*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: Σωσμένες δημοσιεύσεις μετά το πρόβλημα του σέρβερ  (Read 1680 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
δημοσίευση από το μέλος thomai
Φίλοι μου, πάνε σχεδόν δύο χρόνια που έκοψα το κάπνισμα και ειλικρινά άλλαξε όλη η ζωή μου. Δεν είχα καταλάβει πόσο εξαρτημένη (παγιδευμένη) ήμουν στην νικοτίνη. Κυρίως συνειδητοποίησα τι είναι ο ψυχολογικός φόβος και πως μπορεί κανείς να απαλλαγει απ'αυτόν. Είμαι πάρα πολύ καλά και κυρίως ψυχολογικά αφού αισθάνομαι δυνατή να πετύχω ότι επιθυμώ αντλώντας την δύναμη από μέσα μου , από το υποσυνείδητό μου (όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Θανάσης στο βιβλίο του).Το προβληματάκι που με απασχολεί τώρα είναι τα επιπλέον κιλά που έχω πάρει, τα οποία βέβαια δεν είναι τόσα πολλά έχω πάρει  +6 με την διακοπή)αλλά πρέπει να τα χάσω οπωσδήποτε γιατί είμαι σε κρίσιμη ηλικία (50) και οδεύω προς την εμμηνόπαυση.Δεν σας κρύβω ότι το πάλεψα αρκετά με την ίδια μέθοδο και τις τεχνικές που αναφέρονται στο βιβλίο, αλλά μέχρις στιγμής δεν είδα  αποτέλεσμα, να μη σας πω ότι πήρα περισσότερο βάρος.Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι , θα το δεχθώ ευχαρίστως και είμαι σίγουρη ότι θα βοηθηθώ ώστε να ξαναβρώ την φόρμα μου. Ευχαριστώ, Θωμαή

απάντηση από Γιώργος2
Thomai.
Θες να χάσεις τα κιλά που πήρες λόγω της διακοπής του τσιγάρου; Υπάρχει μια ομάδα θεραπείας επ' αυτού! Λέγεται "ΟΛΟΙ ΜΑΣ" και συχνάζει στο ψυγείο, μετά τις 10 το βράδυ...
Όταν όμως αναφέρω το πρόβλημά μας σε τρίτους (που μας φθονούν και μας ζηλεύουν, φυσικά) μου αναφέρουν μια πρωτοπόρα θεραπεία, που λέγεται "ΠΕΙΝΑ" που όμως σε μενα δεν πετυχαίνει ως τώρα παρότι έχει καλούς χορηγούς (ΔΝΤ, Τρόϊκα κλπ)...
Αν βρεις κάτι άλλο, κάνε καινούριο θέμα ΑΜΕΣΑ!

απάντηση από admin:

Ετοιμάζω την απόλυτη λύση στο πρόβλημα που συζητάτε. όμως θα πάρει λίγο καιρό ακόμα για να είμαι έτοιμος.. Στα γρήγορα 2 συμβουλές που θα βοηθήσουν:

1) Καθιερώστε ένα διάστημα λίγων ωρών τη μέρα, κατά προτίμηση το ΠΡΩΙ, στο οποίο θα τρώτε μόνο βιολογικά φρούτα ή λαχανικά ή χυμούς τους. Πχ. Το πρωί στη δουλειά εγώ τρώω ένα μήλο. Αν είναι μέρα που δε δουλεύω κ κάθομαι σπίτι, φτιάχνω κι ένα καροτόζουμο. Αυτό το διάστημα καθαρίζεται ο οργανισμός. Ελαφρά πείνα σε αυτό το διάστημα είναι αποδεκτή και ωφέλιμη. Το μεσημεριανό γεύμα που ακολουθεί, θα είναι πολύ καλύτερα αφομοιώσιμο. Εναλλακτικά μπορείτε να κάνετε και πλήρη νηστεία, η οποία είναι επίσης αποτοξινωτική κ μας προετοιμάζει για το μεσημεριανό γεύμα. Ο καφές αποδεκτός. Το τσάι επίσης.

2) Καθιερώστε μαζί με κάθε γεύμα σας να τρώτε σαλάτα, οποιουδήποτε λαχανικού, με προτίμηση στα πράσινα φυλλώδη, όπως η ρόκα, το μαρούλι. Μάλιστα είναι υγιεινό το γεύμα να ξεκινάει με αυτά και μετά να τρώμε το μαγειρεμένο φαγητό. Κάτι δηλαδή όπως τα σερβίρουν σε μερικά εστιατόρια. Εγώ τρώω σχεδόν τη μισή σαλάτα για αρχή, τότε που έχω και τρελή όρεξη και μου είναι πολύ αρεστή, και μετά την υπόλοιπη μισή μαζί με το γεύμα.

Αυτές οι 2 συνήθειες θα έχουν έντονη επίδραση στην υγεία και στα κιλά σας. Σας το εγγυώμαι.

* Θωμαή νο πρόμπλεμ με το "απόστολο", "Αποστόλη" με φωνάζουν αρκετοί έτσι! χαχα Θα πάω εγώ να διορθώσω την αρχική σου δημοσίευση για να μη μπερδευτεί κι άλλος!

Γλυκό Ένστικτο, νέο βιβλίο για αδυνάτισμα και ευεξία. Περισσότερα εδώ.

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
σωσμένη δημοσίευση μετά το πρόσφατο κρασάρισμα του σέρβερ:

δημοσίευση από το μέλος ρενακι :
καλως σας βρηκα!!εμενα δεν με συστησε κανεις,ουτε εχω διαβασει κανενα βιβλιο,διαβασα τι εχουν γραψει καποια μελη του φορουμ και το καταλαβα οτι προκειται για καποιο βιβλιο με θεμα το καπνισμα φανταζομαι.
εγω λοιπον ειμαι 40 ετων,μητερα δυο παιδιων,μενω σε μικρο νησακι,και ειπα καλα ηταν το τσιγαρακι για μενα,το βαρεθηκα,ετσι απλα.περιμενα να τελειωσει το πακετο και δεν ξαναπηρα αλλο,εδω και 4 μερες το κοψα μαχαιρι.τα συμπτωματα στερησης πολλα,οπως και τα υπερ πολλα.
ειναι η πρωτη μου αποπειρα να το κοψω,ντρεπομαι που το λεω,αλλα κι εγκυος καπνιζα,μονο στην πρωτη μου εγκυμοσυνη το χα κοψει,10 μηνες,και ηρθαν μετα χριστουγεννα,ελα μωρε ειχα πει ενα τσιγαρο θα κανω γιορτες ειναι,αλλα τα τσιγαρα ειναι σαν τα πατατακια,κανεις δε μπορει να κανει μονο ενα.χεχε!
οποτε ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να κανω ενα ποτε ξανα,η αυτο η εγω.
πινω πολυ νερο απ την ωρα που το κοψα,δε ξερω γιατι,ποτε δεν επινα τοσο.περπαταω μια ωρα την ημερα,οταν βοηθα ο καιρος,τσιμπολογαω λιγο παραπανω,αλλα δε μου λειπει.
αντιθετως το μισω,το μισω γιατι τωρα καταλαβα πως ειμαι εξαρτημενη,μεχρι τωρα νομιζα οτι''ελα μωρε''οποτε θες το κοβεις τσιγαρο ειναι σιγα.ομως δεν ειναι ετσι,ζοριστικα την πρωτη και δευτερη μερα,πονουσαν οι αρθρωσεις μου,το στομαχι μου.κι ολο αυτο με πεισμωσε πιο πολυ.
ευχομαι να εχει κοπει για παντα αυτη τη φορα,ομως ενα φοβο τον εχω,δεν το κρυβω.
καλη επιτυχια σε ολους!

ειμαι καθαρη απ τις 18 οκτωμβρη,πλεον δεν μετραω τις μερες,απλα θυμαμαι την ημερομηνια του τελευταιου μου τσιγαρου.νιωθω καλα,παρ ολα τα προβληματα,ασχετα με το καπνισμα που μου συμβαινουν,το παλευω,δε πιστευω οτι με το να καπνιζα θ αλλαζε κατι,η οτι θα ηρεμουσα,η οτι θα νιωθα καλλυτερα,ο πονος ειναι πονος ετσι κι αλλιως και το τσιγαρο δεν τον απαλυνει.
το αγαπημενο μου ζωακι,που το εχω 14 χρονια,ξεψυχα κι ειμαι κοματια,εδω που μενω δεν εχουμε γιατρους,μενω σε νησι,μακρια απ την αθηνα,ποναω που τον χανω το γατουλη μου,φιλαρακος χρονια,και απλα ηθελα καπου να το πω,μακαρι να τον παρει ο θεος γρηγορα και να μην τον βλεπω να βασανιζεται ετσι,πραγματικα αν δε καπνισω τωρα δε θα καπνισω ποτε.
το βιβλιο το διαβασα,την ηλεκτρονικη του μορφη ενοω,και ειναι πολυ καλογραμμενο,μπραβο στη μεγαλη προσπαθεια που κανετε ολοι σας.

απάντηση από admin

Ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά Ρένα.. Προβλήματα μικρά και μεγάλα θα μας τυχαίνουν διαρκώς στη ζωή... Το κάπνισμα δεν τα απαλύνει όμως. Το μόνο που ανακουφίζει το κάπνισμα αποτελεσματικά είναι το άσκοπο μαρτύριο που προκάλεσε το προηγούμενο τσιγάρο..

καλή δύναμη σε όλους μας ιδίως στα δύσκολα!!

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
έτοιμος για την οριστική
« Reply #2 on: March 10, 2012, 05:10:24 PM »
δημοσίευση από το μέλος agisg

Καλησπέρα σε όλους!

Προσπαθούσα εδώ και καιρό να βρώ ένα έρεισμα για να μπώ στη σκέψη της διακοπής κι έπειτα ένα έναυσμα για να ξεκινήσω τη διαδικασία αυτής.Ποτέ δεν μου είχα περάσει απ'το μυαλό πως θα έπρεπε να ξεκινήσω απ΄το πνευματικό κομμάτι και όχι απλά απ'το σωματικό (τις γνωστές παρενέργειες...).Αλλωστε το'χα κόψει πολλές φορές στο παρελθόν με..θεαματικά αποτελέσματα
Το βιβλίο του Θανάση άλλαξε θεαματικά όλη την οπτική και...κοσμοθεωρία μου γύρω απ'το κάπνισμα..Από ανέμελος cowboy της γνωστής κόκκινης καπνοβιομηχανίας, που το άναβα και νόμιζα οτι εκείνη τη στιγμή σχεδόν μου..ανήκει ο κόσμος, εξελίχθηκα σε κάποιον περίεργο που το ανάβει(ακόμα..) και το κοιτάει λές και ετοιμάζεται να πιεί κώνιο..
Ξεκίνησα μέσα στο καλοκαίρι δειλά δειλά μια προσπάθεια που όμως δεν είχε το ανάλογο αποτέλεσμα..Συνέχισα με μια δεύτερη στις αρχές του Σεπτεμβρη αλλά πάλι δεν είχα βρεί τα πατήματά μου..Για να πώ βέβαια και την αλήθεια είχα ξεκινήσει πιο πολύ κάνοντας Πρόβα Διακοπής ωστε να δώ τα τρωτά μου σημεία έχοντας όμως και την ελπίδα να καταφέρω να την εξελίξω σε Οριστική..Αυτή τη στιγμή που σας γράφω συνεχίζω ακόμα να εισπνέω καπνούς αλλά νιώθω πιο έτοιμος από ποτέ..Δεν ξέρω αν θα είναι αύριο, σε μια εβδομάδα ή σε 10 μέρες, ξέρω όμως οτι πολύ σύντομα το καμπανάκι θα χτυπήσει..
Κάθε συμβουλή, άποψη, αντίρρηση είναι κάτι παραπάνω απο καλοδεχούμενη..
Ά! και να μην το ξεχάσω..Είμαι ο Σάββας 28 ετών και είμαι παγιδευμένος ¨κοντά¨ στα 10 χρόνια..

απάντηση από admin:

Σάββα φαίνεται ότι η σκέψη σου έχει προχωρήσει πολύ, και εκεί, στη σκέψη είναι που γινόμαστε πρώτα πρώην καπνιστές και μετά στη ζωή που φαίνεται στους άλλους. Δες το βιβλίο, το φόρουμ και τα πολλά που προτείνονται και φτιάξε τη δική σου μοναδική συνταγή, που θα κάνει το Σάββα να γυρίσει σελίδα οριστικά στη στιγμή που μόνο εκείνος γνωρίζει και θα αποφασίσει!

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
3η και τελευταία, ελπιζω..
« Reply #3 on: March 10, 2012, 05:12:30 PM »
δημοσίευση από το μέλος ionathan

Καλησπερα και απο μένα !

Με λενε Γιωργο ειμαι 33 χρονων και καπνιζω απο τα 18.  Εχω 2 εταιρειες δικες μου  ( ο λογος που το αναφερω αυτο ειναι για να μην παρεξηγηθω για την"εξαρτηση" που αναφερω παρακατω) κ πολυ αγχωδης  , ισως και καταθληπτικος  
Αποφασιζοντας λοιπον οτι πρεπει να αλλαξω πολλα στη ζωη μου και μετα απο πολυ διαβασμα (μαζι με το καταπληκτικο βιβλίο του Θαναση) κατεληξα οτι πρεπει να ξεκινησω με τις 2 βασικες εξαρτήσεις μου, παραλληλα με περισσοτερη γυμναστικη (γυμναζομαι ηδη) και βελτιωση της διατροφης μου.

2η μέρα σήμερα, της 3ης αποπειρας να το κόψω..  Το βιβλίο μπορω να πώ οτι με βοήθησε αρκετα, κυρίως στο να καταλαβω πως κυλησα στην 2η προσπαθεια μετα απο 9 μηνες αποχης
Θα ήθελα να αναφέρω μερικες απο τις σκεψεις μου εδω στο forum, μήπως και βρεθει κανενας συμπασχων!
Ειμαι καπνιστης περιπου 15 χρονια κ χρήστης κάνναβης γυρω στα 8..
Πιστευω οτι δεν καταφερα να κοψω το καπνισμα γιατι δεν μπορεσα να κοψω την χαλαρωση που προσφερει η κανναβης μια στο τοσο..
Αυτη τη φορα ξεκινησα πρωτα με το να κοψω τη κανναβη για 2 μηνες κ τωρα και το τσιγαρο.
Για να είμαι ειλικρινής, σε αυτους τους 2 μηνες δεν προβληματιστηκα ιδιαιτερα γιατι εχω διαβασει πολυ για την μαχη της συνειδησης με το υποσεινηδητο, οπως πολυ ευστοχα εχει αναφερει ο Θανάσης στο βιβλίο του, και γιατι επισης δεν ημουν ποτε βαρυς χρηστης ( ενα "τσιγαρακι" που κ που το βραδυ για να φευγει η πιεση της μερας..)
Το μονο που με φοβιζει σε αυτην την 3η προσπαθεια να κοψω το τσιγαρο, δεν ειναι το τσιγαρο, ειναι ο Φοβος οτι καποια στιγμη μπορει να καπνισω ενα "τσιγαρακι" και να ξανακυλησω..
Συγνωμη αν δεν ειναι το σωστο μερος για αυτο το topic αλλα εψαξα στο forum και δεν βρηκα κατι..
Ευχαριστω για το χρονο σας

απάντηση από admin:

δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τίποτα. Η εισπνοή των καπνών από ένα "τσιγαράκι" ακόμα, όντως ανακουφίζει και προσφέρει χαλάρωση, αλλά ΜΟΝΟ από την ενόχληση που προκάλεσαν προηγούμενες δόσεις νικοτίνης. Αυτό σημαίνει ότι αν καπνίσεις μία μέρα στο άσχετο ένα, μετά από καιρό αποχής, δε θα νιώσεις καμία ευχαρίστηση, γιατί δε θα νιώθεις καμία ενόχληση από προηγούμενα τσιγάρα που θα μπορούσε να ανακουφιστεί με ένα ακόμα.. Μακάρι όμως να ήταν μόνο ΑΧΡΗΣΤΟ το ένα "τσιγαράκι" μετά από καιρό αποχής.. Είναι κι επιβλαβές γιατί ξεκινά πάλι τον μάταιο κύκλο της εξάρτησης και του ψέματος.

Για να αποφύγεις λοιπόν αυτό το λάθος δε χρειάζεται ιδιαίτερο θάρρος, ούτε είναι δύσκολο τώρα που ξέρεις ότι είναι μία μάταιη διαδικασία.

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
dolphy
« Reply #4 on: March 10, 2012, 06:05:32 PM »
από το μέλος Dolphy:

Γεια σας! Είμαι η Ελένη και έχω κόψει το τσιγάρο εδώ και 2 μήνες,και πρέπει να ομολογήσω ότι δεν δυσκολεύτηκα καθόλου! Φυσικά πιστεύω ότι με βοήθησε το βιβλίο πολύ γιατί με έκανε να καταλάβω ότι είναι καθαρά ψυχολογική η εξάρτηση. Μέχρι στιγμής δεν το έχω ζητήσει καθόλου και πρέπει να σας πω ότι όλοι μου οι φίλοι είναι καπνιστες(όχι για πολύ θα τους κάνω δώρο το βιβλίο!). Είμαι πολύ περίφανη με τον εαυτό μου και αυτό μου δίνει θέληση και δύναμη να συνεχίσω!

Τίτλος: Απ: Καλά με το τσιγάρο,χωρίς αυτό καλύτερα!
Αποστολή από: NEVERAGAIN στις Ιανουάριος 15, 2012, 02:17:28 μμ
συναγωνιστρια συγχαρητηρια......
καλα κουραγια(αγειοριτικο αυτο)

Αποστολή από: dolphy στις Ιανουάριος 16, 2012, 03:43:10 μμ
Σ´ευχαριστώ NEVERAGAIN για τα κουράγια!

Αποστολή από: admin στις Ιανουάριος 26, 2012, 10:08:45 μμ
Σ' ευχαριστώ πολύ που διαδίδεις την προσπάθεια!!   ::cool::

Προσοχή στο "ανόητο τσιγάρο του ξανακυλίσματος", όπως ονομάζεται μέσα στο βιβλίο, (αν ποτέ σ' επισκεφθεί ως πειρασμός) και δε θα έχεις ποτέ ξανά πρόβλημα σε αυτό το θέμα!  Συγχαρητήρια και από μένα λοιπόν! :)

Αποστολή από: dolphy στις Ιανουάριος 29, 2012, 12:50:38 μμ
Είναι η δεύτερη φορά που κόβω το τσιγάρο. Την πρώτη φορά το έκοψα λόγω εγκυμοσύνης χωρίς να ζοριστώ καθόλου. Μάλιστα ένιωθα ότι δεν έχω καπνίσει ποτέ στην ζωή μου,όπως και τώρα. Όσο για το τσιγάρο του ξανακυλίσματος ξέρω πολύκαλα πόσο ανόητο είναι γιατι θυμάμαι  πόσο απαίσια γεύση είχε και θυμάμαι που έλεγα σε όλους πόσο ανόητη έιμαι,που ενώ το έιχα βρει απαίσιο ξανακύλισα,είχα πίεσει τον εαυτό μου να το ξαναρχίσω. Όλα αυτά πολύ πριν διαβάσω το βιβλίο. Όταν διάβασα το βιβλίο μου ερχόταν στο μυαλό όλα τα συναισθήματα που είχα νιώσει τότε με εκείνο το ¨χαζό¨ τσιγάρο. Όταν αποφάσισα να το κόψω για δεύτερη φόρα το μόνο που με προβληματίζε ήταν ο συνδυασμός τσιγάρο-καφές,αλλά και αυτό το αναφέρεις στο βιβλίο οπότε...... Για όλα υπάρχει λύση!!!

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
geopip
« Reply #5 on: March 10, 2012, 06:16:52 PM »

Αποστολή από: geopip στις Αύγουστος 17, 2011, 02:09:05 πμ
Γεια σας κι από 'μένα.

Με λένε Γιώργο, είμαι 42 ετών, και καπνίζω από 20 χρονών.

Έχω δύο παιδιά.  Ουσιαστικά από τότε που απέκτησα το πρώτο μου παιδί, (8 ετών τώρα) μου καρφώθηκε να το κόψω.

Αλλά...   πως???

Πολύ παλαιότερα (15 χρόνια πριν) το είχα κόψει για καμιά 20αρια μέρες, αλλά από τότε ούτε 24ωρο.

Τελευταία έκανα πολές προσπάθειες. Το σιχαίνομαι και με εκνεύριζε αυτος ο μηχανισμός που με έκανε σαν υπνωτισμένο να ψάχνω τσιγάρο μερικές ωρες αργότερα από την απόφαση για διακοπή.

Αυτή τη στιγμή είμαι αρκετές μέρες καθαρός χωρίς καθόλου να πιέζομαι.  Θεωρώ οτί είναι παρελθόν το τσιγάρο για μένα. Έχω τεστάρει τον εαυτό μου σε όλες τις φάσεις που λύγιζα παλαιότερα και...  πέρασα τα τεστ με ΑΡΙΣΤΑ.

Πίνω και τον καφέ μου και το ποτό μου  και δε με πιστεύω, ακόμη και με παρέες καπνιζόντων.

Σχεδόν σε πολές περιπτώσεις θέλω να αρχίσω να χοροπηδάω από τη χαρά μου με αυτό που μου συμβαίνει.

Αν κάποιος με ρωτήσει για τις 3 - 4 μεγαλύτερες χαρες της ζωής μου, σίγουρα εδώ και λίγες μέρες ζω μια από τις μεγαλύτερες

Αποστολή από: admin

Σχεδόν σε πολές περιπτώσεις θέλω να αρχίσω να χοροπηδάω από τη χαρά μου με αυτό που μου συμβαίνει.

Αν κάποιος με ρωτήσει για τις 3 - 4 μεγαλύτερες χαρες της ζωής μου, σίγουρα εδώ και λίγες μέρες ζω μια από τις μεγαλύτερες
το χεις πιάσει το νόημα βλέπω!!  ::eye::

Τίτλος: Απ: Χαιρετώ τη παρέα!
Αποστολή από: Marina στις Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:02:00 πμ
 =yes!= =yes!= =yes!= =yes!= =yes!= =yes!= =yes!= =yes!= =yes!= =yes!=

Τίτλος: Απ: Χαιρετώ τη παρέα!
Αποστολή από: geopip στις Οκτώβριος 15, 2011, 02:28:15 πμ
I'm  Back.  Γεια σας και πάλι.

Πέρασα το δίμηνο. Έχω μπει σε κανονικούς ρυθμούς αλλά χωρίς το τσιγάρο.  Δε ξέρω ακρίβως πως τα κατάφερα ούτε και εγώ. Περίμενα πολύ μεγαλύτερη πίεση από το "ριμάδι".  Είμαι καθημερινά σε ένα περιβάλον βαριά καπνιζόντων και δε μου καιγεται καρφί.

Για να πω και κανά δυο λεπτομέριες που ίσως έχουν σημασία....   τελευταία έκανα πολλές προσπάθειες.  Το πάλευα "μόνος μου" χωρίς τη γνώση του βιβλίου του Θανάση για πολύ καιρό.  Το βιβλίο ήταν ο καταλύτης στην τελευταία μου προσπάθεια.  Την έκανε να πετύχει.
Αλλά πιστεύω όμως ότι οι αποτυχημένες προσπάθειες μου είχα δεν πήγαν  "τζάμπα".  Αυτές ήταν η αιτία να δημηουργηθούν απορίες βουτηγμένες μέσα σε οργή.  Ήθελα να μάθω πολλά γιατί,  ήθελα απάντηση σε καυτές απορίες που μετέτρεπαν τις προσπάθειες μου σε αποτυχία.

Πιστεύω ότι αυτές οι αποτυχημένες προσπάθειες έκαναν το βιβλίο του Θανάση ακόμη πιο σημαντικό και πιο βαρύ στα χέρια μου.  Επιτέλους...  έμαθα τον εχθρό μου.

Αυτά...       
Ήθελα να πω κάτι για τις αποτυχημένες προσπάθειες γιατί βλέπω απασχολούν πολύ κόσμο.

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
ανακτημένη δημοσίευση από το μέλος ASPASIA

Γεννηθηκα τον Μαρτη 1967 και καπνιζω απο το Πανεπηστημιο (1985) 2 πακετα/ημερα !
Το εκοψα μια φορα το καλοκαιρι του 2005 για ενα μηνα περιπου , ομως ξανακυλησα.....

Ειμαι πραγματικα αφωνη και εντυπωσιασμενη απο την προσεγγιση σου συγγραφεα Θαναση !!!!!!!!!!!!!!!!
Με κορυφαιο ζητημα την διακοπη καπνισματος και ακολουθως τα βιντεακια για την παιδεια !!!
Θα ήμουν ευτυχης αν αυτη την δυσκολη περιοδο για την πατριδα ησουν κοντα στην Διοικηση με καποιον μαγικο τροπο !!!!
ισως σώζαμε την γλώσσα μας , το μυαλο μας , το μελλον των παιδιων     Θαναση δες  www.clv.gr

Βλεπετε , ελπιζω παντα οτι θα ξημερωσουν καλυτερες μερες , συν Θεω φιλοι μου !

Ετσι ελπιζω οτι διαβαζοντας την εντυπη εκδοση του βιβλιου που εχω ηδη παραγγειλει στο e-shop , ισως τα καταφερω να γλυτωσω απο την τοσο ταπεινωτικη συνηθεια του καπνισματος Αν νομιζετε οτι εχετε επιπροσθετως καποιες συμβουλες για μενα , θα περιμενω με αγωνια να τις διαβασω
     Ευχαριστω για την φιλοξενια
     Ασπασια απο Ιστιαια Βόρειας Ευβοιας

απάντηση από admin:

Γεια σου Ασπασία κι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Από θέσεις εξουσίας απέχω έτη φωτός.. Δε μου πάνε. Μου ταιριάζει περισσότερο να κάθομαι και να Skeftomai.gr και να γράφω..  :P
Να φανταστείς τη δουλειά μου για τις παιδεία την πέταξαν στα σκουπίδια οι διοικούντες, δηλαδή έδειξαν πλήρη αδιαφορία. Και είναι κρίμα, όχι τόσο για τον κόπο που έκανα, αλλά για το ότι αν εφαρμόζονταν αυτά που πρότεινα τότε, δηλαδή 5 χρόνια πριν, σήμερα θα είχαμε τελείως διαφορετική εικόνα στην παιδεία μας.

Στο θέμα μας τώρα, καλή επιτυχία να έχεις με την προσπάθειά σου, να θυμάσαι πάνω απ' όλα να ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ, γιατί αυτά που λέει το βιβλίο δεν είναι "κόλπα" για να τα καταφέρεις, αλλά είναι η αλήθεια. Αν έχεις συγκεκριμένη απορία γράψε μας μπας και μπορούμε να βοηθήσουμε..