Author Topic: Νέα προσπάθεια, ένα χρόνο μετά  (Read 4031 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 11
  • -Receive: 20
Νέα προσπάθεια, ένα χρόνο μετά
« on: August 14, 2012, 02:15:19 PM »
Γεια σου Ιωάννα, γεια σου Θανάση. Δειλα δειλα μετα απο ενα περιπου χρονο ξαναμπαινω να γραψω. Και η Ιωάννα ειναι η τοση δα αφορμή που περιμενα. Ηταν θυμαμαι της σειρά μου μελος (πρεπει να χαμε μιλησει και τοτε). Εγω απο την τελευταια φορα που εγραψα ξανακυλησα μετα απο 3-4 μηνες διακοπής. Με το γνωστο τροπο, ενα τσιγαρο σε ενα μπαρ, μετα αλλο ενα, μετα δυο τρεια και τελος πακετο. Τελος εσβησα απογοητευτηκα, ειπα να ξαναπροσπαθησω, προσπαθούσα σιωπηλα, ηττοπαθητικά μονος μου. Αλλες φορες το κραταγα για 4-5 μερες αλλες φορές μονο 1 ή μησι μερα.

Φυσικα δεν ηθελα και να γραψω αφου θεωρουσα οτι πλεον ειχα γινει κουραστικος θα λεγανε οι αλλοι "αυτος μας πρηζει καθε φορα και ποτε δεν το κοβει''.

Ειδα στο φορουμ οπως λες και συ Ιωαννα οτι δεν υπαρχει μεγαλη κινηση οπως παλια. Πιστευω οτι γι αυτο φταιει οτι μας εχει παρει απο κατω πολλους. Προπερσι και περυσι λεγανε ολοι κριση αλλα θα παλεψουμε και ηταν πιο αισιοδοξοι ολοι πιστευανε πως κατι θα γινει διαφορετικο επλιζανε οτι κατι θα αλλαξει και η μικρη αυτη αισιοδοξία τους εδεινε λιγη δυναμη να θελουν προσπαθησουν για κατι ακομη οπως η απαλλαγη απο το τσιγαρο. Αυτην τη χρονια περεδωσαν τα οπλα και οι τελευταιοι. Δεν εμεινε χωρος για ελπιδα για καλυτερο μελλον τουλαχιστον σε εμας τους κοινους θνητους.

Πιστευω όμως οτι και αλλοι σιγα σιγα οταν ερθει η ωρα τους οπως εγω θα πιστεψουν παλι στον εαυτο τους και θα κανουν το καλυτερο. Λεω σε ολους που θα διαβασουν στο φορουν αυτο, να μιλησουν εδω να βοηθηθούν χρειαζεται η επικοινωνια για την επιτευξη του στοχου, δεν παει χαμενος ο χρονος.

Εγω παλι προσπαθω βεβαια ελπιζω να τα καταφερω αυτη τη φορα.

γ

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
« Reply #1 on: August 20, 2012, 12:28:04 PM »
Γειά σου George,
πράγματι είσαι από τους πρώτους που μου απάντησαν στην πρώτη μου προσπάθεια όταν μπήκα στο φόρουμ. Πιστεύω ότι και μόνο το γεγονός ότι μπαίνεις στο φόρουμ σημαίνει πως σε "καίει" ακόμα το θέμα του τσιγάρου, δεν καπνίζεις με τη συνείδησή σου ήσυχη.
Από την άλλη έχεις δίκιο υποστηρίζοντας ότι οι δυνάμεις όλων μας είναι αφιερωμένες σε άλλες μάχες τους τελευταίους μήνες. Όταν κάποιος έχει να παλέψει για να βγάλει το μήνα (δάνεια, λογαριασμοί, ενοίκια, κ.λπ) δεν μπορεί να πέσει απερίσπαστος στην "πνευματική μάχη", γιατί τέτοια είναι, της διακοπής του καπνίσματος.
Όμως είναι αδιανόητο, να κάνεις περικοπές στα πάντα (ταξίδια, ρούχα, φαγητό, εκπαίδευση...) και να ξοδεύεις τεράστια ποσά στα τσιγάρα.
Για να γίνω πιο σαφής: Εγώ, όταν με το καλό κλείσω χρόνο άκαπνη, θα έχω γλιτώσει 1.440 ευρώ! Όταν κάπνιζα δίναμε μαζί με το σύζυγό μου περίπου 2.500 ευρώ στις καπνοβιομηχανίες! Τώρα που εγώ δεν καπνίζω, έστω και αυτά τα 1.000 που ξοδεύει ο σύζυγος τα κλαίω. Δεν είναι εποχές για τέτοια έξοδα που μάλιστα βλάπτουν σοβαρά την υγεία μας.
Συνέχισε να μπαίνεις στο φόρουμ, φωνές και εμπειρίες χρειαζόμαστε όλοι μας, μας εμψυχώνουν. Είμαι σίγουρη πως μια μέρα θα τα καταφέρεις..αλλιώς δεν θα ' σουνα τώρα εδώ!!
Ιωάννα

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #2 on: September 22, 2012, 04:18:24 PM »
Γιώργο χονδρικά υπάρχουν 2 κατηγορίες δραπετών από τη φυλακή για την οποία συζητάμε εδώ:

Αυτοί που κάνουν σπάνια προσπάθειες, αλλά τα δίνουν όλα. Αν αποτύχουν αργούν να ανακάμψουν και για αρκετές ημέρες, εβδομάδες ή και μήνες δεν ξαναπροσπαθούν.

Και είναι και οι "συχνοί κόφτες", κατηγορία στην οποία ξεκάθαρα άνηκα κι εγώ. Αυτοί συνήθως είναι φανατικοί αντικαπνιστές και δεν ανέχονται για καιρό το κάπνισμα. Με το που θα ξανακυλίσουν σκέφτονται γρήγορα τη νέα προσπάθεια. Ηταν εβδομάδες που είχα κάνει 6 προσπάθειες σε μία εβδομάδα! (εννοείται κάθε μία με πύρινους παντοτινούς όρκους και ατσάλινη αποφασιστικότητα..). Εκτός από αυτές τις κατηγορίες υπάρχουν και πολλές ακόμα παραλλαγές καπνιστών βέβαια.

Υποθέτω ότι ανήκεις λίγο περισσότερο στη δεύτερη κατηγορία κι εσύ. Μία ψυχολογική παρατήρηση που έχω να κάνω για αυτή τη 2η κατηγορία είναι ότι διακατέχεται από μία "τελειομανία της απόδρασης". Δηλαδή όταν κάτι δεν πάει καλά, αν μπει σε έντονο πειρασμό, αν νιώσει ξαφνική πίεση, πχ. σε μία έκρηξη κεφιού ή σε μια στεναχώρια, νιώθει ότι το σχέδιο χάλασε, και ίσως πρέπει να ξαναγίνει απ' την αρχή. Ενώ οι της πρώτης κατηγορίας (των αραιών προσπαθειών), δείχνουν μεγαλύτερη αντοχή κι επιμονή.

Για όσους λοιπόν απογοητεύονται για τους πειρασμούς που τους επισκέπτονται και πιέζονται, να έχουν υπόψη ότι:
α) αυτές οι αισθήσεις και η πίεση που δημιουργούν είναι παροδικές. Σε λίγο καιρό επανερχόμαστε στην κανονική μας κατάσταση και δε νιώθουμε ΚΑΜΙΑ πίεση. Αρκεί βέβαια.. να μην ανοίξουμε τον ασκό του Αιόλου ανάβοντας έστω ένα τσιγάρο..

β) Η πορεία της ψυχολογίας του δραπέτη απ΄τη φυλακή του καπνίσματος είναι μετ' εμποδίων. Αν λοιπόν σκοντάψουμε ψυχολογικά και νιώσουμε πειρασμό σε μία βραδινή έξοδο ή σε μία απογοήτευση ή σε μία βαρετή στιγμή, απλά ξανασηκωνόμαστε και συνεχίζουμε!  ::cool::

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Νέα προσπάθεια, ένα χρόνο μετά
« Reply #3 on: September 27, 2012, 06:44:01 PM »
έκανα ένα διαχωρισμό στο θέμα αυτό, για να είναι ξεχωριστά του Γιώργου.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #4 on: September 28, 2012, 01:25:29 AM »
Λοιπον τα νέα μου...

μετα απο 1μησι μηνα εκανα σε μια βραδινη εξοδο αρκετα τσιγαρα. Την επομενη μερα ημουν σιγουρος οτι θα παρω πακετο. Μαλιστα ειπα να το καθυστερησω λιγο. Ειχα αποδεχθει οτι ηττηθηκα ξανα. Με τα πολλα ξεχαστηκα και δεν ξερω πως εγινε ξυπνησα απο την εμμονη και ειπα ΟΧΙ!!! Και δεν πηρα πακετο και μου εφυγε η ενοχληση και τωρα εχουν περασει αλλες 10 μερες καλες. Καλες γιατι δεν καπνισα με πολλα αλλα γιατι ειχα αποτομους εκνευρισμούς και ξεσπασματα για το τιποτα . Την πληρώσαν αλλοι. Ειναι βεβαια και πολλα θεματα που επιβαρύνουν τη διαθεση όπως το οικονομικό και τις πολλαπλες προσπαθειες προσαρμογης καθε φορα στα νεα οικονομικα δεδομενα. Σημερα παλι ακουσα νέα μετρα, κανουν οτι μπορουν να μας τα παρουν ΟΛΑ.

Συμπερασματα:
Στην ζωή τα πραγματα δεν ειναι ή ασπρα ή μαυρα. Υπαρχουν και αλλα χρωματα. Στο τσιγαρο είναι. Εγω νομιζω οτι το κατάλαβα. Καταλαβα ποσο σημαντικη ειναι η ψυχική μας υγεια. Αν θελουμε να κοψουμε το τσιγαρο για παντα πρέπει πρωτα να φτιάξουμε τα πραγματα εκει.  Ψυχικη υγεια σημαινει σταθερες αποφάσεις, και μη αμφισβητηση αυτων όπως γραφει και το βιβλίο.

Θα τα ξαναπουμε σε λιγες μερες και πιστευω θα εχω ακομη καλυτερα νεα απο αυτα.

Θαναση σε ευχαριστω!!!
γ

Offline dchristof

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 6
« Reply #5 on: October 01, 2012, 10:24:12 AM »
Γιώργο πιστεύω σε σένα, το ξέρω ότι θα τα καταφέρεις, νομίζω ακολουθείς τα χνάρια του Θανάση που ζορίστηκε τόσο πολύ να το κόψει αλλά όταν τελικά το κατάφερε δεν κύλησε ποτέ και από τότε έχει βοηθήσει και πάρα πολύ κόσμο. Το λέω γιατί ξέρω ότι κι εσυ το φιλοσοφείς το ζήτημα και ψάχνεις την αιτία πίσω από τις συμπεριφορές σου αναφορικά με το κάπνισμα.

Εγώ για να δώσω κουράγιο σε μερικούς εδώ μέσα έχω 11 μήνες που το έκοψα. Είχα πάρα πολύ δυνατό κίνητρο βέβαια, μια εγκυμοσύνη, και τώρα έχω μπροστά μου μήνες θηλασμού οπότε τώρα προσπαθώ να βοηθήσω και τον άντρα μου να το κόψει έτσι ώστε να αφήσουμε τελείως πίσω μας τις καπνιστικές μας μέρες.

Μια μικρή συμβουλή από κάποια που το έκοψε 2 φορές ως τώρα (προφανώς την 1η φορά ξανακύλησα! :) ) :
Αυτό που με βοήθησε εμένα ήταν να συναναστρέφομαι ανθρώπους που δεν κάπνιζαν. Πχ έβγαινα για καφέ με φίλες/φίλους μη καπνιστές και μου άρεζε να παρατηρώ τη συμπεριφορά τους, για παράδειγμα τι έκαναν με τα χέρια τους, πως έπιναν τον καφέ τους, ή την ηρεμία ενός ανθρώπου που δεν καπνίζει. Αυτό με βοήθησε πάρα πολύ.

Επίσης να σημειώσω ότι την πρώτη φορά που το έκοψα για 2 χρόνια, όταν ξανάρχισα ήταν επειδή βγήκα για καφέ με την 'τσακαλοπαρέα' - 4 γυναίκες είμασταν - και μόνο εγώ δεν κάπνιζα. Οπότε έγινε το κλασικό : "έλα μωρέ ένα θα κάνω" και το ένα έγινε πακέτο κλπ. Προφανώς αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις, τώρα ξέρω πως THERE'S NO SUCH THING AS ONE CIGARETTE! Τουλάχιστον εγώ είμαι από τους ανθρώπους που δεν πρέπει να κάνω κανένα γιατί θα ξανακυλήσω.

Ξαναλέω όμως ότι οι συναναστροφές παίζουν μεγάλο ρόλο, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό που παλεύεις και ζορίζεσαι. Χρειάζεται να είμαστε με ανθρώπους που ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ για να βλέπουμε πως περνάς μια χαρά χωρίς να καπνίζεις! :)

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #6 on: October 03, 2012, 07:07:35 AM »
Γεια σου Δάφνη,

Μπηκα να γραψω μερικές ''νέες φιλοσοφίες'' για το ζητημα και ειδα την απαντησή σου. (δεν μου ηρθε ειδοποιηση).

Κοιτώντας προς τα πισω φαντάζομαι αυτη τη φορά τον εαυτό μου ως ενα δυσλεξικό μαθητή που χρειάστηκε να κανει μικρά βηματάκια, μεχρι να φτασει εκει που μαθησιακά οι αλλοι έφτασαν ααρκετά πιο γρηγορα και λιγοτερο επωδυνα. Θελει χρονο για να μαθουν τα ατομα με μαθησιακές δυσκολίες και με χαρακτήρα πολυ επιπολαιο. ....και όπως λενε και καποιοι φίλοι μου στο σχολειο δεν προσεχα την ωρα του ΣΕΠ. Βράστα!!!!

Δεν καπνισα ακομη απο την τελευταια φορα που σας εγραψα τωρα πρεπει να εχουν περασει 2 βδομαδες, με ενοχλει αρκετα με παιδευει ακομη, το ζητάω και φτανω κοντα στο να το κανω. Αυτο συμβαινει όταν λόγω των υποχρεώσεων ξεχναω να προσεξω τον εαυτό μου. Αφήνομαι στα καθημερινά αγχη να με καταβάλουν, σε διαφορες προσωπικές απογοητεύσεις, στα δυσκολα ωραρια της δουλειάς, καταργώντας το προγραμμα που εχω υποσχεθει στον εαυτό μου περι διατροφής, γυμναστικής κλπ.

Η ενοχληση υπαρχει ακομη ειτε ψυχολογική ειτε πραγματική δεν μπορω να το ξεχωρίσω. Μπορει να είναι τα συμπτώματα μιας αλλης ενοχλησης που να μοιαζει με το τσιγάρο. Αυτη την περιοδο για παραδειγμα νοιωθω μια μονιμη κοπωση ιδια με αυτη που εννιωθα οταν καπνιζα και εβγαινα πρωι πρωι στο μπαλκονι και εκανα 7 τσιγαρα με δύο φραπεδες για να ερθω στα ισα μου και να φυγω για δουλεια. Τι τραγικη εμπειρία!!! εχανα σχεδον μια ωρα μονο για το ξυπνημα, τι εχω ζησει και γω!!!! και δεν αποκλυεται βεβαια να το ξαναδούμε αυτο το σεναριο.

Αυτη τη φορά όμως υπαρχει επιπλεον ενα προβλημα υγείας που με κανει πιο δυνατό στην αποφασή μου να μην το ξαναβάλω στο στομα μου. Διαπιστωμενο προβλημα υγείας. Πρόβλημα ψυχολογικής υγείας, νευρίασα πολυ μια μερα για ενα ασημαντο λογο και διαπιστωσα ότι οσο κακο κανω στους γυρω μου οταν καπνιζω αλλο τοσο και οταν το κοβω το αρχιζω γιατι ξερετε ποσο κοντα φτανουμε ολοι να εκραγουμε απο νευρα και στο τελευταια στιγμη συνειδητοποιουμε τι παμε να κανουμε και το κοβουμε. Αυτο ειναι που μας κανει να λεγομαστε λογικοι, ψυχραιμοι.

Λοιπον αυτος ο λόγος για μενα ειναι ο πιο σημαντικός πλεον να μην ξεκινησω ξανα το κάπνισμα. Δαφνη ειπες την πιο σημαντική κουβεντα εκει ηθελα να καταληξω και με βοηθησες πολυ: ''την ηρεμία ενός ανθρώπου που δεν καπνίζει''. Θανάση κανε κατι γι αυτο, γραψε μας ενα κεφάλαιο για την ΗΡΕΜΙΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ (Η ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΒΕΙ χαχαχαχα!!!)

Ευχαριστω και γω με τη σειρά μου οσους γραφουν εδω!!!

γ

Offline konstantinos

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 3
« Reply #7 on: October 03, 2012, 01:40:55 PM »
Γιώργο καλησπέρα,
μοιάζουμε πάρα πολύ στην αντιμετώπιση του θέματος και πέρνω το θάρρος να εκφράσω κάποιες δικές μου σκέψεις, ελπίζοντας να βοηθήσω.
Πριν διαβάσω το βιβλίο είχα κάνει άπειρες προσπάθειες να το κόψω και όλες μα όλες, μετά από πολύ ταλαιπωρία κατέληγαν στο γνωστό αποτέλεσμα...να το θέλω ακόμα περισσότερο και να καπνίζω τελικά πιο πολύ από πριν. Από τη στιγμή όμως που διάβασα το βιβλίο (εδώ και 2 χρόνια) κάτι άλλαξε, παρότι πάλι οι προσπάθειες αποτυγχάνουν. Καταδικάστηκα να κόψω το τσιγάρο!!! Ξέρω πλέον ότι κάθε προσπάθεια που αποτυγχάνει δεν με απομακρύνει, αλλά αντίθετα με φέρνει πιο κοντά στην τελευταία και επιτυχημένη.  Κι αυτό γιατί πλέον ξέρω ποιός είναι ο εχθρός. Δεν είναι το τσιγάρο, ούτε η νικοτίνη, ούτε η συνήθεια. Αυτά τα κερδίζω πλέον πολύ εύκολα αφού μένω άνετα χωρίς κανένα σχεδόν σύμπτωμα 2-3 εβδομάδες χωρίς να καπνίσω. Ο εχθρός μου πλέον είμαι μόνο εγώ. Εγώ που πρέπει να καταλάβω ότι όσον αφορά στο κάπνισμα όλα όσα έζησα τόσα χρόνια ήταν ένα ψέμα. Δεν μου κρατούσε συντροφιά, δεν με βοήθησε να περάσω στις εξετάσεις, δεν μου έλησε το πρόβλημα της αυπνίας, δεν δεν δεν... Ή μάλλον, όσο δεν ήξερα την αλήθεια για το κάπνισμα μπορεί όντως να μου τα έκανε όλα αυτά. Τώρα όμως που ξέρω την αλήθεια, ξέρω ότι δεν μπορεί να με βοηθήσει πια σε τίποτα από όλα αυτά. Όλα ήταν ψευδαισθήσεις που πολύ έντεχνα μας δημιούργησε η έμμεση κυρίως διαφήμιση της καπνοβιομηχανίας. Για μένα πλέον η απόφαση μοιάζει με αυτή του Matrix (ελπίζω να το έχεις δει): με έχουν ξυπνήσει από το ψέμα και έχω δυο επιλογές. Ή πέρνω το κόκκινο χαπάκι και παραμένω για πάντα ξύπνιος και συνεπώς μη καπνιστής ή πέρνω  το μπλέ χαπάκι και ξανακοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου. Ξαναρχίζω δηλαδή το κάπνισμα και ξεχνάω όλα όσα ξέρω ήδη. Αποφασίζω δηλαδή ότι θα ζήσω όλη μου τη ζωή μέσα στη ψευδαίσθηση που μου φτιάξαν κάποιοι άλλοι για το συμφέρον τους. Τόσο απλό είναι.... Και οι δυο επιλογές έχουν τα υπέρ και τα κατά. Και η δυο επιλογές έχουν δύσκολες και όμορφες στιγμές. Η μόνη επιλογή που δεν στέκει, που είναι σκέτη ταλαιπωρία, που αγγίζει τα όρια του μαζοχισμού, είναι να πάρεις ένα από τα δύο χάπια και να κλέγεσαι ότι τελικά ήθελες το άλλο. 

ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Offline fofe1993

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 168
  • -Receive: 8
« Reply #8 on: October 03, 2012, 04:49:20 PM »
Γεια σου Κωνσταντίνε, τρομερός ο τρόπος που κλείνεις το θέμα. Δεν το είχα σκεφτεί αλλά πραγματι κάπως έτσι κάνουμε όλοι νομίζω, παίρνουμε το μπλε χαπάκι και μετά κλαιγόμαστε επειδή δεν πήραμε το κόκκινο και ανάποδα . Χαίρομαι που το επισήμανες, ένας ακόμα τρόπος να ατσαλώνουμε στις αποφάσεις .
Ευχαριστώ.
Fofe 1993
Fofej

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
« Reply #9 on: October 04, 2012, 01:59:13 PM »
 ::cool::
Κωσταντίνε κι εμένα μου άρεσε πολύ η προσέγγισή σου με τα χαπάκια! Πιστεύω ότι αυτό ισχύει και για πολλές άλλες καταστάσεις στη ζωή μας. Όσοι παίρνουν αποφάσεις συνειδητά κι έπειτα ακολουθούν μια επίσης συνειδητή πορεία είναι νομίζω ευτυχισμένοι. Όταν αμφιταλαντεύεσαι καταλήγεις να βασανίζεσαι και να υποφέρεις.
George 12 η ηρεμία του ανθρώπου που δεν καπνίζει είναι μεγάλη υπόθεση στη μάχη μας για διακοπή του καπνίσματος. Εγώ πάντα "ζήλευα" την ικανότητα των μη καπνιστών να χαίρονται τη ζωή τους κάθε στιγμή ανεξάρτητοι από το τσιγάρο. Αυτό θεωρώ μεγάλο κατόρθωμα σε όσους το κόβουν. Κερδίζουν πάρα πολλά. Δεν θέλω να πανηγυρίσω, νομίζω όμως ότι το πλησιάζω αρκετά.
Καλή δύναμη σε όλους :dumbells:
Ιωάννα