Author Topic: Έχω θέληση  (Read 1949 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline fofe1993

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 168
  • -Receive: 8
Έχω θέληση
« on: October 12, 2012, 09:03:57 PM »
                                               ΘΈΛΗΣΗ

Που οφείλεται λοιπόν αυτή η εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα της θέλησης?
Οφείλεται στο ότι διακρίνουμε τον κίνδυνο χωρίς αμφιβολίες? Η σταματάμε αμέσως ή κινδυνεύουμε να πάρουμε δρόμο χωρίς γυρισμό ή αλλιώς " να πέσουμε στο χαντάκι".
Είναι μονόδρομος. Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση.
Πριν αποφανθούμε ότι η θέλησης μας δεν είναι αρκετά ανεπτυγμένη ,θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι επιθυμούμε.
Τότε θα διαπιστώσουμε ότι γίνονται εντυπωσιακές αλλαγές μέσα μας. Η θέλησης μας επιβάλλεται χωρίς αμφιβολίες,χωρίς εσωτερικές συγκρούσεις,χωρίς στερήσεις,χωρίς κανένα αγώνα,χωρίς καταπίεση,χωρίς παράλογες ιδέες θυσίας.
Αν κάτι το θέλουμε πραγματικά,το πιστεύουμε χωρίς εναλλακτικές λύσεις,θα το δούμε να πραγματοποιήται χωρίς καμία δυσκολία .
Το κάπνισμα θα το κόψουμε μόνο όταν πάψουμε να πιστεύουμε ότι θα την γλυτώνουμε συνέχεια στο θέμα της υγείας,μόνο όταν πάψουμε να πιστεύουμε ότι η "απόλαυση" που προσφέρει είναι κάτι αναντικατάστατο.
Συνεπώς η θέλησής μας λειτουργεί μόνο όταν συνειδητοποιούμε ότι έχουμε μόνο ένα δρόμο,χωρίς εναλλακτικές .
Τότε όλα γίνονται πανεύκολα και δεν υπάρχουν αμφιβολίες να μας βασανίζουν. Δεν υπάρχουν μέσα μας εσωτερικές συγκρούσεις. Ξέρουμε τι θέλουμε, το πιστεύουμε πραγματικά και δεν βλέπουμε καμία ευκολότερη λύση.
Θέληση σημαίνει ευκολία, αμεσότητα αποτελεσμάτων και γενικά, γαλήνη και εσωτερική αρμονία,ευτυχία.
Πως αυτό θα μπορούσε να μας βάλει σε εσωτερικές συγκρούσεις? Για να εκπληρώσουμε ένα στόχο μας ,ασφαλώς θα εγκαταλείψουμε κάποια πράγματα,η εγκατάλειψη όμως δεν μας είναι δυσάρεστη,γιατί έχουμε ήδη διαβάσει για τις ψευδαισθήσεις.
Ενδιαφερόμαστε για τον στόχο μας ,οπότε τον βιώνουμε σαν απελευθέρωση,όχι σαν θυσία ή στέρηση.
             Fofe1993

Fofej

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Έχω θέληση
« Reply #1 on: October 13, 2012, 02:21:43 PM »
Είναι μία ενδιαφέρουσα οπτική της "θέλησης" όσα γράφεις Φώφη!

Εγώ στο βιβλίο (στην έντυπη μορφή) έχω δώσει κάπως διαφορετικό νόημα στον όρο, λέγοντας ότι είναι ένα πρώτο στάδιο επιθυμίας για ελευθερία. Δηλαδή, μπορεί να συνυπάρχει μαζί με την ανημπορία για απόδραση, μαζί με πειρασμούς και αντικρουόμενες σκέψεις.

Ως τελικό στάδιο της πορείας (που αρχίζει απλά με μία "θέληση") έχω ορίσει την απόφαση, η οποία είναι αδιαπραγμάτευτη και εφόσον μετά από ώριμη μακρά σκέψη/μελέτη επιλεχθεί, αμετάκλητη. Ο βαθμός στον οποίο δεν αμφισβητείται η απόφαση (κατά την εφαρμογή της, υπό πίεση) κρίνει και το βαθμό της δυσκολίας της απόδρασης, από πανεύκολη έως... δυσκολότατη!

Στις ωραίες σκέψεις σου έχω να προσθέσω: Εφόσον ξεκινήσει η προσπάθεια, καλό είναι να... σταματάμε να σκεφτόμαστε πολύ! Είναι τόσες πολλές οι ενδιαφέρουσες σκέψεις μας όταν βρισκόμαστε υπό πίεση, που αφηνόμαστε να.. σκεφτόμαστε υπερβολικά. Αυτό όμως συνήθως είναι κακό και οδηγεί σε κάποια ταλαιπωρία.

Γι αυτό βρίσκω χρήσιμο όταν περνάμε στη δράση, να περιορίζουμε τη σκέψη. Δηλαδή ούτε πολλές θετικές σκέψεις (μπράβο μου! τι ωραία που τα κατάφερα!), ούτε βέβαια αρνητικές (μήπως να χα ένα;; μήπως δε διάλεξα καλή περίοδο; τελικά από πού πηγάζει ο πειρασμός; κλπ..). Βέβαια το τέλειο, είναι να κατακλυζόμαστε από θετικά συναισθήματα και σκέψεις για την ελευθερία και για το τεράστιο επίτευγμά μας, όποτε μας περνά απ' το μυαλό το θέμα. Όμως όταν αυτό δεν είναι δυνατό, περιορίζουμε τις πολλές σκέψεις και πχ. λέμε μέσα από μέσα μας την "προσευχούλα" που γράφει το βιβλίο: Είμαι καλά, και συνεχίζω. Δηλαδή δεν απορρίπτουμε ούτε επικροτούμε το κάπνισμα, απλώς δεν το σκεφτόμαστε! Είναι ένα τελειωμένο θέμα.

Πιστεύω πάντως ότι είσαι σε καλό δρόμο. Όλος αυτός ο προβληματισμός σου πριν την προσπάθεια, θα έχει θετική επίδραση.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
« Reply #2 on: October 16, 2012, 09:54:36 AM »
Θανάση συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, γιατί το ζω στην πράξη. Όσο λιγότερο το σκέφτεται κανείς τόσο πιο αποτελεσματικός είναι. Εγώ περνάω πια στη φάση "δεν με αφορά". Ούτε αρνητικά, ούτε θετικά. Κι αν κάποιες φορές μου μπαίνουν σκέψεις "κακές", του "πειρασμού" δηλαδή, θυμάμαι αμέσως αυτό που λες για το διαφημιστικό χρόνο που θέλει στο μυαλό μας το τσιγάρο για να "πουλήσει" και τις κόβω μαχαίρι.
Φώφη, πέρνα αμέσως στην πράξη, τώρα που είσαι ζεστή και το οπλοστάσιο του μυαλού σου είναι γεμάτο και ετοιμοπόλεμο. Καλή επιτυχία!
Ιωάννα

Offline fofe1993

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 168
  • -Receive: 8
« Reply #3 on: October 20, 2013, 08:41:09 AM »
                                               ΘΈΛΗΣΗ

Που οφείλεται λοιπόν αυτή η εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα της θέλησης?
Οφείλεται στο ότι διακρίνουμε τον κίνδυνο χωρίς αμφιβολίες? Η σταματάμε αμέσως ή κινδυνεύουμε να πάρουμε δρόμο χωρίς γυρισμό ή αλλιώς " να πέσουμε στο χαντάκι".
Είναι μονόδρομος. Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση.
Πριν αποφανθούμε ότι η θέλησης μας δεν είναι αρκετά ανεπτυγμένη ,θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι επιθυμούμε.
Τότε θα διαπιστώσουμε ότι γίνονται εντυπωσιακές αλλαγές μέσα μας. Η θέλησης μας επιβάλλεται χωρίς αμφιβολίες,χωρίς εσωτερικές συγκρούσεις,χωρίς στερήσεις,χωρίς κανένα αγώνα,χωρίς καταπίεση,χωρίς παράλογες ιδέες θυσίας.
Αν κάτι το θέλουμε πραγματικά,το πιστεύουμε χωρίς εναλλακτικές λύσεις,θα το δούμε να πραγματοποιήται χωρίς καμία δυσκολία .
Το κάπνισμα θα το κόψουμε μόνο όταν πάψουμε να πιστεύουμε ότι θα την γλυτώνουμε συνέχεια στο θέμα της υγείας,μόνο όταν πάψουμε να πιστεύουμε ότι η "απόλαυση" που προσφέρει είναι κάτι αναντικατάστατο.
Συνεπώς η θέλησής μας λειτουργεί μόνο όταν συνειδητοποιούμε ότι έχουμε μόνο ένα δρόμο,χωρίς εναλλακτικές .
Τότε όλα γίνονται πανεύκολα και δεν υπάρχουν αμφιβολίες να μας βασανίζουν. Δεν υπάρχουν μέσα μας εσωτερικές συγκρούσεις. Ξέρουμε τι θέλουμε, το πιστεύουμε πραγματικά και δεν βλέπουμε καμία ευκολότερη λύση.
Θέληση σημαίνει ευκολία, αμεσότητα αποτελεσμάτων και γενικά, γαλήνη και εσωτερική αρμονία,ευτυχία.
Πως αυτό θα μπορούσε να μας βάλει σε εσωτερικές συγκρούσεις? Για να εκπληρώσουμε ένα στόχο μας ,ασφαλώς θα εγκαταλείψουμε κάποια πράγματα,η εγκατάλειψη όμως δεν μας είναι δυσάρεστη,γιατί έχουμε ήδη διαβάσει για τις ψευδαισθήσεις.
Ενδιαφερόμαστε για τον στόχο μας ,οπότε τον βιώνουμε σαν απελευθέρωση,όχι σαν θυσία ή στέρηση.
             Fofe1993
Fofej