Author Topic: Μπορώ να καπνίζω περιστασιακά;  (Read 5550 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline LuLu

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Μπορώ να καπνίζω περιστασιακά;
« on: January 05, 2011, 01:20:42 AM »
Hola!
Ονομαζομαι Νεφελη, ειμαι 24χρονων κι εδω και 4μερες "μη-καπνιστρια".
Καπνιζα απο την ηλικια των 18χρονων γυρω στα 20-30 τσιγαρα ημερισιως...Δεν ειχα κανει ποτε καμια αποπειρα να το κοψω -μαλλον επειδη φοβομουν την πιθανη αποτυχια μου. Ακομα και τωρα..η αληθεια ειναι.. πως δεν ξερω κατα ποσο μπορω να στηριξω την  αποφαση μου και να κοψω "τελειωτικα" το καπνισμα.. Φλερταρω λιγο με την ιδεα του..."μηπως να εκανα μοναχα 2-5 την ημερα?" η "μηπως να εκανα μονο το ΠΣΚ με το ποτο μου?" κλπ κλπ κλπ. Ξερω πως ολα αυτα ειναι βλακειες και πως με το που κανω ενα τσιγαρο δεν προκειται να παραμεινω σ αυτο αλλα συντομα θα θελησω κι αλλο, κι αλλο, κι αλλο.
Πφφφφ.
Μηπως ξερετε για τα ηλεκτρονικα τσιγαρα? Ειναι ασφαλη? Εχουν υποκαταστατο νικοτινης? Και ποσο κοστιζουν?
Επισης...πριν απο κανενα 6μηνο πηρα εναν αργιλε..Αναρωτιεμαι..θα μπορω να κανω καθολου η ο κινδυνος να εθιστω παλι θα ειναι μεγαλος?
Αυτα κι απο μενα!
Ελπιζω να λειτουργει το φορουμ..Οι ημερομηνιες μου φαινονται λιγο παλιες...χμμ

Offline radiant

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 3
Μπορώ να καπνίζω περιστασιακά;
« Reply #1 on: January 05, 2011, 01:42:57 AM »
Καλησπέρα Νεφέλη,

Καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι. Προσπαθείς να υποκαταστήσεις κάπως το κάπνισμα. Για τον αργιλε θα σου πω το εξής γιατί δεν έχει ούτε μια εβδομάδα η δική μου εμπειρία. Απο 26 Νοεμβρίου είμαι άκαπνος, οι μοναδικές εξαιρέσεις 1-2 φορές που βρέθηκα με την παρέα μου σε μαγαζί με αργιλε. Είχα κάνει μάλιστα τότε και σχετικό ποστ στο φόρουμ. Όλα καλά και ελεγχόμενα μέχρι εδώ. Έλα όμως που έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και έρχεται μια μέρα ένας φίλος σπίτι με τον αργιλε του! Επειδή εκείνος μένει με τους δικούς του, τον έφερε στο σπίτι μου για να κάνουμε εκεί ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ. Να μη στα πολυλογώ το που και που έγινε μέρα παρά μέρα και την τελευταία μέρα(την πρωτοχρονιά) τον άναψα μονός μου...Και ως γνωστόν κατάχρηση = εξάρτηση. Έτσι τον πακέταρα και τον έστειλα πίσω στο φιλαράκι!
   Δε θα σου πρότεινα λοιπόν να καταφυγεις σε λύσεις υποκατάστασης αλλά να λύσεις το πρόβλημα απο τη ρίζα. Και η ρίζα βρίσκεται στο μυαλό σου.

Καλή συνεχεία!

ΥΓ: Σορρυ που απάντησα εδώ.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Μπορώ να καπνίζω περιστασιακά;
« Reply #2 on: January 05, 2011, 08:48:07 AM »
Νεφέλη καλημέρα!

Σε όλα όσα αναφέρεις εγώ προτείνω να πεις όχι. Δοκιμασμένες και αποτυχημένες λύσεις! Για το ναργιλέ λάβε υπόψη σου τη γνώμη του Αρη (radiant) ο οποίος δοκίμασε πρόσφατα. Για το περιστασιακό κάπνισμα αναφέρεται στο βιβλίο αναλυτικά γιατί είναι λάθος.

Είσαι 24 και πιθανώς το κάπνισμα δε σε ενοχλεί τόσο όσο έναν 40ρη ας πούμε. Όμως εσύ έχεις να κερδίσεις πολύ περισσότερα αν τολμήσεις να πάρεις την απόφαση σε αυτή την ηλικία.

Αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο, τότε κάτσε και  book2 !!  και μετά τα λέμε!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 3
Απ: Μπορώ να καπνίζω περιστασιακά;
« Reply #3 on: January 11, 2011, 09:29:51 AM »
Καλώς ήρθες!!!!
Αυτό με το περιστασιακό κάπνισμα το έχουμε σκεφτεί όλοι κάποια στιγμή, πίστεψέ με...
Θεωρούσα τυχερούς εκείνους που κατάφερναν να κάνουνε 1-2 τσιγάρα την ημέρα ή μόνο όποτε θέλανε. Ήξερα, όμως, ότι εγώ δεν μπορούσα να το κάνω... Είχα προσπαθήσει να το ελαττώσω. Ήτανε μεγάλο το άγχος... Για αυτό το έκοψα!!
Τώρα θεωρώ πιο τυχερή εμένα που δεν καπνίζω. Πίστεψέ με, κάποια στιγμή εκτός του ότι πολύ γρήγορα σου βρωμάει απίστευτα και καταλαβαίνεις τι έκανες, δεν σου λείπει πλέον καθόλου. Εάν είσαι και από τους τυχερούς που έχουν διαβάσει το βιβλίο του Θανάση... τότε καταλαβαίνεις τη μούφα της εξάρτησης και την καταπολεμάς!!!
Διάβασέ το, θα συμφωνήσω.
Ξέρεις πόσες φορές έσπασα πλάκα: "Μα καλά, ένα βιβλίο διάβασες και το έκοψες;" με ρωτάνε ειρωνικά οι καπνιστές. Όσοι το έχουν διαβάσει έχουν πάθει την πλάκα τους... και με πιστεύουν. Οι περισσότεροι, δε, το έχουν κόψει και με ευχαριστούν!!!
Καλή επιτυχία!!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...