*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: Kαλημερα και καλη τυχη σε ολους μας  (Read 3564 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lucinda

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 6
Καλημερα και καλως σας βρηκα!! χθες τυχαια βρηκα το ηλεκτρονικο βιβλιο, το διαβασα, περιμενω την εντυπη μορφη και ελπιζω να πιασει τοπο.

Εχω κοψει απο μονη μου το τσιγαρο μια φορα για 6 μηνες μια αλλη για 4 μηνες και οσο ευκολα το σταματησα γιατι ειχα μπουχτισει, και οσο χαρουμενη ειμουα που το χα φγαλει απο τη ζωη μου  ετσι απλα το ξεκινησα. Ειναι αυτες οι χαζες στιγμες ειτε απογοητευσης η χαλαρωσης που λες να ενα τσιγαρο θα με χαλαρωσει η το κανω κεφι μου εχει λειψει η γευση  ααααχχχχχχχχ  και παλι μετα παλι μετα στον ιδιο φαυλο κυκλο.

Μεχρι και στο σεμιναριο του allen carr το easy way παρακολουθησα, για 6 μηνες μια χαρα αλλα παλι τα ιδια το καλοκαιρι περυσι λιγι κρασι λιγο θαλλασα και αντε παλι στα ιδια.

Και τωρα πια καπνιζω συνεχεια σε βαθμο που με ενοχλει αφανταστα. Να μην βιαστω να πω καπνιζα... Χθες συνειδητα ειπα αυτο ειναι το τελευταιο τσιγαρο και Το πρωι σημερα πεταξα το πακετο που ειχα σπιτι και ξεκινησα συνειδητα και χαρουμενα τη μερα μου και την ελευθερια μου απο αυτη την σκλαβια.

Γιατι μια σκλαβια ειναι το τσιγαρο φτανει πια.

Ευχομαι και με το βιβλιο και με αυτη την παρεα να γινει τωρα μια αναμνηση και τιποτα αλλο.

Καλημερα

Offline lucinda

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
Απ: Kαλημερα και καλη τυχη σε ολους μας
« Reply #1 on: April 13, 2011, 02:31:59 PM »
οκ 3 μερες τωρα και το τρομερο πραγμα ειναι ποσο ευκολο ειναι. Αν πεις οκ αυτο ητανε, δεν το θελω, δεν μου κανει καλο, συνειδητα καταλαβεις τι ειναι το τσιγαρο απλα το σταματας.

Η ενοχληση σιγα σιγα φευγει ναι μπορει να αισθανομαι οτι πειναω οτι κατι θελω αλλα οκ τρωω ενα φρουτο πινω πολυ νερο και μια χαρα!!!

Το πρωι η μετα το φαγητο, οταν φευγω απο το γραφειο, οταν χαλαρωνω σπιτι, μου ερχεται στο μυαλο και απλα λεω οχι δεν χρειαζεται ειμαι πολυ καλυτερα χωρις αυτο.

Ελπιζω- πιστευω αυτη τη φορα πραγματικα να το κρατησω γιατι μεγαλυτερο κακο στον εαυτο μοας να το καταδικαζουμε σε μονιμη σκλαβια δεν υπαρχει...

Offline dchristof

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
« Reply #2 on: April 13, 2011, 09:17:44 PM »
lucinda γειά σου μου έκανε πολύ εντύπωση ότι παρακολούθησες το σεμινάριο του allen carr και ξανακύλησες. Μη με παρεξηγείς, κι εγώ 3 φορές το έκοψα και το ξανάρχισα και την τελευταία φορά (πριν κανα 2 μήνες ξανακύλησα) είχα διαβάσει και το βιβλίο του γιατί μια φίλη μου μου είχε πει ότι θα με κάνει να κόψω το κάπνισμα εγγυημένα (το έκοψα όντως. για 1,5 μήνα!). Τέλος πάντων, είπα κι εγώ να ξαναδοκιμάσω γιατί έχω και παιδάκι μικρό και νοιώθω απαίσια να καπνίζω. Βγαίνω στο μπαλκόνι και έρχεται και μου λέει "τι κάνεις μαμά? τσιγάρο?" και μου 'ρχεται να βαρέσω μπουνιά τον εαυτό μου. Είναι 3 χρονών και ξέρει τι είναι το τσιγάρο. Δεν θέλω να γίνει καπνίστρια γιατί τα παιδιά των καπνιστών γίνονται πιο εύκολα καπνιστές. Μακάρι να τα καταφέρω αυτή τη φορά. Καλή δύναμη και στις δυό μας.

Offline lucinda

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
« Reply #3 on: April 14, 2011, 10:17:22 AM »
4 και σημερα!!!!

το σεμιναριο εκανε καλη δουλεια αλλα δεν εφαρμοσα τον εναν και απαραβατο κανονα!!!!

δεν υπαρχει η εννοια ενος τσιγαρου, ξαχαστηκα νομιζα οτι δεν τρεχει τιποτα και να μαι εδω μετα παο 1 χρονο σχεδον να προσπαθω ν ατο κοψω...
οκ λαθος αλλα
με το βιβλιο του θαναση καταλαβα γιατι μετα ακολουθουν και τα αλλα!!!

αντε να στελνουμε στον κουβα οτι δεν μας κανει ααααντε φτανει πια η βλακεια!!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #4 on: April 15, 2011, 04:19:25 PM »
lucinda γεια σου !!

Χαίρομαι που άρχισες ξανά την προσπάθεια. Είναι τόσα πολλά αυτά που έχεις να κερδίσεις, ή πιο σωστά, που δε θα χάσεις, γι αυτό πολύ καλά έκανες και το έχεις θέσει σαν μία από τις πρώτες προτεραιότητές σου.

Είναι κρίμα εκείνο το ξανακύλισμα, ενώ τα είχες πάει τόσο καλά.. όμως σε έχει οπλίσει με πείρα, η οποία μαζί με αυτά που θα επιλέξεις να εστιάσεις από το βιβλίο, θα σε βοηθήσουν να πετύχεις μόνιμο θρίαμβο αυτή τη φορά.Στο κάπνισμα δεν είναι δύσκολο να το κόψεις ακόμη κι αν δε χρησιμοποιείς καμία βοήθεια. Το "ποθούμενο" είναι να το κόψεις ΓΙΑ ΠΆΝΤΑ, να γυρίσεις σελίδα στη ζωή σου.

ένα τσιγάρο μετά από καιρό αποχής, δεν προσφέρει τίποτα απολύτως, ίσα ίσα που είναι και δυσάρεστο. Η μόνη περίπτωση να προσφέρει κάποια ψίχουλα ευχαρίστησης, είναι αν έχει προηγηθεί επανειλημμένη και έντονη εσωτερική σύγκρουση για το αν θα πρέπει ή όχι να το ξαναρχίσεις. Οπότε το ξανακύλισμα προσφέρει κάποια πρόσκαιρη ανακούφιση στην εσωτερική σύγκρουση, ενώ μετά όπως ξέρουμε ξεκινά το μαρτύριο και η γνωστή δυσφορία, σαν αυτή που νιώθεις τώρα.

Εάν εμφανιστούν ζητήματα μελαγχολίας κλπ ρίξε μια ματιά στην ενότητα του φόρουμ με τα συμπληρώματα διατροφής. Θέσε το κορμί σε κίνηση όποτε μπορείς και .. μη φοβάσαι τίποτα!

Σου εύχομαι το ΑΠΟΛΥΤΟ αποτέλεσμα αυτή τη φορά!  ::eye::  :victory:
Κατεβάστε το δωρεάν βιβλίο σας εδώ!

Offline lucinda

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
« Reply #5 on: April 26, 2011, 11:16:52 PM »
γεια σας και χρονια πολλα!!!
οκ 16 μερες ακαπνη μια χαρα, περασε και το πασχα και ολα καλα.

υπηρξαν φορες που το σκεφτηκα αλλα οκ η συνειδηση καλα κρατει αλλα ειναι τρομερο πως το υποσυνειδητο ερχεται το διωχνεις και εκει αυτο ξανα.

σημερα για παραδειγμα ειχα πολλα νευρα απαπαπα μιλαμε πολλα νευρα, και ακομα εχω... και σκεφτηκα πολυ εντονα το τσιγαρο. οκ δεν εκανα αλλα ειναι τρομερη η πλυση εγκεφαλου που μας εχει γινει, εχεις νευρα? ενα τσιγαρο και θα ηρεμησεις...
απλα μεταθετεις αλλου το προβλημα αυτο κανουμε γιατι πχ αν καπνιζα πρωτον θα ζαλιζομουνα μετα θα στεναχωριομουνα και μετα θα εβριζα τον εαυτο μου κοκ..
αποτελεσμα?

παλι με νευρα θα ειμουνα!!!

αυτα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μακρυα απο αυτο το βρωμοπραγμα δεν μας βοηθα πουθενα ολα στο μυαλο ειναι που θα παει θα φυγει μια μερα, τι στο καλο!!!

Offline tomas

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Receive: 2
« Reply #6 on: April 29, 2011, 11:39:30 AM »
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.
Μερικές φορές χαίρομαι πάρα πολύ που μπαίνω στο forum, γιατί βλέπω ανθρώπους που αγωνίζονται να ξεφύγουν από το μαρτύριο του καπνίσματος, οι οποίοι αντιμετωπίζουν τα ίδια ακριβώς προβλήματα που είχα κι εγώ πριν από μήνες.
lucinda, το παράδειγμα με το παιδάκι που σε πιάνει στα πράσα να καπνίζεις είναι κορυφαίο!
Εγώ τον πρώτο μήνα μετά την διακοπή έβγαινα στο μπαλκόνι και δεν ήξερα γιατί βγήκα!!! Η απόλυτη ξεφτίλα της συνήθειας!!! Ξαναέμπαινα μέσα στο σπίτι και ευχόμουν να μην με ρωτήσουν τι βγήκα να κάνω έξω.
Αυτό όμως που με ικανοποίησε περισσότερο είναι ότι τα παιδιά πλέον ΔΕΝ με μιμούνται. Σταμάτησαν να βάζουν στο στόμα τους το στυλό, το μολύβι, την οδοντογλυφίδα!!!, για να με μιμηθούν που καπνίζω, φυσώντας μάλιστα με ήχο τον καπνό, εκπνέοντας προς το ταβάνι.
''Ο μπαμπάς σταμάτησε να καπνίζει για να μην κάνει κακό στην υγεία του''
Το καλύτερο σχόλιο που θα μπορούσα να ακούσω από το 7χρονο παιδί μου.
Μπορώ τώρα εγώ να το προδώσω αρχίζοντας ξανά το κάπνισμα?
Δεν είναι ένα όπλο ακόμα για να συνεχίσω την προσπάθεια για μόνιμο κόψιμο?
Σίγουρα έχεις παρατηρήσει κάποιες αλλαγές κι εσύ και όλοι μας κατά την διάρκεια των ''καθαρών'' ημερών ή μηνών. Απομόνωσε τα θετικά και ευχάριστα πράγματα που βλέπεις και ζήσε το κάθε δευτερόλεπτο από αυτά.
Τα νεύρα αν είναι από την διακοπή θα περάσουν, μην ανησυχείς.
Μπορείς να τα καταφέρεις, το ξαναέκανες.
Εύχομαι να βοήθησα.
Καλή συνέχεια!

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
« Reply #7 on: April 29, 2011, 12:50:53 PM »
Χρόνια πολλά σε όλους και από μένα!
Πραγματικά κι εγώ νιώθω μεγάλη περηφάνια και ένα πρωτόγνωρο συναίσθημα όταν ακούω το μεγάλο μου γιο (8 ετών) να λέει "η μαμά δεν καπνίζει πια" ή "μαμά πως θα πείσουμε το μπαμπά να σταματήσει κι αυτός να καπνίζει".
Αυτές τις στιγμές λες ότι αξίζει τον κόπο να προσπαθείς και να αγωνίζεσαι δίνοντας το καλύτερο παράδειγμα στα παιδιά σου. Εξάλλου, για μένα αυτά είναι που έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην απόφασή μου να διακόψω αυτή τη βρωμερή συνήθεια.
Ιωάννα

Offline Marinos

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Receive: 1
« Reply #8 on: April 30, 2011, 09:36:28 AM »
Καλημέρα και από μένα, και χρόνια πολλά σε όλους.

Εγώ είμαι πιο φρέσκος μη-καπνιστής από εσάς (μόλις 1 εβδομάδα) και χαίρομαι να ακούω την εξέλιξη και άλλων παθόντων.
Μέχρι τώρα όλα καλά, ηρέμησα,χαλάρωσα, και προσπαθώ να μην σκέφτομαι καν αυτή τη κατάντια που λέγεται τσιγάρο, γιατί όντως περί κατάντιας πρόκειται,αν το καλομελετήσεις.

Έχω 2 παιδάκια, και όντως είναι πολύ άσχημο να σε βλέπουν κάθε 3 και λιγάκι να βγαίνεις έξω για τσιγάρο, πολλές φορές να σε μιμούνται κτλ, κτλ.
Ένιωθα άσχημα που δεν μπορούσα να τους μεταδώσω τα σωστά μυνήματα.
Ελπίζω τώρα να τα καταφέρουμε όλοι μαζί.

Lucinda προχώρα και μην φοβάσαι, είμαστε πολλοί σε αυτόν τον αγώνα.
Πρέπει να αντλούμε δύναμη ο ένας απ τον άλλον.
Μία εισήγηση : εγώ όποτε νιώθω αδύναμος και μου περνούν σκέψεις ''τσιγάρου'', τότε επισκέπτομαι το side αυτό, διαβάζω μερικά άθρα - απόψεις δικές σας, και ειλικρινά είναι σαν να γεμίζω με δύναμη και αυτοπεποιηθηση.

Δοκιμάστε το, μπορεί να σας βοηθήσει!!

Offline lucinda

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
« Reply #9 on: May 01, 2011, 09:45:32 AM »
καλημερα και καλο μηνα!!!!
3 βδομαδες χωρις τσιγαρο και εχω τωρα απο χθες κολλημενο στο μυαλο μου το τσιγαρο και εγω οπως εσυ Μαρινε επισκεπτομαι το site για να παιρνω κουραγιο...και οταν βκεπω τα ατομα που εχουν 2 και 3 χρονια να καπνισουν ζηλευω ζηλευω και θελω και εγω και ολοι μας να τα καταφερυμε τι στο καλο!!!
παντως ειναι τρελλα αυτο το πραγμα δεν το θελουμε και εκει ο διαβολακος μεσα στο μυαλο να  κανεις τη σκανταλια σαν μικρα παιδια. αδιαφορια τιποτα αλλο δεν χρειαζεται που θα παει θα φυγει και αυτη η ενοχληση.
αυτα τα πρωινα τα δικα μου αντε καλο μηνα και χωρις τσιγαρο