Author Topic: Προσπαθώ να απαλλαγώ από το κάπνισμα  (Read 1740 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline NANNO

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
   Καλησπέρα!
 Είμαι γυναίκα 44 ετών και καπνίζω από τα 22. Πριν ήμουν φοβερή αντικαπνίστρια.
 Προσπαθώ εδώ και ένα χρόνο να απαλλαγώ. Δοκίμασα να το μειώσω, το κατάφερνα για λίγο και μετά ξέφευγα πάλι. Δοκίμασα να το κόψω
 μαχαίρι αλλά μετά από μια μέρα με έπιανε πανικός.
 Αυτό που λέω ότι δεν μπορώ να διαχειριστώ είναι τα σωματικά συμπτώματα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να
 διαχειριστώ την απώλεια.
 Σήμερα, σε μια από τις πολλές περιπλανήσεις μου στο διαδίκτυο για το θέμα, έπεσα πάνω στη σελίδα σας.
 Διάβασα την ηλεκτρονική έκδοση του βιβλίου και το παρήγγειλα. Είναι η πρώτη φορά που νιώθω αισιόδοξη
 ότι θα τα καταφέρω.
 Έκανα εγγραφή και στο φόρουμ γιατί πιστεύω ότι πραγματική βοήθεια μπορείς να έχεις μόνο από όσους γνωρίζουν
 το θέμα, δηλαδή τους πρώην καπνιστές.
 Ευχαριστώ για την αποδοχή.

Offline konstantinos

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 20
Καλως ήρθες στην παρέα μας,
κάπως έτσι περιπλανιόμουνα κι εγώ ένα βράδυ και έπεσα σ' αυτό εδώ το forum και από τότε άλλαξε η ζωή μου. Τον Σεπτέμβριο κλείνω 2 χρόνια χωρίς τσιγάρο και το κυριότερο ... δε μου έλειψε σχεδόν ποτέ και εννοείται ούτε τώρα μου λείπει!
Απλά θέλει να χωνέψεις και να πιστέψεις όλα αυτά που λέει μέσα το βιβλίο. Μετά είσαι καταδικασμένη να το κόψεις! Θα νιώθεις τόσο χαζή κάθε φορά που θα ανάβεις τσιγάρο, που μια σταγόνα αυτοεκτίμηση να έχεις, αργά ή γρήγορα θα το κόψεις.
Καλή συνέχεια!

Offline NANNO

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Receive: 2
Ευχαριστώ για την συμπαράσταση.
Παρέλαβα χθες το βιβλίο και είμαι στη μελέτη.
Νιώθω ότι έχει αρχίσει ήδη να λειτουργεί.
Σκέφτηκα να κάνω την προετοιμασία πρώτα και να μη βιαστώ.
Αλλά ήδη κάθε φορά που ανάβω τσιγάρο το σβήνω μισό όταν σκέφτομαι πώς
λειτουργεί. Και χωρίς να το καταλάβω ήδη το έχω μειώσει πολύ.
Ένα βήμα απομένει. Πστεύω ότι θα το κάνω αυτή τη βδομάδα.

Offline Αναστασία

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Receive: 4
Γεια σου Ναννο και εγώ είμαι γυναίκα 44 ετών :)
και μόλις γράφτηκα.
Αφού μπήκες στην διαδικασία να το σκεφτείς είναι θέμα χρόνου να βρεις τον προσωπικό σου χρόνο και τρόπο για να τα καταφέρεις.

Καλή επιτυχία !!!

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
Καλωσήρθες κι εσύ ΝΑΝΝΟ!!! Όπως έγραψα και στην Αναστασία, είσαι σε πολύ καλό δρόμο!!!
Είμαστε κι οι τρείς γυναίκες και σχεδόν στην ίδια ηλικία. Έχουμε πολλά κοινά στοιχεία. Θα βοηθηθείς πολύ από το βιβλίο του Θανάση, να το έχεις δίπλα σου συνεχώς και να ανατρέχεις κάθε φορά που ζορίζεσαι. Εύχομαι και σε σένα δύναμη και καλή επιτυχία  :dumbells
Ιωάννα

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
γεια σου Nanno,
μην πτοείσαι από τις δυσκολίες, πάντα όποιος επιμένει αμείβεται. Έχω δει ανθρώπους σαν και σένα να τα καταφέρνουν άνετα στο τέλος. Απλά κάθε ένας "κολλάει" σε άλλο σημείο.. Άλλος έχει πρόβλημα στις πρώτες μέρες, άλλος την πατάει μετά από καιρό. Εντόπισε τα δικά σου αδύνατα σημεία, κυρίως τις δικές σου ψευδαισθήσεις. Πάντα για ψευδαισθήσεις μιλάμε, όταν αναφερόμαστε σε "πειρασμό" καπνίσματος, αφού στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κανένας λόγος για την εκπνοή καπνών.
εύχομαι νίκη σύντομα!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.