Author Topic: Καλώς σας βρήκα! - απορίες για συμπληρώματα  (Read 2679 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dreaming123

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Kαλημέρα σε όλους!!!

Με λένε Γιάννη... Άργησα να βρώ το site αλλά είμαι ήδη μέσα 2 ώρες και μελετάω και αποφάσισα να γραφτώ!

Δεν καπνίζω δεν το έχω δοκιμάσει καν...Πάω γυμναστήριο εδω και 12 χρόνια και είναι μέρος της ζωής μου...Θα συνεχίσω να μελετάω το site ωστε να μου λυθούν αρκετές απορίες. Αν σας είναι έυκολο θα ήθελα να με ενημερώσετε (αν γίνετε Κ.Θανάση Αποστόλου) για ποιο συμπλήρωμα είναι καλό για τη πρόληψη των αρθρώσεων...
Απο τα πολλά κιλά με έχει πιάσει ο ώμος στην κλείδωση και όποτε ανεβάζω κιλά στη μπάρα με πονάει...

Πήρα το flex it που μου το σύστησε ο γιατρός και είδα κάποια διαφορά...
Επίσης έχω παρει για να χρησιμοποιήσω απο τη νέα σεζόν προληπτικά όταν ανεβάζω κιλά (Οκτώμβριος-Μάρτιος) το Now Foods, Glucosamine & Chondroitin with MSM, 180 Capsules έκανα σωστά η στην επόμενη παραγγελία μου προτείνετε κάποιο άλλο σκέυασμα?

Απο συμπληρώματα εγω παίρνω πρωτείνη,
Now Foods, Adam, Superior Men's Multi ,120 Tablets
Now Foods, Omega-3, Cardiovascular Support, 200 Softgels
γλουταμίνη το βράδυ πριν το ύπνο...
και σε λίγο καιρό που θα αρχίσω διατροφή-τρέξιμο Now Foods, Certified Organic Spirulina, 500 mg, 180 Tablets
πέρα παο τη διατροφή και το τρέξιμο---γρήγορο περπάτημα 1 ώρα το πρωί και 20λεπτά μετα τη προπόνηση το βράδι έχετε να προτείνετε κάτι άλλο εκτός της σπιρουλίνας?

Σας ευχαριστώ εκ το προτέρων!!!
Σημ...Είδα έχω βάλει στο καλάθι  
Now Foods, Tru-C BioComplex, 60 Vcaps
Now Foods, Rhodiola, 500 mg, 60 Vcaps
που προτείνετε σε άλλα θέματα και συνεχίζω το διάβασμα!!!

admin: σου άλλαξα τίτλο, για να ξεχωρίζει από άλλα θέματα κ να διευκολύνεται ο μελλοντικός αναγνώστης.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Καλώς σας βρήκα!!!
« Reply #1 on: March 13, 2013, 03:03:50 PM »
γεια σου Γιάννη, θα σου πω μερικά πράγματα που έχω λίγο χρόνο τώρα, κ για περισσότερα.. τα ξαναλέμε..

ποιο συμπλήρωμα είναι καλό για τη πρόληψη των αρθρώσεων...

εννοείς για την προστασία των αρθρώσεων.. Όλος ο κόσμος που γυμνάζεται βαριά, βγάζει κάποιο πρόβλημα εκεί κάποια στιγμή.. Η γλυκοζαμίνη και η χονδροιτίνη που αναφέρεις είναι καλά συμπληρώματα. Προτείνω να τα λαμβάνεις μετά την προπόνηση των ώμων, μαζί με την σκόνη πρωτεΐνης. Γενικά από συμπληρώματα θέλεις αυτά που καταπολεμούν τη φλεγμονή (inflamation), αν έχεις πρόβλημα σε κάποια άρθρωση. Ένα άλλο είναι το turmeric που είναι από μία ρίζα και έχει πολλά οφέλη γενικά, εκτός από την καταπολέμηση της φλεγμονής. Το ρίχνεις σε ό,τι φαγητό ταιριάζει ή σε ένα χυμό, πχ. εγώ ρίχνω λίγο στο καροτόζουμο καμιά φορά.

Θα σου πω όμως ποιο είναι το καλύτερο φάρμακο, πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε συμπλήρωμα.. Η ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ! Κατά τη διάρκειά της γίνονται θαύματα από τον ίδιο τον οργανισμό, όπου διορθώνονται τα πάντα. Η ξεκούραση έχει πολλά επίπεδα:

- Ξεκούραση μεταξύ των προπονήσεων. Πχ. δεν πρέπει με τίποτα να γυμνάζεις πάνω από 1 φορά την εβδομάδα μία μυική ομάδα.

- Ξεκούραση μία εβδομάδα, για κάθε 4-5 εβδομάδες σκληρής προπόνησης. Για κάθε μήνα προπόνησης με βάρη, βάλε μία εβδομάδα που θα κάνεις μόνο τρέξιμο, ή ανάπαυση. Θα δεις τεράστια διαφορά στις επιδόσεις σου. Η ξεκούραση είναι το κλειδί.

Το δεύτερο κλειδί είναι η τέχνη να καταπονείσαι μέχρι τα όριά σου, αλλά ΧΩΡΙΣ ΜΕΓΑΛΑ ΒΑΡΗ. Μπορείς αφού νιώθεις πόνο στα πολλά κιλά, να μειώσεις κιλά και να καταπονηθείς μειώνοντας την ώρα του διαλείμματος μεταξύ των σετ. Άλλη μέθοδος είναι τα σουπερσέτ και τα γιγασέτ.
- Σουπερσέτ: γυμνάζεις χωρίς διάλειμμα 2 μυικές ομάδες, πχ δικέφαλο - τρικέφαλο. Μόλις κάνεις κ τις 2 ασκήσεις, τότε ξεκουράζεσαι λίγο.
- Γιγασέτ: Κάνεις 2 ή περισσότερες διαφορετικές ασκήσεις της ίδιας μυικής ομάδας, αλλά χωρίς διάλειμμα. Μόλις τελειώσεις τις 2 ή 3 ασκήσεις, τότε κάνεις διάλειμμα.
- Εγώ συνήθως κάνω σύνθετες κινήσεις βάζοντας μέσα και σκουώτ. Πχ για ώμους μία άσκηση είναι να κρατάω αλτήρες στο ύψος των αυτιών, κάνοντας σκουώτ και ταυτόχρονα όταν σηκώνομαι όρθιος σηκώνω και αλτήρες πάνω απ' το κεφάλι, και άλλα τέτοια.

Όλες αυτές οι τεχνικές είναι εξαντλητικές τόσο πολύ, ώστε αναγκάζεσαι να κάνεις με μειωμένα κιλά. Είναι ιδανικές γενικά, αλλά και ειδικότερα στην περίπτωση που θέλουμε να αποτρέψουμε τραυματισμό. Ταυτόχρονα δίνεις στο σώμα ένα πολύ δυνατό ερέθισμα για ανάπτυξη, μιας και έχει αποδειχθεί ότι ταυτόχρονη εκγύμναση πολλών μυικών ομάδων λειτουργεί καλύτερα από απομονωτικές ασκήσεις.

Η γλουταμίνη πριν τον ύπνο είναι οκ. Η σπιρουλίνα επίσης, εγώ παίρνω σε σκόνη  που είναι πιο οικονομική. Θεωρώ τη χλωρέλλα ("αδερφάκι" της σπιρουλίνας) ακόμα καλύτερη. Από whey να παίρνεις πάντα άγευστη, γιατί συνήθως βάζουν πολύ βλαβερές ουσίες για να φτιάξουν τις γεύσεις. Μεγάλο το θέμα της whey, κάποια στιγμή θα γράψω άρθρο γι αυτό. Προς το παρόν σου προτείνω μία πρωτεΐνη πολύ καλή η οποία είναι και ποιοτική και αρκετά οικονομική. http://www.iherb.com/Natural-Factors-Whey-Factors-100-Natural-Whey-Protein-Unflavored-2-lbs-907-g/12776

Άλλα καλά συμπληρώματα είναι πολλά και διάφορα.. Αν αρχίσω θα μου πάρει κανα μήνα να σου πω τα βασικά :Ρ.. Μελέτα και αν έχεις απορίες γράφε τις εδώ στο θέμα που άνοιξες. Αν κ όταν ευκαιρώ εγώ ή άλλος θα σου λέμε μία άποψη..

καλή συνέχεια!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline dreaming123

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
OK σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Προστασία ήθελα να γράψω αλλά 6 η ώρα το πρωί...
Αυτο θέλω να βελτιώσω την ξεκούραση και ποιο βασικό τον υπνο γιατι υπάρχουν μέρες που κοιμάμαι μόνο 4 ώρες...Όπως σήμερα...
Απο πρόγραμμα κάνω Δευτέρα Στήθος-Δικέφαλα Τρίτη Πλάτη-Τρικέφαλα Τετάρτη Πόδια-Ωμους Πέμπτη ξεκούραση Παρασκευή ένα κυκλικό...Σβκ Κενό
Και αναλόγως τη κούραση της ημέρας ενα 20λέπτο μετά το πρόγραμμα γρήγορο περπάτημα.
Τα super set τα ξέρω τα γιγασέτ θα τα δοκιμάσω...
Δηλαδή πχ θα κάνω δικέφαλα Μπάρα-Αλτήρες-Μηχάνημα απο 8-10 επαναλήψεις απο άσκηση σε άσκηση και μολις συμπληρώσω και της 3 χωρίς ξεκούραση ενδιάμεσα είναι ένα set οπότε ξεκουράζομαι λίγο και ξανά απο την αρχή...
Ναι έχω μειώσει τα κιλά αλλά έχω μειώσει κατα πολύ και το χρόνο ξεκούρασης απο σέτ σε σέτ και απο άσκηση σε άσκηση.
Σετ-σέτ 10sec και Ασκηση-Άσκηση 1λεπτό και βλέπω αποτελέσματα....
Ένα τελευταίο αν μου απαντήσεις μεχρι το βράδυ γιατι θα κάνω παραγγελία...
Να πάρω ξανα πολυβιταμίνη η έχεις να μου προτείνεις βιταμίνες ξεχωριστά?
Και πάλι ευχαριστώ!

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Γενικά στην πολυβιταμίνη δεν πιστεύω. Τη θεωρώ κάπως "χοντροκομμένο" συμπλήρωμα, αφού η απορρόφηση κάθε διατροφικού στοιχείου που περιέχει είναι κάτι που γίνεται δύσκολα εκτός φαγητού. Η πολυβιταμίνη καταντάει να κάνει μόνο τα.. ούρα μας ακριβότερα..  :P Μόνο με μία υγιεινή διατροφή με ποικιλία μπορείς να λάβεις τις απαραίτητες βιταμίνες και μέταλλα. Μόνο μία περίπτωση είναι αυτή που μου φαίνεται καλή η χρήση πολυβιταμίνης.

Αν κάνεις εντελώς χάλια διατροφή, πχ. κάθε μέρα μόνο σουβλάκια - τυρόπιτες και μηδέν φρούτα λαχανικά, οπότε μία πολυβιταμίνη, σίγουρα θα βοηθήσει εισερχόμενη σε ένα σώμα γεμάτο ανεπάρκειες.. Αλλά σε ένα σώμα που τρέφεται σε γενικές γραμμές καλά, δεν είναι καθόλου απαραίτητη. Χρήση συμπληρωμάτων μεμονομένων μετάλλων όπως ψευδάργυρος, μαγνήσιο κλπ και βιταμινών όπως η C και άλλες, είναι άλλη υπόθεση, μιας και υπάρχει κάποια στόχευση και αιτία για τη λήψη τους.. Αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.

Ένα συμπλήρωμα που προτείνω εκτός από ιχθυέλαια είναι το μουρουνέλαιο. Είναι πλουσιότατο σε βιταμίνη Α, η οποία ενώ είναι τοξική αν τη πάρεις σε μεγάλη δόση σε χάπι, είναι πολλαπλά ωφέλιμη αν την πάρεις σε μουρουνέλαιο, ένα κουταλάκι του γλυκού 3-4 φορές τη βδομάδα. Aυτή είναι η πιο ποιοτική και ταυτόχρονα πιο φθηνή επιλογή κατά τη γνώμη μου. Και για το μουρουνέλαιο επίκειται να γράψω κάποια στιγμή.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.