Author Topic: ΝΕΑ ΑΡΧΗ  (Read 10079 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
Απ: ΝΕΑ ΑΡΧΗ
« Reply #20 on: April 26, 2013, 10:28:18 AM »
Τόση ηρεμία.... σημαίνει ότι όλοι είμαστε ήρεμοι!!! Εύχομαι να ναι έτσι, να μαστε όλοι καλά και να χαρούμε το Πάσχα μαζί με τους αγαπημένους μας, κόντρα στους καιρούς και σε όλους όσοι προσπαθούν να μας γονατίσουν και ως άτομα αλλά και ως χώρα.
Με την ευκαιρίαΔιάβαζα χθες ένα κείμενο του Κραουνάκη στο οποίο "κράζει" όσους έγραψαν αρνητικά για τη διαφήμιση του jumbo. Μεταξύ άλλων "κοσμητικών επιθέτων" και χαρακτηρισμών τους αποκαλεί "λαϊκάντζες του μπότοξ και της ακαπνιάς"!
Μου κανε τρομερή εντύπωση πως ακόμα και σήμερα (το 2013!!!) κάποιοι άνθρωποι θεωρούν τους μη καπνιστές κατηγορία ας πούμε ξενέρωτων, άχρωμων, δήθεν, κλπ....ενώ οι καπνιστές είναι μάγκες και αλάνια!
Τι να πω; Είναι αυτό κριτήριο; ........
Καλό Πάσχα σε όλους, με ή χωρίς τσιγάρο. Είναι θέμα εξάρτησης, επιλογής, δύναμης και .... ό,τι άλλο, όχι πάντως μαγκιάς ή αξίας.

Ιωάννα

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #21 on: April 26, 2013, 04:55:28 PM »
Ιωάννα σκέφτομαι ότι αυτή η φράση του Κραουνάκη που ανέφερες δένει κάπως με όσα ζούμε.. Ζούμε τον πολιτισμό του μπυροτσίγαρου, ευρύτατα διαδεδομένου στην επαρχία αλλά και στις μεγάλες πόλεις.. δηλαδή έχουμε ως μέτρο "αξίας της ζωής" τις καταχρήσεις και το πόση ρέκλα απολαμβάνουμε. Η τάξη, η συνέπεια και η αξιοκρατία υπάρχουν ως αξίες αλλά έρχονται σε κάπως δεύτερη μοίρα.. Αλληλοδιοριστήκαμε με δανεικά, καταστρέψαμε το ομορφότερο τόπο του πλανήτη, λαδώσαμε και λαδωθήκαμε, κάναμε τις επιδοτήσεις μπύρες, τσιγάρα, 4Χ4 κλπ ώσπου τελείωσαν τα λεφτά εν μέσω αρνητικών διεθνών συγκυριών..

Εννοείται σε όλα αυτά υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις. Δεν επεκτείνομαι άλλο γιατί υπάρχουν πολλές οπτικές γωνίες και ο κόσμος υποφέρει. Να σου πώ την αλήθεια πάντως, Κραουνάκης και Λαζόπουλος είναι οι δύο μεγάλες μου αντιπάθειες από τους Έλληνες καλλιτέχνες..

Καλό Πάσχα σου εύχομαι!  :)

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #22 on: May 07, 2013, 10:08:52 PM »
Χριστός Ανέστη!
Κι ας ευχηθούμε να δούμε κι άλλες Αναστάσεις. Τις χρειαζόμαστε!!

Θανάση, συμφωνώ για τον πολιτισμό του μπυροτσίγαρου και της "τσάμπα μαγκιάς" απλά πίστευα ότι σιγά σιγά είχε αρχίσει να εκλείπει. Για παράδειγμα εγώ τα τελευταία χρόνια που κάπνιζα ένιωθα λιγάκι.."τριτοκοσμική". Αλλά μάλλον δεν είναι έτσι. Χρειάζεται ακόμη πολύ δουλειά.

Πάντως οι δύο μεγάλες σου αντιπάθειες (και όχι μόνον δικές σου) κουβαλούν... πολύ λαϊκισμό ο οποίος είναι, έτσι κι αλλιώς, επικίνδυνος σε κάθε του μορφή.
Ιωάννα

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #23 on: January 07, 2014, 12:53:34 PM »
Καταρχήν να ευχηθώ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους!!
Υγεία και πάλι Υγεία. Το πολυτιμότερο αγαθό! Το εννοώ, δεν το λέω από στνήθεια γι αυτό και αντιγράφω τον ορισμό της υγείας που έδωσε ο αναμορφωτής της ομοιοπαθητικής ιατρικής Γεώργιος Βυθούλκας:
"Υγεία είναι η ελευθερία από τον πόνο στο φυσικό σώμα, με κατάσταση την ευεξία, ελευθερία από το πάθος στο συναισθηματικό επίπεδο, που έχει ως αποτέλεσμα μία δυναμική κατάσταση γαλήνης και ηρεμίας, και ελευθερία από τον εγωισμό στο πνευματικό επίπεδο, που επιφέρει ως κατάσταση την καθαρότητα του νου και τελικά την πλήρη ένωση με την Αλήθεια".
Πιστεύω ότι ο ορισμός αυτός βρίσκει πλήρη εφαρμογή στον αγώνα κατά του καπνίσματος και εμπεριέχει όλα όσα ο Θανάσης περνάει μέσα από το βιβλίο του! Εύγε Θανάση!!!
Τέλος εύχομαι σε όλους τους καπνιστές ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ. Να μην το σκεφτούν, να μην το "κουράσουν". Μια μέρα θα νιώθουν ευτυχισμένοι όπως κι εγώ που κλείνω σε λίγο 2 ΥΠΕΡΟΧΑ ΑΚΑΠΝΑ ΧΡΟΝΙΑ.
Ιωάννα

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
« Reply #24 on: January 08, 2014, 03:01:37 PM »
Καλή χρονιά να έχεις Ιωάννα!! με υγεία πάνω απ' όλα!

Βρίσκω άκρως ενδιαφέροντα τον ορισμό της υγείας που παραθέτεις.. Τροφή για σκέψη!!

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #25 on: January 09, 2014, 01:34:42 PM »
Θανάση χαίρομαι που βρήκες ενδιαφέροντα τον ορισμό του Βυθούλκα. Έχει ενδιαφέρον γενικότερα η προσέγγιση της ομοιοπαθητικής στην ψυχοσωματική υγεία του ανθρώπου.
Με την ευκαιρία όποιος ή όποια θέλει να μυηθεί ή απλώς να σχηματίσει άποψη για την Ομοιοπαθητική μπορεί να επισκεφτεί τη σελίδα vithoulkas.com της International Academy of Classical Homeopathy και τη σελίδα Homeopathy.gr
Ιωάννα

Offline travolta

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 6
« Reply #26 on: February 18, 2014, 11:31:16 AM »
Mπράβο Ιωαννα συγχαρητήρια.Δίνεις θετικό παράδειγμα σε όλους!Συνεχισε ετσι !!!!

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #27 on: April 04, 2014, 09:34:13 AM »
Γειά σε όλους σας!
Είμαι εδώ... άκαπνη για 2 χρόνια (ΟΥΤΕ ΤΖΟΥΡΑ!).
Τόσο σίγουρη και συνειδητοποιημένη μη καπνίστρια δεν υπήρξα ποτέ!
Πλέον δεν μετράω τίποτα, δεν μου λείπει καθόλου, το έχω πλήρως ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΕΙ και επιπλέον νιώθω οίκτο για όσους καπνίζουν. Μου φαίνονται αξιοθρήνητοι. Σε όλη τη δουλειά που έκανα με εφόδια όσα διάβασα στο βιβλίο του Θανάση αλλά και προσωπικό μόχθο ήρθε να προστεθεί μοιραία και ο καρκίνος πνεύμονα του πατέρα μου (68 ετών και μανιακός καπνιστής) τον οποίο βλέπω να βασανίζεται μέρα με τη μέρα αβοήθητο. Από τότε που πάτησα το πόδι μου στο Θεαγένειο και μάλιστα στην πνευμονολογική κλινική βεβαιώθηκα πως δεν πρόκειται να ξαναβάλω τσιγάρο στο στόμα μου. Όσο για την αντιμετώπιση του καρκίνου από την κλασική ιατρική... είναι τεράστιο θέμα που σηκώνει πολύ συζήτηση! Αυτή την ώρα είμαι βαθιά πληγωμένη και αφιερωμένη στην φροντίδα του πατέρα μου.
Σας λέω όμως με βεβαιότητα: Όσοι ακόμα καπνίζετε ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ, ΤΩΡΑ!!! Το κάπνισμα είναι μια τεράστια ΑΝΟΗΣΙΑ που ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!!
Ιωάννα

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
« Reply #28 on: April 04, 2014, 11:59:44 AM »
Ιωάννα πολύ καλά κάνεις και θίγεις μία πλευρά του καπνίσματος, τις συνέπειες στην υγεία, την οποία εσκεμμένα έχω κάπως υποβαθμίσει στο βιβλίο, προκειμένου να είναι ελκυστικό για τον καπνιστή, μιας και ο φόβος (για οτιδήποτε, ακόμη και για τις συνέπειες του καπνίσματος!) είναι μία από τις βασικές αιτίες του καπνίσματος...

Είναι πράγματι τραγικό το τίμημα που πληρώνει ο καπνιστής, και γι αυτό όταν βλέπουμε καπνιστές, αν τουλάχιστον δεν αδιαφορούμε για τη "συνήθειά" τους, αρμόζει να τους λυπόμαστε για την παγίδευσή τους στο ναρκωτικό.

Τα προβλήματα της κλασικής ιατρικής στην αντιμετώπιση του καρκίνου είναι πράγματι μεγάλο και υπαρκτό θέμα και κάποια στιγμή θα ανταλλάξουμε γενικά απόψεις. Καλή δύναμη στις δυσκολίες που περνάς για τη φροντίδα του πατέρα σου και εύχομαι την καλύτερη δυνατή έκβαση!

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #29 on: May 07, 2014, 01:10:12 PM »
Καταρχήν με...γειά στη νέα μας εμφάνιση! Δυσκολεύομαι λιγάκι να συνηθίσω  (όλες οι αλλαγές με ξεβολεύουν), είναι όμως πραγματικά ενδιαφέρουσα! Θανάση περιμένουμε με ανυπομονησία το βιβλίο και ευχόμαστε ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
Στα δυσάρεστα τώρα...
Δυστυχώς... εγώ έχασα τελικά τον μπαμπά μου. Ό, τι εναλλακτικό κι αν έκανα ήταν μάταιο... γιατί ταυτόχρονα επιδεινώθηκε δραματικά η ΧΑΠ που είχε χρόνια πριν με αποτέλεσμα να φύγει από βαριά αναπνευστική ανεπάρκεια. Είναι ο πρώτος τόσο δικός μου άνθρωπος που χάνει τόσο άδικα τη ζωή του: από το ΤΣΙΓΑΡΟ!!! Όσους βλέπω γύρω μου να καπνίζουν τους λυπάμαι πραγματικά. Είναι ΑΞΙΟΛΥΠΗΤΟΙ.
Κρίμα που δεν βρέθηκε ο Θανάσης με το βιβλίο του νωρίτερα στη ζωή μου. Θα το είχα κόψει κι εγώ πιο εύκολα και πιο νωρίς. Κάλιο...αργά... (αλλά όχι και στα πρόθυρα του θανάτου!) Όσοι καπνίζετε σκεφτείτε το!!!
Ιωάννα