Author Topic: Δεσμώτης του πλατωνικού σπηλαίου έσπασε τις αλυσίδες του...  (Read 1627 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Βασιλική

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλησπέρα σας,
Γράφτηκα για να σας πω και τη δικιά μου εμπειρία με το κάπνισμα. Ήμουν καπίστρια από τα 21 για σχεδόν 10 χρόνια. Έκανα 3 πακέτα την ημέρα καιμου άρεσε όλη η διαδικασία του καπνίσματος. Παρόλα αυτά, εδώ και ένα μήνα είμαι μια πρώην καπνίστρια. Το σταμάτησα χωρίς να έχω διαβάσει  το βιβλίο και πέρασα τη βδομάδα των παθών, άγχος, νεύρα, ακόμα και κλάματα από την έντονη επιθυμία.  Το βιβλίο το διάβασα αφού είχα περάσει τα δύσκολα, αφού είχε φύγει το στερητικό σύνδρομο, αφού είχα κάνει το τεστ «βγαίνω για καφέ και ποτό» και αφού πέρασα με επιτυχία στο τεστ «κάθομαι διπλά σε καπνιστές και  σε πακέτα με τσιγάρα». Το διάβασα πριν μια βδομάδα και μου έδωσε το οριστικό επιχείρημα για να μη το ξανά αρχίσω ποτέ! Να είμαι ΕΛΕΥΘΕΡΗ χώρις αλύσίδες και χωρίς είδωλα!!!   =yes!= =yes!= =yes!= =yes!=

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 11
  • -Receive: 20
Μπράβο σου και σένα για την μεγάλη σου νίκη,

έχω καιρό να γράψω στο forum οπότε είπα σε αυτό το θέμα να βγάλω τα αποθημένα μου. Πέρασες μια δύσκολη εβδομάδα για να τα καταφέρεις και πρέπει να προσέξεις πολύ τώρα. Εκεί που όλα είναι φαίνονται ρόδινα αν πιαστείς απροετοίμαστος-η είναι πολύ εύκολο να ξανακυλήσεις. Από τα λεγόμερνά σου φαίνεται ότι θα τα πάς καλύτερα από εμένα.

Σ΄αυτό το μέρος συνήθως συναντάς άτομα που έχουν ταλεπωρηθεί έντονα για να τα καταφέρουν όπως εγώ. Έχω δεχθεί πως δεν γινόμαστε ποτέ πια όπως ο μη καπνιστης. Αντικαπνιστές μπορεί να γίνουμε, μη καπνιστές ποτέ. Έχω δεχθεί πλέον ότι θα πρέπει να είμαι για όλη μου τη ζωή σε μια μικροενοχλητική επιτήρηση της επιθυμίας μου για τσιγάρο. Αν αφήσω τον εαυτό μου και τώρα μετά από δύο μήνες διακοπής θα ενδώσω πανεύκολα. (δύο φορές σε εξοδο με ποτάκια κάπνισα συνολικά 4-5 τσιγάρα τη φορά)

Θέλει προσοχή το πράγμα, μυαλό και δεν ξέρω τι άλλο...

σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Offline radiant

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 3
εγωισμό... πολύ εγωισμό θέλει επίσης.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Γεια σου Βασιλική!
Το βιβλίο και το φόρουμ θα σε βοηθήσει να σιγουρέψεις και να διευκολύνεις ακόμη περισσότερο τη νίκη που χρωστάς στον εαυτό σου. Έβγαλες μόνη σου το φίδι από την τρύπα, ε θα σε βοηθήσουμε να το σκοτώσεις κιόλας!
 :γέλιο:
 Αυτό θα γίνει καθώς σιγά σιγά θα σταματήσεις να το σκέφτεσαι το ζήτημα. Ακόμη πιο δυνατό από το να απορρίπτεις το κάπνισμα είναι το να αδιαφορείς γι αυτό! Όπως οι μη καπνιστές.
 Προχώρα μπροστά και μη φοβάσαι τίποτα! :victory:

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline Βασιλική

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Receive: 0
Καλησπέρα,
Δεν έχω καμία επιθυμία για το τσιγάρο πλέον και το σκέφτομαι ώστε να καταλάβω την πορεία της διακοπής (είναι μια μοναδική εμπειρία). Μου αρέσει η ζωή μου τώρα, γεύομαι καλύτερα, μυρίζω καλύτερα, διαβάζω πολύ καλύτερα κτλ. Μια απορία έχω. Η αύξηση της όρεξης πότε ξεκινάει ;  Διότι, δεν έχω μεγαλύτερη επιθυμία για φάι. Μόνο η όρεξη μου για νερό έχει αυξηθεί.  :roll: :roll:

Offline radiant

• Σχολιαστής
  • Thank You
Προσωπικα απο τη μέρα #1   :γέλιο:
Συγχαρητηρια πάντως Βασιλική!

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
Γεια σου Βασιλική!!
Αυτό που έχω να πω, είναι:
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 :victory: :victory: :victory: =yes!= =yes!= =yes!= =thumb= =thumb= =thumb= =worship= =worship= =worship=

Συνέχισε έτσι.
Α, τι άλλο έχω να πω:
Η αύξηση της όρεξης πότε ξεκινάει ;  Διότι, δεν έχω μεγαλύτερη επιθυμία για φάι.
ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Ειδικά όταν βλέπω τη ζυγαριά μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τώρα βρίσκομαι σε δίαιτα για να χάσω τα κιλά που έβαλα όταν το έκοψα.....
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...