Author Topic: ΝΕΑ ΑΡΧΗ  (Read 10076 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
ΝΕΑ ΑΡΧΗ
« on: May 17, 2012, 01:05:27 PM »
Τι έγινε ρε παιδιά; Γιατί τόση βουβαμάρα στο φόρουμ; Το τεχνικό πρόβλημα στο σέρβερ έπληξε και το ηθικό των μελών;
Είμαι η Ιωάννα, παλιότερο μέλος, έχω να γράψω περίπου ένα χρόνο, αλλά μπαίνω τακτικά και ενημερώνομαι. Με βοηθάει πολύ το φόρουμ, αλλά παρατηρώ νέκρα τελευταία. Μακάρι να μην το χρειάζονται πια τόσοι πολλοί άνθρωποι! Αλλά είναι μια δύναμη, μια ώθηση!
Η ιστορία μου σε λίγες γραμμές: Μετά από μια καλή προσπάθεια πέρσι το χειμώνα που κράτησε περίπου 3 μήνες, με διακοπή ενός μήνα και έπειτα ξανακυλίσματα και νέες προσπάθειες έως το Μάιο, πέρασα όλη τη χρονιά βάζοντας ημερομηνίας διακοπής, προσπαθώντας και αποτυγχάνοντας.
Η τελευταία μου προσπάθεια ξεκίνησε την 1η Μαρτίου2012. Από τότε δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου. Ούτε μια τζούρα. Ούτε μισή! Παρά το γεγονός ότι σύζυγος, φίλες, συνάδελφοι, κλ.π κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους… καπνίζοντας κυριολεκτικά μέσα στα μούτρα μου!  Επιπλέον, είχαμε ξεκινήσει μαζί με το σύζυγο, αλλά εκείνος μετά από 10 μέρες ξανακύλησε κανονικά!!!!!
Αυτή η προσπάθειά μου φάνηκε από την αρχή πιο θετική. Άρχισα να μην έχω την τρελή επιθυμία που είχα να καπνίζω στο σπίτι(μπαλκόνι) ανάμεσα σε δουλειές ή το βράδυ αφού κοιμόντουσαν τα παιδιά και γενικά φαίνεται ότι αυτή τη φορά έχω καλύτερες πιθανότητες να πετύχω.
Όμως, με το που πέρασε ο πρώτος μήνας, άρχισε το μυαλό μου κάτι παιχνιδάκια του τύπου «ένα τσιγάρο είχα κι εγώ να ξεσκάω», «μήπως το γυρίσω πάλι σε καταθλιπτική συμπεριφορά» (έχω μια τάση.. επικίνδυνη)…κ.λπ. Παρόλα αυτά, δεν ξανακύλησα ... βαστάω (τουλάχιστον έως τώρα)
Αναρωτιέμαι βέβαια για τα παιχνίδια του μυαλού.ΓΙΑΤΙ; Λέτε να ισχύει αυτό που διάβασα κάπου ότι η βλάβη που προκαλεί η νικοτίνη στο μυαλό είναι «Μη αναστρέψιμη»; Το μεγαλύτερο πρόβλημα τελικά στη διακοπή του καπνίσματος είναι το να αποτινάξει κανείς από πάνω του τη συμπεριφορά του καπνιστή!
Σας κούρασα όμως. Αλλά θέλω να το μοιραστώ. Είμαι στον τρίτο μήνα και κρατιέμαι γερά. Αυτή τη φορά είμαι πολύ σκληρή. Έχω περίπου τη στάση που είχα στην εφηβεία και τη φοιτητική ζωή, στο θέμα των ναρκωτικών: «ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ. ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ» Έτσι λοιπόν λέω μέσα μου « Ό,τι κι αν γίνει ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΠΝΙΣΩ». Ξέρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι ένα τσιγάρο θα με γυρίσει πίσω. Και είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα ξαναγίνω καπνίστρια, θα καπνίζω κάθε μέρα, όλη μέρα για πολύ καιρό…. Μέχρι να ξαναβρώ τη δύναμη να κάνω νέα αρχή! Κι εγώ δεν θέλω πια να είμαι καπνίστρια!

Ιωάννα

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: ΝΕΑ ΑΡΧΗ
« Reply #1 on: May 18, 2012, 01:50:55 PM »
Ιωάννα μου είναι αλήθεια ότι είμαστε λιγομίλητοι σε αυτό το φόρουμ, αλλά (και αν κρίνω κ από σένα) είμαστε αποτελεσματικοί!!!  :victory:

Είναι τέτοιο το θέμα που μερικούς τους χαλάει την προσπάθεια να μιλάνε πολύ γι αυτό. Άλλοι πάλι τους αρέσει να το κουβεντιάζουν.. Η πλάκα είναι κάποια άλλα φόρουμ που έχω επισκεφθεί για το θέμα του καπνίσματος (ενώ η σελίδα που ανήκουν δεν αφορά το κάπνισμα), είναι λαλίστατα!!

Η εξήγηση είναι ότι εκεί ο κάθε ένας αναπτύσσει τη θεωρία του για το τι είναι το κάπνισμα και αν αξίζει και πώς διευκολύνεται η διακοπή του κλπ.. Και.. πιο εύκολα μπορείς να αρπάξεις τα τσιγάρα ενός καπνιστή, παρά να του βγάλεις απ' το μυαλό τη "θεωρία" του για το κάπνισμα.. :γέλιο: Είναι το ναρκωτικό που είναι παγκόσμιος πρωταθλητής στην εμφύτευση λάθος "θεωριών", εντυπώσεων και αισθήσεων, ενώ σωματικά έχει από τις ηπιότερες και πιο αδιόρατες ναρκωτικές επιδράσεις..

Εδώ αυτή τη "θεωρία" την έχει καλύψει σε μεγάλο βαθμό με 250 ολόκληρες σελίδες το βιβλίο... Αλλά εγώ προσωπικά πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος με την προσωπική του κατάθεση απόψεων και εμπειριών έχει πολλά ενδιαφέροντα να πει. Ακόμη και μετά την τόσο έντονη ενασχόλησή μου με το θέμα, συνεχίζω να μαθαίνω από αυτά που γράφετε στο φόρουμ και αυτά που κουβεντιάζω προφορικά. Μακάρι λοιπόν να βρουν περισσότεροι όρεξη και χρόνο να γράψουν τις σκέψεις τους, όπως εσύ!

Πάντως η επικείμενη επέκταση του Skeftomai.gr σε θέματα διατροφής, (πανεύκολου!) αδυνατίσματος κλπ σίγουρα θα δώσει νέα πνοή! Κάτσε και θα δεις.. Αλλά από αρχές του 2013 και μετά..  :)

Συγχαρητήρια για την αποφασιστικότητά σου! Μόλις περάσεις και στην παγερή αδιαφορία για το κάπνισμα, τότε θα σου χρωστάω μια ακόμη φορά συγχαρητήρια!  ::eye::

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #2 on: May 22, 2012, 10:36:39 AM »
Θανάση για μια ακόμα φορά σ' ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!

Βλέπω ότι έκανα καλό ποδαρικό ... =thumb=

Περιμένω με λαχτάρα το νέο σου πόνημα για τον έλεγχο του βάρους. Έχω αρχίσει να ξεφεύγω λιγάκι... κι ανησυχώ!
Δώσε μας αν μπορείς και προτάσεις για άθληση εκτός γυμναστηρίου (δεν περισσεύει δεκάρα πια!). Μπορούμε να γυμναζόμαστε μόνες/μόνοι μας? Σε γήπεδα, σε πάρκα, στο σπίτι, κλπ.
Παρατηρώ μια έντονη επιθυμία του σώματός μου να διώξει από πάνω του ...χρόνια καθιστικής και ανθυγιεινής ζωής.
Επιπλέον γίνεται και μια προσπάθεια του μυαλού μου ή καλύτερα του υποσυνείδητού μου να ξεφορτωθεί μια "συνήθεια" πολλών ετών μέσα από όνειρα. Αυτή τη φορά τα όνειρα που βλέπω ότι καπνίζω είναι πολύ περισσότερα και πολύ πιο έντονα. Θα έλεγα πως κατάντησαν εφιάλτες... είναι ανυπόφορα πια. Κάθε φορά ξυπνάω και με το που συνειδητοποιώ ότι κάπνιζα στον ύπνο μου και όχι στον ξύπνιο μου ξεφυσάω με ανακούφιση. Και ξέρεις πιο είναι το αβάσταχτο στο όνειρο? Η αίσθηση ότι "μα εγώ δεν καπνίζω πια, γιατί άναψα τσιγάρο? και πάνε τρεις μήνες προσπάθειας χαμένοι? Ποιος ξεκινάει πάλι από το μηδέν?"

Τελικά, όντως κάνει μεγάλη ζημιά στο μυαλό το τσιγάρο!

Ιωάννα

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
« Reply #3 on: May 23, 2012, 02:22:43 PM »
Τα όνειρα είναι καλό σημάδι, εφόσον ξυπνάς ανακουφισμένη που δεν είναι αλήθεια!  :victory: Είσαι σε καλό δρόμο. Ξεβρομίζει το υποσυνείδητο από εικόνες κ εμπειρίες καπνίσματος. Το μυστικό είναι η επιμονή στη νέα ζωή.

Αυτά που έχω γράψει για την άσκηση εφαρμόζονται εύκολα στο σπίτι! Αλλά θέλει λίγο μελέτη και προσωπικό πειραματισμό για να φτιάξεις ένα δικό σου πρόγραμμα που αργά και σταδιακά θα γίνεται όλο και δυσκολότερο. Επίσης πολύ καλή συνήθεια είναι το περπάτημα, οποιαδήποτε στιγμή αλλά ακόμα καλύτερα το πρωί με άδειο στομάχι.

Για διατροφή μάλλον δε θα γράψω τελικά εδώ στο φόρουμ (όπως είχα αναφέρει στο θέμα της άσκησης), γιατί χρειάζονται τουλάχιστον 10 σελίδες κείμενο για μια περίληψη κ επιπλέον θα το αδικήσω το θέμα.. Υπόσχομαι πάντως την απόλυτη λύση όταν κυκλοφορήσει το βιβλίο, η ανάγνωση της οποίας θα είναι ευχάριστη, όπως και στο βιβλίο με το κάπνισμα!

καλή δύναμη!  =thumb=

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #4 on: May 31, 2012, 11:50:18 AM »
Σήμερα κλείνω 3 μήνες που σταμάτησα το κάπνισμα.
Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του καπνίσματος θέλω να καταθέσω μια διαπίστωση, για μένα συγκλονιστική:

Τους 3 μήνες (90 ημέρες) που δεν καπνίζω:
1. Δεν έβαλα στα πνευμόνια μου τον καπνό 1.800 τσιγάρων!!! (90ημέρες Χ 20τσιγάρα/ημέρα)  :-x
2. Δεν ξόδεψα 360 ευρώ (90 ημέρες Χ 4 ευρώ/ημέρα)

Υπολογίστε τι γίνεται για μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα... Δεν είναι φοβερό;

Καλή δύναμη στην προσπάθεια όλων!!!
Ιωάννα

Offline crysa4

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 2
« Reply #5 on: May 31, 2012, 12:43:36 PM »
Καλημέρα!!! Εγώ είμαι ακόμα στους αναποφάσιστους, δεν το έχω πάρει απόφαση να προσπαθήσω....Αλλά σήμερα δεν ήξερα πως είναι η παγκόσμια ημέρα.....μήπως να κάνω σήμερα την προσπάθεια???Συγχαρητήρια για το κατόρθωμα!!! =thumb= =thumb= =thumb=

Offline MARIANNA

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 1
« Reply #6 on: May 31, 2012, 06:54:18 PM »
Καλησπερα Ιωαννα και καλη δυναμη!!!!η ιστορια σου θυμιζει πολυ τη δικια μου.η δικια μου 2η προσπαθεια αρχισε  3ης Μαρτιου και απο τοτε <ουτε τζουρα>!!!!!περναω κι εγω τη φαση με τα ονειρα κι επισης ο αντρας μου καπνιζει.καπου καπου μου λυπουν οι συζητησεις μας στο μπαλκονι,αλλα μετα μου περνα σκεπτομενη τα ποσα κερδισα χωρις αυτο.Το μονο θεμα μου ειναι το φαι.τροω οσο γινετε υγιηνα αλλα στην κυριολεξια  μεχρι να σκασω :?:εχω βαλει 4 κιλα!!ευχομαι καλη συνεχεια σε ολους μας και τον Θαναση διπλα μας!!! =yes!= =yes!= =yes!=

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #7 on: June 08, 2012, 01:49:43 PM »
Μαριάννα σου εύχομαι καλή συνέχεια κι αν βρεις λύση στο πολύ φαγητό να μου την πεις κι εμένα!
Εγώ αν βγάλω το καλοκαίρι άκαπνη πιστεύω ότι θα έχω καταφέρει μια πολύ μεγάλη νίκη. Κι αυτό γιατί περνάμε πολλές ώρες σε αυλές και μπαλκόνια όπου κάπνιζα (ποτέ μέσα στο σπίτι λόγω παιδιών) οπότε οι άτιμες οι ψευδαισθήσεις... σχεδόν μου λένε "τι να κάθεσαι εδώ έξω αφού δεν μπορείς να καπνίσεις"
ΟΚ! υπάρχει μια δόση υπερβολής αλλά χρειάζεται και το χιούμορ! :P

Θανάση, σ' αυτό το σημείο θα ήθελα τη συμβουλή σου. Ξεκίνησε κι ο σύζυγός μου προσπάθεια να το κόψει και δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω. Το χει κάνει πολλές φορές μαζί μου αλλά πάνω στη βδομάδα το ξαναρχίζει. Εγώ ξέρω γιατί αλλά δεν με ακούει. Όταν βρίσκεται με παρέα δεν μπορεί να αντισταθεί και κάνει ένα τσιγάρο. Στην αρχή είναι ένα τη μέρα, ύστερα δύο ...και η συνέχεια είναι σε όλους μας γνωστή. Του λέω διαρκώς ότι όταν πάρει την τελική απόφαση δεν πρέπει να ξαναβάλει τσιγάρο στο στόμα του. Δεν ακούει!!! :?:
Μάλιστα όταν επιμένω ότι πρέπει να διαβάσει το βιβλίο το απορρίπτει κατηγορηματικά. Θεωρεί ότι εγώ κολλάω.. ότι αναλύω πολύ τα πράγματα, ότι τα ψάχνω πολύ... με αποτέλεσμα να υποφέρω!
Εκείνος ισχυρίζεται ότι ξέρει γιατί θέλει να το κόψει (δεν του αρέσει να είναι εξαρτημένος) και τέρμα. Στο μόνο που συμφωνούμε είναι ότι πρέπει να γυμνάζεται. Χθες τον έστειλα με το ζόρι να πάει στο δημοτικό αθλητικό κέντρο!
Πως να τον πείσω να διαβάσει έστω και κάποια κομμάτια του βιβλίου;
Ιωάννα

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
γεια σου Ιωάννα! Αν κάποιος δε θέλει να διαβάσει μερικές φορές δε γίνεται τίποτα.. Από αυτά που μου λες, ο άντρας σου φαίνεται ως ο τύπος ανθρώπου που θέλει να είναι ΕΠΙΛΟΓΗ του το αν θα διαβάσει ή όχι, το άν θα καπνίσει ή όχι.. Υποψιάζομαι ότι η ψευδαίσθηση του καπνίσματος "είναι επιλογή μου" που αναφέρεται στο βιβλίο, πιθανώς τον αφορά περισσότερο..

Πάντως 2 ωραίοι τρόποι που ίσως τον πείσουν να κάτσει να μελετήσει αναγνώσματα για την προσωπική του βελτίωση είναι οι εξής:

1) Του εξάπτεις την περιέργεια. Όπως εγώ πριν πω για το μυστικό της νικοτίνης καλλιέργησα ένα κλίμα αναμονής στο βιβλίο, έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα να το διαβάσει ο άλλος να αφομοιώνει κάθε λεπτομέρεια. Κίνησέ του την περιέργεια πχ. λέγοντάς του: "πραγματικά σε θαυμάζω που καπνίζεις.. εμένα μου είναι αδύνατο μετά από την ανάγνωση του μυστικού της νικοτινης." Μετά άλλαξε κουβέντα ακόμη κι αν σε ρωτήσει τι εννοείς.. Να αναζητήσει μόνος του άν και όταν τον ενδιαφέρει το ζήτημα.

2) Κολάκευσέ τον, αλλά με κάτι που ισχύει, όχι πονηρά. Πιο συγκεκριμένα: Βρες ένα κομμάτι του βιβλίου που τον αντιπροσωπεύει πολύ, και πες του: "αυτό το Χ πράγμα που διάβασα, αλλά και κάποια άλλα κομμάτια του βιβλίου, μου δίνουν την αίσθηση ότι τα έχεις γράψει εσύ! Είναι σαν να βλέπω τον τρόπο σκέψης σου, και μου κάνει εντύπωση!" Σίγουρα θα του φανεί πολύ ελκυστική η ανάγνωση..

Πλάκα πλάκα, ίσως αυτές και άλλες συμβουλές τις προσθέσω στο άρθρο "ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΑΤΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ", στο οποίο προτείνω να ρίξεις μια ματιά. ;)

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #9 on: June 19, 2012, 12:36:21 PM »
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
Φίλοι μου καλοί, αυτές τις μέρες που έσφιξαν οι ζέστες και καθόμαστε πολλές ώρες σε μπαλκόνια και αυλές και καφέ και κοιτάζω γύρω μου όλοι ... σχεδόν, καπνίζουν!
Μου μπαίνουν κάτι τρελές ιδέες.... και εκεί που σκέφτομαι ότι εγώ ξέφυγα, εκεί σκέφτομαι "τι ωραίο να μπορούσα να κάνω κι εγώ ένα τσιγάρο"
βέβαια είμαι αποφασισμένη και σίγουρη. Πιστεύω πως την ώρα που θα πήγαινα να ανάψω τσιγάρο θα το παρατούσα αμέσως...
Αυτά σκεφτόμουνα χθες βράδυ στο μπλακόνι, μόνη μου με μπυρίτσα.... και όταν έπεσα για ύπνο είδα στο όνειρό μου ότι κάπνιζα το ένα μετά το άλλο και ταυτόχρονα κατηγορούσα τον εαυτό μου, νιώθωντας απίστευτες τύψεις γιατί το έβαλα στο στόμα μου, πάνε χαμένοι οι κόπου περίπου 4 μηνών, και πως θα ξαναξεκινήσω από την αρχή κ.λπ
Όταν ανακάλυψα ότι ήταν όνειρο ανακουφίστηκα!!!
Γιατί με τυρρανάει ακόμα τόσο πολύ?????
Θέλω να νιώσω την πλήρη ελευθερία.... πότε όμως?
Ιωάννα