Author Topic: προσπαθωντας να αποδρασω εντελως και για παντα  (Read 2089 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline m-p

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 5
Καλημερα σας, με λενε Μαιρη, ειμαι 32 ετων, καπνιζα 15+ στριφτα τσιγαρα την ημερα για 15 χρονια, εκτος απο οταν εβγαινα....(αμετρητα!). Να σημειωσω εδω οτι πριν γινω καπνιστρια, ημουν φανατικη αντικαπνιστρια... ! Παντα ειχα στο νου μου οτι καποια στιγμη(... στο μακρινο μελλον) θα εκοβα το τσιγαρο. Σε αυτα τα 15 χρονια δεν υπηρξε ουτε μια μερα χωρις τσιγαρο, ακομα και οταν χρειαστηκε να κανω μια επεμβαση, μολις συνηλθα κατεβηκα στην καφετερια του νοσοκομειου για τσιγαρο(!). Αυτο ειναι ενα μονο απο τα ελεεινα περιστατικα που εχω ζησει ως καπνιστρια... Ο συζυγος μου με αποκαλουσε πρεζακι αρκετες φορες, δικαιως οπως προσφατα καταλαβα.. (Ο συζυγος ειναι περιστασιακος καπνιστης και οχι εξαρτημενος.)
Μετα απο ενα θεματακι με την υγεια μου(βροχικο ασθμα κλπ), αποφασισα οτι μαλλον ηρθε η ωρα να σταματησω να επιβαρυνω την κατασταση μου...Εκανα λοιπον την προσπαθεια μου και φυσικα απετυχα.... Τις 3-4 πρωτες μερες υπεφερα απο περιεργα σωματικα και ψυχικα συμπτωματα και το μονο που καταφερα ειναι να κανω 1 τσιγαρο την ημερα..... ωσπου τελικα καπνισα κανονικα και παλι...  Βεβαια ειχα ακομα στο μυαλο μου οτι κατι επρεπε να κανω με το θεμα... Ετσι ψαχνοντας στο internet κατα τυχη βρηκα το βιβλιο του Θαναση! Το αγορασα και το διαβασα αμεσως! Ειναι ενα καταπληκτικο βιβλιο.... μου κατερριψε τις ψευδαισθησεις μια-μια ωσπου τελικα δεν μου αφησε κανενα "λογο" για να καπνισω! Ετσι μετα απο τριημερη μελετη και παραλληλες ασκησεις για το υποσυνειδητο... αποφασισα ενα βραδυ οτι το τσιγαρο που εκανα θα ηταν το τελευταιο μου... Παλι δυσκολευτηκα τις 3-4 πρωτες μερες (κυριως σε μια βραδινη εξοδο), τοσο πολυ που ηθελα να κλαψω, παλεψα ομως πολυ και δεν καπνισα.(Παραλληλα με την διακοπη πηρα πολυβιταμινες και μουρουνελαιο.) Κατορθωσα να μεινω 10 μερες χωρις τσιγαρο.... Σε αυτες τις μερες υπηρξαν στιγμες που ενιωθα οτι μπορουσα να το κανω πανευκολα... αλλα και στιγμες μεγαλης απογοητευσης και εντονης πιεσης!!! Την  11η ημερα λοιπον καπνισα 2 τσιγαρα... την 12η 1τσιγαρο... και σημερα βρισκομαι αμηχανα πλεον στην 13η ημερα ....
Δεν ξερω ΠΩΣ πρεπει να προχωρησω... Δεν ξερω γιατι καπνισα, πιεστηκα βεβαια απο καποια προσωπικα κ επαγγελματικα ζητηματα αλλα κανονικα θα επρεπε να αντεξω.. Οποιαδηποτε συμβουλη και βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη... Απογοητευτηκα και εχασα την πιστη στον εαυτο μου ..... Μαλλον με δυσκολευει ακομα και το "για παντα" . Πολυ δυσκολο οταν για τοσα χρονια το τσιγαρο ειναι η ζωη σου να αλλαξεις τον τροπο ζωης σου εντελως και να αποσυνδεθεις απο αυτο.... (Στο βιβλιο γραφει οτι αν καπνισουμε η προσπαθεια πρεπει να γινει απο την αρχη... δηλαδη?)
Υ.Γ.Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα μονο ανθρωποι που εχουν βιωσει ή βιωνουν τα ιδια μπορουν νε με καταλαβουν!

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 11
  • -Receive: 20
Μαίρη,

δεν πρέπει να απογοητευτεις, η προσπαθεια που ξεκινάς τωρα είναι πολυ δύσκολη στην πράξη. Στην αρχη μπορει να περασουν 10-15 μερες και να μην το ζητήσεις πολυ εντονα. Εκει βέβαια ειναι που την πατάμε όλοι. Χαλαρώνουν οι αντιστάσεις και ερχεται μια μερα που το σωμα ζητάεί φουλ το ναρκοτικό του. Πέφτεις σε κατάθληψη, όλα σου τα καθημερινα προβληματα σου φαινονται θεορατα βουνά. Τα συμπτώματα στέρησης ειναι που μπονουν στο μυαλό σου και επιρεάζουν τη σκεψη σου. Θέλει μεγαλη υπομονη και προετοιμασία για να καταφέρεις να φτιαξεις εναν οργανισμό ισχυρο που να μην ζηταει πια το τσιγάρο του. Χτισε σιγα σιγα μια ισχυρη θεληση και θα τα καταφέρεις.

Τωρα προς το παρόν στη θέση σου θα ήμουν υπερήφανος για το ότι καταλαβες ποσο εθιστικο πραγμα είναι το τσιγάρο. Το πρωτο πράγμα που πρέπει να δουλεψεις μέσα σου για να χτισεις μια ισχυρη θεληση είναι να συνειδητοποιήσεις βαθια τα οφέλη στην ζωή σου ως μη καπνιστρια. Να διαπιστώσεις ποσο πιο όμορφη είναι η ζωή χωρίς τσιγάρο έστω και σε αυτες τις μικρες διακοπες των 15 ημερών.

Εισαι σε καλο δρομο!!!
Καλη συνεχεια!
γ

Offline m-p

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
george12 σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες... εχεις δικιο για την υπομονη.Εχω πολυ δρομο ακομα μπροστα μου και πρεπει να θωρακιστω πολυ καλα αυτη την φορα!

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
Μαίρη, καλωσήρθες στην παρέα μας!
Και μόνο ότι είσαι εδώ ... σημαίνει ότι είσαι στο σωστό δρόμο. Πιστεύω πως αφού κατάφερες να το κόψεις για τόσες μέρες θα καταφέρεις και την τελική νίκη. Επίσης, το σπουδαιότερο κατά τη γνώμη μου είναι ότι διάβασες το βιβλίο του Θανάση. Είναι ζωτικής σημασίας κίνηση. Θα ωριμάσει πλήρως μέσα σου όλη η γνώση που πήρες. Σιγά, σιγά. Έχε υπομονή και θέληση. Μια μέρα (πολύ σύντομα) θα εκπλαγείς με αυτό που θα πετύχεις. Καλή δύναμη!!!
Ιωάννα

Offline m-p

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
IO ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση και την δυναμη... ειναι πολυ καλο να ξερεις οτι υπαρχουν καποιοι που καταλαβαινουν αυτα που περνας.... Τωρα προς το παρον καπνιζω 2-3 μονο το βραδυ αλλα ταυτοχρονα διαβαζω συνεχεια το βιβλιο και κανω ασκησεις...προετοιμαζομαι σιγα σιγα για οριστικη αποδραση απο την φυλακη!!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
γεια σου Μαίρη!

Νομίζω ότι σε φοβίζει το "για πάντα" και δεν είσαι η μόνη, καθώς αυτός είναι ο "μεγάλος τρόμος" που περιγράφει και το βιβλίο.. Επίσης υποθέτω ότι σου κάνει κακό και η "επίσημη" δήλωση σε φίλους και γνωστούς. Πιο καλά θα ήταν μια πιο ΚΟΥΛ αντιμετώπιση του θέματος, χωρίς δηλώσεις (δεν ξέρω αν έκανες, υποθέτω) στους φίλους, ούτε καν στον εαυτό σου.

"είμαι εντάξει και συνεχίζω"

Η νοοτροπία αυτής της έκφρασης σου αρκεί για να κάνεις θαύματα. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, έχεις ήδη καταφέρει πολλά. Έχεις εντοπίσει δυσκολίες, έχεις δει πόσο τρομερό θεριό μπορεί να γίνει ο αντίπαλος και έτσι μπορείς να οργανωθείς καλύτερα. Τις πρώτες μέρες της διακοπής φρόντισε να μείνεις μακριά από το αλκοόλ. Αν συνεχίσεις να δυσκολεύεσαι δοκίμασε και τα συμπληρώματα διατροφής που προτείνω για τη διακοπή.

Δεν ξέρω σε τι φάση είσαι τώρα, αλλά το κάπνισμα πολύ λίγων τσιγάρων ημερησίως ενώ λύνει μερικώς το ΜΙΚΡΟ πρόβλημα που είναι η σωματική δέσμευση, μεγεθύνει το ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα που είναι οι ψευδαισθήσεις, μιας και τα λίγα τσιγάρα φαίνονται πιο "χαλαρωτικά", "απολαυστικά" "απαραίτητα"..

Το βιβλίο έχει δεκάδες ιδέες τις οποίες θα μπορούσες να κάνεις επίκεντρο μιας προσπάθειάς σου. Εστίασε όπου σου ταιριάζει καλύτερα και μην το βάζεις κάτω. Εγώ χρειάστηκα 400 απόπειρες περίπου.  :-x

Εσύ είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις καλύτερα!  =thumb=

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.