Author Topic: Νέο Μέλος  (Read 1780 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline elenitsa

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 6
Νέο Μέλος
« on: October 25, 2012, 03:45:33 PM »
Καλησπέρα σας,

είμαι η Ελένη, είμαι 25 χρονών και από χτες το απόγευμα όταν εντελώς τυχαία έπεσε στα μάτια μου το ηλεκτρονικό βιβλίο, έκοψα το τσιγάρο.Τουλάχιστον το προσπαθώ...Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να καταλάβω την ξαφνική επίδραση που είχε το βιβλίο στο υποσυνείδητό μου γιατί εγώ ούτε σκεφτόμουν ούτε ήθελα να το κόψω,ίσα ίσα το απολάμβανα σαν τρελή και μάλιστα ήμουν και με γρίπη τις τελευταίες μέρες και παρολ' αυτά συνέχισα να καπνίζω κανονικότατα.

Καπνίζω εδώ και έξι χρόνια, δεν προσπάθησα ποτέ να το κόψω παρά μόνο πέρυσι τον χειμώνα που αναγκάστηκα για 3 εβδομάδες λόγω Η1Ν1. Όλες οι εξετάσεις που έκανα ήταν φυσιολογικές, δεν ένιωθα κάποια ενόχληση, πήγαινα και γυμναστήριο και γενικά ένιωθα ότι αυτό το πράγμα μου προσφέρει απόλαυση χωρίς να έχω καμία συνέπεια. Από χτες το βράδυ που διάβασα το βιβλίο επήλθε μια τεράστια αλλαγή μέσα μου. Ξύπνησα και είπα ότι δεν θέλω να το ξαναβάλω στη ζωή μου. Το σκέφτομαι όλη μέρα όμως και αποφάσισα να μπω στο forum για να διαβάσω εμπειρίες από άλλους ανθρώπους για να πάρω περισσότερο κουράγιο.  :wave:

Offline konstantinos

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 20
Απ: Νέο Μέλος
« Reply #1 on: October 25, 2012, 03:56:45 PM »
Ελένη καλωσήρθες,
για κάποιους ο δρόμος είναι μακρύς και για κάποιους άλλους είναι απλά ένα "κλικ". Είναι πολύ πιθανό να ανήκεις στη δεύτερη κατηγορία. Σου εύχομαι καλή δύναμη! :dumbells:

Offline elenitsa

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #2 on: October 25, 2012, 04:12:12 PM »
Ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε! Εύχομαι καλό κουράγιο και σε σένα και σε όλους όσους βρίσκονται στην ίδια κατάσταση!  :victory:

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
« Reply #3 on: October 26, 2012, 12:30:11 PM »
Ελένη, καλωσήρθες στην παρέα μας. =yes!=
Πιστεύω ότι είσαι πολύ ΤΥΧΕΡΗ που έχεις ανακαλύψει την παγίδα του καπνίσματος από αυτή την ηλικία. Μην αφήσεις την ευκαιρία να πάει χαμένη. Συνέχισε έτσι και πάντα να θυμάσαι ότι δεν πρέπει να το ξαναβάλεις στο στόμα σου. Μια μέρα θα ευγνωμονείς τον ίδιο σου τον ευατό! Καλή τύχη!!!
Ιωάννα

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 11
  • -Receive: 20
« Reply #4 on: October 27, 2012, 04:34:47 PM »
Eλένη καλωσόρισες και απο μενα,

Σιγουρα θα πρέπει να εισαι ενα πανέξυπνο ατομο αντιθετως με τους περισσοτερος απο μας που αντιληφθηκαμε το κακο μετά απο 15-20 χρονια και τωρα κλαιμε για τις αταιλειωτες ώρες που καταστρεψαμε απο τη ζωή μας καπνιζοντας, σκορπώντας τα λεφτά μας, καταστρέφοντας την υγεία μας, κλπ. Εγω προσπαθω να απαλλαγω απο αυτο γιατι το σιχάθηκα. Σιχαθηκα την πικρη τη γευση του, την επιδραση στον οργανισμό μου (ατονία τη βαρεμαρα, το λυθαργος), το ποσο επιρεαζει τη σκεψη μου, ποσο διαβαλει τη συνειδησή μου όλα αυτα και αλλα πολλα.

Οταν βλεπω ενα νεο να καπνιζει τον ρωτάω παντα γιατι καπνίζει. Κλασσικη απαντηση ''γιατι μ΄αρέσει, δεν θελω να το κοψω το γουστάρω''. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο λυπαμαι γι τους ανθρώπους που δινουν τετοια απαντηση. Είναι βουτηγμενοι στο ψεμα να μην πω πουθενα αλλου.

Σου ευχομαι εκ βαθέων να πετυχεις να κανεις την υπερβαση σε σχεση με τους συνομυλικούς σου και πιστεψέ με θα σε κοιταζουν ολοι καλα καλα. Εκ των υστέρων θα καταλαβεις ποσα πολλα θα εχεις κερδισεις σε μια μερα και δεν θα το πιστευεις.

Αν καταφέρεις απο τωρα να βγαλεις θα ζησεις μια πολυ πιο ομορφη ζωή.
γ

Offline elenitsa

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #5 on: October 29, 2012, 09:27:20 PM »
Σας ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνετε!!!!  :victory:

Συνεχίζω την προσπάθεια και όσο περνάνε οι μέρες νιώθω όλο και πιο καλά...τι να πω!! Παρήγγειλα το βιβλίο και το διάβασα, πραγματικά νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα που να μην το εξαντλεί!! Θα σας πω κάτι..και μόνο που σου σπέρνει την αμφιβολία αυτό φτάνει...έχω μιλήσει σε όλο τον περίγυρο μου γι αυτό, το έχω στείλει ηλεκτρονικά σε αρκετό κόσμο, όμως δεν θέλω να το δανείσω ακόμα από τον φόβο μήπως το χρειαστώ σε κάποια δύσκολη στιγμή...

Εύχομαι σε όλους να συνεχίσετε τις προσπάθειες που κάνετε!!!!!!Να μην το βάλουμε κάτω και να βοηθήσουμε και άλλους συνανθρώπους μας να συνειδητοποιήσουν τι άχρηστο πράγμα είναι τελικά το τσιγάρο.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #6 on: November 04, 2012, 11:58:09 AM »
Ελένη έχεις τα θερμά μου συγχαρητήρια για το ενθουσιώδες ξεκίνημά σου!  :victory:

Ένα σημείο που πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα, είναι να μην υποτιμήσεις τον εχθρό. Η παγίδα αυτή δεν είναι σχεδιασμένη για να παρακάμπτεται. Είναι σχεδιασμένη για να θανατώνει, ακόμη και αυτούς που κάνουν πολλές (πετυχημένες αρχικά) προσπάθειες.

Η ευκολία της προσπάθειας σε συνδυασμό με τη λησμονιά της φρίκης των καπνών μετά από λίγο καιρό, μας κάνει κάπως ελαφριούς.. λέμε "ας καπνίσω λίγο σε αυτή τη χαλαρή/δύσκολη/γιορτινή/βαρετή στιγμή... έτσι κι αλλιώς κόβεται εύκολα..."

Η επιτυχία σου δε θα κριθεί μόνο απ' το ενθουσιώδες ξεκίνημα, αλλά κυρίως από την μόνιμη νίκη, την οποία πλέον μπορείς να πετύχεις με ελάχιστο κόπο που θα διοχετεύσεις σε κάποιες στιγμούλες αδυναμίας που πιθανόν να σου τύχουν.

Σε ευχαριστώ για τη διάδοση της αντικαπνιστικής προσπάθειάς μας. Άνθρωποι σαν κι εσένα είναι όλη η δύναμη του Skeftomai.gr μιας και το βιβλίο δε διαφημίζεται από ΜΜΕ, αλλά ούτε και υποστηρίζεται από εκδοτικό οίκο.

Εύχομαι τα καλύτερα!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.