Author Topic: ΝΕΑ ΑΡΧΗ  (Read 10040 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: ΝΕΑ ΑΡΧΗ
« Reply #10 on: June 30, 2012, 12:56:32 PM »
Τα καλοκαιρινά βράδια ή απογεύματα στα μπαλκόνια και η κουβεντούλα είναι υπέροχα για όλους, καπνιστές και μη. Μόνο που οι καπνιστές είναι σε δεινή θέση, καθώς δε μπορούν να "δουν" τη χαρά που νιώθει ο μη καπνιστής, παρά μόνο αν συνεχίσουν την αναίτια δηλητηρίαση προκειμένου να ανακουφιστούν από τη χθεσινή δηλητηρίαση... Εσύ τώρα διαμορφώνεις αυτή τη νοοτροπία του μη καπνιστή και δεν πειράζει που το κάνεις με αργούς ρυθμούς. Είναι ένα σπουδαίο έργο που θέλει το χρόνο του!

Τα όνειρα είναι καλό σημάδι, αλλά και η δυσκολία είναι καλή ένδειξη, υπό την έννοια ότι γίνεται δουλειά, προχωράς. Του χρόνου τέτοιο καιρό, τέτοιες δυσκολίες και απατηλές αναμνήσεις, θα μοιάζουν μακρινό παρελθόν.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
« Reply #11 on: July 10, 2012, 03:27:34 PM »
Φίλοι μου,
μόλις επέστρεψα από διακοπές και είμαι ακόμη ΑΚΑΠΝΗ!!!
πέρασα αρκετές στιγμές πειρασμού: τα παιδιά στη θάλασσα κι εγώ με καφέ και βιβλίο στην αμμουδιά, τα παιδιά στο γκαζόν σε ατέλειωτες ώρες παιχνιδιού με νέους φίλους κι εγώ στο μπαλκόνι μόνη ή με το σύζυγο που καπνίζει ακόμα σαν φουγάρο, στην ταβέρνα με μπύρα μετά το φαγητό, μπλα, μπλα, μπλα.... Κι' όμως δεν κάπνισα!!!!
Και το καλύτερο είναι ότι δεν ένιωσα και να υποφέρω..  Το αντίθετο μάλιστα: η καθαρή αναπνοή, τα μακροβούτια χωρίς να μου κόβεται η ανάσα, το πρωϊνό ξύπνημα με πνευμόνια καθαρά χωρίς βήχα και πόνο.... έναι η καλύτερη επιβράβευση!!!
Χθες βράδυ καθίσαμε στο μπαλκόνι στο σπίτι μας με ποτό, αφού κοιμήθηκαν τα πιτσιρίκια. Ο σύζυγος ήταν αμήχανος. Είχε ένα τσιγάρο και το κρατούσε για τον πρωϊνό καφέ. Τελικά στις 12.30 τα μεσάνυχτα πήγε κι αγόρασε τσιγάρα!!! Όταν γύρισε και πιάσαμε την κουβέντα του είπα ότι πλέον όταν μου περνά από το μυαλό το τσιγάρο είναι σαν να σκέφτομαι κάτι πολύ κακό, όπως τα ναρκωτικά. Έτσι νιώθω δυνατή, γιατί ποτέ δεν θα σκεφτόμουνα στη ζωή μου να μπλέξω με τέτοιες ουσίες.
Όσοι καπνίζετε ακόμη, τολμήστε να δοκιμάστε να το κόψετε. Μόνο κερδισμένοι θα βγείτε.
Κλείνοντας... θέλω να βροντοφωνάξω: Μπορείς να κάνεις υπέροχες διακοπές και χωρίς τσιγάρο. Μάλλον όχι...Μπορείς να κάνεις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!
Ιωάννα

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
« Reply #12 on: July 13, 2012, 07:56:21 PM »
έχεις τα θερμά μου συγχαρητήρια και μένα και είμαι σίγουρος και όσων τυχαίνει να διαβάσουν όσα γράφεις.. Ευκαιρία να πούμε ότι απόδραση δε μετριέται τόσο σε μέρες, όσο στις δύσκολες περιστάσεις, στα εμπόδια και τις απατηλές αναμνήσεις καθενός. Ισως η όλη δυσκολία να είναι μόνο ένα 2ωρο συνολικά, αλλά απλωμένο ακανόνιστα και απροειδοποίητα σε δύσκολα τρίλεπτα  και πεντάλεπτα... Εσύ πρέπει να "κατασπάραξες" αρκετό από αυτό το δύσκολο δίωρο.. :D Το να επανεγγράψεις ως μη καπνίστρια τις διακοπές στο υποσυνείδητό σου, είναι ίδιας αξίας με πολλαπλάσιο χρόνο καθημερινής ρουτίνας! Συνέχισε την σωστή και.. όλο και πιο ευχάριστη πορεία! ;)

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #13 on: July 17, 2012, 02:18:37 PM »
Νέο επιτυχημένο test !!! =yes!=
Παρακολούθησα συναυλία με τον Θανάση Παπακωνσταντίνου χωρίς να καπνίζω! Κάποτε μου ήταν αδιανόητο να είμαι σε συναυλία με Μάλαμα, Θανάση Παπακωνσταντίνου...άκαπνη! Όταν ήμουν έγκυος στον μικρό μου γιο έτυχε να πάω σε συναυλία του Ζερβουδάκη και βέβαια λόγω εγκυμοσύνης δεν κάπνιζα κι έτσι δεν τη χάρηκα καθόλου. Διαρκώς είχα στο μυαλό μου το τσιγάρο που δεν μπορούσα να "απολαύσω"... και πώς να σιγοτραγουδήσεις τα "βαριά ποτά, βαριά τσιγάρα"; Και εκεί που πίστευα ότι θα ήταν "ξενέρωτο" να ακούς την "παλιά πληγή" απ ' το Θανάση χωρίς να καπνίζεις και μάλιστα γύρω σου να αναβοσβήνουν αμέτρητα τσιγάρα... έκπληκτη διαπίστωσα ότι μετά από λίγα λεπτά αρχικής αμηχανίας, απόλαυσα μια χαρά τη συναυλία! Ένα κάστρο ακόμα των ψευδαισθήσεων του τσιγάρου άρχισε να γκρεμίζεται. Και δεν λέω ότι γκρεμίστηκε, αυτό θα το πω όταν δεν θα σκεφτώ ούτε δευτερόλεπτο το τσιγάρο. Έχω υπομονή... και επιμονή... που θα πάει, θα το γκρεμίσω κι' αυτό!!!! Θα κάνω το τσιγάρο..παλιά πληγή!
Ιωάννα

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #14 on: July 25, 2012, 10:32:54 AM »
Από την ησυχία που επικρατεί στο φόρουμ, συμπεραίνω ότι οι περισσότεροι είστε σε διακοπές! Γεμίστε τις μπαταρίες σας λοιπόν, σωματικές και πνευματικές, μακριά από καπνούς και τσιγάρα, και... καλή ξεκούραση!!! :wave:
Ιωάννα

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #15 on: October 25, 2012, 10:42:50 AM »
Μαρίνα καλωσόρισες!!!  :wave:
Πάει πάνω από χρόνος που δεν μπήκες στο φόρουμ και μας έλειψες πολύ!
Εγώ επανέκαμψα δριμύτερη: Έχω 8 μήνες τελείως άκαπνη και συνεχίζω.
Τώρα που χειμωνιάζει σιγά σιγά, αρχίσαμε να μαζευόμαστε και το φόρουμ ζωντάνεψε.
Είμαστε λοιπόν εδώ, για παρέα, κουβεντούλα και στήριξη.
Ιωάννα

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #16 on: December 24, 2012, 12:31:30 AM »
 :wave: Γεια χαρά σε όλους!!!
Είμαι εδώ, σας διαβάζω, συνεχίζω την πορεία μου (10 ολόκληρους μήνες χωρίς τζούρα!!!) αλλά είχα καιρό να γράψω λόγω φόρτου εργασίας.
Εύχομαι σε όλους καλές γιορτές και καλή χρονιά με ΥΓΕΙΑ, ΕΡΓΑΣΙΑ (!) και ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ (Επιτέλους ας μην αφήσουμε την ελπίδα να πεθάνει).
Και βέβαια καλή δύναμη σε όσους τώρα ξεκινούν την προσπάθειά τους!!!
Ιωάννα

Offline ILEKTRA

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 11
« Reply #17 on: January 03, 2013, 02:16:03 PM »
Καλη χρονια κ σε σενα καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου!!!!
σε εμας που προσπαθουμε μας δινει πολυ δυναμη να βλεπουμε ατομα που τα εχουν καταφερει!!!δυστηχως εγω μετα απο ενα μηνα εκανα τσιγαρο κανα 2 την ημερα τωρα στις γιορτες....αλλα ελπιζω οτι θα τα καταφερω παρολο τις αποτυχιες μου!!!!!καλη συνεχεια!!!

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #18 on: March 01, 2013, 12:09:51 PM »
Γεια σας φίλοι μου,
Σήμερα γιορτάζω και θέλω να το φωνάξω και να το μοιραστώ!!!
Χρόνια ονειρευόμουνα αυτή τη μέρα. Είναι απίστευτο, νομίζω ότι δεν συμβαίνει σε μένα. Κλείνω έναν ολόκληρο χρόνο που δεν κάπνισα ούτε μία τζούρα.Ούτε μισή. Τελευταία φορά που κάπνισα ήταν πέρσι στις 29 Φεβρουαρίου.
Κέρδισα υγεία (δεν κάπνισα 7.300 !!! τσιγάρα) και
κέρδισα χρήματα (γλίτωσα 1.460!!! ευρώ).
Είμαι πιο ήρεμη, πιο ξεκούραστη, πιο καθαρή (ρούχα, μαλλιά). Χαίρομαι και απολαμβάνω το χρόνο μου με τα παιδιά μου (δεν τρέχω σαν τρελή στο μπαλκόνι να καπνίσω), δουλεύω απερίσπαστη (δεν με τρώει το άγχος πότε θα ανάψω τσιγάρο) … και πολλά ακόμα θετικά.

Δεν λέω ότι δεν υπήρξαν στιγμές δύσκολες αλλά σίγουρα ήταν πολύ ευκολότερο από ότι περίμενα. Με βοήθησαν και με στήριξαν απόλυτα όσα διάβασα στο βιβλίο του Θανάση Αποστόλου. Όποιος καπνιστής δεν το έχει διαβάσει κάνει μεγάλη ζημιά στον εαυτό του. Επίσης με βοήθησε το βιβλίο του Άλεν Καρ και άρθρα του Τζόελ Σπίτζερ.
Θεωρώ όμως πληρέστερο και αποτελεσματικότερο αυτό του Θανάση διότι συμπυκνώνει την ουσία του προβλήματος και δίνει ώθηση στο νου να ξεμπλοκάρει από την παγίδα του καπνίσματος.

Έπειτα από έναν χρόνο ως μη καπνίστρια πιστεύω ακράδαντα και το βροντοφωνάζω ότι η διακοπή του καπνίσματος είναι μια ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΑΧΗ. Εάν κάποιος αποφασίσει συνειδητά ότι θέλει να κόψει το κάπνισμα πρέπει να παλέψει με το μυαλό περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

Κλείνοντας θέλω να πω κάτι που το έχω ξαναγράψει:
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΣΙΓΑΡΟ!!! Μπορεί κανείς να απολαύσει τα πάντα: φαγητό, καφέ, ποτό, καλή παρέα, όμορφες στιγμές…. και μπορεί να παλέψει τα δύσκολα άνετα, καλύτερα χωρίς τσιγάρο!

Καλή επιτυχία σε όσους ξεκινούν τώρα την προσπάθειά τους. Πιστέψτε με ΑΞΙΖΕΙ!!!!!
Ιωάννα

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
« Reply #19 on: March 03, 2013, 05:37:10 PM »
πες τα Ιωάννα!! Όσο δύσκολη κι αν είναι ή πρόκειται να γίνει η ζωή,

χωρίς την αναίτια δηλητηρίαση είναι πολύ καλύτερη! Θερμά συγχαρητήρια για το έτος!  ::cool::