*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: προβλήματα ύπνου - konstantinos  (Read 940 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
προβλήματα ύπνου - konstantinos
« on: March 10, 2012, 06:10:21 PM »
σωσμένη δημοσίευση μετά το πρόσφατο κρασάρισμα του σέρβερ:

δημοσίευση του μέλους konstantinos

Τίτλος: καλησπέρα σε όλους
Αποστολή από: konstantinos στις Ιούλιος 22, 2010, 01:09:26 πμ
Καλησπέρα σε όλους,
με λένε Κωνσταντίνο και είμαι 32 χρονών. Είμαι δυστυχώς κι εγώ καπνιστής εδώ και πολλά χρόνια (από τα 17 μου) και φυσικά όπως και οι περισσότεροι έχω κάνει μέχρι τώρα πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να διακόψω. Χθες για πρώτη φορά ήρθα τυχαία σε επαφή με το site σας και ομολογώ ότι χάρηκα πολύ που επιτέλους βρήκα ένα site που δεν αποτελείται από γιατρούς και ειδικούς αλλά κυρίως από πρώην καπνιστές (αν εχω καταλάβει καλά) που θα ήθελαν να βοηθήσουν και άλλο κόσμο να ξεφύγει από αυτή τη χαζομάρα. Εδώ και αρκετό καιρό έχω αρχίσει να οργανώνω την επόμενη και τελευταία μου (ελπίζω) προσπάθεια. Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι την τελευταία φορά που προσπάθησα (ήταν πριν από δύο χρόνια και ήταν και η πιο επιτυχημένη) η οποία κράτησε 4 μήνες είχα φοβερά προβλήματα αυπνίας. Από τους 4 μήνες, τους 3 δεν μπορούσα να κοιμηθώ σχεδόν καθόλου. Είχα φτάσει σε σημείο να μένω 72 ώρες άυπνος, να κοιμάμαι 3-4 ώρες και μετά πάλι το ίδιο. Επίσης είχα σε μεγάλο βαθμό αντικαταστήσει το τσιγάρο με το αλκοόλ. Έδωσα μεγάλες μάχες με τον εαυτό μου και αρνιόμουνα πησματικά να καπνίσω.... αλλά στο τέλος από το να τρελαθώ και να γίνω αλκοολικός ξαναάρχισα το κάπνισμα ... και σιγά σιγά όλα ξαναέγιναν φυσιολογικά. Βέβαια, δεν έφτεγε μόνο το τσιγάρο για αυτή την άσχημη περίοδο. Είχα και κάποια άλλα προβλήματα τα οποία όμως φρόντισα και έλυσα.
Για να μην σας κουράζω ... τώρα όλα πάνε καλά στη ζωή μου και αισθάνομαι ότι είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για να διακόψω. Ψάχνω όμως να βρώ την μέθοδο που θα μου ταιριάζει καλύτερα γιατί δεν θα δεχθώ άλλη αποτυχία. Διάβασα το πρώτο μέρος του βιβλίου και πραγματικά με ενθουσίασε. Λέει πράγματα που δεν τα είχα φανταστεί. Έχω παραγγείλει και το δεύτερο μέρος για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.
Αυτά προς το παρόν και θα ενημερώσω για τις αποφάσεις μου.
ΥΓ. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με το θέμα του ύπνου ... είναι ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια.

Τίτλος: Απ: καλησπέρα σε όλους
Αποστολή από: admin στις Ιούλιος 24, 2010, 03:10:42 πμ
Κωνσταντίνε γεια σου!
με το θέμα της αϋπνίας έχω ασχοληθεί σχεδόν περισσότερο από το θέμα του καπνίσματος.. (που λέει ο λόγος!). Με έχε απασχολήσει πολύ γιατί κατά περιόδους έπασχα κι εγώ. Στο χάρτινο αντίτυπο που θα λάβεις περιέχονται συγκεκριμένες οδηγίες για να καταπολεμήσεις το πρόβλημα. Είναι κάτι που απασχολεί πολύ κόσμο, και καπνιστές και μη.

Με ενδιαφέρει πολύ η πορεία σου στο θέμα της αϋπνίας και θα ήθελα να δημοσιεύσεις την εμπειρία σου, τι σε βοήθησε και τι όχι. Επίσης θα με ενδιέφερε αν υπάρχει άλλο πρόβλημα πχ. αν παχαίνεις, αν έχεις μειωμένη ενέργεια και κακή διάθεση, διαταραχές στη λίμπιντο, όρεξη για αλκοόλ κλπ. Γράψε και εγώ θα σε βοηθώ όσο μπορώ. Όμως το καλοκαίρι θα λείπω συχνά είτε για διακοπές είτε για δουλειές, οπότε οι απαντήσεις μου θα είναι αραιές, αλλά ουσιαστικές.

Οργάνωσε καλά την νέα σου προσπάθεια και άλλαξε τη ζωή σου προς το καλύτερο! Μπορείς!

Αποστολή από: konstantinos στις Οκτώβριος 01, 2011, 02:07:54 πμ
Καλησπέρα και πάλι,

δυστυχώς μετά από ένα χρόνο και κάτι έρχομαι πάλι να ζητήσω βοήθεια. Και το κακό είναι ότι κουβαλάω στην πλάτη μου άλλες δυο αποτυχημένες προσπάθειες. Την τελευταία κατάφερα και άντεξα 2 μήνες (και μάλιστα χωρίς ίχνος αυπνίας) αλλά μέσα μου ήξερα ότι αργά ή γρήγορα θα το ξανάρχιζα. Απλά ζητούσα μια καλή αφορμή.

Ξέρω ότι αυτό δείχνει ότι δεν έχω ξεκαθαρίσει το θέμα των ψευδαισθήσεων. Δυστυχώς κατά βάθος για μένα το κάπνισμα είναι ακόμα μια απαγορευμένη απόλαυση. Κατα καιρούς με τρομάζει και μπουχτίζω (έτσι νιώθω και τώρα), πέρνω την απόφαση να το κόψω, το κόβω με χαρακτηριστική ευκολία ... χωρίς πολλούς πονοκεφάλους, νεύρα κτλ αλλά μέσα στο μυαλό μου η εικόνα μου παραμένει ενός καπνιστή που απλά δεν καπνίζει αυτή τη περίοδο και θα ξανακαπνίσει με την πρώτη ευκαιρία.

Έχω διαβάσει το βιβλίο άπειρες φορές, έχω δει στο internet άπειρα αντικαπνιστικά σποτάκια, έχω συζητήσει με τον εαυτό μου ατελείωτες ώρες για να βρώ τι είναι αυτό που μου προσφέρει και με τι θα μπορούσα να το αντικαταστήσω αλλά όλα αυτά εξαφανίζονται από τη μνήμη μου τι στιγμή που αποφασίζω ότι "αρκετά κράτησε και αυτή η προσπάθεια και είναι καιρός να ξαναγίνω ο παλιός Κωνσταντίνος". Ξέρω ότι εδώ είναι όλη η ουσία, δηλαδή στο πως έχω συνδέσει την εικόνα μου με το τσιγάρο, αλλά δεν ξέρω πως να το αποδυναμώσω...

Στο διπλανό δωμάτιο, υπάρχουν οι δύο λόγοι για τους οποίους έχω ορκιστεί στον εαυτό μου ότι τελικά θα το κόψω... η γυναίκα μου και η 5 μηνών κόρη μου.   Θα κάνω όσες προσπάθειες χρειαστούν και ξέρω ότι πάντα θα είμαι επιρρεπής αλλά τουλάχιστον θα μπορώ να κοιτάω την κόρη μου στα μάτια.

Αρχίζω λοιπόν από σήμερα να οργανώνω την προσπάθειά μου, με βάση το βιβλίο αλλά και την μέχρι τώρα εμπειρία μου. Προτάσεις δεκτές από όλους ...

ευχαριστώ πολύ για το βήμα

Αποστολή από: george12 στις Οκτώβριος 02, 2011, 12:59:31 πμ
Γεια σου φιλε μου,

με συγκινησε το κειμενό σου... οποτε σου εφτιαξα ενα κατεβατο να το μαθεις απ΄εξω και να το λες καθε πρωι που ξυπνας (δεν φταιω εγω εσυ ειπες προτασεις δεκτες και αυτη ειναι η δικη μου προταση):
ΘΑ ΛΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ:
1. Δεν υπάρχει λογος να νιωθω ενοχες που καπνιζω. Ειναι ανθρωπινο.
2. Καθε νέα προσπαθεια ειναι πιο ευκολη απο την προηγουμενη που σημαινει πως καποια στιγμη θα τα καταφέρω.
3. Η εικονα του παλιου Κωνσταντινου αν συνεχισω τις προσπαθειες θα αλλαξει με την εικονα του παλιου Κωνσταντινου που δεν καπνιζει πια.
4. Ειμαι περιφανος για καθε νεα προσπαθεια που κανω σε σχεση με τοσους που δεν κανανε απο τον εγωισμό τους ποτε ουτε μια.
5. Δεν θα σταματησω ποτε τις προσπαθειες γιατι ξερω ότι στο τελος θα τα καταφέρω.

Αυτα. Εγω πλακα πλακα μετα απο 1,5χρονο συνεχεις προσπαθειες διαπιστωσα ότι παρότι δεν ειχα καταφερει να κοψω το τσιγαρο είχα κερδισει πολλα αλλα το διαστημα αυτο και ειχα κανει τελικα πολυ λιγα τσιγαρα που σσημαινει ότι ημουν ηδη κερδισμενος. Επισης, ειχα μαθει να αθλουμαι, να συγκρατουμαι, να τρωω σωστα, να ελεγχω τα νευρα μου, να να να πολλα πιστεψε με. ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ. Εγω βλεπω οτι θα τα καταφερεις ειναι θεμα χρονου. Το έχεις!!!

Αποστολή από: admin στις Οκτώβριος 19, 2011, 12:10:38 μμ
Να κάνω κι εγώ κάποιες προτάσεις για να φύγεις από τον φαύλο κύκλο των πολλών προσπαθειών.

1. Οπως λέει και ο Γιώργος πιο πάνω, συγχώρεσε 100% τον εαυτό σου, αλλά και ανέλαβε 100% της ευθύνης για την κάθε προσπάθεια.

2. Ξεκαθάρισε εκ νέου τα κίνητρά σου. ΠΡΩΤΟ πρέπει να είναι ο εαυτός σου, όχι τα παιδιά σου. Οχι εξωτερικά κίνητρα σε πρώτο πλάνο, όσο ιερά κι αν είναι, γιατί έτσι δίνεις ισχυρό μήνυμα στο υποσυνείδητο ότι "κόβωντάς το κάνεις κάποια θυσία, για χάρη των παιδιών σου", ενώ θυσία είναι η συνέχιση της αναίτιας δηλητηρίασης...

3. Βάλε στην εξίσωση δύο πράγματα και θα με θυμηθείς. Σωματική άσκηση, ακόμα και στην πιο απλή μορφή της αν δεν είσαι προχωρημένος, μισή ως μία ώρα περπάτημα. Και δεύτερον τα συμπληρώματα διατροφής. Διάβασε με προσοχή τι προτείνω, κάνε μία παραγγελία και ακολούθησε τις οδηγίες.

Γλυκό Ένστικτο, νέο βιβλίο για αδυνάτισμα και ευεξία. Περισσότερα εδώ.