Author Topic: νέο μέλος  (Read 1358 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
νέο μέλος
« on: January 10, 2011, 12:22:36 AM »
καλησπέρα!
Είμαι η Ιωάννα και
ήταν μεγάλη ανακούφιση για μένα η ανακάλυψη του φόρουμ γιατί τον τελευταίο καιρό έψαχνα  μήπως βρω κάτι που μπορεί να με βοηθήσει στην απόφασή μου να κόψω το κάπνισμα!
Είμαι 39 ετών, καπνίζω από τα 19. Άρχισα όπως όλοι από βλακεία στη φοιτητική ζωή, αν θυμάμαι καλά το 1990, εποχή που ακόμα δεν γνωρίζαμε τόσο πολλά για το κακό που κάνει το τσιγάρο και το χειρότερο εποχή που ακόμα στην Ελλάδα το παράξενο ήταν να μην καπνίζει κανείς και όχι το αντίθετο όπως έξω.
20 χρόνια μετά θεωρώ πως έπρεπε ήδη να έχω σταματήσει. Μεσολάβησαν δύο εγκυμοσύνες, κατά τις οποίες σταματούσα "μαχαίρι" το κάπνισμα αλλά περίμενα με λαχτάρα τη στιγμή που θα ανάψω και πάλι τσιγάρο. Στη δεύτερη μάλιστα (2007), λόγω του θηλασμού καθυστέρησα να ξανακαπνίσω. Μετρούσα τις ώρες και τα λεπτά που θα σταματούσα το θηλασμό και λόγω επιλόχειας κατάθλιψης σταμάτησα αμέσως μετά τον τρίτο μήνα που θήλαζα το μωρό, ώστε να μπορώ ....να καπνίζω! Η απότομη διακοπή του με σημάδεψε με ενοχές και τύψεις που κουβαλώ ακόμα και μια αίσθηση "ξεφτίλας" γιατί επέτρεψα σε μια σιχαμερή "συνήθεια" να στερήσει από το παιδί μου τουλάχιστον άλλους 3 μήνες θηλασμού.
Τα τελευταία 1 με 2 χρόνια σκέφτομαι συνέχεια πως ήρθε η στιγμή για το τέλος!
Εδώ και 2 μήνες ξεκίνησα την προσπάθεια χωρίς ιδιαίτερα θετικά αποτελέσματα. Είμαι σίγουρη όμως για τους λόγους που θέλω να σταματήσω:
1)Τρέμω στην ιδέα να αρρωστήσω και να πεθάνω αφήνοντας ορφανούς δυο γιους που λατρεύω!
2)Απεχθάνομαι το αρνητικό πρότυπο που δίνω στα παιδιά μου
3)Σιχαίνομαι πια τη βρωμιά του τσιγάρου (αναπνοή, ρούχα, μαλλιά...κ.λπ)
4)Δεν ταιριάζει πια στον τρόπο ζωής μου και
5)Πείστηκα ότι το κάπνισμα είναι μια...."τριτοκοσμική" συνήθεια

Έχω δει DVD της κλινικής του Άλεν Καρ, διάβασα το ηλεκτρονικό βιβλίο του κ. Αποστόλου, άρθρα του Τζόελ Σπίτζερ, και ξεκίνησα την προσπάθεια.
Στην πρώτη δεν κάπνισα για περίπου 30 ώρες αλλά δεν άντεξα κάποιες διαταραχές ύπνου και έκανα το μοιραίο τσιγάρο του ξανακυλίσματος. Όμως τουλάχιστον μείωσα τα τσιγάρα από 20 σε 5 με 6 την ημέρα. Η δεύτερη προσπάθεια ήταν πιο σοβαρή. Δεν κάπνισα για 5 ημέρες και πάλευα για να μην πέσω στην παγίδα του "ένα τσιγάρο μόνο". Δύο τραγικά περιστατικά που συνέβησαν ταυτόχρονα (στον εργασιακό χώρο και σε φιλικό πρόσωπο)  με τσάκισαν τόσο, που ενώ ήξερα πως το τσιγάρο δεν θα άλλαζε τίποτα και πως ήταν κρίμα να χαλάσω την προσπάθεια, έκανα το ίδιο λάθος: δυο τσιγάρα παρηγοριάς και συνεχίζω. Αλλά δεν συνέχισα. Για 3 μερες τώρα καπνίζω κανονικά σχεδιάζοντας την τρίτη προσπάθεια. Ελπίζω να είναι και η λυτρωτική. Έχω παραγγείλει το βιβλίο και ελπίζω πως θα έχω στήριξη και από τον σύζυγό μου, καπνιστή, που υποσχέθηκε αυτή τη φορά να το κόψουμε μαζί.
Συγνώμη αν έγινα κουραστική, πρώτη φορά συμμετέχω σε ανάλογη διαδικασία στο διαδίκτυο αλλά είναι μεγάλη παρηγοριά να ξέρεις πως δεν είσαι μόνος!

Ιωάννα

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 11
  • -Receive: 20
Απ: νέο μέλος
« Reply #1 on: January 10, 2011, 10:41:32 PM »
Φίλη Ιωάννα,
πραγματικά η ιστορία σου με συγκλόνισε αφού κάπως έτσι ξεκίνησα και γώ το κάπνισμα κλπ κλπ. Την φάση που είσαι εσύ τώρα ήμουν εγώ επί ένα χρόνο συνεχόμενο μέχρι που τα κατάφερα και τελικά ξέρεις κάτι? το ακατόρθωτό μου φάνηκε τελικά εύκολο. Όχι πολύ εύκολο αλλά σίγουρα όλοι μας έχουμε κάνει πολύ πιο δύσκολα πράγματα στην ζωή μας και τα έχουμε καταφέρει από ότι αυτό. Απλά αυτό είναι "ύπουλο". Απαξ και το συνειδητοποιήσεις τελείωσε. Μόλις δεις και τις χαρές τις ζωής που στερήθηκες λόγω του καπνίσματος εκεί και αν τελείωσε. Είμαι ένα μήνα χωρίς τσιγάρο και νιώθω από την πρώτη εβδομάδα πανευτυχής και σίγουρος. Δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι ούτε να βιαστείς. Βρες την κατάλληλη στιγμή και όλα θα γίνουν μόνα τους. Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι "το κατέχεις" το θέμα. Το έχεις αποβάλλει από το μυαλό σου, έχεις καταλάβει το πόσο σε χαλάει. Έχεις φτάσει στην πηγή και απλά δεν έχεις συνειδητοποιήσει πόσο κοντά είσαι.

Στην ζωή κατακλιζόμαστε από τις προσωπικές μας καθημερινές επιτυχίες και αποτυχίες που μας κάνουν περισσότερο ή λιγοτερο ευτυχείς. Το κόψιμο του τσιγάρου για σένα θα είναι η επιτυχία σου θα σε συνοδεύει καθημερινά σε όλη σου την ζωή από την ημέρα που θα τα καταφέρεις. Κάθε φορά που θα συναντάς έναν καπνιστή που θα σου λέει ότι το τσιγάρο δεν κόβεται και θα ζεί μια μίζερη ζωή παγιδευμένη από το μυστικό της νικοτίνης εσύ θα ξαναβιώνεις αυτή την επιτυχία. Εγώ αυτή τη χαρά την βιώνω καθημερινά 2-3 φορές συναντόντας τους φίλους και συνεργάτες πελάτες καπνιστές όπως και την χαρά των παιδιών μου που χαίρονται που ο μπαμπάς τους τελικά τα κατάφερε.
Δεν έχω διακόψει πολύ καιρό μόνο 1 μήνα αλλά είμαι σίγουρος πως δεν θα ξανακάπνισω ποτέ, για τα επόμενα 5-10 χρόνια (ποτέ μην λες ποτέ. Ένας φίλος μου λέει ότι δεν έκοψε ποτέ το κάπνισμα αλά το ανέβαλε για τα επόμενα 20 χρόνια...)

Καλή χρονιά
σε όλους

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Απ: νέο μέλος
« Reply #2 on: January 11, 2011, 10:55:56 PM »
Φιλενάδα,
εάν διαβάσεις τις ιστορίες μας στο φόρουμ θα διαπιστώσεις ότι δεν είσαι η μόνη που έκανε κάποια στιγμή... ατασθαλία αλλά στο τέλος τα κατάφερε!!!
Προσωπικά είχα ξεκινήσει Δευτέρα, τέλη Ιουνίου, το Σάββατο τρακάρανε το παρκαρισμένο μας αυτοκίνητο και εξαφανίστηκαν, οπότε εκνευρίστηκα και - μάντεψε - ξανακάπνισα (μόνο ένα... ξέρεις εσύ...), το ένα έγινε δύο... μάλιστα επειδή είχα διαδώσει ότι το είχα κόψει κάπνιζα και λίγο στα κρυφά...
Φυσικά εξαφανίστηκα και από το φόρουμ...
Αφού πέρασαν λίγες μέρες και είδα ότι φυσικά τα... λίγα έγιναν κανονικά πακέτο, ξαναδιάβασα το βιβλίο, με πείσμα, προσπάθησα να το εμπεδώσω καλύτερα και όρισα νέα ημερομηνία: 9 Ιουλίου 2008, τη μέρα που ο γιος μου έκλεινε τους 17 μήνες... και το τήρησα.
Οφείλω να σου πω ότι - ντροπή μου - εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν το έκοψα μαχαίρι, ούτε στο θηλασμό (που ούτως ή άλλως δεν ήταν αποκλειστικός για άλλους λόγους που δεν είναι της παρούσης). Στη δεύτερη το είχα κόψει ήδη...
Επίσης, ότι η δεύτερη φορά ήτανε σαφέστατα πιο εύκολη από την πρώτη...
2,5 χρόνια μετά... τσιγάρο;;; κάπνιζα;;; σοβαρά;;; τώρα γιατί δεν το σκέφτομαι καθόλου;;;
Καλή επιτυχία... σκέψου το... αξίζει πολύ σοβαρά...
Τους λόγους τους είπες ήδη και τους καταλαβαίνω απόλυτα...
Περιμένουμε νέα σου!!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
Ευχαριστώ!!!
« Reply #3 on: January 13, 2011, 12:44:42 AM »
Ευχαριστώ πραγματικά!!!
Με βοηθάει πολύ να παίρνω δύναμη από άτομα που βίωσαν το ίδιο συναίσθημα και στο τέλος τα κατάφεραν!!!
Ιωάννα