Author Topic: ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΩ....  (Read 1377 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline crysa4

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 2
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΩ....
« on: May 21, 2012, 04:57:54 PM »
Καλησπέρα.
   Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες εδώ και είπα να γράψω και εγώ τη δική μου, μήπως καταφέρω να απελευθερωθώ και εγώ από την νικοτίνη που με κυριεύει.
   Πραγματικά, δίνω συγχαρητήρια σε όσους τα κατάφεραν και καλή δύναμη σε όσους προσπαθούν.
   Είμαι 29 χρονών και μέλλουσα μαμά...Καπνίζω 11 χρόνια και καπνίζω πολύ.έκανα περίπου 2 πακέτα την ημέρα. Πέρυσι αποφάσισα για λόγους οικονομίας να το γυρίσω σε στριφτό, και κατέληξα να κάνω περίπου 22-23 τσιγάρα ημερησίως.
   Δεν έχω προσπαθήσει να το κόψω ποτέ.Πάντα έλεγα πως δεν θέλω να το κόψω, γι αυτό και δεν το κάνω.Και πίστευα πως είναι εύκολο να γίνει, μόνο που εγώ απλά δεν είχα λόγο να το κάνω.Πέρυσι είχα περάσει βρογχίτιδα και μου είχε μείνει ένας βήχας περίπου 7 μήνες μετά. Η γιατρός μου είχε πεί πως απαγορεύεται να καπνίζω γιατί είμαι αλλεργική στις βρογχίτιδες και αν δεν το κόψω, είναι απόλυτα βέβαιο πως θα πάθω άσθμα μελλοντικά. Δεν ήταν βέβαια αφορμή για να το κόψω....ο βήχας λοιπόν μου σταμάτησε όταν έμαθα πως είμαι έγκυος και ξεκίνησα να κάνω 3-4 τσιγάρα την ημέρα, το πρώτο τρίμηνο. Ήταν λοιπόν ξεκάθαρο πως έφταιγε το κάπνισμα.Τώρα όμως θέλω πολύ να το κόψω, και νομίζω πώς έχω έναν λόγο παραπάνω. Και βέβαια πλέον κάνω όσα τσιγάρα έκανα και παλιά, γύρω στα 20, και ξέρω πως είναι λάθος.
   Όταν διάβασα το ηλεκτρονικό βιβλίο, ενθουσιάστηκα πολύ...Βρήκα πολλά σημεία ενδιαφέροντα, και είπα να κάνω κι εγώ την πρώτη μου προσπάθεια. Συνέχεια όμως αναβάλω την έναρξη, από αύριο σε αύριο πηγαίνω. Έχω σκοπό να αγοράσω και το κανονικό βιβλίο σήμερα ή αύριο πιστεύω πως θα το έχω.Λογικά θα με βοηθήσει περισσότερο, έτσι δεν είναι??? Νομίζω πως θα είναι χρήσιμο να ξαναδιαβάσω πάλι το βιβλίο, μήπως και εκνευριστώ και κάνω την πολυπόθητη προσπάθεια.
   Συγνώμη αν έγινα κουραστική, απλά το θέλω πολύ και θα ήθελα κάποια βοήθεια, μήπως και τα καταφέρω.
   Τα συγχαρητήρια μου στον συγγραφέα...πραγματικά το βιβλίο αξίζει πολλά!!! Είναι  ευανάγνωστο και κατανοητό και νομίζω πως βοηθάει πολύ με όσα αναφέρει!

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΩ....
« Reply #1 on: May 23, 2012, 02:32:22 PM »
γεια σου Χρύσα,

Νομίζω πως θα είναι χρήσιμο να ξαναδιαβάσω πάλι το βιβλίο, μήπως και εκνευριστώ και κάνω την πολυπόθητη προσπάθεια.

Δε χρειάζεται να εκνευριστείς, γιατί αν και είναι πολύ δυνατή η οργή, ξεφουσκώνει εύκολα και μας αφήνει χωρίς άμυνες. Ας τη χρησιμοποιούμε λοιπόν ως δευτερεύον όπλο. Ακόμη δυνατότερο απ' το να εκνευριστείς είναι να συνειδητοποιήσεις ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ (σε στιγμή που μόνο εσύ καθορίζεις), ότι είσαι ελεύθερη! Ότι τα κατάφερες ήδη! Η ζωή είναι ωραία από μόνη της, χωρίς δηλητήριο. Απλό!

Συγχώρεσε ειλικρινά τον εαυτό σου για το ομολογουμένως πολύ βαρύ κάπνισμα που κάνεις και .. ξεκίνα να απολαμβάνεις τη ζωή μακριά από τους καπνούς και τις τύψεις τους!   ::eye::

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline crysa4

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 2
Απ: ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΩ....
« Reply #2 on: May 24, 2012, 01:19:02 PM »
Καλημέρα σε όλους!!!
Χθες το βράδυ είχα επιτέλους στα χέρια μου το πολυπόθητο βιβλίο και το μελέτησα πολύ.
    Με έχει επηρεάσει πολύ με όσα αναφέρει.Σήμερα το πρωί λοιπόν έχω καλύψει όλους τους προβληματισμούς μου.Νιώθω σίγουρη οτι είναι πολύ απλό να σταματήσεις κάτι που ουσιαστικά δεν προσφέρει τίποτα.
    Το ηλεκτρονικό βιβλίο με βοήθησε πολύ στο να καταλάβω πως είμαι εθισμένη, όπως είναι εθισμένος κάποιος στα ναρκωτικά. Ποτέ δεν είχα νιώσει οτι αυτά τα δυο πράγματα δεν διαφέρουν και πολύ.Απλά εγώ είμαι εθισμένη στην νικοτίνη. Το έντυπο βιβλίο όμως  μου έδωσε περισσότερα εφόδια στο να προετοιμαστώ καλύτερα μέσα μου. Θα το κόψω ΠΡΩΤΑ για μένα,, και για κανέναν άλλο. Το κάνω για τον εαυτό μου!
    Είχε πλάκα.Οπως ερχόμουν στη δουλεία, οτι τραγούδια άκουγα, τα αφιέρωνα στην νικοτίνη...π.χ ''ΔΕΝ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ,ΔΕΝ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ, ΘΕΛΩ ΜΟΝΑΧΟΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΩ...''...κλπ κλπ
   Σίγουρα, θα υπάρχουν δύσκολες στιγμές, όμως ξέρω πως δεν χρειάζομαι το τσιγάρο στη ζωή μου...Απλα....
    Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις μου σύντομα.... Ευχαριστώ πολύ που με κάνατε να σκέφτομαι!!!  :victory: :victory: :victory: