Author Topic: θέλω να κάνω νέα προσπάθεια  (Read 1918 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tasos_

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
θέλω να κάνω νέα προσπάθεια
« on: February 07, 2011, 09:57:15 PM »
γείας σας παιδιά είμαι ο τάσος και προσπαθώ να κόψω το τσιγάρο!!καταρχην θα ήθελα να πω ένα πολύ μεγάλο  μπράβο στον άνθρωπο που έγραψε το βιβλίο και το έγραψε τόσο απλό και κατανοητό!!
με το που διάβασα τις 96 σελίδες κατάλαβα άμεσος τι σήμαινε καπνιστής και τι λάθος κάνω!την επομενη κιόλας μέρα ήμουν τόσο θυμωμένος με εμενα που άμεσος έκοψα το τσιγάρο!!η αλήθεια είναι πως μου έλειψε πολύ λίγο,αλλα ένιωθα μια ενέργεια απίστευτη!το λάθος μου είναι πως υπέκυψα στην 7 ημερα από ανοησία μου μόλις μια σκεψη και πουφ το άναψα!ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΜΟΥ είναι πως παρόλο που ξέρω τι κακό κάνω στον ευατό μου,τι ψευαισθηση που μου προσφέρει το κάπνισμα και γενικός ότι μου είναι εντελώς αχρείαστο και περιττό κόλλησα!κόλλησε το μυαλό και συνεχίζω να καπνίζω δεν μπορώ να ορίσω μια ημερομηνία και να στο σταματήσω μια και καλή!οποιος το έχει περάσει η οποιος θέλει να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος!!!

Offline kaptain2

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
Απ: thelo na prospathiso alla......
« Reply #1 on: February 08, 2011, 12:56:36 PM »
Τάσο γράφε στα ελληνικά γιατί θα σε μαλώσουν  :eek:

Άποψή μου πάντα... για να μπεις στην διαδικασία κοψίματος πρέπει να καταλάβεις πάρα πολύ καλά τί μεγάλη μα..κία κάνεις συνεχίζοντας το τσιγάρο.
Αυτό θα το καταλάβεις και μόνος σου (πληρώνοντας 3χ4 ευρώ =12) ημερησίως ,ξεροβήχωντας κάθε πρωί και κατά τη διάρκεια της ημέρας ,θα αρχίσεις να αισθάνεσαι κάτι πονάκια στο στήθος από το μπούκομα, θα ξυπνάς το βράδυ από μόνος σου για να ανάψεις ,θα δεις συγγενικά σου πρόσωπα στο αντικαρκινικό νοσοκομείο Θεαγένειο αν είσαι από βόρειο Ελλάδα το οποίο μου είπε μιά εκ του προσωπικού ότι "πέρισυ είχαμε γύρω στις 20.000 νέα περιστατικά :οops!: μόνο από βόρειο Ελλάδα αλλά αυτά δεν τα λένε στα κανάλια " .....παρασύρθηκα σόρρυ αλλά ακόμη έχω την εικόνα του πατέρα μου και αλλων ανθρώπων που στο ένα χέρι να είναι ο ορός και στο άλλο το τσιγάρο ....και να μου λέει ακόμη δεν το χόρτασα !!! τι να πω ρε γαμ... ας τον φυλάει ο καλός θεούλης εκεί που είναι τώρα και ας μου μείνει αυτή η εικόνα καρφωμένη στο μυαλό μου για να μην το ξαναρχίσω!!!

Ελπίζω να σε προβλημάτισα λίγο  ::eye::

Τώρα , ως προς το βιβλίο και μιλάω πάντα για το ηλεκτρονικό (γιατί το χάρτινο απλά δεν το πείρα ακόμη) θα έρθει σαν μια ανακεφαλαίωση και τελικό χτύπημα!

Σαν βοήθεια έξτρα για τα στερητικά εγώ βολεύομαι πολύ καλά με τις τσίχλες νικοτίνης τις οποίες τις πρώτες μέρες έκανα γύρω στις 10 και τώρα μετά από ένα μήνα κάνω όλο και λιγότερες 4-6 ! με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ γιατί μιλάμε για καπνιστή τριών πακέτων μάλμπορο την ημέρα  :οops!:

Στον 2ο μήνα που μπαίνω θα αρχίσω να τις μπερδεύω με απλές τσιχλίτσες και σιγά σιγά τέλος και όλα καλά απλά πάντα στην τσέπη , μήπως και μας χρειαστεί μία σε καμιά δύσκολη στιγμή... το έχω ξανακάνει στο παρελθόν πριν από 5 χρόνια με εκπληκτικά ανόδυνα ως προς τα στερητικά αποτελέσματα !!!

Θέλει προσπάθεια και δύναμη θα σε βοηθήσει και το Skeftomai.gr - Υγεία και τα άλλα παιδιά =yes!= =yes!= =yes!=

Επιφυλάσομαι να γράψω και άλλα μία άλλη φορά γιατί φεύγω στην δουλειά!!! :wave: :wave: :wave:
ΠΑΟΚ να 'σαι και μην φοβάσαι !!!

Offline tasos_

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #2 on: February 09, 2011, 12:22:41 AM »
ευχαριστω που απαντησες!οποιαδημποτε βοηθεια για μενα ειναι πολυ σημαντική.το μεγαλο μου προβλημα ειναι πως ενω τα γνωριζω ολα αυτα που μας προκαλει το παλιοτσιγαρο,οτι ειναι μονο μια ψευαισθηση και τιποτα παραπανω δεν παιρνω απο αποφαση να ορισω ημερομηνια.σιγουρα θα δοκιμασω τις τσιχλες μπας και ξεκολησω.

Offline kaptain2

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
« Reply #3 on: February 09, 2011, 01:17:42 PM »
άντε ρε τάσο μπες και εσύ στο κόλπο  :victory:
πάρε την απόφαση και ξεκίνα ....τον αγώνα  :dumbells: :dumbells: :dumbells:
πρόσεχε όμως ποτέ τσίχλες και τσιγάρο είπαμε αυτές είναι μόνο για τα στερητικά...
περιμένω νέα σου για να βαρέσω παλαμάκια  =yes!= =yes!= =yes!= και να υποκλιθώ =worship= =worship= =worship= =worship= =worship= =worship= =worship= =worship=
φιλικά κώστας :wave:

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 11
  • -Receive: 20
« Reply #4 on: February 10, 2011, 01:54:59 PM »
Καλησπέρα παιδία,

διαβάζοντας τα κείμενά σας θα πρέπει να πω ότι ανήκω στο "ίδιο" γκρουπ με εσάς δηλ. αυτών που δεν έχουν ελευθερωθεί ακόμη αν και έχουν περάσει δύο μήνες χωρίς αυτόν τον "μπελά". Είμαι αντίθετος κατηγορηματικά με τις τσίχλες γιατί αυτές παρατίνουν την εξάρτηση από τη νικοτίνη. Το θέμα μετά τις 3-4 πρώτες μέρες είναι καθαρά ψυχολογικό. Π.χ. τις τελευταίες μέρες που δεν είναι καλή η ψυχολογία μου το θέλω περισσότερο. Τάσο ρύθμισε δυο τρία πράγματα που σε ενοχλούν στην ζωή σου, κράτα το μυαλό σου καθαρό συγκεντρωμένο στο στόχο, προγραμμάτισε σωστά τις κινήσεις σου, κάνε όμορφες σκέψεις για το μέλλον σου χωρίς τσιγάρο και θα διαπιστώσεις πως είναι παιχνιδάκι η διακοπή.

Απο μένα οι καλυτερες ευχές σε όλους
γ

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: θέλω να κάνω νέα προσπάθεια
« Reply #5 on: February 10, 2011, 06:15:04 PM »
Γεια σου Τάσο. Αν βρεις λίγο χρόνο, μετέτρεψε την αρχική σου δημοσίευση στη γλώσσα μας. Γίνεται αυτόματα αν πατήσεις στο google "greeklish to greek". :eek:

Σχετικά με το θέμα που σε απασχολεί, πιστεύω ότι μπορείς άνετα να ξαναπροσπαθήσεις, όταν νιώσεις έτοιμος. Απαιτείται ένα διάστημα να "ξεκουραστείς" από την απογοήτευσή σου και σε χρόνο που μόνο εσύ μπορείς να ορίσεις, να ξανακάνεις μία νέα προσπάθεια.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline tasos_

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #6 on: February 10, 2011, 07:16:07 PM »
μαλλον  εχετε δικιο παιδια!ισως το παραζοριζω αρκετα στο μυαλο και εχω αντιθετα αποτελεσματα.πρεπει να χαλαρωσω και μολις νιωσω ετοιμος να το κοψω μια και καλη!φιλε κωστα περιμενω πως και πως να ακουσω να ακουσω παλαμακια!!!!

Offline kaptain2

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
« Reply #7 on: February 11, 2011, 09:50:51 PM »
θα τα ακούσεις τα παλαμάκια  =yes!= =yes!= =yes!= είμαι σίγουρος  =thumb=
και μόνο που το έχεις στο μυαλό σου φτάνει , απλά όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα , εγώ να φανταστείς το είχα στο μυαλό μου και έδεινα παρατάσεις για 4 ολόκληρα χρόνια :οops!:
κάλιο αργά όμως παρά ποτέ ,μόνο εσύ ξέρεις πότε μπορείς να πάρεις την απόφαση για να είσαι και πιο δυνατός ,πάντως εμένα οι τσιχλίτσες μου έκαναν πολύ καλή δουλίτσα με τα στερητικά ...  :wave: :wave: :wave:

Offline nik/os

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 10
  • -Receive: 11
« Reply #8 on: February 12, 2011, 01:30:46 AM »
γενικα θα ελεγα οτι η διακοπη της νικοτινης ειναι κατι αναλογο με
το να βουτηξεις σε δροσερο νερο,κρυωνεις και δεν θελεις να μπεις στο νερο,
ειναι ασχημο συναισθημα οντως,και αν το καλοσκεφτεις γιατι να μπεις ε? καλα ειναι και στην ακτη  :) ομως οσο πιο γρηγορα βουτηξεις τοσο περισσοτερο θα απολαυσεις το κολυμπι :-x
καπως  :off topic: ενταξει,ισως επειδη το εκοψα ιουλιο και μου χει μεινει αυτο το παραδειγμα :γέλιο:

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 3
« Reply #9 on: February 16, 2011, 02:01:20 AM »
τασο
καλησπέρα!!! Καλώς όρισες στην παρέα μας...
Είμαι μία από εκείνους που κάνανε πρώτα μία αποτυχημένη προσπάθεια... Το είχα κόψει ημέρα Δευτέρα και το Σάββατο για ασήμαντο λόγο, έκανα ένα τσιγάρο... αυτό ήτανε... μετά ήρθε το δεύτερο, το τρίτο και, φυσικά, συνέχισα ακάθεκτη.  :σφύριγμα:: Εάν θυμάμαι καλά ήτανε 30 Ιουνίου...  :οops!:
Να σου πω την αλήθεια ντράπηκα  :color: για τον εαυτό μου και ιδιαίτερα μετά τη διαφήμιση που είχα κάνει και για το καμάρι που ένιωθα ότι έκοψα το τσιγάρο... Στη συνέχεια αποφάσισα "να καπνίζω μόνο λίγα την ημέρα, όχι μπροστά στους άλλους"  ::bad::
Βλακείες... μόλις είδα ότι το ξανάρχιζα, πήρα ξανά το βιβλίο στα χέρια μου και όρισα ημερομηνία 9/7/2008. Ήταν η μέρα που ο γιος μου έκλεινε τους 17 μήνες του... (μη νομίζεις, σκέφτηκα να πάω στους 18... πιο στρογγυλεμένο, 1,5 ετών, νομίζω καταλαβαίνεις για πόση βλακεία μιλάμε πια).
Έτσι κι έγινε, από εκείνη την ημερομηνία δεν έχω ξανακαπνίσει.
Το ξέρω ότι είναι δυσκολότερο τώρα, μιας και ο αρχικός ενθουσιασμός σου έχει φύγει. Όλα μία ιδέα είναι... μπορείς και τώρα... ξεκίνα ξανά...
Περιμένουμε νέα σου!!!

Υ.Γ. Να προσθέσω ότι η δεύτερη φορά μου φάνηκε σαφώς πιο εύκολη από την πρώτη στις 3 πρώτες μέρες... αυτό το θυμάμαι...
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...