Author Topic: Κι εγώ παρούσα!  (Read 1358 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Μαρία Δάφνη

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Κι εγώ παρούσα!
« on: November 25, 2012, 12:20:21 PM »
Καλησπέρα σας!

Σας βρήκα εντελώς τυχαία, και μετά τα πρώτα 5 λεπτά ανάγνωσης, ήθελα να γίνω αμέσως μέλος της παρέας σας. Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum και νομίζω ότι διάλεξα το σωστό και μάλιστα την κατάλληλη στιγμή.......  :) Απ'οτι φαίνεται υπάρχουν μπόλικες εμπειρίες για να διαβάσω .......πολλές να μοιραστώ και να μάθω...
Είμαι κι εγώ μία καπνίστρια, κοντεύω τα 16 χρόνια :( αλλά εδώ και δύο μήνες το σταμάτησα.
Είναι η τρίτη μου προσπάθεια σε διάστημα 8 χρόνων, - η δεύτερη ήταν πρόσφατη, τον Ιούνιο αλλά όχι τόσο σοβαρή όπως αποδείκτηκε, μάλλον δοκιμαστική της αντοχής και της θέλησης ήταν-  όμως αυτήν την φορά όλα δείχνουν να πηγαίνουν ανέλπιστα καλά και θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω: δεν΄εχω κάνει ούτε ένα τσιγάρο, κι όταν παρουσιαστούν στιγμές "αδυναμίας" σκέφτομαι τί έχω καταφέρει στις τόσες μέρες που δεν καπνίζω και το αποδιώχνω......
Σκέφτομαι πόσο όμορφα νοιώθω πια το πρωί που ξυπνάω, πόσο όμορφα μυρίζουν πια τα μαλλιά μου, το δέρμα μου, τα ρούχα μου...έχω επιτέλους μυρωδιά, και μυρίζω εγώ!.......και κυρίως πόσο ελεύθερη νοιώθω πια.
Μόνο οταν σταμτατήσεις έστω και για λίγο το κάπνισμα συνειδητοποιείς πόσο σκλάβος του ήσουν....Ξέρεις τί τρέλα με έπιανε όταν γυρνώντας στο σπίτι (μένω εκτός πόλης τα τελευταία 10 χρόνια) συνειδητοποιούσα ότι είχα μόνο 2 τσιγάρα? Άγχος για το πώς θα περάσει η βραδυά, και τελικά αφού δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ σε τίποτα, έπαιρνα το αμάξι και ξαναπήγαινα στην πόλη και 1 και 2 το ξημέρωμα αφού δεν μπορούσα πια να κοιμηθώ....για να αγοράσω τη δόση μου. και το τραγικό είναι πόσο φυσιολογικό το θεωρούσα...
Αυτή την κατάντια της εξάρτησης δεν θέλω να τη ξεχάσω, θέλω να τη θυμάμαι σε στιγμές αδυναμίας για να λυπάμαι τον ευαυτό  μου και να θυμώνω για ό,τι έχω περάσει ...
ΌΧι, δεν θέλω με τίποτα να ξαναγυρίσω στον παλιό μου εαυτό. Θέλω να μείνω όπως είμαι τώρα. να έχω την ελευθερία που με κάνει να νοιώθω ξανά σαν μικρό παιδί, και το κυριότερο: την ηρεμία μου! είναι απίστευτο αλλά νομίζω ότι έχει αλλάξει ακόμα και το περπάτημά μου, είναι πιο ήρεμο πια, οι κινήσεις μου επίσης, ....τα χέρια  μου..ξέρω τί να τα κάνω πια.......αλλά κυρίως το μυαλό μου! Αλήθεια σας λέω, νομίζω ότι και το μυαλό μου ξεκουράζεται τώρα, ότι δεν είναι κυριευμένο από τη λέξη "τσιγάρο". Ξέρετε με πόσα πράγματα έχω ασχοληθεί? ενώ έχω τον ίδιο ελεύθερο χρόνο με πριν, έχω κάνει απίστευτα πολλά πράγματα.
Μπορεί να είναι κι η ιδέα μου, εγώ όμως θέλω να πιστεύω ότι δραπέτευσα και τώρα τρέχω με λαχτάρα να ασχοληθώ με τα πάντα και κυρίως με τον εαυτό μου! 

τέλος πάντων......δεν γράφω άλλα...για να γράψω δύο φράσεις μπήκα :-) και τελικά...
Θα διαβάσω σίγουρα και το βιβλίο, οπότε θα επανέλθω.
Λοιπόν, καλώς σας βρήκα και καλή δύναμη σε όλους μας.
Μαρία

Offline fofe1993

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 168
  • -Receive: 8
Απ: Κι εγώ παρούσα!
« Reply #1 on: November 27, 2012, 10:26:48 AM »
Τόσο ελπιδοφόρο ,σε ευχαριστώ
Fofej

Offline jimbo83i

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
« Reply #2 on: November 28, 2012, 07:23:40 PM »
 =yes!=
Θα ήθελα απλώς να σου δώσω συγχαρητήρια και να φανείς το ίδιο δυνατή στην συνέχεια. Με τα λόγια σου αυτά μας έδωσες δύναμη και κουράγιο για την δική μας προσπάθεια!!!!

Offline A7PILOT

• SD Hero
  • τακτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 13
« Reply #3 on: November 29, 2012, 09:11:37 PM »
Μαρία καλησπέρα και μπράβο σου..!!!!!

Σου υπόσχομαι ότι όταν θα μελετήσεις το βιβλίο του Θανάση και καταλάβεις γιατί??, πως?? , πότε?? κάπνιζες θα το έχεις "τελειώσει " όπως όλοι μας........!!!!!

Καλή δύναμη με.....όμορφες μυρουδιές και .....καθαριότητα...!!!!!!!!!!!!!

Γιωργος

Υ.Γ. Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Θανάση

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #4 on: December 07, 2012, 05:57:12 PM »
Ξέρεις τί τρέλα με έπιανε όταν γυρνώντας στο σπίτι (μένω εκτός πόλης τα τελευταία 10 χρόνια) συνειδητοποιούσα ότι είχα μόνο 2 τσιγάρα? Άγχος για το πώς θα περάσει η βραδυά, και τελικά αφού δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ σε τίποτα, έπαιρνα το αμάξι και ξαναπήγαινα στην πόλη και 1 και 2 το ξημέρωμα αφού δεν μπορούσα πια να κοιμηθώ....για να αγοράσω τη δόση μου. και το τραγικό είναι πόσο φυσιολογικό το θεωρούσα...

Πολύ ζωντανή η περιγραφή σου στο αδιέξοδο των καπνών.. Το έχω ζήσει. Αν το καλοδείς, ένα γαργαληματάκι σωματικά είναι μόνο, το οποίο όμως με τις ψυχολογικές προεκτάσεις τόσων χρόνων εξαπάτησης του υποσυνείδητου, μπορεί να μας κάνει σκλάβους, έως και το να μας οδηγεί σε αργή αυτοκτονία!

Καλωσήλθες στην παρέα! Καλή και κυρίως.. παντοτινή επιτυχία στο θέμα της αναίτιας δηλητηρίασης.   ::cool::

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.