Author Topic: Καλησπέρα και συγχαρητήρια  (Read 908 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ionnis

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλησπέρα και συγχαρητήρια
« on: June 10, 2013, 08:33:06 PM »
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη και συγχαρηστήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε στο site και το forum

Με λένε Γιάννη
και είναι η δεύτερη προσπάθεια που ξεκινώ να γίνω μη καπνιστής.
Το είχα κόψει το 2006 για 1 χρόνο και μερικούς μήνες, αλλά δυστυχώς το ξανάρχισα. Το μόνο "θετικό", αν υπάρχει κάτι τέτοιο όσον αφορά το τσιγάρο, είναι ότι δεν ξεπέρασα από τότε και μετά τα 10 τσιγάρα την ημέρα.
Τώρα βρίσκομαι σε κατάσταση όπου χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία καπνίζω 3-5 τσιγάρα ημερησίως, αλλά νοιώθω ότι το βράδυ που χαλαρώνω από τις ατέλειωτες συνήθως δουλειές και υποχρεώσεις θέλω να "παίζω" με την καθυστερημένη ενόχληση της νικοτίνης, δηλαδή να καπνίζω

Για να μην πολυλογώ, είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα ημερών να ξεπεράσω και τον τελευταίο αυτό σκόπελο των ψευδαισθήσεων και να το κόψω οριστικά.

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω επίσης τι γίνεται με κάτι τσιγάρα μέντας, ευκάλυπτου κλπ που κυκλοφορούν. Δηλαδή πέραν του καπνού, υπάρχουν άλλα "χόρτα" που θα μπορούσαν να καταστήσουν το κάπνισμα μη επιβλαβές;

με αληθινή εκτίμηση σε όλους που τα κατάφεραν, κι αυτούς που θα καταφέρουν ή και όχι ακόμη στο μέλλον.
και όπως λέει και γνωστό ρητό,
 "σημασία δεν έχει πόσες φορές θα πέσεις, αλλά να μπορείς να σηκώνεσαι και να συνεχίζεις"

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Καλησπέρα και συγχαρητήρια
« Reply #1 on: June 13, 2013, 05:51:07 PM »
γεια σου ionnis!

να ξέρεις ότι η σταδιακή μείωση δεν είναι ο σωστός τρόπος.. Ενώ σε απαλλάσσει από το μικρό πρόβλημα, που είναι η καθυστερημένη ενόχληση, οξύνει το μέγα πρόβλημα, που είναι οι στρεβλωμένες αντιλήψεις συνειδητές και υποσυνείδητες.. Σου προτείνω μαχαίρι και μόνο μαχαίρι, και πριν από αυτό, πολύ καλή σκέψη για ξεκαθάρισμα αμφιβολιών και του τι πραγματικά θέλεις. Και κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, όχι "οικονομία" στα τσιγάρα, αλλά "χόρτασέ" τα. Αυτή είναι η γνώμη μου, αλλά βέβαια κάθε ένας διαφορετικός...

Όσο για τα τσιγάρα με γεύσεις (μέντα κλπ), είναι το ίδιο επικίνδυνα με τα κανονικά. Όσο κι αν φαίνονται πιο γευστικά, καταντάνε βαρετά στο τέλος, απ' ό,τι θυμάμαι και από την καπνιστική μου ζωή.

Τώρα τα τσιγάρα herbal χωρίς νικοτίνη, από βότανα, είναι μεγάλη απάτη. Τα είχα δοκιμάσει και είναι απαίσια στη γεύση. Γρήγορα ο καπνιστής που "σέβεται τον εαυτό του" επιστρέφει στα νικοτινούχα τσιγάρα δριμύτερος..

Πολύ σωστά τα λες στην τελευταία σου φράση. Είναι σίγουρο πως αν δεν το βάλεις κάτω, τελικά θα νικήσεις! Όταν αυτό γίνει ενημέρωσέ μας και εδώ! :)

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline htsopelas

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Απ: Καλησπέρα και συγχαρητήρια
« Reply #2 on: June 23, 2013, 04:08:51 PM »
συμφωνω με τον παραπανω φιλο αλλα οπως λεει και ο ιδιος ο καθενας εχει το δικο του τροπο αντιμετωπισης το δυσκολο ειναι να το παρεις αποφαση...