Author Topic: Γειά σας  (Read 1032 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Martha

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Γειά σας
« on: February 11, 2011, 02:54:07 PM »
   Είμαι 28 χρονών και κάπνισα το πρώτο μου τσιγάρο στα 16 μου.Το άρχισα συστηματικά στα 18 "αποδεικνύοντας" στον εαυτό μου οτι ενηλικιώθηκα (μαμά και μπαμπάς φανατικοί καπνιστές εώς και σήμερα,δεν το χρησιμοποιώ ως δικαιολογία αφού ο αδερφός μου δεν είναι καπνιστής, αλλά ως ειρωνεία).
   Εδώ και δέκα χρόνια καπνίζω 10 με 20 τσιγάρα την ημέρα,όπου και αν είμαι,όση δουλειά κι αν έχω και σε οποιαδήποτε ψυχολογική κατάσταση κι αν βρίσκομαι.Δεν επηρεάστηκα καν όταν το αγόρι μου το έκοψε για ενάμιση χρόνο,ούτε όταν βρέθηκε ότι είχα έναν ιό,ο οποίος μπορεί να οδηγήσει σε καρκίνο και ιδιαίτερα αν ο οργανισμός επιβαρύνεται από το κάπνισμα.Όλα αυτά σε συνδιασμό με το γεγονός ότι πιστεύω οτι γενικά δεν είμαι ηλίθια παράγουν μια φοβερή αντίθεση και έντονο προβληματισμό...
   Και είμαι τώρα εδώ,έχοντας διαβάσει το ηλεκτρονικό βιβλίο (έψαξα και για το αντίτυπο,έχει εξαντληθει?). Ένα έχω να πω: Απλά τέλειο.Σε απελευθερώνει όντως.Εδώ και 2 χρόνια σκέφτομαι καθημερινά ότι κόβω το τσιγάρο.Προσπάθησα μόνο μία φορά,χωρίς ψυχολογική προετοιμασία και μετά από φόβο και απέτυχα.Επειδή είμαι γενικά πολύ αντιδραστική και εγωίστρια με χαζό τρόπο και ολίγον ενοχική δεν έχω ξαναπροσπαθήσει να απαλλαγώ γιατί θέλω να είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρω σίγουρα.Δηλαδή να έχω εξασφαλισμένη την επιτυχία της προσπάθειάς μου πριν την αρχίσω...  :γέλιο:
   Δύο πράγματα με εγκλωβίζουν:
1.Ο μεγάλος τρόμος,όπως τον αποκαλείς,δηλαδή ο τεράστιος φόβος μου για τον αποχωρισμό μου από το τσιγάρο,
2.Να μην πάρω κιλά(όντως προτιμώ να ζήσω με 5 κιλά παραπάνω από το να πεθάνω αδύνατη).Ακολουθώ υγεινή διατροφή και εδώ και ένα μήνα αθλούμαι τρεις με τέσσερις φορές την εβδομάδα.     
   Παρατηρώντας τον εαυτό μου βλέπω αυτό που λες όσον αφορά στην σύγχυση μεταξύ άγχους και καθυστερημένης ενόχλησης νικοτίνης και ομολογώ ότι είναι ένας φαύλος κύκλος.Τώρα θέλω να το σταματήσω αυτό το πράγμα,όμως.Νομίζω ότι δεν το αντέχω άλλο...Με φθείρει ψυχολογικά σε καθημερινή βάση και κουράστηκα.Θέλω να δημιουργήσω αναμνήσεις χωρίς να κρατώ ένα τσιγάρο στο χέρι μου.Δεδομένου ότι πάντα κάτι θα με αγχώνει,λίγο ή πολύ,ειναι περιττό να ρωτήσω εάν ειναι προτιμότερο να είναι κανείς πιο χαλαρός από άποψη υποχρεώσεων πριν κάνει αυτό το μεγάλο βήμα?

Συγχαρητήρια για το site και για το βιβλίο. :wave:

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 3
Απ: Γειά σας
« Reply #1 on: February 16, 2011, 02:04:52 AM »
Μάρθα,
γεια σου!!! Καλώς ήρθες κοντά μας!!!
Νομίζω ότι έχεις προχωρήσει πάρα πολύ, αφού, ουσιαστικά έχεις αποφασίσει να κόψεις το τσιγάρο και αφού το σκεφτόσουνα καιρό τώρα.  =yes!= =yes!= =yes!=
Το βιβλίο σίγουρα ο Θανάσης είναι αρμόδιος να σου πει εάν έχει εξαντληθεί.
Όσον αφορά στην επιλογή περιόδου διακοπής, θα σου πω τι είχα αποφασίσει εγώ:
Να μην είναι, φυσικά, κάποια περίοδος με τρομερό άγχος και προβλήματα, αλλά ούτε και περίοδος που όλα είναι ειδυλιακά, ούτως ώστε να μην πέσω μετά στην παγίδα των "προβλημάτων". Προτίμησα μία "ουδέτερη" περίοδο, με τα κλασικά, καθημερινά προβλήματά που αντιμετώπιζα... μια χαρά λειτουργησε...
Περιμένουμε νέα σου!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...

Offline kaptain2

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Receive: 0
« Reply #2 on: February 20, 2011, 03:41:10 PM »
γειά σου μάρθα και από μένα  :wave:
καλως όρισες στην παρέα μας  ,
αφού μπήκες στην διαδικασία να σκέφτεσαι για το τσιγάρο ,να  book2 διαβάσεις το ηλεκτρονικό βιβλίο και να γράψεις εδώ μέσα αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρεις =yes!= =yes!= =yes!=
ΠΑΟΚ να 'σαι και μην φοβάσαι !!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #3 on: February 21, 2011, 10:44:25 AM »
Θέλω να δημιουργήσω αναμνήσεις χωρίς να κρατώ ένα τσιγάρο στο χέρι μου
::cool:: ::cool::

Γεια σου Μάρθα,
Η ιστορία σου είναι ενδιαφέρουσα και ακόμη πιο ενδιαφέρουσα θα είναι η επερχόμενη νίκη σου! Για τα κιλά μη φοβάσαι, αν ακολουθήσεις τις συμβουλές του βιβλίου δε θα πάρεις πολλά, άσε που ετοιμάζω την ΑΠΟΛΥΤΗ ΛΥΣΗ στο θέμα του αδυνατίσματος, μέχρι τα Χριστούγεννα. (Εδώ κάποιος θα μπορούσε να μου πει:μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις!  :γέλιο: :γέλιο:  )

Έτσι όπως τα λες, νομίζω ότι έχουν ωριμάσει οι συνθήκες για να κερδίσεις αυτό που δικαιούσαι. Την ελευθερία. Σε διαβεβαιώ ότι θα είναι μία πολύ ωραία εμπειρία. Μη φοβάσαι.

* το βιβλίο δεν έχει εξαντληθεί. Μπορείς πχ. από eshop εδώ: http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0151272

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.