Author Topic: Γεια σε ολους!  (Read 1272 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline barry

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
Γεια σε ολους!
« on: March 17, 2008, 06:10:29 PM »
 :wave:       Ειμαι ο χαρης κ η ηλικια μου 24. Καπνιζω απο τα 16 μου κ απο την πρωτη κιολας μερα αγορασα πακετο..Καπνιζω 1 με 1μιση πακετο την ημερα...Εχω κανει αρκετες αποπειρες να το κοψω κ η μεγαλυτερη κρατησε 1 εβδομαδα!Βρηκα το βιβλιο εντελως τυχαια σε ενα αλλο (torrent) site που ειχε ανεβασει ενας χρηστης.Το κατεβασα κ το διαβασα ολο μονομιας!

Μπορω να πω οτι ειναι απο τα λιγα βιβλια που διαβαζω με τοσο ενδιαφερον γιατι στην εισαγωγη του, μου θυμισε την δικη μου περιπτωση, οτι δηλαδη ημουν τελειως αντικαπνιστης, εβλεπα φιλους μου με τσιγαρο στο χερι κ ελεγα πως ειναι δυνατον, ωσπου μια μερα ειπα θα το αρχισω κι εγω..Ετσι απλα κ εγινε..Θυμαμαι το πρωτο μου τσιγαρο, αηδια..Κι ομως αγορασα πατεκο κ νομιζα πως πουλουσα μαγκια κιολας..

Το βιβλιο με εκανε πολυ πιο δυνατο αν και διαβασα μονο το pdf κ εμαθα καινουργια πραγματα που ουτε καν φανταζομουν για το τσιγαρο!Ομως ακομα δεν καταφερα να βαλω τελος κ με στεναχωρει πολυ αυτο..Μολις περασει λιγη ωρα, μετα το φαγητο, με τον καφε, με παρεα εκει γονατιζω κ το αναβω..Με κανει οτι θελει!

Αυτη ειναι η ιστορια μου! Θελω να δωσω τα συγχαριτηρια μου στο συγγραφεα του βιβλιου γιατι ειναι πραγματικα μια πολυ καλη δουλεια κ με την πρωτη ευκαιρια θα το αγορασω γιατι αξιζει!

............nature is life........SAVE IT.........

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #1 on: March 17, 2008, 09:14:38 PM »
Για σου Χάρη, καλωσήλθες!

Ένα έχω να σου πω: Μην απογοητεύεσαι! Είναι απολύτως φυσικό, ακόμα και μετά την αποκάλυψη της αλήθειας για το κάπνισμα, να νιώθεις ότι δεν μπορείς να απαλλαγείς. Συμβαίνει σε αρκετούς ανθρώπους αυτό. Αν θυμάσαι, το δέσιμό σου είναι υποσυνείδητο.

Σου προτείνω να περιμένεις λίγο καιρό ώστε να έρθει η κατάλληλη στιγμή. Μην εκβιάζεις καταστάσεις. Για λίγες μέρες και ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ στον εαυτό σου κάθε σκέψη για διακοπή του καπνίσματος! Έτσι θα ξεκουραστείς ψυχολογικά από το στρες που σου ασκεί η αποτυχία σου να το κόψεις.

Μετά από αυτές τις λίγες μέρες άσε τον εαυτό σου ελέυθερο και αφουγκράσου πότε είναι η κατάλληλη ευκαιρία για να το κόψεις. Μπορεί να πάρει κάποιες μέρες, εβδομάδες ή ακόμα και μήνες. Δεν πειράζει.

Αφού δυσκολεύεσαι, είμαι σίγουρος ότι το χάρτινο βιβλίο θα σου προσφέρει σημαντική επιπλέον βοήθεια. Αλλά είπαμε.. μη στρεσσάρεσαι με το θέμα, άφησε το για λίγες μέρες...  :)

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline slouts

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #2 on: March 18, 2008, 02:43:00 AM »
γεια σου χαρη μη μασας, η μαλλον μασα και μη καπνιζεις!!!
 :wave:

Offline nina

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 4
(No subject)
« Reply #3 on: March 19, 2008, 09:56:34 PM »
καλώς όρισες Χάρη.

απορώ πως αφού θυμάσαι τόσο καλά την εντύπωση του πρώτου σου τσιγάρου δεν αξιοποιείς την ανάμνηση.
Εγώ επειδή δε θυμόμουν καθόλου μα καθόλου την πρώτη φορά έκανα-τυχαία μάλλον-το εξής: Στις 19/02 το απόγευμα, διαβάζοντας το ηλεκτρονικό βιβλίο κάπνισα τα τελευταία μου τσιγάρα. Την επόμενη μέρα μέχρι το μεσημέρι δεν κάπνισα καθόλου κι ένιωθα μια περίεργη ζάλη στη δουλειά. Αποδίδοντάς την στην έλλειψη νικοτίνης ζήτησα από μια συνάδελφο τσιγάρο!  
Ε, αυτό ήταν! Λίγο η απαίσια γεύση λίγο η εντονότερη ζάλη από αυτήν που ήδη είχα με έκαναν να το σβήσω αμέσως!
"Τελικά δίκαιο έχει ο Θανάσης",  σκέφτηκα κι αυτό ήταν όλο

Καλή δύναμη
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com