Author Topic: Αλλος ενας νεος ( nto )  (Read 1858 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nto

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Αλλος ενας νεος ( nto )
« on: March 21, 2008, 11:51:06 AM »
Γεια σας και απο σενα.
Μπραβο στον συγγραφεα για το βιβλιο.
Διαβασα την ηλεκτρονικη του μορφη και μου αρεσε πολυ ο τροπος που βλεπει το θεμα. Ψαχνω καποιο κοντινο μου βιβλιοπωλειο να αγορασω ολο το βιβλιο. Καπου θα βρω συντομα.
Να σας πω για εμενα.
Καπνιζω 20 χρονια , ειμαι στα 41. Τα τελευταια 2 χρονια καπνο ( στριφτο ),ενα πακετο την ημερα. Πιστευω μανιωδως.
Ο λογος ειναι οτι πιστευα οτι με τον καπνο παιρνεις λιγοτερη νικοτινη και εθιζεσε λιγοτερο οποτε θα ειναι ποιο ευκολο να το κοψεις. Ενας αλλος λογος ειναι οτι βρωμαει πια λιγοτερο το σπιτι απο οτι με τα τσιγαρα.
Τσιγαρο εκτος στριφτο καπνο δε μπορω να καπνισω γιατι μυριζει απαισια και με αηδιαζει.
Σημερα που επεσε στα χερια μου η ηλεκτρονικη μορφη του βιβλιου , την διαβασα. Και τη συμπτωση απο χτες το βραδυ εχω ξεμεινει απο καπνο και μια και βαριομουν να βγω να παρω εχω καπνισει απο τα χαραματα 1 τσιγαρο μονο. Θα δειξει σε λιγο που θα βγω αν τραβηξω για περιπτερο  :lol:
Με ταλαιπωρει τις τελευταιες μερες και ενα κρυολογημα με βηχα και λεω: να τα πρωτα συμπτωματα του εξω απο δω.
Για το μονο που δεν με αποσχολει ειναι μην παρω βαρος μια και αυτο το προσπαθω εδω και χρονια ανεπιτυχως. ε οχι και πολλα 10 κιλακια θελω να παρω.
Καλη μας τυχη στην πορεια μας για ελευθερια και υγεια.  < :wave:

Εχω τα προβληματα μου .. .εχω και την μοναξια μου ... ασε με.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #1 on: March 21, 2008, 03:00:04 PM »
Καλώς τον!
Μεγάλη απάτη ο καπνός, εννοώ ο χύμα.. Ακόμα και με φίλτρο είναι εξαιρετικά τοξικός. Το μόνο που αποφεύγεις είναι κάποια τσιγάρα που τα ανάβεις ασυναίσθητα. Μια επιπλέον ψευδαίσθηση όσων τον χρησιμοποιούν είναι ότι "τους λείπει το στρίψιμο των τσιγάρων" "η όλη διαδικασία".. Η απάντηση σε αυτό είναι ότι αν τους αρέσει η διαδικασία, μπορούν να την κρατήσουν... Το κάπνισμα κόβουμε, όχι το στρίψιμο.. :)

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline nto

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
.
« Reply #2 on: March 23, 2008, 10:06:46 AM »
Το φαγαμε και το 3ο 24ωρο απονικοτινοποιησης ( καινουργια λεξη αυτη )
Μη μου πειτε γιατι μετραω τις μερες . Ωρες ωρες νοιωθω σαν να μην καπνιζα ποτε. Απλα το εγραψα για να δειτε πως ειμαι εδω και παρακολουθω το Forum.       :)

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #3 on: March 23, 2008, 10:12:23 AM »
=yes!=
Συνέχισε δυναμικά. Η ζωή σου ανήκει!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline nina

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 4
(No subject)
« Reply #4 on: March 23, 2008, 07:44:10 PM »
γειά σου ΝΤΟ!

κι εγώ τα μετράω τα 24ωρα και χαίρομαι που αυξάνει ο αριθμός, αλλά όταν λέω σε κανέναν φίλο ή γνωστό "έκοψα το τσιγάρο" και με ρωτάνε "από πότε;" ή "για πόσο;" εκνευρίζομαι (αλλά δεν τους το δείχνω με τίποτε) επειδή νιώθω ότι με αμφισβητούν ακόμη κι αυτοί που δε λένε εκείνα τα κλισέ: "καλά άσε να περάσει μήνας πρώτα" ή "καλά, πολλοί το κόψανε και το ξαναρχίσανε.."

Γι' αυτό πιστεύω πως το μέτρημα είναι προσωπική μου υπόθεση κι όταν μου λένε "ναι, για πόσο;" μια απάντηση έχω μονάχα "ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ' και μάλλον έχω τέτοιο ύφος που δε σηκώνει αμφισβήτηση και τότε μόνο φαίνεται πως με παίρνουν στα σοβαρά, (γνωρίζοντας με από πριν βλέπεις ξέρουν τη σχέση που είχα με το τσιγάρο, γι' αυτό και δικαίως με αμφισβητούν οι άνθρωποι) αλλά και πάλι δεν είναι αυτό που με ικανοποιεί. Το μόνο που πραγματικά με ικανοποιεί πέρα από το ότι επιτέλους δεν καπνίζω =yes!=  =yes!= είναι που κάθισα και σκέφτηκα και πήρα στα σοβαρά τον εαυτό μου σε σχέση με το κάπνισμα για πρώτη φορά στη ζωή μου στα 45 μου!

καλή δύναμη
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com

Offline nto

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
.
« Reply #5 on: March 23, 2008, 09:13:03 PM »
Εγω παντως δεν ειπα σε κανεναν οτι το εκοψα. Βασικα δεν ξερω καν αν το εκοψα, Απλα τους λεω εχω να καπνισω 3 μερες   :)

Offline nina

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 4
(No subject)
« Reply #6 on: March 23, 2008, 09:41:17 PM »
καλά το θέτεις κι έτσι: "έχω να καπνίσω τρεις μέρες!"
Απλή δήλωση ενός γεγονότος χωρίς να δίνει καμιά παραπέρα πληροφορία!
Έτσι κρατάει κανείς και τις πισινές του...αλλά το βρίσκω και λίγο "ανοιχτό πρόβλημα" με την έννοια ότι κάποια στιγμή η μέτρηση μπορεί και να σταματήσει και η δήλωση να γίνει: "το είχα κόψει για ν μέρες..." και το πρόβλημα παραμένει. Γι' αυτό το χαρακτήρισα "ανοιχτό", αλλά μη τα παίρνεις και πολύ τοις μετρητοίς όσα σου λέω. Όλα αυτά που λέω είναι αυτά που διαμόρφωσα εγώ στο μυαλό  μου και νιώθω άψογα, χωρίς να μου περνάει ούτε δευτερόλεπτο από το μυαλό πως θα ξαναρχίσω ποτέ το κάπνισμα!
Και το πιο ακραίο όλων είναι πως δεν ανέχομαι και τον καπνό των άλλων!!!

πολύ σοβαρά τον έχω πάρει τον ρόλο μου!!!:eek::
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com