Author Topic: Μην το πεις πουθενά, άσε να το δουν οι αλλοι  (Read 1262 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline fofe1993

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 168
  • -Receive: 8
Έκανα την προσπάθειά μου και μάλιστα άσκοπα. Διάβασα το βιβλίο και ήταν τόσο εύκολο να κατανοείσω αμέσως το νόημα. Όμως άρχισα ξανά να καπνίζω μετά από τρεις εβδομάδες. Αντίθετα από άλλους που διαβάζω στο φόρουμ, εγώ δεν μετρούσε τις μέρες, μου έκανε μεγάλη εντύπωση που όταν ξυπνούν στα από τις πρώτες 24 ώρες χωρίς νικοτίνη το μυαλό μου ήταν ήδη ξύπνιο πριν σηκωθώ. Παλιότερα θα έπρεπε να πιω μία φλιτζάνα καφέ και τουλάχιστο τρία τσιγάρα για να ξυπνίσω. Νόμιζα χρειαζόμουν καφέ. Με το που σταμάτησα την παροχή ο εγκέφαλός μου λειτουργούσε αμέσως με το που άνοιγαν τα μάτια μου,και δεν χρειάστηκε να περάσουν τρεις μέρες για να γίνει αυτό. Επίσης ενώ πρώτα χρειαζόμουν πολλές ώρες ύπνο για να ξεκουραστώ ,μετά την διακοπή με τον μισό ύπνο ένιωθα τόσο υπέροχα.

Όμως κάτι που λειτούργησε κατά πιστεύω και είναι ένας από τους λόγους που έπιασα ξανά το τσιγάρο,[ τους υπόλοιπους λόγους τους ψάχνω ακόμα] είναι το ότι ήταν τόσο εύκολο να το σταματήσω. Ξέρω ότι σύντομα θα τα καταφέρω ξανά αν και αυτή την φορά είναι δυσκολότερο.
Πρέπει να ρυθμίσω το μυαλό μου να σβήσουν όσα διάβασα, και να τα δω σαν πρώτη φορά. Ένα μεγάλο λάθος είναι το ότι δάνεισα το βιβλίο μου, έτσι όταν μπήκα στον πειρασμό δεν μπορούσα να ανατρέξω σε αυτό.

Έχει μεγάλη σημασία να επαναλάβει κάποιος την ανάγνωση πότε πότε. Η στέρηση δεν υπήρξε από την πρώτη στιγμή παρόλο που κάπνισμα ένα 25άρι την μέρα και για 23 χρόνια , από το γυμνάσιο. Απλά όταν μου πέρασε από το μυαλό,θυμό μπουν την συμβουλή του συγγραφέα να μην αμφισβητήσω την απόφασή μου. Αντίθετα λειτούργησε επίσης το ότι είπα από την πρώτη στιγμή σε όλους την νίκη μου, και μετά αγχώθηκα μην κυλήσω ξανά, και υποσυνείδητα σπρώχθηκα σε αυτό πίσω. Όμως είναι θέμα χρόνου να τα καταφέρω . Γνωμικό στην ζωή μου το:ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ,ΜΌΝΟ ΔΕΝ ΘΈΛΩ,    Και το ότι ο άνθρωπος είναι το δυνατότερο θυρίο επάνω στην γη. Είναι θέμα χρόνου να νικήσουμε ξανά.

Fofej

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
Συμφωνώ κι εγώ πως χρειάζεται φρεσκάρισμα της αντικαπνιστικής μας γνώσης, όπως λέει κι ο Θανάσης, συχνά πυκνά. Κι αυτό γιατί σε κάποιους μπορεί να μειώνονται οι αντιστάσεις και η άμυνα στους "πειρασμούς". Έτσι, έχω πάντα σε εύκολα προσβάσιμο σημείο το βιβλίο.
Κλείνω σε λίγο και τον έβδομο άκαπνο μήνα μου (και όπως αστειεύομαι στις φίλες μου "σε λίγο θα γεννήσω"!!!). Μπορώ να πω ότι αυτός ο μήνας ήταν από τους πιο δύσκολους. Ενώ πίστευα ότι ξεμπέρδεψα, μου πέρασε πολλές στιγμές από το μυαλό η ιδέα του τσιγάρου. Η αλήθεια είναι ότι δεν τολμώ ούτε να το πω, ότι δηλαδή "μου πέρασε η ιδέα να ξανακαπνίσω". Χθες βράδυ είχα μια ΄νύχτα με ένταση και νεύρα, κάποια στιγμή έφτασα σε αδιέξοδο και σκέφτηκα τι καλά να μπορούσα τώρα να βγω στο μπαλκόνι να κάνω ένα τσιγάρο.Αμέσως απάντησα στον εαυτό μου "Ε όχι και να ξαναγίνω καπνίστρια γι αυτό το λόγο.Όχι!". Όταν ηρέμησα και έπεσα για ύπνο, όλα είχαν περάσει και ένιωσα δυνατή και νικήτρια!!!
Σε όσους με ρωτούν τωρα πια πως το έκοψα απαντώ πως τα κατάφερα χάρη σε μια "πνευματική μάχη" που έδωσα αφού διάβασα το βιβλίο του Θανάση!!! :victory: :victory: :victory:
Ιωάννα

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
ένας από τους λόγους που έπιασα ξανά το τσιγάρο,[ τους υπόλοιπους λόγους τους ψάχνω ακόμα] είναι το ότι ήταν τόσο εύκολο να το σταματήσω.
Πολύ σωστό αυτό! Η πολύ εύκολη διακοπή ενέχει αυτόν τον κίνδυνο. Η ευκολία της διακοπής προσθέτει έναν επιπλέον μικρό κίνδυνο ξανακυλίσματος. Και με έκπληξη μετά διαπιστώνει σε επόμενες προσπάθειες ότι του είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρει...

Φώφη όλη η "ανάγκη" και η "όρεξη" είναι επίπλαστη και φτιάχνεται από τις μικροαμφισβητήσεις της απόφασης και θετικές σκεψούλες / αναμνήσεις για το ναρκωτικό. Αυτές οι μικρούλες φαινομενικά ακίνδυνες σκέψεις λειτουργούν ως διαφημίσεις εντός του εγκεφάλου μας και κάποιες στιγμές ξεσπούν σε εντονότατα αισθήματα στέρησης, για κάτι βρωμερό που έχει γεύση πίσσας.

Αυτή είναι και η εξήγηση του περίεργου φαινομένου να το κόβει κάποιος και να είναι μια χαρά τις πρώτες μέρες (ενθουσιασμένος από αυτά που έμαθε απ' το βιβλίο πχ.) και μετά από 3 εβδομάδες, ή ακόμη και 3 χρόνια να νιώσει μία τεράστια όρεξη για κάπνισμα.

Πρέπει να χρεώνουμε πανάκριβα αυτό τον λιγοστό διαφημιστικό χρόνο μέσα στο κεφάλι μας. Να προσέχουμε τις σκέψεις μας όπως προσέχουμε και τι τρώμε, τι φοράμε. Αυτές μας διαμορφώνουν.

Οι σκέψεις διαμορφώνουν τη δραση μας, η δράση τον χαρακτήρα μας και ο χαρακτήρας τη μοίρα μας.

Σύντομα θα τα καταφέρεις, αυτή τη φορά οριστικά. Το αξίζεις και θα το έχεις! Το ίδιο πιστεύω και για όποιον άλλο διαβάζει αυτό το μήνυμα, αρκεί να το πιστέψει και αυτός!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline fofe1993

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 168
  • -Receive: 8
Ευχαριστώ για την τελευταία πρόταση,με δυναμώνει .
Fofej