Author Topic: Προσπάθησα τόσο μα τόσο πολύ να ξαναγίνω καπνίστρια !!  (Read 1506 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Αναστασία

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
Γεια σας !
Με λένε Αναστασία και ήμουν καπνίστρια για 20+ χρόνια.
Μετά το παιδάκι μου και μια που το μεγαλώνω μόνη σκέφτηκα πως κάτι πρέπει να κάνω για να κρατήσω λίγο παραπάνω  ::eye::

Έτσι, με διάβασμα με καλή διάθεση, με αποφασιστικότητα έκοψα το τσιγάρο χωρίς βοηθήματα για 16 μήνες. Διάβασα ότι μπορούσα να βρω στο διαδίκτυο, διάβασα το βιβλίο του Allen Karr, διάβασα το ηλεκτρονικό του Θανάση (σ΄ευχαριστώ τόσο πολύ), τώρα θέλω να πάρω και το κανονικό βιβλίο, μπορεί κάποιος να μου βάλει το λινκ ίσως? Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει γράψει αλλά θα ήθελα την τελευταία έκδοση.
Δεν νιώθω να έχω κενά στην μόρφωσή μου, όταν λέω ότι διάβασα.. το εννοώ, μου είχε γίνει εμμονή.

Δεν είχα μιλήσει εδώ αλλά σε φορουμ του εξωτερικού που έχουν πολύ κινητικότητα (τι στο καλό οι έλληνες δεν θέλουν να το κόψουν τόσο ευχαριστημένοι είναι από αυτό ?) και εκτύπωνα συζητήσεις για να τις διαβάζω όταν ένιωθα παράξενα, δηλαδή περίπου 10 φορές την ημέρα.
Όμως θέλω και το βιβλίο του Θανάση γιατί γνωρίζω πολύ καλά πως ότι και να έχω διαβάσει αφού ξανακάπνισα και ξαναπροσπαθώ οτιδήποτε μπορεί
να με εμπνεύσει για να βρω την δύναμη να το ξαναπεράσω όλο αυτό.

Ο λόγος που το ξανάρχισα? μετά από 16 μήνες?
Μετά από τόση χαρά που τα κατάφερα?
έχει σημασία? όχι βέβαια, μια χαζομάρα που την άφησα να με κυριαρχήσει ενώ το έλεγα πως δεν πρέπει να κάνω ούτε μια τζούρα αλλιώς θα πάει όλο απο την αρχή. Το ήξερα πολύ πολύ καλά αλλά μερικά προβλήματα τα άφησα να γίνουν η δικαιολογία για να νικήσει το σιχαμένο άλλη μια φορά (ενώ είχα περάσει επίσης δύσκολα καθώς το έκοβα).
Τι τα θες.. μια ζωή πρέπει να έχεις το νου σου...  :(

Έτσι κάπνισα, τι ζαλάδα.. τι αηδία ήταν αυτή... :-x
Και όμως, όλοι θα καταλάβετε πως κατέληξα να καπνίζω κανονικότατα και δυστυχώς όχι απο την αρχή.
Επειδή μου φάνηκε εύκολο να μην καπνίζω συνέχεια, το έκοβα για μέρες ακόμα και 1 μήνα και μετά ξανακάπνιζα.. απίστευτο..
την πάτησα σκεφτόμενη πως ίσως μπορώ να το ψιλοελέγξω.. τρίχες.. εδώ δεν κατάφερα άλλα και άλλα το τσιγάρο θα ελέγξω? χαχαχα

Όμως αφού έφυγε και αυτή η παράνοια απο το μυαλό μου και επειδή ταλαιπωριόμουν πολύ μια on μια off, είπα στον εαυτό μου:
"έχεις προβλήματα, κάπνισε να το ευχαριστηθείς, έτσι και αλλιώς πλέον πρέπει να το κάνεις απο την αρχή οπότε όχι τώρα κάντο του χρονου, κάντο στην γιορτή του παιδιού, κάντο στα γενέθλια του παιδιού, κάντο όταν λυθεί αυτό το πρόβλημα, κάντο όταν θα θα θα θα καταλαβαίνετε..."

Ότι και να μου έλεγα δεν μπορούσα να το ευχαριστηθώ. Όλα αυτά που είχα μάθει και το βάρος στο στήθος μου δεν με άφηναν να ευχαριστηθώ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΤΖΟΥΡΑ.
Θυμάμαι πως ένιωθα κάθε πρωί ειδικά όταν πήγαινα για τρέξιμο (3 φορές την εβδομάδα) σαν να μπορώ να πετάξω !!!!!!!!
Κάθε φορά που το ανάβω σκέφτομαι την επόμενη ημερομηνία που θα το κόψω.
Δεν μπορώ καν να λειτουργήσω γιατί δεν σκέφτομαι κάτι άλλο.
Τα προβληματα μου τα έχω βάλει στην άκρη και σκέφτομαι πότε ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ
ΠΟΤΕ ????????  :roll:

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
Αναστασία καλωσήρθες στο φόρουμ!
Αφού έφτασες εδώ είσαι σε καλό δρόμο, πίστεψέ με!
Μπορείς να ανατρέξεις στο δικό μου ιστορικό, είμαι σίγουρη ότι θα βρείς αρκετά κοινά στοιχεία.
Εγώ, 2 1/2 χρόνια είμαι τελείως άκαπνη. Ζορίστηκα πολύ στην αρχή , αλλά από ένα σημείο και μετά είμαι τελείως ΕΛΕΥΘΕΡΗ! Δεν το σκέφτομαι, δεν μετράω το χρόνο, ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ!! Μελέτησε το βιβλίο του Θανάση και να θυμάσαι πάντα:
1. Η διακοπή του καπνίσματος είναι μάχη ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ.
2. ΟΥΤΕ ΤΖΟΥΡΑ από τη στιγμή που θα το κόψεις.
Σου εύχομαι ολόψυχα δύναμη και καλή επιτυχία!!! :dumbells:
Ιωάννα

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
γεια σου Αναστασία!

Βλέπω κάνεις πολλές σκέψεις.. όπως όλοι που ταλαιπωρηθήκαμε από αυτή τη φοβερή ανθρωποπαγίδα... Μια παγίδα που είναι αδιόρατη, φαινομενικά "ελαφριά" σε σχέση με άλλα ναρκωτικά, αλλά τελικά πρόκειται για το πιο βαρύ ναρκωτικό αν αναλογιστεί κανείς πόσους καταφέρνει να εγκλωβίσει. Και όλοι το κόβουν, άλλος εύκολα, άλλος δυσκολότερα, αλλά περνάνε τα χρόνια, οι δεκαετίες, και όλοι είναι με ένα τσιγάρο στο χέρι... Το πραγματικά αξιόλογο και δύσκολο για αρκετούς είναι η απόδραση ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Αυτό είναι που αξίζει. Να γυρίσεις σελίδα, αφού πρώτα συνειδητοποιήσεις (καπνίζοντας) ότι δεν προσφέρει τίποτα. Τίποτα απολύτως! ενώ αφαιρεί σε αργή κίνηση τα πάντα!

Σε συμβουλεύω να συνεχίσεις να το σκέφτεσαι, να το επεξεργάζεσαι, να ψάχνεις το αδύνατο σημείο της φυλακής και όταν έρθει η ώρα, φύγε! Εκεί έξω σε περιμένει η ζωή! με τη βαρεμάρα, τα προβλήματα, τις χαρές της, στις οποίες δεν προσθέτει τίποτα η εισπνοή των καπνών..

Αφότου αποδράσεις, οι πολλές σκέψεις είναι βλαπτικές. Ακόμη και οι αντικαπνιστικές! Το καλύτερο είναι βαθμιαία να αποκτήσεις παγερή αδιαφορία για το θέμα, σαν αυτή που έχουν οι μη καπνιστές. Να και μία εξήγηση που δε βλέπεις πολύ κίνηση στο φόρουμ.. Ακόμα κι εγώ παροτρύνω τα μέλη να μην πολυασχολούνται. Αυτοί που δεν το έκοψαν ακόμα έχουν πολύ υλικό να μελετήσουν ήδη, ενώ για όσους απέδρασαν, ίσως δεν τους ωφελεί να το σκαλίζουν πολύ.. Πάνω απ' όλα με ενδιαφέρει να αυξάνονται και πληθύνονται οι άνθρωποι που τα κατάφεραν μόνιμα!

Στα άλλα θέματα που ετοιμάζω (υγεία, διατροφή κλπ), δεν το συζητώ, μακάρι να έχουμε τρελή κίνηση, σχόλια και δημοσιεύσεις! Ως τα Χριστούγεννα φέτος θα έχω διευρύνει το φόρουμ σε πολύ ενδιαφέρονται πεδία, στα οποία αξίζει να στήσουμε μεγάλες ενδιαφέρουσες κουβέντες... :)

καλώς μας ήλθες λοιπόν και σου εύχομαι το γρηγορότερο να πετύχεις μία μόνιμη απόδραση από την άσκοπη δηλητηρίαση!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.