*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: Καλησπέρα σε όλους  (Read 3308 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline panagiotisp

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 10
Καλησπέρα σε όλους
« on: May 30, 2013, 06:18:42 PM »
Καλημέρα Θανάση, καλημέρα σε όλους.
Με λένε Παναγιώτη.
Θα ήθελα και εγώ να πω τις εμπειρίες μου για την διακοπή του καπνίσματος. Όπως και ο Θανάσης έτσι και εγώ το έχω κόψει τα τελευταία χρόνια εκατοντάδες φορές. Η μεγαλύτερη διάρκεια ήταν 4 μήνες. Η καρδιά μου το ξέρει πόσο βασανιστικά πέρασαν αυτοί οι 4 μήνες… Η άγνοια εντέλει φέρνει πολύ άσχημα αποτελέσματα…
Ξεκίνησα το κάπνισμα στα 18 μου χρόνια. Ήταν η επιβράβευση της ενηλικίωσης μου και του γεγονότος ότι πέρασα στο Πανεπιστήμιο. Ποιος θα μου το έλεγε ότι θα συνέχιζα σχεδόν άλλα 20 χρόνια….
Στις προσπάθειες μου να κόψω το τσιγάρο έχω κάνει και εγώ ότι περιγράφει ο Θανάσης στο βιβλίο του. Το πιο γελοίο βέβαια είναι ένα βράδυ που έβρεξα το πακέτο με τα τσιγάρα και το πέταξα στα σκουπίδια , μετά από λίγες ώρες όχι μόνο έβαλα το χέρι μου στα αποφάγια αλλά πήρα και όσα τσιγάρα ήταν ολόκληρα από το πακέτο και τα στέγνωσα με το μπιστολάκι. Ο καπνιστής πάντα εφευρίσκει λύσεις!!!
Πάντα ήταν η απορία μου και μένα όπως και του Θανάση απ’ότι έχω διαβάσει αφού δεν το θέλω γιατί επιμένω και το συνεχίζω…. Και αφού φτάνω στο σημείο και το κόβω γιατί το έχω σιχαθεί γιατί την επόμενη μέρα το αναζητώ με μεγαλύτερη λαχτάρα παρόλο που δεν το θέλω.
Άρχισα να ψάχνω στο ιντερνέτ εμπειρίες άλλων καπνιστών και έτσι βρήκα τυχαία το ηλεκτρονικό βιβλίο του Θανάση και αργότερα το έντυπο και μου άνοιξε τα μάτια… Είναι η πρώτη φορά που έχω κόψει το κάπνισμα και δεν θέλω να φάω τις σάρκες μου μετά την τέταρτη ημέρα. Το πρόβλημα μου εμένα δεν ήταν όσο κρατούσε η καθυστερημένη ενόχληση αλλά μετά όταν το υποσυνείδητο έκανε τα δικά του. Τις τρις πρώτες μέρες όλα πάνε καλά μετά είχα το πρόβλημα.
Δεν είναι πολλές οι μέρες που το έχω κόψει 11 τον αριθμό αλλά είναι η πρώτη φορά που καταλαβαίνω τι μου συμβαίνει και πραγματικά δεν με νοιάζει. Ίσα ίσα έχω βρει πολύ ενδιαφέροντα τα παιχνίδια του υποσυνείδητου και πολλές φορές γελάω με αυτά! Βλέπω την μανιώδη συνάδελφο καπνίστρια στο γραφείο και την λυπάμαι, όπως λυπήθηκα και τον εαυτό μου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην ξανακυλήσω. Θανάση σ’ευχαριστώ από καρδιάς.
ΥΣ: Το ίδιο post το έχω κάνει και στην ενότητα έτσι τα κατάφερα

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Καλησπέρα σε όλους
« Reply #1 on: May 30, 2013, 09:00:37 PM »
γεια σου Παναγιώτη και συγχαρητήρια για τη νέα σου προσπάθεια!

Να προσέξεις πολύ το ξανακύλισμα γιατί ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες όπως πχ. στην ευκολία της νέας σου απόδρασης. Να ξέρεις ότι θα είσαι πάντα επιρρεπής και ότι ο μόνος τρόπος για να είσαι ασφαλής από αυτή την παγίδα, είναι να μην την υποτιμήσεις λόγω εύκολης απόδρασης, ούτε να ξεχάσεις τα βάσανα και τον εφιάλτη των παγιδευμένων. Γενικά όταν φεύγουμε από την παγίδα, δε γυρνάμε πίσω ούτε καν για να κοιτάξουμε..

Μάλιστα κόμη καλύτερη από τη πολύ ωραία αντικαπνιστική νοοτροπία που έχεις αναπτύξει, είναι η πλήρης και παγερή αδιαφορία για το κάπνισμα, όπως αυτή που έχουν οι μη καπνιστές. Κάνε με το δικό σου ρυθμό την μετάβαση σε αυτή την ακόμη καλύτερη νοοτροπία στον κατάλληλο χρόνο..

Σε ευχαριστώ για τη συμβολή σου στη διάδοση της αντικαπνιστικής μας εκστρατείας που έκανες στο φέισμπουκ.. Είναι πράγματι καιρός να τεθεί ένα τέλος σε αυτό το σκάνδαλο μαζικής ανθρωποθυσίας..

Πάντα επιτυχίες να έχεις σε ό,τι κάνεις!!  ::cool::  ::cool::

* σου έσβησα την άλλη δημοσίευση για να είναι συγκεντρωμένα όσα σε αφορούν εδώ. Εννοείται στο μέλλον άνοιξε όποιο άλλο θέμα θέλεις στις άλλες ενότητες.

Γλυκό Ένστικτο, νέο βιβλίο για αδυνάτισμα και ευεξία. Περισσότερα εδώ.

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
« Reply #2 on: May 31, 2013, 09:45:25 AM »
Παναγιώτη σου εύχομαι ολόψυχα καλή δύναμη στον αγώνα που ξεκίνησες...
Αυτή τη φορά, έχοντας διαβάσει και το βιβλίο του Θανάση, έχεις πολλά εφόδια στην πνευματική μάχη με το τσιγάρο. Εγώ έκλεισα 15 μήνες ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΑΠΝΗ! Δεν λέω ότι όλα ήταν ρόδινα. Πέρασα και δύσκολες φάσεις όμως έχοντας στο νου μου όσα διάβασα το πάλευα καλύτερα. Κατά τη γνώμη μου ένα σημαντικό όπλο είναι να μην το ξαναβάλεις στο στόμα σου. ΟΥΤΕ ΤΖΟΥΡΑ! Εμένα με βοήθησε πολύ. Αλλιώς θα είχα ξανακυλήσει. Ο σύζυγός μου, το είχε κόψει για 6 μήνες. Άρχισε πριν λίγο καιρό να καπνίζει που... και που...στο στυλ "έλα μωρέ ... ένα τώρα στον καφέ με την παρέα". Του έλεγα φέρε μου να σου υπογράψω ότι το πολύ σε ένα μήνα θα είσαι και πάλι καπνιστής... Έτσι κι έγινε! Καπνίζει πάλι ένα πακέτο την ημέρα!
Αν είσαι λοιπόν σίγουρος για την απόφασή σου, πάλεψέ το. ΑΞΙΖΕΙ. 
Ιωάννα

Offline panagiotisp

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #3 on: May 31, 2013, 10:08:12 AM »
Καλημέρα Θανάση, Καλημέρα Ιωάννα.

Προς το παρόν είμαι με ηθικόν ακμαιότατον και έτσι θα συνεχίσω. Ο διάολος Θανάση με έχει επισκεφθεί αρκετές φορές αλλά με έχει βρει προετοιμασμένο και με τα όπλα μου. Εν πάσει περιπτώσει αισθάνομαι ότι είμαι στην κατάσταση που αρχίζω και βλέπω το τσιγάρο τελείως αδιάφορα. Αυτό έχω βάλει στο μυαλό μου. Ότι μου είναι αδιάφορο και δεν υπάρχει. Η τελευταία "κρίση" που είχα ήταν την Κυριακή αλλά με μία καλή κουβεντούλα με τον εαυτό μου όλα καλά.

Ιωάννα έχω καταλάβει ότι έστω και μία τζούρα είναι η αρχή της καταστροφής. Πάντα έτσι γινότανε στα μεγάλα διαστήματα διακοπής που είχα. Σκεφτόμουν όπως και ο Θανάσης ότι άμα καπνίσω θα το σιχαθώ περισσότερο και έπεφτα στην παγίδα... Είναι αρκετά ξεκάθαρα στο μυαλό μου πλέον τα πράγματα. Παρατηρώ την συνάδελφο καπνίστρια όπως είπα και πραγματικά στεναχωριέμαι με αυτή την εικόνα γιατί αυτή την άθλια εικόνα την είχα και εγώ πριν λίγες μέρες...

Επίσης δεν έχω σκοπό να ξαναχάσω τις απίστευτες γεύσεις που γεύομαι... Το είχα ξαναζήσει αλλά το είχα ξεχάσει... Τρελένομαι για τον καφέ, καμία σχέση με πριν. Το συγκλονιστικό του άρωμα και η βόμβα γεύσης που έχει!!! Και για τα φαγητά βεβαίως. Είναι μια καινούργια εμπειρία!

Φίλοι μου θα σας ενημερώνω και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας  :)

Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Μου είναι πολύ οικοδομητικό να μιλάω με ομοιοπαθείς...

Και όπως λέω τελευταία η ζωή είναι ωραία, αλλά όσο κάπνιζα  δυστυχώς τα είχε  με άλλον!!!  :γέλιο:

Offline panagiotisp

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #4 on: June 03, 2013, 09:41:49 AM »
Έχω την εξής απορία και όποιος γνωρίζει ή του έχει συμβεί θα ήθελα να μου απαντήσει. Είναι η  3η μέρα που ξυπνάω και έχω έναν απίστευτο βήχα που διαρκεί γύρω στο 10λέπτο με τέταρτο. Διανύω την 3 εβδομάδα διακοπής του καπνίσματος. Είναι φυσιολογικό; Βήχα τον λεγόμενο τσιγαρόβηχα τον είχα όταν είχα καπνίσει πάρα πολύ την προηγούμενη μέρα, αλλά τώρα μου κάνει τρομερή εντύπωση.... Αφού σήμερα το πρωί αναρωτιούμουν, βρε μπας και υπνοβατώ και πηγαίνω και αγοράζω τσιγάρα και καπνίζω στον ύπνο μου; Μύριζα τα δάχτυλα μου να δω αν μυρίζουν τσιγαρίλα, αλλά ευτυχώς δεν... μέχρι να το συνειδητοποιήσω ότι "δεν" είχα θυμώσει πάρα πολύ βέβαια.

Offline konstantinos

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 20
« Reply #5 on: June 04, 2013, 09:39:06 AM »
Φίλε μου καλημέρα και καλή συνέχεια στην προσπάθεια,
ο βήχας που λες, χωρίς βέβαια να είμαι γιατρός, είναι απόλυτα φυσιολογικός και έχει σχέση με το ότι τα πνευμόνια σου προσπαθούν να καθαρίσουν καΙ να βρουν νέες ισορροπίες. Είχα κι εγώ το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα, παρότι ως καπνιστής δεν είχα ιδιαίτερο βήχα. Μετά από λίγο θα περάσει και θα κάνεις πολύ καιρό να ξαναβήξεις. Αν τώρα δεις ότι επιμένει πάνω από 2-3 εβδομάδες, τότε πήγαινε σε ένα γιατρό για να είσαι σίγουρος.

Offline panagiotisp

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #6 on: June 29, 2013, 08:12:57 PM »
Καλησπέρα σε όλους. Είχα καιρό να μπω στο forum. Η αλήθεια είναι ότι ντρεπόπουν να μπω γιατί μία μέρα μετά από το τελευταίο μου post κάπνισα μισό τσιγάρο.
Μετά από περισσότερες από 20 μέρες ήθελα να σας γράψω την εμπειρία μου. Πιστεύω ότι αυτό το μισό τσιγάρο ήταν η αρχή του παντός.
Και όταν λέω η αρχή του παντός δεν εννοώ στο να ξαναρχίσω το κάπνισμα αλλά ακριβώς το αντίθετο!

Να μην σας ζαλίζω... η εμπειρία μου είχε ως εξής. Ήταν γύρω στις 10 το βράδυ όταν πήγα στο περίπτερο και πήρα το πακέτο. Βγαίνω στην βεράντα όπως έκανα όταν κάπνισμα, παίρνω και μία μπύρα και ανάβω το τσιγάρο. Αμέσως ένοιωσα όπως ακριβώς το λέει ο Θανάσης στο βιβλίο του, σαν να έγλειφα φρεσκοστρωμένη άσφαλτο. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα κατάλαβα την καρδιά μου να χτυπάει σε ξέφρενους ρυθμούς έτοιμη να βγει από το στήθος παράλληλα με την ζαλάδα που είχα και με έπιασε καούρα στο στομάχι βήχας απίστευτος και είχα τάση για εμετό. Όλη νύχτα έμεινα ξάγρυπνος. Να μην μπορώ να κοιμηθώ, να ανακατεύομαι, να ζαλίζομαι, να θέλω να κάνω εμετό και να μην μπορώ να βήχω κτλ κτλ. Το ξημέρωμα ήμουν ευτυχισμένος που μπόρεσα και ξημερώθηκα.

Αναρωτήθηκα αυτή είναι η "απόλαυση" του τσιγάρου; Για αυτό το δηλητήριο κάνω έτσι; Αυτό πρόσφερα στον οργανισμό μου τα τελευταία 20 χρόνια; Και άλλα πολλά ερωτήματα φιλοσοφικού χαρακτήρα θα έλεγα.

Έκτοτε όποτε σκέφτομαι τσιγάρο, ή βλέπω έναν καπνιστή και μου συμβαίνει απίστευτα συχνά αυτό που μου έρχεται στο νου είναι αυτή η εφιαλτική νύχτα που πέρασα. Αισθάνομαι ότι έτσι έχω ξεγελάσει το υποσυνείδητο. Δεν μου έχει έρθει καμία ανάγκη για τσιγάρο έκτοτε. Δεν μου συνέβηκε ποτέ ξανά να σκεφτώ ότι αυτό που μου συμβαίνει δεν είναι η ανάγκη για τσιγάρο αλλά η παραπλάνηση του υποσυνείδητου, απλά έρχεται στο μυαλό αυτή η νύχτα και τα συνεπακόλουθά της.

Δεν συνιστώ σε κανένα να κάνει ότι έκανα εγώ, απλά ήθελα να γράψω την εμπειρία μου.

Πλέον μπορώ με βεβαιότητα να πω. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

Υσ: Όσον αφορά τον βήχα που έγραψα σε προηγούμενο post πλέον έχει υποχωρίσει αισθητά και απ'ότι έχω διαβάσει σε διάφορα site με αυτό τον τρόπο καθαρίζουν οι πνεύμονες.

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #7 on: July 01, 2013, 12:45:05 PM »
Παναγιώτη, ΠΡΟΣΕΧΕ!
Σε λίγες μέρες ή σε λίγο καιρό μπορεί να σκεφτείς:Δεν ξαναδοκιμάζω να βεβαιωθώ πόσο σιχαμερό είναι το τσιγάρο; Αφού την πρώτη φορά αηδίασα το ίδιο θα νιώσω και πάλι. Αυτές οι δοκιμές όμως μπορούν να σε κάνουν καπνιστή στο πιτς φιτίλι! Εγώ που έχω να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου 16 μήνες ξέρω ότι αν το κάνω θα νιώσω απαίσια αλλά ταυτόχρονα από τη στιγμή που θα το κάνω μια φορά πολύ εύκολα θα το κάνω πάλι και πάλι και.... ΤΕΛΟΣ.
Το είχα κόψει αρκετές φορές στο παρελθόν αλλά η οριστική και πλέον επιτυχημένη ήταν αυτή που είπα: "Ποτέ ξανά τσιγάρο. Ούτε για πλάκα!"
Εύχομαι εσύ να συνεχίσεις δυναμικά και να μην το προσπαθήσεις κι άλλες φορές!
Ιωάννα

Offline panagiotisp

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #8 on: August 28, 2013, 10:52:06 AM »
Καλημέρα σε όλους!
Σήμερα κλείνω 3 μήνες και μετά την παρασπονδία που έγραψα...
Αν και έχω πάρει 10 κιλά (του έδωσα και κατάλαβε), αισθάνομαι πάρα πολύ καλά πραγματικά...
Πριν 2 μέρες έκανα μία εξάωρη πεζοπορία η οποία περιλάμβανε 3,5 ώρες ανάβαση στους πρόποδες του Χελμού και 2,5 ώρες κατάβαση. Ήταν υπέροχα. Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα μπορούσα επί 3,5 ώρες να περπατάω σε ανηφόρα.
Πάντως πιστεύω ότι πλέον είναι καιρός να ξεκινήσω δίαιτα, νομίζω ότι το τρίμηνο είναι καταληκτικό  :)

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #9 on: August 30, 2013, 10:37:47 AM »
 =yes!= Τα συγχαρητήριά μου!!!
Να δεις που όσο περνά ο καιρός θα νιώθεις όλο και καλύτερα. Και όσο θα απομακρύνεσαι από την εποχή που κάπνιζες τόσο θα λες: Δεν αξίζει να ξαναγυρίσω πίσω!!!
και πάλι  =yes!= =yes!=
Ιωάννα