*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: Να γίνω πρώην καπνίστρια!  (Read 1747 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dandrom

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
Να γίνω πρώην καπνίστρια!
« on: March 20, 2008, 04:38:14 PM »
Γειά σας και από εμένα!
Είμαι η Ανδρομάχη και είμαι καλά! (λέμε τώρα...)
Καπνίζω από τα 16 μου και έχω φτάσει 40+...
Το τσιγάρο το άρχισα χαζά! Ο λόγος? Κάπνιζε ο τότε boyfrend και για να μη μου βρωμάει, το άρχισα και εγώ!!! Φοβερό δεν είναι???
Λοιπόν, προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ προσπάθεια να το κόψω. Για μερικούς μήνες μόνο, ένα διάστημα της ζωής μου, κάπνιζα κρυφά, με "υποχρεωτικές" διακοπές καπνίσματος, στο διάστημα των διακοπών - είχα πέσει σε αντικαπνιστή(!) αλλά είχα πείσει τον εαυτό μου ότι του κάνω χάρη... περιμένοντας να τελειώσει το μαρτύριό μου και να πάρω το "δώρο" μου που δεν υπήρχε! Ο χειρότερος τρόπος (όπως λέει και φίλος μας -πια- Θανάσης να ισχυροποιηθεί το κίνητρο του καπνιστή) είναι να σου επιβάλλουν τη διακοπή του!
Δεν σας κρύβω ότι ο σημαντικότερος λόγος του χωρισμού μου (όχι με το τσιγάρο) ήταν τελικά αυτό! Δεν δεχόμουν να μην καπνίζω! Τέτοια φανατίλα!
Αγόρασα το βιβλίο πριν 5 ημέρες. Διάβασα 2 φορές το πρώτο μέρος και ήδη βλέπω τα πρώτα δείγματα αποστροφής...
Συνεχίζω ακάθεκτη το δεύτερο μέρος (είμαι στο 11ο κεφάλαιο) και ευελπιστώ να αποδράσω από το κλαμπ των μη προνομιούχων της ζωής!
...θα σας ενημερώνω για την εξέλιξη της πορείας μου. Θα χαρώ να με συντροφεύετε!

Τελικά, από άγνοια πάσχουμε!!!
Όχι από στερητικά σύνδρομα...

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #1 on: March 20, 2008, 08:02:53 PM »
Γεια σου Ανδρομάχη!
Οι αφορμές για να παγιδευτεί κάποιος ποικίλουν. Εσύ το άρχισες για να είσαι πο αρεστή στο αγόρι σου, εγω... το άρχισα στα 16 μου για να δείξω στους φίλους μου πόσο εύκολο είναι να το κόψουν!! (κουφό αλλά αληθινό!)

Δεν είναι αστείο; Τελικά πέρασα σκέτη Οδύσεια για να τα καταφέρω, χρειάστηκαν περίπου 400 απόπειρες, αλλά ... κατάφερα να δείξω ότι είναι πανεύκολο αν γνωρίζεις την αλήθεια για το θέμα. Από πιτσιρικάς δεν αρκούμουν μόνο στο να το κόψω, είχα περιέργεια να μάθω τι συμβαίνει και είναι τόσο δύσκολο.

Έχεις δίκιο να εξεγείρεσαι όταν σου απαγορεύουν να καπνίζεις. Οι πιέσεις και τα κυρήγματα κάνουν να φαίνεται τόσο ελκυστικό, ένα πράγμα που στην πραγματικότητα είναι εντελώς άχρηστο...

Νομίζω ότι πολύ σύντομα θα είσαι έτοιμη για τη μεγάλη απόφαση που παρά τις δυσκολίες της θα σε οδηγήσει σε μια απολαυστικότερη ζωή..

Καλή επιτυχία!
Κατεβάστε το δωρεάν βιβλίο σας εδώ!

Offline kans

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #2 on: March 21, 2008, 05:54:18 PM »
Γεια σου και από εμένα. Οφείλω να ομολογήσω, χωρίς παρεξήγηση, ότι είναι ένας από τους πιο αστείους τρόπους ξεκινήματος του τσιγάρου που έχω ακούσει. Αλλά να μου πείτε «υπάρχει και σοβαρός;» Από την στιγμή που το έχεις αποφασίσει όμως είναι πλέον θέμα χρόνου, και πιστεύω πως σε αυτό θα συμφωνήσει ο φίλος μας –πια- όπως λες Θανάσης. Καλή συνέχεια λοιπόν και όσο για την συντροφιά, νομίζω πως, ασυνείδητα, ο ένας συντροφεύει τον άλλον μέσω αυτού του φόρουμ.

Offline dandrom

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #3 on: March 22, 2008, 10:59:20 AM »
"Εσύ το άρχισες για να είσαι πο αρεστή στο αγόρι σου"...
Διευκρίνιση: Όχι για να γίνω αρεστή. ...για να μη μου ...βρωμάει!!!
Τελικά, από άγνοια πάσχουμε!!!
Όχι από στερητικά σύνδρομα...

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #4 on: March 22, 2008, 02:41:32 PM »
Ώπα, σωστή.
θα είχε ενδιαφέρον πάντως μία συλλογή από τις αιτίες-αφορμές έναρξης του καπνίσματος. Μάλλον θα φτιάξω ένα σχετικό θέμα.. :D
Κατεβάστε το δωρεάν βιβλίο σας εδώ!

Offline nina

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 4
(No subject)
« Reply #5 on: March 23, 2008, 12:46:02 AM »
γειά σου Ανδρομάχη.

εγώ είμαι στα 40++, δηλαδή στα 50- -, άρα ακριβώς στη μέση και δε θυμάμαι καθόλου για ποιο λόγο  άρχισα να καπνίζω...

δε σου γράφω όμως γι' αυτό, αλλά για να σου πω πως εδώ και 33 μέρες που δεν καπνίζω όταν φιλάω καμιά φίλη ή φίλο που καπνίζει ή ακόμη κι όταν κανένας συνάδελφος ερχόμενος από το καπνιστήριο περνάει από δίπλα μου νιώθω πολύ άβολα κι αμήχανα στη σκέψη πως για 30 χρόνια είχα μια τόσο άσκημη μυρωδιά και δεν το καταλάβαινα καν!!!

κι ένας από τους λόγους που με κρατάει σταθερότατη στην απόφασή μου να μην ξανακαπνίσω ποτέ όσο ζω - πέρα από την αμφισβήτηση κάποιων που σε μένα μετράει θετικά επειδή είμαι πεισματάρα - είναι ακριβώς αυτή η εμετική και τελείως αντισεξουαλική μυρωδιά που είναι μονίμως κολλημένη στο πετσί του καπνιστή!

καλή δύμαμη στην προσπάθεια σου  

Υ.Γ. θα ήθελα να σου πω επίσης πως το πολύ νερό βοηθάει!
πίνοντας νερό όταν έχεις επιθυμία για κάπνισμα
1ο μειώνεις την  επιθυμία
2ο αποβάλλεις περισσότερες τοξίνες και τη συσσωρευμένη νικοτίνη και
3ο (για μας τις γυναίκες) εξαφανίζεις (!) την κυτταρίτιδα
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com