο και πιστευω πως το βιβλιο σας εχει και θα εχει τεραστια επιτυχεια στο να επιτυχει το στοχο του !!

Ενα κεφαλαιο του βιβλιου σας ομως δεν με ικανοποιησε !
Το " Πως να εξασφαλισετε 100% οτι τα παιδια σας δε θα γινουν καπνιστες" !
Συμφωνω απολυτα σε ολα οσα αναφαιρετε σε αυτο το κεφαλαιο αλλα για να γινουν τα οσα αναφαιρετε προυποθετει την επικοινωνια γονεα-παιδιου !
Δυστυχως ομως αυτη η επικοινωνια λυπει απο πολλες οικογενειες και αρκετες φορες αυτη η ελλειψη επικοινωνιας ειναι απο μονη της αιτια καπνισματος ! Δυστυχως μεχρι στιγμης ουτε εχω σκεφτει για να προτεινω αλλα ουτε εχω μαθει καποια προταση που να καληπτει το θεμα της προληψεις ! Αν και πιστευω πως η καλητερη προληψη θα ηταν ενας εφηβος να διαβασει το βιβλιο σας εστω και αν υπαρχει ο φοβος, λογο περιεργειας, να διαπιστωσει απο μονος του τα οσα διαβασε :) !

Ως συχνως κοφτης εχω κοψει το καπνισμα πολλες φορες και με πολλους διαφορετικους τροπους ως γνωστων ! Μια απο αυτες τις φορες λοιπον ειχα "πει" στον εαυτο μου, αν θες να καπνιζεις καπνιζε αλλα οχι παραπονο απο οσο θελεις ! ( Ολοι εχουμε σκεφτει πολλες φορες την ωρα που καπνιζουμε ενα τσιγαρο "Αφου δε θελω να το καπνισω αλλο γιατι θελω ντε και καλα να το τελειωσω και δε το σβηνω; " ). Οποτε εκανα το εξης αναβα το τσιγαρο και οταν εφτανα στο σημειο, που φευγει η ορεξη για τσιγαρο, μετα απο λιγες τσουρες δηλαδη το εσβηνα (Πολλες φορες μετα απο την πρωτη η δευτετερη τζουρα). Απο τα 20 τσιγαρα που εχει το πακετο ζητημα αν καπνιζα ολοκληρα τα 3 ! Παρολο που τα εσβηνα στη μεση δεν αναβα περισσοτερα απο οτι οταν τα καπνιζα ολοκληρα ! Ωσπου το χα κοψει για ενα διαστημα ! Αυτο σιγουρα δε ειναι λυση για να κοψει καποιος το καπνισμα αλλα πιστευω πως ειναι μια καλη προταση για αυτους που θελουν να συνεχησουν να καπνιζουν η θελουν να το ελατοσουν !

Τελος, ο τροπος που αναλυετε το σκεπτηκο σας στο βιβλιο μου θυμησε 2 βιβλια που εχω διαβασει το " Το φαινόμενο "εύρηκα" " του David Perkins και ακομη περισσοτερο το " Το μυστικο " της Rhonda Byrne. Το ενα δεν εχει σχεση με το αλλο αλλα αν τα ριξετε μια ματια πιστευω πως θα τα βρειτε ενδιαφεροντα !

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #3 on: March 25, 2008, 10:55:34 PM »
Tο χω διαβάσει το βιβλίο της Rhonda Byrne. Πολύ καλό και μου έδωσε αφορμή να διαβάσω μία ολόκληρη σειρά άλλων βιβλίων (μερικά audio books) τα οποία βοήθησαν στη συγγραφή.

Εννοείται ότι χωρίς επικοινωνία γονέα - παιδιού δεν μπορεί να αποτραπεί με σιγουριά το κάπνισμα. Το θέμα είναι όταν υπάρχει αυτή η επικοινωνία, να αξιοποιείται με τον τρόπο που υποδυκνείω στο βιβλίο..

Το μεγάλο αποτσίγαρο είναι καλός τρόπος για ελαφριά μείωση της δηλητηρίασης γι αυτούς που θέλουν να παραμείνουν στον μελαγχολικό κόσμο του καπνίσματος.

Γιώργο νομίζω ότι είσαι έτοιμος. Μην αφήνεις την ορμή που έχεις να πάει χαμένη. Νομίζω ότι μπορείς να το κόψεις πανεύκολα! Τι λες; Για σκέψου το λίγο τις επόμενες μέρες.. Ως συχνός κόφτης να ξέρεις ότι θα πρέπει να κατανοήσεις καλά το κεφάλαιο του ξανακυλίσματος.

:wave:

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.