*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: 106 ώρες καθαρός - Γιώργος2  (Read 801 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 185
  • -Receive: 166
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
106 ώρες καθαρός - Γιώργος2
« on: March 10, 2012, 07:04:10 PM »
ανακτημένη δημοσίευση από το μέλος Γιώργος2

Χαίρετε,
Με λένε Γιώργο και είμαι ... 106 ώρες καθαρός! Πέντε μέρες!
Μέχρι πριν από πέντε ημέρες κάπνιζα για 21 χρόνια (14 - 35 ετών)! Κάθε μέρα (Σάββατα - Κυριακές ... ανοιχτά), από το πρωί μέχρι ... το άλλο πρωί, κάπνιζα περίπου 2 - 3 πακέτα την ημέρα (ειδικά τα τελευταία 15 - 20 χρόνια).
Όμως ήμουν κομάντο, έτσι: Ούτε αρρώστιες με πτοούσαν (ναι, έχω καπνίσει και με φαρυγγίτιδα), ούτε καπνοαπαγορεύσεις, ούτε όταν νεογέννητος ο γιός μου ήρθε σπίτι και εγω με -2C την έβγαζα στην αυλή για τσιγάρο. Σας λέω όσο λούφαρα στο στρατό τόσο κομάντο ήμουν στην υπόλοιπη ζωή μου για τσιγάρο.
Anyway, που λένε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, ξαφνικά αποφάσισα να το κόψω! Για πρώτη φορά - δεν έχω ξαναδοκιμάσει επί 21 συναπτά έτη ούτε καν να το ελαττώσω.
 Δεν είναι μόνο το βιβλίο, δεν είναι μόνο το ότι δεν μπορούσα πια να ανέβω ούτε 10 σκαλιά, δεν είναι μόνο τα 4.000 € το χρονο που ξόδευα. Η αλήθεια είναι ότι για όλα τα παραπάνω εδώ και ένα χρόνο το σκεφτόμουν σοβαρά.
Τί με έκανε να το αποφασίσω;
Πριν 5 ημέρες ο τρίχρονος γιός μου "τίναζε" το γλειφιτζούρι του στο τασάκι μου και μου είπε "αμα μεγαλώσω θα κάνω και γω τσιγάρο".
Αισθάνθηκα απλώς αποτυχημένος ως πατέρας. Ό,τι και να είπα στο παιδί "όποιος καπνίζει κάνει κακό, κλπ" το παιδί με κοίταγε σαν ούφο και λογικά. Οπότε...
Με λένε Γιώργο και είμαι πέντε μέρες καθαρός!

απάντηση από Marina:

Γιώργο,
καλημέρα!!!
Κατ' αρχάς... συγχατηρήρια για τις 106 ώρες που ελπίζω να έχουν αυξηθεί (μη με βάζετε να μετράω, δεν μπορώ!!)
Τελικά τα παιδιά μας αποτελούν φοβερό κίνητρο για να κόψουμε το τσιγάρο. Εγώ το είχα αποφασίσει γιατί σκεφτόμουνα ότι δεν μου φταίει σε τίποτα ο γιος μου (τότε είχα μόνο ένα) να μυρίζει την μπόχα και να πάθω τίποτα να το αφήσω...
Αυτό που λες το είπε κι εκείνος στον άντρα μου, ο οποίος το έκοψε πρόσφατα:
"Μπαμπά, όταν γίνω κι εγώ μπαμπάς θα καπνίζω..."
Το άκουσα και σκεφτόμουνα "τουλάχιστον η κόρη μου δεν θα το πει..." και τώρα η χαρά μου που το έχουμε κόψει οικογενειακώς είναι πολύ μεγάλη!!!
Συγχαρητήρια για την απόφαση και την προσπάθειά σου!!! θα ανταμειφθείς πολύ σύντομα...

Α, όσον αφορά το μέτρημα στις ώρες: πιστεύω ότι πολλοί το κάναμε στην αρχή... είχα φτιάξει και τικεράκι που μέτραγε τις μέρες... αλλά δεν το είχα δημοσιεύσει...

Περιμένουμε νέα σου!!!

απάντηση από Γιώργος2
Χαίρετε και πάλι,

15 ημέρες καθαρός και θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου, τα (ευχάριστα) συμπτώματα της απεξάρτησης από τη νικοτίνη.
 Κατ’ αρχάς ζαλάδα. Πολλή ζαλάδα. Πολλή - πολλή ζαλάδα . :-x Τόση πολλή, δηλαδή, που ανησύχησα και πήρα τηλ. ένα φίλο μου, γιατρό, για να μου πει τη γνώμη του. Φυσικά εκείνος γέλασε και μου είπε ότι η ζάλη προέρχεται από τη φυσιολογική –πλέον- οξυγόνωση του εγκεφάλου…
Στην παρατήρησή μου  ότι εφόσον εμείς ως καπνιστές είμαστε αρκετά έξυπνοι με το 1/3 του φυσιολογικού οξυγόνου,  με το πλήρες οξυγόνο θα γίνουμε διάνοιες, Αϊνστάιν κλπ, εκείνος μου απάντησε ότι «καπνιστής» και «έξυπνος» είναι έννοιες παράλληλες (δεν συναντώνται ποτέ).
Ομολογώ ότι ήταν αποστομωτικό το επιχείρημά του οπότε αρκέστηκα στο να παρατηρώ τις ζαλάδες μου οι οποίες κράτησαν 10 ημέρες με δυνατά συμπτώματα, ενώ μέχρι σήμερα συνεχίζονται σε ηπιότερους ρυθμούς και ένταση.

Δεύτερο. Νεύρα. Πολλά νεύρα. Έτσι λέει όλος ο κόσμος, δηλαδή. Ωστόσο όλος ο κόσμος φυσικά κάνει λάθος και εγώ είμαι σωστός που λέω ότι δεν έχω καθόλου. Μια χαρά ήρεμος είμαι, εντάξει; Όποιος διαφωνεί να ρθεί να μου το πει εδώ μπροστά μου. ΞΗΓΗΘΗΚΑΜΕ:eek:

Τρίτο. Κιλά παραπανήσια. Μέχρι στιγμής πήρα κανα δυο.

Επειδή εγώ είμαι ενθουσιασμένος αλλά εσείς δε φταίτε σε τίποτα, για να μη σας πολυκουράσω, συνεχίζεται… (θα τα πούμε στον1 μηνα  ::eye::)

απάντηση από admin:

Γιώργο συγχαρητήρια και από μένα!  έστω και καθυστερημένα γιατί έχουν πέσει διάφορες υποχρεώσεις κ έχω αραιώσει τις επισκέψεις μου στο φόρουμ..

Ζαλάδες και άλλα σωματικά καθαρά συμπτώματα αντιμετωπίζονται εύκολα με .. σωματικές μεθόδους. Δηλαδή τα συμπληρώματα διατροφής που έχω προτείνει, σωματική άσκηση, καλή διατροφή που να περιέχει φρούτα και λαχανικά. Τα φρούτα ιδίως έχουν μία καθαρτική ενέργεια στο σώμα, και πρέπει μία φορά τη μέρα να τα καταναλώνουμε. Εννοείται πάντα με άδειο στομάχι, μόνα τους, και πάντα βιολογικά, γιατί τα άλλα εκτός από άνοστα είναι και πολύ επικίνδυνα.

Αυτά για τα σωματικά.. για τα ψυχολογικά δε σου λέω τίποτα γιατί.. δεν έχεις ανάγκη! χαχα

καλή δύναμη σε ότι κάνεις.

από Γιώργος2

106 ΜΕΡΕΣ καθαρός και συνεχίζω. Άντε και σε μήνες....

Κατεβάστε το δωρεάν βιβλίο σας εδώ!