Author Topic: Είμαι εδώ!  (Read 1997 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
Είμαι εδώ!
« on: March 25, 2011, 11:13:53 PM »
Γειά σας φίλοι μου!
Εδώ είμαι, δεν εγκατέλειψα! Έχω πολύ καιρό πραγματικά να γράψω κάτι στο φόρουμ για δύο λόγους:
1) Όλη τη μέρα τρέχω απίστευτα. Πρωί στο γραφείο, απογεύματα με διάβασμα και εξωσχολικές δραστηριότητς των παιδιών και το βράδυ επειδή δεν μπορώ να καπνίσω...πέφτω μαζί με τους μικρούς για ύπνο απ' τις 10!!! Καμιά κλεφτή ματιά όμως ρίχνω πολύ συχνά και ενημερώνομαι για τα νέα των μελών.

2) Ο πιο σημαντικός όμως λόγος είναι ότι "αμάρτησα"!  :οops!:Κατά την περίοδο της Αποκριάς για καμιά βδομάδα (ανάμεσα στη μικρή και τη μεγάλη Αποκριά) ένιωθα έντονα σημάδια κατάθλιψης (είμαι παθούσα, και τρόμαξα) και "έπεισα" τον εαυτό μου πως αν κάπνιζα που και που κανένα τσιγάρο θα με βοηθούσε να ανοίξω τη βαλβίδα του μυαλού μου...για να βγαίνει λίγος ατμός! Πίστευα πως η πίεση που ένιωθα για να μην καπνίσω λειτουργούσε επιβαρυντικά στην κατάστασή μου. Έτσι ξανακύλησα για καμιά δεκαριά μέρες, καπνίζοντας πότε 1, πότε 2 με 3 και κάποιες μέρες 5 με 6 τσιγάρα. Το απίθανο είναι ότι δεν παρασύρθηκα στην παρέα, με ποτό ή κάτι σχετικό, αλλά στο σπίτι, μόνη μου με καφεδάκι και τράκα από τα τσιγάρα του συζύγου (που τελικά δεν το έκοψε καθόλου!). Από την αρχή όμως είχα πει πως την "Καθαρή Βδομάδα" τέρμα! Έτσι ξανάρχισα σχεδόν από την αρχή, ξέροντας τι με περιμένει. Ήταν πολύ πιο έυκολο εκτός από τα απότομα ξυπνήματα με ταχυκαρδία που με κούρασαν αρκετά.
Ήθελα λοιπόν, όταν ξαναγράψω να είμαι άκαπνη, και είμαι όντως εδώ και 15 μέρες.
Θέλω να γράψω αρκετά από σκέψεις που κάνω όλο αυτόν τον καιρό αλλά νομίζω πως προς το παρόν αρκεί η εξομολόγηση και η επιθυμία μου για νέα αρχή. Γι' αυτό κι ανοίγω καινούριο θέμα και περιμένω τη γνώμη σας.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ Θανάση επιβάλλεται να σηκωθώ, έτσι;

Ιωάννα

Offline radiant

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Απ: Είμαι εδώ!
« Reply #1 on: March 27, 2011, 06:41:50 PM »
Ιωάννα σου εύχομαι καλή (νέα) αρχή στην προσπάθεια σου!

Όσο για το ότι ξανακύλησες πιστεύω ότι δε βοηθάει ότι ο άντρας σου καπνίζει...το σκέφτομαι και
το βρίσκω αρκετά επίπονο κατά τη διακοπή αυτό. Μέσα στο σπίτι σας επιτρέπεται το κάπνισμα?

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #2 on: March 28, 2011, 01:17:14 AM »
Ευχαριστώ Radiant, αλήθεια εσύ πώς τα πας;
Πράγματι είναι δύσκολο, γιατί παρόλο που ο σύζυγος δεν καπνίζει λόγω παιδιών μέσα, έχουμε κάποιες φορές το κάπνισμα στο τζάκι που λειτουργεί σαν απορροφητήρας, οπότε την εικόνα την έχω διαρκώς μπροστά μου καθώς και μια μικρή "ιδέα" μυρωδιάς. Επίσης το μέσα - έξω στο μπαλκόνι... είναι προκλητικό!
Γι αυτό σε παλιότερο μήνυμά μου έλεγα πως η νίκη είναι να αδιαφορείς ακόμα κι αν καπνίζουν οι άλλοι μπροστά στα μούτρα σου! Όσο κουβεντιάζουμε για την πρόκληση από τους άλλους καπνιστές...έχουμε ακόμα δρόμο να κάνουμε!!!
Ιωάννα

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #3 on: March 28, 2011, 04:11:23 PM »
Ιωάννα, πολύ σωστά σκέφτεσαι, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να σηκωθείς!  ::cool::
Η θεωρία σου με τον ατμό είναι αξιόλογη, όπως και δεκάδες άλλες θεωρίες που αναπτύσσουμε κατά καιρούς εμείς οι έξυπνοι καπνιστές  :P προκειμένου να κοροϊδέψουμε τον εαυτό μας, καθώς πιεζόμαστε από τις κακοτοπιές της ζωής. Πάντως η αλήθεια, ευτυχώς, είναι πολύ απλή.

Το κάπνισμα είναι μία αναίτια δηλητηρίαση που στην καλύτερη περίπτωση δεν προσφέρει τίποτα. (στην χειρότερη αφαιρεί τα πάντα).

Δες τα θετικά από την εμπειρία σου (δηλαδή αυτά που έμαθες) και προχώρα κανονικά τη ζωή σου. Σχετικά με κατάθλιψη, νεύρα, φρόντισε να θέτεις το σώμα σου σε κίνηση, να τρως καλά και αν θέλεις δοκίμασε και κανένα φυσικό συμπλήρωμα διατροφής.
Όλα καλά θα πάνε!  ::cool::

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
« Reply #4 on: March 31, 2011, 08:55:36 PM »
Από ότι κατάλαβα η ερώτησή σου ήτανε ρητορική: Γιατί σηκώθηκες ξανά!!!
Μην ανησυχείς, τώρα ξεκινάς πιο δυνατή, έμαθες από τα λάθη σου και δεν θα τα επαναλάβεις.
Εμένα, πάντως η δεύτερη φορά μου είχε φανεί και πιο εύκολη.
όσο για τον σύζυγο... είτε μέσα στο σπίτι, είτε έξω στο μπαλκόνι, το ίδιο είναι πιστεύω... Μην ανησυχείς, σε βοηθάει να το ξεπεράσεις πιο εύκολα... είμαι παθούσα για αυτό το ξέρω...
Και να ξέρεις κι ότι ζηλεύει κατά βάθος!!!
περιμένουμε κι άλλα νέα σου!!!
 =thumb= =thumb= =thumb= =thumb= =thumb=
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #5 on: April 01, 2011, 11:25:31 AM »
Θανάση και Μαρίνα σας ευχαριστώ για την ενθάρρυνση! ειλικρινά μου δίνετε μεγάλη δύναμη.
(...καμιά φορά σκέφτομαι μήπως το παρακάνουμε λίγο... μιλάμε για την προσπάθεια διακοπής του καπνίσματος σαν να μας έχει συμβεί κάτι τραγικό, καμιά ανίατη αρρώστια..., κάτι σαν να' χουμε ένα βάσανο... αλλά πάλι θα μου πεις ότι αν κάποιος είναι παγιδευμένος 20 χρόνια, είναι όντως σοβαρό το θέμα απεμπλοκής του).
Είναι όντως πιο εύκολα τώρα, γιατί ξέρω τι αντιμετωπίζω και επιπλέον γιατί μαθαίνω πια ότι ΖΕΙΣ και χωρίς τσιγάρο! Και μάλιστα είναι πολύ πιο όμορφα και καθαρά!
Πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ και η άθληση που θέλω να ξεκινήσω τώρα που ανοίγει ο καιρός.
Συμπληρώματα διατροφής παίρνω εδώ και πολύ καιρό πριν ξεκινήσω τη διακοπή και συγκεκριμένα ιπποφαές που το βρίσκω εξαιρετικό&!
Δεν ξέρω πως θα καταλήξει ή πόσο καιρό θα μου πάρει. Ξέρω όμως σίγουρα ένα πράγμα:
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΩ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ!
Ιωάννα

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #6 on: May 02, 2011, 10:13:28 AM »
Έχω πολύ καιρό να γράψω και σκέφτηκα να μιλήσω γι "αυτό το κάτι". Ανατρέχοντας στις σελίδες του βιβλίου για να φρεσκάρω την αντικαπνιστική μου γνώση, έπεσα πάνω στο κεφάλαιο των Ψευδαισθήσεων στη σελίδα 79 «Μου λείπει αυτό το κάτι». Και θυμήθηκα πόσο δύσκολο μου ήταν, ειδικά τις πρώτες μέρες της διακοπής, χωρίς αυτό το κάτι. Απ' όλες τις ψευδαισθήσεις νομίζω ότι αυτή μου πάει γάντι!
Το αμαρτωλό τσιγάρο του ξανακυλίσματος έγινε στο σπίτι! Δεν υπέκυψα ούτε στο γραφείο, ούτε σε ταβέρνα, ούτε σε bar ή cafe. Μπήκα στον πειρασμό αλλά δεν υπέκυψα. Στο σπίτι ένα περίεργο πράγμα συμβαίνει: ένιωθα πως το τσιγάρο είναι το «κάτι» που θα με ξεκουράσει.  Στο σώμα και στο μυαλό. Σκεφτόμουν ότι θα βγω στο μπαλκόνι για ένα τσιγάρο και ξεκουραζόμουν μόνο στη σκέψη του. Συνήθιζα να το κάνω ως διάλειμμα είτε από τις οικιακές εργασίες (σιδέρωμα, πλύσιμο, γενική καθαριότητα, κλπ) είτε από τη φροντίδα των παιδιών. Π.χ: Θα σιδερώσω αυτή τη στοίβα και πριν πιάσω τη δεύτερη θα βγω να κάνω ένα τσιγαράκι! ,Μόλις τελειώσουμε με το μικρό το διάβασμα θα βγω για ένα τσιγαράκι να ξελαμπικάρω ή το καλύτερο απ’ όλα: μόλις κοιμίσω τα παιδιά και συμαζέψω λιγάκι το χάος θα φτιάξω ένα τσάι ή ένα ποτό και με δυο – τρία τσιγαράκια θα χαλαρώσω! Τώρα τι να πω ανάμεσα σε όλη την πίεση και το ζόρι; Βρίσκω βέβαια σιγά σιγά εναλλακτικές αλλά θέλω να πω ότι για μένα το τσιγάρο λειτουργούσε ως «κάτι», ναι ως ψευδαίσθηση αλλά θέλει κόπο για να ξεριζωθεί. Και τα τσιγάρα του ξανακυλίσματος μπορεί να ήταν απαίσια και αηδιαστικά αλλά το μυαλό εκεί, δεν ξεκολλούσε!
Συμφωνώ απόλυτα ότι η ζωή μας δε μπορεί να κινείται με πρώτο στόχο την ευχαρίστηση. Για μένα όμως, το τσιγάρο δεν ήταν «ηδονή». Ήταν αυτό το κάτι άλλο, που αν και ρουτίνα τελικά το ίδιο, μ’ έβγαζε για μικρά πεντάλεπτα από τον πανικό της καθημερινότητας, από την  πρίζα, από την τρεχάλα (όλη μέρα τρέχω,  στο γραφείο, στο σπίτι, παντού!). Σίγουρα η νικοτίνη δε με βοήθησε ποτέ να τα βγάλω ευκολότερα πέρα αλλά …ήταν αυτή η ψευδαίσθηση του ότι έχω κάτι να ξεφεύγω….
Βέβαια, τώρα πια βλέποντας τα τσιγάρα πάνω στο τραπέζι, που μου γνέφουν «έλα, κάνε ένα» ξέρω πως δεν θα αλλάξει τίποτα. Ούτε θα ξεκουραστώ, ούτε το άγχος θα μου φύγει, ούτε θα νιώσω γαλήνη ή ευτυχία. Ξέρω πως θα νιώσω την πικρή γεύση του, έναν πόνο στα πνευμόνια και θα θέλω να τρέξω στο μπάνιο να πλύνω τα  δόντια μου. Και το χειρότερο: θα νιώσω τύψεις που κατέστρεψα για μια ακόμη φορά την προσπάθειά μου. Άρα δεν υπάρχει «έλα, κάνε ένα» αλλά «έλα, ξαναμπές στο φαύλο κύκλο»!
Αυτό που παλεύω τώρα είναι να αντικαταστήσω στο μυαλό μου αυτό το «κάτι»! Νομίζω πως τότε θα τα έχω καταφέρει και θα νιώθω υπέροχα. Γιατί δε συγκρίνεται με τίποτα η αίσθηση ελευθερίας, καθαριότητας, υγείας και ευεξίας, σε μυαλό και σώμα που έχουν όσοι δεν καπνίζουν! Και βέβαια θα έχω καταφέρει να λύσω το πρόβλημα. Δηλαδή όχι μόνο να μην καπνίζω αλλά και να μην το σκέφτομαι καθόλου! Να αδιαφορώ!!!
Ιωάννα