Author Topic: πολλά νεύρα και πίεση!  (Read 4244 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
πολλά νεύρα και πίεση!
« on: February 01, 2011, 02:35:55 PM »
HELP!!!
Είμαι στη 17η  μέρα χωρίς καμιά δόση νικοτίνης! Ούτε μια τζούρα!
Άρα η μόνη εξάρτηση που έχω πια είναι ψυχολογική. Το παλεύω με νύχια και δόντια. Άρχισα να απολαμβάνω τον καφέ μου χωρίς τσιγάρο και να αποσυνδέω τις καταστάσεις (φαγητό, έξοδος για καφέ, κρασάκι, κλπ) από το κάπνισμα.

Ξέρω καλά πια ότι είναι μια μεγάλη ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ αλλά...
Αλλά είναι στιγμές που υποφέρω... Π.χ: μετά από έντονες διαμάχες με τα πιτσιρίκια που περιλαμβάνουν νεύρα, υπερένταση, φωνές, τσιρίδες και άλλα τέτοια όμορφα(!) συνήθιζα να κάνω ένα τσιγάρο... και τώρα ΤΙ;;; Ή στο γραφείο μετά από δύσκολες φάσεις άναβα ένα τσιγάρο και πίστευα ότι "ξεσπάω".... τώρα δεν μπορώ...

Ειλικρινά είμαι σε φάση πολύ πιεστική... Ξέρω πως κι αν κάπνιζα, πάλι έτσι θα ήταν τα πράγματα. Όμως 20 χρόνια κάπνιζα, πως να αλλάξω σε δύο εβδομάδες; Και τώρα δεν έχω ένα μωρό μέσα μου ώστε να μην τολμώ ούτε να το σκεφτώ για τσιγάρο!

Δεν θέλω να αμφισβητήσω την απόφασή μου, δεν θέλω να ξαναγίνω όπως πριν, όμως με τόση πίεση που νοιώθω, ίσως ως μη καπνίστρια γλιτώνω από καρκίνο των πνευμόνων αλλά φοβάμαι πως θα πάθω ... "εγκεφαλικό" !!!  :oops:

Ιωάννα

Offline radiant

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Απ: πολλά νεύρα και πίεση!
« Reply #1 on: February 01, 2011, 03:34:47 PM »
Συγχαρητήρια καταρχάς γιατί το να διακόπτεις με μικρά παιδιά είναι κατόρθωμα! Μπορεί να μην έχω καμία επαφή με αυτά τα προβλήματα και να μην τα καταλαβαίνω πλήρως, αλλά ίσως μια βόλτα (με τα πόδια, όχι με το αμάξι!) και μερικές βαθιές ανάσες παγωμένου αέρα να σε ηρεμήσουν! Κουράγιο γιατί είσαι σε πολύ καλό δρόμο!!!!
 :dumbells: :dumbells: :dumbells: :dumbells: :dumbells: :dumbells: :dumbells:  ::cool::

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #2 on: February 06, 2011, 01:37:49 AM »
radiant,
Σ' ευχαριστώ που με ενθαρρύνεις!
Είναι απίστευτο πόση δύναμη παίρνω από το φόρουμ...

Οι δύσκολες στιγμές είναι πολλές και οι πειρασμοί αμέτρητοι...
Όμως είναι εξαιρετικά υπέροχο το συναίσθημα που έχει κανείς μετά από μια αναμέτρηση με τον πειρασμό "να το ανάψω ή όχι" όταν έρχεται η γαλήνη... και νοιώθεις ΝΙΚΗΤΗΣ! Τότε λες Ναι, τα κατάφερα χωρίς αυτό!!!

Τα πιτσιρίκια είναι όντως για γερά νεύρα! Πριν λίγο καιρό μου ήταν αδιανόητο να σκεφτώ να το κόψω, ήταν το ξέσπασμά μου. Λειτουργούν όμως θετικά για μένα. Όταν τα κοιτάω λέω μέσα μου "Κάντο για αυτά, να μην πάθεις κάτι και τα αφήσεις μόνα τους".

Τελικά ο καθένας πιάνεται απ΄όπου μπορεί στον αγώνα του!

:dumbells:
Ιωάννα

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #3 on: February 10, 2011, 04:21:25 PM »
Διάβασε όσα έγραψα στο http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?topic=566.msg2688#msg2688 ως θεραπεία για κάθε μορφή άγχους! Πρόσεξε, γιατί σε βλέπω να φλερτάρεις με τη 2η επιλογή...  

Όμως απ' ότι φαίνεται, εσύ δεν πάσχεις τόσο από άγχος, όσο από ΟΡΓΗ, που είναι αρνητικό συναίσθημα που οφείλεται είτε:
α) σε πληγή. Κάποιο πλήγμα που μας προκάλεσε το περιβάλλον μας
β) σε ανάγκες μας που δεν ικανοποιούνται.

Εσύ ξεκάθαρα έχεις ανάγκες που δεν ικανοποιούνται, κι αυτό σου δημιουργεί οργή. Αυτές οι ανάγκες φυσικά δεν είναι "ανάγκη για εισπνοή καπνών", πράγμα που είναι ψέμα, αλλά ανάγκες γενικά για καλύτερη ζωή.

Εδώ θα εργαστούμε παρόμοια με τη θεραπεία του άγχους:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ ΟΡΓΗΣ

Όταν μας κυριεύει η οργή υπάρχουν ΜΟΝΟ ΤΡΕΙΣ πιθανές αντιδράσεις μας:

1) Ηττοπάθεια, αποδοχή της ήττας και προσαρμογή στις νέες χειρότερες συνθήκες. Αυτό είναι δράση χωρίς απόφαση.

2) Επιθετικότητα. Ορίζεται ως συμπεριφορά win-lose. Προκαλούμε ζημιά σε άλλους ικανοποιώντας τις ανάγκες μας. Εδώ υπάρχει απόφαση, αλλά καταστρεπτική, μιας και πάντα το περιβάλλον απαντά στην επιθετικότητα με επιθετικότητα.. η οποία θα μας προκαλέσει πλήγμα, άρα νέα οργή στο μέλλον.

3) Δυναμική φροντίδα των αναγκών μας. Είναι ο πιο υγιής τρόπος αντίδρασης στην οργή. Είναι win-win και μας οδηγεί με τον πιο σύντομο δρόμο στην ευτυχία.

Ευτυχία είπα;; Ναι, το αντίθετο της οργής είναι η ευτυχία, διότι οργή και δυστυχία, θλίψη είναι το ίδιο πράγμα! Εναν άνθρωπο που θα τον δεις εξοργισμένο, μπορείς άνετε μετά από λίγα λεπτά να τον δεις να κλαίει. Οργή και λύπη είναι οι δύο όψεις του ΙΔΙΟΥ νομίσματος.

Η "δυναμική φροντίδα των αναγκών μας" μοιάζει με την επιθετικότητα, αλλά μόνο στο δυναμισμό. Η "δυναμική φροντίδα των αναγκών μας" μοιάζει με την επιθετικότητα, αλλά μόνο στο δυναμισμό. Η διαφορά με την επιθετικότητα είναι ότι κάνουμε το καλύτερο δυνατό για την ικανοποίηση των αναγκών μας χωρίς όμως να βλάπτουμε τους άλλους. Και η επιθετικότητα βέβαια μπορεί να είναι χρήσιμη, αλλά μόνο σε λίγες ακραίες ή επείγουσες περιπτώσεις.
 :)
*Οι ιδέες αυτές δεν είναι δικές μου, αλλά σε μεγάλο μέρος τις έχω διαβάσει σε βιβλία ψυχολογίας. Στο μέλλον αν βρω χρόνο θα γράψω περισσότερα.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #4 on: February 20, 2011, 12:25:44 AM »
Θανάση, είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα τα όσα γράφεις.
Λόγω υπερβολικού φόρτου εργασίας δεν έχω τη δυνατότητα να γράφω συχνά στο φόρουμ όμως τα πάω καλά. Έκλεισα μήνα από τη διακοπή. Όταν νιώσω έτοιμη και σίγουρη θα γράψω και στο ειδικό σημείο όπου γράφουν αυτοί που ξεπέρασαν το μήνα διακοπής. 
Πιστεύω απόλυτα αυτό που έγραψες πως πιο δυνατό είναι να αδιαφορείς για το κάπνισμα από το να το απορρίππτεις!!! Νομίζω ότι νικητής είναι αυτός που φτάνει σ' αυτό το επίπεδο. Ενώ κάθε φορά που είμαι δίπλα σε καπνιστές (στη δουλειά, στα cafe, δεν μ'αφήνουν ν'αγιάσω!!) με ενοχλεί πια ο καπνός και ξέρω πως αν καπνίσω θα νιώσω αηδία, δεν μπορώ να πω ότι δεν νοσταλγώ την ανέμελη εποχή που κάπνιζα χωρίς τύψεις!!!
Το βιβλίο το έχω διαρκώς μαζί μου, στην τσάντα, στο κομοδίνο και ανατρέχω κάθε φορά που έχω την ανάγκη να το κάνω, λαχταρώ όμως την στιγμή που θα νιώσω ΠΛΗΡΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ όταν θα μαι δίπλα σε καπνιστές. Να τους "λυπάμαι" σύμφωνα με τον Άλεν Καρ!

Ιωάννα

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #5 on: February 22, 2011, 09:51:12 AM »
Μαρίνα, θα ήθελα και τη δική σου γνώμη, μια που είσαι πια μη καπνίστρια, όλοι οι υπόλοιποι προσπαθούμε να γίνουμε σαν εσένα. Πότε σταμάτησες να το σκέφτεσαι τελείως; Πότε άρχισες να αδιαφορείς πραγματικά γι αυτό;
Πάντως σε θαυμάζω που παρόλο που εσύ πέτυχες εξακολουθείς να μπαίνεις τακτικά στο φόρουμ και να στηρίζεις όλα τα νέα μέλη!  =yes!=
Όπως θα διάβασες εγώ έκλεισα μήνα και μπήκα στο δεύτερο, αλλά δεν το διατυμπανίζω. Είμαι γενικά χαμηλών τόνων και πολύ αυστηρή με τον εαυτό μου. Ακόμα και μετά από χρόνο θα με δεις να γράφω ή να λέω ότι προσπαθώ να το κόψω. Κι ας μου φαίνεται αδιανόητο να το ξαναρχίσω!!!!

Ιωάννα

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
« Reply #6 on: February 23, 2011, 11:30:13 PM »
IO μου,
καλά κάνεις και δεν το διατυμπανίζεις... εγώ το διατυμπάνιζα στην πρώτη μου αποτυχημένη προσπάθεια. Μετά, στη δεύτερη, όχι, πολλοί το μάθανε μήνε μετά!!
Συγχαρητήρια για τον πρώτο μήνα  =yes!= =yes!= =yes!= Συνέχισε έτσι!!!
Η αλήθεια είναι ότι για πολύ καιρό δεν έμπαινα, λόγω προσωπικών, αλλά πάντα σκεφτόμουνα το φόρουμ και διαφήμιζα το βιβλίο.
Λοιπόν... σταμάτησα να το σκέφτομαι... περάσανε γύρω στους 3 μήνες, γιατί μου είχε παρουσιαστεί ένα πρόβλημα δύσπνοιας και το είχανε αποδώσει στη διακοπή του τσιγάρου  :?: :?:
Από εκεί και πέρα, το σκεφτόμουνα από καιρό σε καιρό, αλλά όλο και πιο σπάνια. Όπως είπα, συνήθως ήτανε οι "πρώτες φορές": τα πρώτα Χριστούγεννα, η πρώτη έξοδος, η πρώτη φορά στην παραλία κλπ.
Πάντως (πιστεύω να μην σε απογοητεύσω) ο πατέρας μου που το έχει κόψει εδώ και 2,5 μήνες έχει ακόμα νευράκια... Εγώ για νευράκια δεν θυμάμαι γιατί είμαι από τη φύση μου νευρικός τύπος...
Όσο για τα πιτσιρίκια... σε νιώθω απόλυτα. Αλλά για πες μου: Δεν είναι φοβερό να μην σκέφτεσαι "να αφήσω τώρα το παιδί μου για να καπνίσω" ή "πότε θα κοιμηθεί για να καπνίσω". Με καπνιστές δεν συναναστρέφεσαι; Βλέπεις τώρα πως μύριζες στα παιδιά σου;;; Εγώ τα σκεφτόμουνα αυτά. Εκτός από τις "αλυσίδες" του τσιγάρου απαλλάχτηκα και από τα: "δεν έχω τσιγάρα, μήπως μου τελειώνουνε;;", "πότε φτάνουμε; για να κάνω τσιγάρο", "κάνει κρύο, αλλά βγαίνω έξω για τσιγάρο"...
Πίστεψέ με, αξίζει τον κόπο...
Καλή συνέχεια!!!  :wave: :wave: :wave:
Υ.Γ. Κι εγώ το έκοψα με τη λογική ότι τι θα γίνει το παιδί μου εάν πάθω κάτι (τα παιδιά μου πλέον...) Απλά το είχα καθυστερήσει γιατί ήθελα πρώτα να χάσω πολλά κιλά.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...