Author Topic: Καλησπέρα και από μένα!  (Read 2118 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline cozmec

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
Καλησπέρα και από μένα!
« on: March 12, 2008, 04:14:04 AM »
Γεια σας!
Ονομάζομαι Γιάννης και είμαι 24,5 χρονών.

Ξεκίνησα το κάπνισμα στα 15 μου και νομίζω πως είχα παρασυρθεί από τον ίδιο μου τον εαυτό και τις ανασφάλειες (που με ταλαιπωρούσαν τότε.)
Από τα 17 μου και μετά καπνίζω 2 με 2μιση πακέτα την ημέρα… Μερικές μέρες τυχαίνει να καπνίζω και 1 η και λιγότερο…  Δεν έχω κάνει ποτέ καμία σοβαρή και συνειδητή προσπάθεια να το κόψω. (αρκετές χαζο-προσπάθειες όμως που διαρκούσαν από πολύ λίγες ώρες σε πολύ λίγες ημέρες)

Το Σάββατο λοιπόν μετά τον μεσημεριανό καφέ είχαμε γυρίσει με την κοπέλα μου σπίτι και εγώ κάθισα για ένα τσιγάρο στον υπολογιστή χαζεύοντας σε ένα φόρουμ… Εκεί είδα ξαφνικά έναν ένα θέμα με τον εξής τίτλο «Πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα» Δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν αυτό που μου κέρδισε το ενδιαφέρον.. Έχω δει χιλιάδες τέτοια θέματα και διαφημίσεις και συνήθως δεν έκανα καν τον κόπο. Ώ ναι… Υποστήριζα φανατικά πως το τσιγάρο Μου Αρέσει!! Δεν θέλω να το κόψω!

Ας σημειώσω ότι η ζωή μου τους τελευταίους 6 μήνες έχει γυρίσει ανάποδα,-δείχνοντας μου ένα πρόσωπο της που για αρκετά χρόνια είχα ξεχάσει! (αυτό το όμορφο, χαμογελαστό, γεμάτο ζωή και ζωντάνια πρόσωπο) Μέσα σε όλη αυτήν την περίεργη και συνάμα όμορφη αναμπουμπούλα που βιώνω ήτανε και αυτό το παράλογο για μένα κλικ! Κατέβασα το ηλεκτρονικό βιβλίο σας και ξεκίνησα να το διαβάζω! Όταν έφτασα στην σελίδα 41 ήμουν ήδη σοκαρισμένος και αηδιασμένος με το «μυστικό» που μόλις είχα μάθει! Υποσχέθηκα λοιπόν στον εαυτό μου ότι αυτό θα ήταν το τελευταίο μου πακέτο! Έτσι λοιπόν σήμερα κάπνισα τα τελευταία μου 4 τσιγάρα! Νιώθω ήδη τις αργοπορημένες παρενέργειες της νικοτίνης (συγχωρέστε με, δεν ξέρω γιατί δεν μπόρεσα να αποστηθίσω την δικιά σας ορολογία! Αλλά νομίζω και αυτή η φράση που συγκράτησε το μυαλό μου περιγράφει εξίσου καλά το φαινόμενο!) Αλλά σκέφτομαι ότι δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια παρενέργεια του δηλητηρίου και αμέσως η επιθυμία εξαφανίζετε και η νευρικότητα μου φεύγει. Ξεγελάω το υποσυνείδητό μου προσωρινά! Αύριο σίγουρα θα είναι μια καθοριστική μέρα για αυτή μου την προσπάθεια μιας και είναι η πρώτη φορά που το κάνω συνειδητά και πλέον οπλισμένος με άπλετη γνώση! Έχω κερδίσει της πρώτες μάχες και έχω αρκετά εφόδια για να κερδίσω τον πόλεμο!! Εφόδια φυσικά που μου δώσατε εσείς και γι αυτό σας είμαι ευγνώμων.

Φυσικά έχω τελειώσει το ηλεκτρονικό βιβλίο ανυπομονώ να διαβάσω και την πλήρη έκδοση του την οποία μόλις παρήγγειλα! Η αλήθεια είναι ότι οικονομικός δεν τα είμαι και τόσο καλά αυτόν το μήνα… Αλλά ένας γρήγορα υπολογισμός…. 3.20Ε x 2 x 30….  μου δείχνει πόσα ακριβώς θα γλυτώσω αυτόν τον μήνα! Μόλις το τελειώσω οι επόμενοι που θα το διαβάσουν θα είναι σίγουρα οι γονείς μου!

Σας ευχαριστώ ολόψυχα για άλλη μια φορά!  Να είστε σίγουρος πως θα σας κρατάω ενήμερο για την πορεία μου!!  ¨

Φιλικά

Γιάννης

"Όταν τελειώνει το τσιγάρο, δεν τελειώνω κι εγώ...
Χτίζω νέα όνειρα... με υλικό μου τον καπνό..."
Gray Matter

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #1 on: March 12, 2008, 06:21:43 PM »
=yes!=
Γιάννη καλωσήλθες και μπράβο για την αυθόρμητη απόπειρά σου!
(* στον ενικό γράφε μου βρε!)

Απ' ότι διάβασα κινήθηκες παρορμητικά όταν είδες κάπου την πληροφορία για το βιβλίο, αλλά και κυρίως όταν αποφάσισες τη διακοπή του καπνίσματος. Αυτή είναι μάλλον η δυνατότερη νοοτροπία που μπορεί κάποιος να έχει όταν επιχειρεί την απόδραση. Είναι μια νοοτροπία προτιμότερη ακόμα και από την προγραμματισμένη διακοπή. Κοίταξε αν θες και αυτό: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=680030

Ακόμα και σε δύσκολες στιγμές της ζωής σου που σίγουρα θα έρθουν κάποτε, μπορείς να αναπολείς την αυθόρμητη χαρούμενη απόφαση που πήρες πριν λίγες μέρες και ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ να παίρνεις δύναμη.

Μιας και παράγγειλες και το χάρτινο βιβλίο, έχω να σου πω ότι το κεφάλαιο που χρειάζεται να διαβάσεις περισσότερο, είναι αυτό του ξανακυλίσματος.

Επίσης σου προτείνω να μην αφιερώνεις πολύ χρόνο και ενέργεια για να παρατηρείς την καθυστερημένη ενόχληση.  Κοίτα μπροστά. Μπορείς από τις πρώτες μέρες να χαίρεσαι τη καινούργια ζωή σου. Τώρα ξέρεις αυτό που ξέρουν και οι μη καπνιστές. Το κάπνισμα δεν προσφέρει τίποτα! (ενώ αφαιρεί τα πάντα)

Α! Μερικά από τα τραγούδια του συγκροτήματός σας μου άρεσαν πολύ!
Καλή συνέχεια!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline cozmec

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
.
« Reply #2 on: March 13, 2008, 10:52:44 PM »
Καλησπέρα και πάλι! Αγαπητέ Θανάση,
Σήμερα μου ήρθε το αντίγραφο του βιβλίου και το διάβασα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον! Βέβαια το αυθόρμητο της απόφασης μου, δεν μου άφησε περιθώρια να τελειώσω το βιβλίο και μετά να το διακόψω! οπότε και δεν τήρησα και σχεδόν κανένα από τα βήματα! Είμαι πεπεισμένος όμως ότι τα έχω καταφέρει ήδη! Δεν έχω σκοπό να ξανακαπνίσω  και ακόμα αν νοιώσω ότι θέλω, έχω πλέον τα εφόδια να το αποτρέψω!
Πολύ ενδιαφέρον και το άρθρο που μου παρέθεσες!
Χαίρομαι ιδιαίτερα που σου άρεσαν τα κομμάτια μας! Αλήθεια ποια σου άρεσαν περισσότερο?

ΥΓ. Νομίζω ότι τα κατάφερα με τον ενικό  :P
Gray Matter

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #3 on: March 14, 2008, 01:14:09 AM »
Άκουσα τα 3 πρώτα από τα κομμάτια που ακούγονται αυτόματα όταν επισκέπτομαι το Myspace σου. Μου άρεσαν το 2ο και ακόμα περισσότερο το 3ο. Όμως όταν πριν λίγο τα ξανάκουσα για δεύτερη φορά, μου άρεσε πολύ και το πρώτο (το stigmes). Και το τελευταίο είναι σούπερ..

Δεν είχα ποτέ σχέση με αυτή τη μουσική. Τώρα τελευταία όμως έχει αρχίσει να μου αρέσει πολύ αυτό το στυλ.
Μπράβο σας. Και εις ανώτερα!

Δεν πειράζει καθόλου που δεν ακολούθησες τα βήματα του βιβλίου, ή άλλες συμβουλές του. Η νοοτροπία σου είναι ιδανική για αυτό που επιδιώκεις.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline cozmec

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
.
« Reply #4 on: March 14, 2008, 01:25:45 AM »
Χαίρομαι που σου άρεσε το Στιγμές! Είναι ένα από τα αγαπημένα μου! (Κυρίως μουσικά και παραγωγικά) Όσον αφορά το είδος της μουσικής.. αυτό είναι μια πολύ μεγάλη ιστορία... Θέλω να πιστεύω όμως ότι η μουσική (όπως και κάθε άλλη μορφή τέχνης) δεν έχει ταμπέλες. Μιας και αυτές είναι που στερούν μεγάλο μέρος της ελευθερίας της δημιουργίας.

Προς αποφυγή παρεξήγησης το ότι δεν ακολούθησα τα βήματα του βιβλίου δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν εμπνεύστηκα από αυτό! Το 80% της απόφασης μου προήλθε διαβάζοντας το "Μυστικό της Νικοτίνης"!
Και πάλι συγχαρητήρια Θανάση! Έχεις κάνει μια εκπληκτική δουλειά!

Δεν χανόμαστε!!
Αν σε ενδιαφέρει το MSN μου είναι καταχωρημένο στα στοιχεία του προφίλ μου.
Gray Matter

Offline nina

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 4
(No subject)
« Reply #5 on: March 20, 2008, 06:51:41 AM »
γειά σου κι από μένα Γιάννη.
Σου γράφω για να σου πω ότι μου άρεσαν πολύ τα κομμάτια σας.
Τα έστειλα και στον γιό μου -είναι 22- και του άρεσαν κι αυτούνου!

να είσαστε καλά και να συνεχίζετε δημιουργικοί και άκαπνοι
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com

Offline cozmec

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #6 on: March 20, 2008, 06:15:58 PM »
Quote from: "nina"
γειά σου κι από μένα Γιάννη.
Σου γράφω για να σου πω ότι μου άρεσαν πολύ τα κομμάτια σας.
Τα έστειλα και στον γιό μου -είναι 22- και του άρεσαν κι αυτούνου!

να είσαστε καλά και να συνεχίζετε δημιουργικοί και άκαπνοι

Καλησπέρα Νίνα! Δυστυχώς εκ των τεσσάρων ο μόνος άκαπνος μέχρι στιγμής είμαι εγώ... Βέβαια ο ένας άρχισε ήδη να αναρωτιέται πως έγινε!

Χαίρομαι που σου άρεσαν τα κομμάτια μας! Να δώσεις τους χαιρετισμούς μου στον γιο σου!

Και γενικά για όποιον επιθυμεί συζήτηση το msn μου είναι διαθέσιμο!
Gray Matter

Offline nina

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 4
(No subject)
« Reply #7 on: March 20, 2008, 06:27:43 PM »
αν λοιπόν ο φίλος σου που άρχισε να αναρωτιέται πως έγινε...το θαύμα, ακολουθήσει είναι θέμα χρόνου για τους υπόλοιπους!!!

το πρωί πηγαίνοντας στο σχολείο τραγουδούσα:
...στην τσάντα μου είχα πάντοτε,
πολύ καπνό κρυμμένο...κλπ κλπ και σκεφτόμουν πως θα ακουγόταν μια διασκευή του Καβαδία, αλλά μπαίνω σε ξένα χωράφια γιατί είμαι τελείως άσχετη από μουσική....αν λοιπόν γίνουν και οι άλλοι τρεις άκαπνοι, ελπίζω, πως θα μας παίξετε κάτι ανάλογο!

θέλω να πιστεύω πως θα σε ακολουθήσουν...
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com

Offline cozmec

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #8 on: March 20, 2008, 07:02:09 PM »
Μακάρι! Γιατί όχι!! Εγώ πάντως νιώθω άλλος άνθρωπος!!
Gray Matter