Author Topic: Σιχάθηκα  (Read 3284 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Απ: Σιχάθηκα
« Reply #10 on: May 30, 2011, 09:59:20 PM »
Το έχω μειώσει στα 5 τσιγάρα τη μέρα και κάθε μέρα που ξυπνάω λέω αυτό είναι σήμερα το κόβω παντελώς αλλά κατά το μεσημέρι υποκύπτω και κάνω ένα. Δεν είμαι περήφανη γι αυτό και δεν πολυγράφω. Ευχήσου μου δύναμη, ίσως αύριο να τα καταφέρω :)

Καλησπέρα!!!  :wave: :wave:
Σε θαυμάζω που κατάφερες τα 5 τσιγάρα την ημέρα (κι αυτό είναι πολύ θετικό) αλλά, όταν το είχα προσπαθήσει, το είχα βρει απείρως πιο ψυχοφθόρο από το να το κόψω τελείως.
Διάβασα παραπάνω για την μητέρα σου, τον άντρα σου κλπ.
Κι ο δικός μου κάπνιζε όταν το έκοψα και μάλιστα μου έλεγε "πάρε ένα κι εσύ" αντί να με ενθαρρύνει (αυτό το ονόμασα ζήλια!!).
Όσο για τα νέα της ημέρας στο μπαλκόνι γίνονται και χωρίς τσιγάρο... (Το είχα ζήσει στη δουλειά με τα πρωινά νέα στην αίθουσα με καφέ + τσιγάρο, τελικά πήγα μόνο με τον καφέ μου!!!)
Είσαι σε πολύ καλό δρόμο, νομίζω ότι απαιτείται μία πολυ μικρή προσπάθεια για να τα καταφέρεις... όπως το έκανες για το παιδάκι σου, όπως έγραψες, σκέψου το πάλι.
Αλήθεια, πόσο χρονών είναι;;
Ο γιος μου που είναι 4, ξέρεις τι λέει:
"Όταν μεγαλώσω και γίνω μπαμπάς θα καπνίζω" γιατί ο μπαμπάς καπνίζει... ελπίζω να το κόψει κι ο άντρας μου, αλλιώς θα βρω τρόπο ελπίζω, η κόρη μου, πάντως, δεν θα πει ποτέ κάτι τέτοιο...
Όλοι βρεθήκαμε στη θέση σου: Άλλοι πιο εύκολα, άλλοι πιο δύσκολα, μία ιδέα είναι: Απλά αποφάσισέ το!!  ::eye:: =thumb=
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...

Offline dchristof

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 6
« Reply #11 on: May 31, 2011, 01:22:07 PM »
Μαρίνα σ' ευχαριστώ για τα εμψυχωτικά σου λόγια.  :)

Είμαι ξανά στη διαδικασία της προσπάθειας αλλά αρκετά αποφασισμένη να μην ξανακάνω τα ίδια λάθη. Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι θέλω τόσο πολύ να το κόψω και μου είναι τόσο δύσκολο.

Σήμερα κατέβηκα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, στη Βιοκλινική και έκανα δωρεάν εξετάσεις για καπνιστές γιατί είναι η παγκόσμια μέρα κατά του καπνίσματος (σπιρομέτρηση, οξυμετρία, μέτρηση μονοξειδίου του άνθρακα κλπ). Επίσης θα πάω αύριο να γραφτώ γυμναστήριο για να αρχίσω να γυμνάζομαι λίγο και να νοιώθω κάπως καλύτερα με τον εαυτό μου. Έχω παρατηρήσει πάντως πως όταν νοιώθω καλά δεν το θέλω το τσιγάρο. Όταν με παίρνει από κάτω ή απελπίζομαι ή στρεσάρομαι τότε το ζητάω.

Δεν θέλω να λέω πολλά πολλά ακόμη γιατί είναι νωρίς. Θα επανέλθω σε λίγες μέρες με τα καλά νέα  :victory: Ήδη έχω κανα 2 μέρες που δεν καπνίζω αλλά θέλω να κλείσω 1-2 εβδομάδες για να είμαι πιο σίγουρη.

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 11
  • -Receive: 20
« Reply #12 on: May 31, 2011, 01:32:38 PM »
Από αυτα που γραφεις έχω και γω να πω.... ότι χρειάζεσαι...

Αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, αισιοδοξία, αυτοποεπιθηση, και αισιοδοξία. Ουφφ!!!

δουλεψε εκεί... =thumb=

Offline dchristof

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 6
« Reply #13 on: May 31, 2011, 01:37:19 PM »
Χαχαχαχαχα thanks george ! Να σου πω την αλήθεια, όντως μου χρειάζεται ΠΟΛΥ αυτοπεποίθηση σ' αυτό το ζήτημα! Και μεταξύ μας νοιώθω πολύ άθλια γιατί μια φίλη που δεν την είχα ικανή το έκοψε μαχαίρι εδώ και 3 μήνες και με πιάνουν τα νεύρα μου όταν το σκέφτομαι !  :γέλιο:

Είμαι πολύ αισιόδοξη αυτή τη φορά.  :) Αλλά όπως είπα θέλω λίγες μέρες να περάσουν για να νοιώσω λίγο πιο σίγουρη πριν αρχίσω να χαίρομαι.